Image default
Karadeniz

Doğu Karadeniz Rotasına Alabileceğiniz En Güzel 8 Kasaba

Aileniz ve arkadaşlarınızla Karadeniz geziniz sırasında uğrayabileceğiniz Doğu Karadeniz bölgesindeki en güzel 8 kasabayı ele alacağız.

Doğu Karadeniz; doğası, havası, tarihi ve gastronomi açısından ülkemizin en güzel bölgelerinden biridir. Yaz tatilinizde ya da sonbaharda yapacağınız Karadeniz gezinizde kültürel ve sosyal geziler yapma fırsatı bulacaksınız. Muhteşem doğasıyla size bol oksijen sağlayan Karadeniz, yöresel yemekleri ile de midenizi dolduruyor. Hazırsanız, sizin için en güzel Doğu Karadeniz rotalarını araştırmaya devam edelim.

Çayeli/Rize

Rize iline bağlı ve güzelliği ile Karadeniz’de inci gibi parlayan Çayeli ilçesi listemizin başında yer aldı. Rize İli’ne bağlı Çaylı İlçesi’nin 2020 yılı verilerine göre nüfusu yaklaşık 43.801’dir. Rize merkez ile Çayeli arası 24 km’dir.

rize çayeli sahili
Rize Çayeli sahili

Karadeniz kıyısında, kıyı şeridinin hemen arkasında dağlar bulunan küçük bir kasabadır. Ekonomik temeli çaydır. Çayeli, yaylaları, gastronomisi ve düzgün akarsuları ile gezginlerin uğrak noktasıdır. Yidong Yaylası’na otobüs veya araba ile gidebilirsiniz. Fotoğraf bulutların üzerindeymiş gibi hissettiriyor ve son yıllarda ünlendi. Çayeli ile Gito yaylası arasındaki mesafe yaklaşık 46 km’dir.

Şimşirli Köyü/ Trabzon

Şimşirli köyü, Karadeniz ormanlarının derinliklerine gizlenmiş bir cennettir. Bu köyün Trabzon’un ülkemize sunduğu ender güzelliklerden biri olduğu söylenebilir. 1920’de 200 aileden oluşuyordu. Köydeki en ilginç yapı ise Peristera Manastırı idi.

trabzon şimşirli köyü
Trabzon Şimşirli Köyü

Şimşirli köyünün (Kuştul olarak da bilinir) en ilginç özelliği atalarımızdan kalma kuş dilinin çıkış noktası olmasıdır. Rivayete göre köyde yaşayan Rumlar ve Türkler kelimeleri hecelere ayırarak geçinmeye çalışmışlar.

Macahel / Artvin

Macahel, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı bir yer olup, ülkemiz sınırları içinde 6 ayrı köyden oluşmaktadır. Vadide 10’u Gürcistan’da olmak üzere 16 köy olduğu ortaya çıkmaktadır.

READ  Kristal Cam Teras - Safranbolu
macahel artvin
Macahel Artvin

Macahel, doğayı ve doğa yürüyüşünü sevenler için harika bir rota ve yazın aksine kışın çok sakindir. Ziyaret edecekler için kar yağan bölgelere ulaşımın pek mümkün olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ancak bu yaz doğa ile iç içe olmanın eşsiz bir yolunu arıyorsanız Macahel’i planlarınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

Perşembe /Ordu

Doğu Karadeniz’de doğal güzellikleri ile büyüleyen bir diğer il ise Ordu’dur. Ordu’nun Perşembe İlçesi; fındık bahçeleri, Yason Burnu yarımadası ve huzurlu sahiliyle Doğu Karadeniz’in ikinci destinasyonlarından biridir. Perşembe ilçesi sınırları içinde 1.500 rakımlı bir doğa harikası olan Perşembe Yaylası 2023 yılı verilerine göre 30.997 nüfuslu Perşembe Ordu’ya on üç kilometre uzaklıktadır.

Hopa/ Artvin

Karadeniz kıyısı boyunca doğuya doğru devam ederken Artvin’in Hopa ilçesinden geçmeliyiz. Artvin-Hopa arası 58 km olup, Hopa deniz kıyısında, Artvin ise iç kesimlerdedir. Hopa bir liman kenti ve Hopa ilçesinde özellikle Sarp sınır kapısı dikkat çekmektedir. Sarp Sınır Kapısı, Çamburnu Tabiatı Koruma Alanı, Hopa Plajı, Mençuna Şelalesi, Kamilet Vadisi, Porta Manastırı’nı görmeden Hopa’nın güzelliklerine dönmemek gerekir. Ayrıca Hopa’ya geldiğinizde alternatif olarak Batum’a da rahatlıkla gidilebilir.

Maçka/ Trabzon

Maçka, Doğu Karadeniz bölgesinde Trabzon’un ünlü ilçelerinden biridir. Trabzon’a yirmi dokuz  kilometre uzaklıkta bulunan Maçka, 24.000 nüfuslu bir sahil kasabasıdır. Maçka’ya geldiğinizde mutlaka Hamsiköy’e gitmelisiniz. Köy, doğası ve havasıyla tam Karadeniz sıcaklığını sunuyor. Türk Patent Ofisi’nde tescilli Hamsiköy süt boyasını yemeden gitmek kendimize yaptığımız en büyük haksızlık olur.

aya varvara kilisesi
aya varvara kilisesi

Maçka gezilecek yerler Vazelon Manastırı, Anabasis Yolu, Aya Varvara Kilisesi gezilmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Trabzon’un bir ilçesi olan Maçka, Türkiye’nin en önemli kutsal mekanlarından biri olan Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerleşim yeridir. Maçka’nın Altındere köyünde yer alan Sümela Manastırı, vadinin tepesinde kayaya oyulmuş, etrafı ladin ormanları ile çevrili nefis bir mimari yapıdır.

READ  Boztepe Trabzon'un İncisi

Zigana geçidi üzerinde yer alan Maçka, Trabzon’un doğal güzellikler açısından en zengin bölgelerinden biridir. Şolma Yaylası, Altındere Vadisi ve Karadağ gibi nefes kesici doğal alanlar özellikle yaz aylarında popülerdir.

Tirebolu/ Giresun

Tirebolu, Giresun iline bağlı olup Giresun’a 45 km uzaklıktadır. Tirebolu ilçesi, doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürel tarihi ile bilinen bir yerleşim yeridir. Tirebolu’nun tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanır ve Miletliler tarafından kurulmuştur. Adını üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten alan kentin tarihi kalesi, tarihi evleri, kilise kalıntıları, plajları ve bakir körfezi ile görülmeye değerdir.

Giresun’un turistik ilçelerinden biri olan Tirebolu, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Sakin ve huzurlu bir semt olarak tercih edilen Tirebolu ilçesi, oldukça fazla doğal güzelliğe sahiptir. Yaz aylarında daha da popüler olan Tirebolu, turistler tarafından şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Gençlerin uğrak turizm merkezlerinden biri olan Tirebolu, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin de uğrak noktalarından biridir.

Tirebolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da dikkat çekiyor. Tarihi kaleler, Rumlardan kalma tarihi yapılar ve kiliseler Tirebolu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bir sahil kasabası niteliğindeki Tirebolu’da ayrıca Tirebolu Plajı, Beygir Kumu Plajı, Uzunkum Plajı, Bada Plajı, Küçükçay Plajı, Kaynarca Plajı ve Yılgın Plajı bulunmaktadır. Bölge halkı fındık üretiminden geçimini sağlamaktadır. Eskiden oldukça fazla üretilen çay, şimdilerde Çaykur’daki kırk iki Nolu Fabrikada satılmaktadır. Karadeniz’in doğal kaynaklar açısından zengin verimli topraklarından biri olan Tirebolu’da son zamanlarda kivi meyvesi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Uzungöl /Trabzon

Doğu Karadeniz güzergahında mutlaka Uzungöl vardır. Sık ormanları ve romantik gölleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl, Trabzon’un turistik yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Göl çevresinde otel, pansiyon ve yöresel yemekler sunan restoranlar bulunmaktadır.

READ  Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Görkemli doğasıyla kendine hayran bırakan Uzungöl’de manzara eşliğinde kahvaltı yapmak biraz farklı. Burada zamanın nasıl geçtiği bile bilinmez Doğu Karadeniz bölgesinin manzaraları listenin başında Uzungöl  yer almalıdır.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

laz 11 Nisan 2023 at 02:55

Karadeniz’in her köşesi ayrı bir güzel.. Tabi gezmek için, yaşamak için değil 🙂

Cevapla

Yorum Yaz