Image default
Bulgaristan

Burgaz Gezilecek Yerler : Bulgaristan’ın En Çok Turist Gelen Yeri

Burgaz Gezilecek Yerler

Karadeniz kıyısında yer alan Burgas; plajları, gölleri, canlı kent hayatı, müzeleri, gezilecek yerleri ve kum heykeli festivali olmak üzere yılın her düzenlenen şehir etkinlikleriyle Bulgaristan’ın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Bulgaristan Burgaz gezilecek yerler listesine alınması gereken yerleri sıralıyoruz.

Burgaz
Burgaz

Burgas

Burgas, Karadeniz’in güneyindedir. Nüfusu ise ortalama 230 bindir. Bu da onu ülkenin en kalabalık 4. şehri yapıyor. Sofya başta olmak üzere diğer otobüs ve tren ile ulaşım oldukça kolay. Hatta Türkiye’den Burgas’a gitmek mümkündür. İstanbul’dan Bulgaristan’a ulaşım, Sofya, Plovdiv, Svilengrad, Kapıkule Sınır Kapısı, kontrolleri, İstanbul – Sofya, kaç saat. Şehirde hava ortalaması yazın 26, kışın ise 5 derecedir.

Burgaz Gezilecek Yerler
Burgaz Gezilecek Yerler

Burgas Limanı

Liman, Burgas limanı şehir ekonomisinin en önemli olan gelir kaynağını oluşturuyor. Burgas’a yakın olan Karnobat, Apollonia (Sozopol), Pomiere ve akabinde Nessebar’dan bahsediyor. Yani tam manasıyla “Burgas”ın tarihi diyebileceğimiz bir adım bulunmuyor.

Burgas Limanı
Burgas Limanı

Bizans döneminde şehir merkezine ortalama 15 kilometre mesafede Aqua Calidae adı verilen bir termal banyo varmış fakat o da Latin istilası sırasında yok edilmiş durumdadır. Bir dönem Trabzon’un ve Karadeniz’in en önemli liman şehri burası olmuş. Şehrin genel 20. yüzyılın başlarından sonra değişmeye başlamış. Osmanlı döneminden sonra Karadeniz’de oldukça fazla değer kazanan Burgas limanı ile şehir zenginleşmeye ve gelişmeye başlamıştır.

Burgaz Bulgaristan
Burgaz Bulgaristan

Pusula

Caddenin tam ortasında adet pusula yer alıyor. Burası Burgas’ın adeta sıfır noktası. Şehirdeki bütün mesafeler bu pusula baz alınıp ölçülüyor. Yani “plaj ile şehir merkezi arasında ortalama 500 metre var” diyorsak, bu pusuladan itibaren ölçülerek 500 metre var anlamını taşıyor. Caddenin çok yakınında şehrin adeta koruyucu azizi Aziz Nikolay’a adanmış olan bir tak bulunuyor. İnanılışa göre bu özel takın altından geçildiği zaman hastalıklarınızdan tamamen kurtulacak ve Aziz Nikolay aracılığıyla pozitif enerji ve güç ile doldurulacaksınız.

READ  Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi
Burgaz Meydan Pusulası
Burgaz Meydan Pusulası

Bölgesel Tarih Müzeleri

Burgas’ta 4 farklı “Bölgesel Tarih Müzeleri” ismi verilmekte olan müze bulunuyor. Hepsi şehir merkezinde bulunuyor ve birbirlerine beş dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Ortak özellikleri arasında 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş olan tarihi evlerde bulunuyor olmalarıdır. Son 10 senede Burgas’ta müzecilik alanında çok mühim çalışmalar yapılarak geniş şekilde koleksiyonlara ulaşılmış.

Burgaz Müzeleri
Burgaz Müzeleri

Ethnographic Museum

Etnografya Müzesi İstanbul’da olan bir evden esinlenerek 1873 senesinde inşa edilmiş olan bir binada bulunuyor. Müze dahilinde 19. yüzyılda Burgas ve çevresinde yer alan köylerde yaşayan kişilerin gündelik ve çeşitli olan etkinliklerde (düğün, folklör vb.) giymiş oldukları kıyafetler ve kullanmış oldukları eşyalar sergileniyor. Bazıları replika ürünler olsa da, bazıları da gerçektir.

Burgas Ethnographic Museum
Burgas Ethnographic Museum

Archaeological Museum

Burgas Arkeoloji Müzesi, 1894 senesinde Batı Neoklasik tarzda inşa edilmiş ve uzun zaman kız lisesi olarak kullanılmış bir binada bulunuyor. 4 kısımdan oluşan müzenin girişinde tarih öncesi çağ ve antik Burgas körfezinden çıkarılan eserler, ikinci bölümde Yunan kavimlerden kalan eserler, üçüncü Roma dönemi, 4. bölümde ise hazine bölümü yer alıyor. Müze çok düzenlenmiş. Özellikle fotoğraf için ışık harika. Eser açıklamalarının ve ilgili detaylı hepsi çevrilmiş. Müze gezmeyi seven yabancı turistler için kusursuz bir müze olmuş.

Burgas Archaeological Museum
Burgas Archaeological Museum

Historical Museum

1901 senesinden kalma bir binada hizmet veren Tarih Müzesi, içerisinde ikona, ulusal ve bağımsız koleksiyonların sergilendiği 4 katlı bir müze. Arkeoloji Müzesi’nde eserler Osmanlı’nın şehri fethine kadar olan, tarih müzesi ise Osmanlı ve konu alıyor.

Burgas Historical Museum
Burgas Historical Museum

Giriş katında şehrin diğer 3 karışımı eserler (etnografya, arkeoloji, doğal tarih), zemin ikonalar ve el yazması, 3. katında 18-19. yüzyıl Avrupa’sında yapılan eserler (kristal, porselen sanatsal eserleri) sergileniyor. Ziyareti sırasında müze girişi yine restorasyondan başka bir kapıdan yapılıyordu. Özellikle silah, doküman ve paraları görmek için ziyaret edilebiliyor.

READ  Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Burgaz Gece Hayatı ve Disko Barları

Burgaz Doğu Avrupa’nın hareketli gecelere sahip bir başka illerindendir. Burgaz disko ve barları birçok turist tarafından, fiyat uygunluğu, hızlı eğlence ve lüks kumarhaneleri sayesinde insanlar gelmektedir.

Bulgaristan Burgaz Gece Hayatı
Bulgaristan Burgaz Gece Hayatı

Doğal Tarih Müzesi

İçerisinde bitki ve hayvan fosilleri ile beraber mineral, kayaç vb. gibi insan ürünü olmayan doğal şekilde eserler sergileniyor.

Burgas Doğal Tarih Müzesi
Burgas Doğal Tarih Müzesi

Saints Cyril and Methodius Cathedral Church

Burgas Şehir merkezinde gezilecek son nokta 1907 senesinde tamamlanarak ibadete açılan bu özel kilisedir. Adını aziz kardeşler şekilde Kiril ve Metodius’tan alan özel kilise; 3 nefli bir bazilika durumunda olup, içerisi beş ayrı mermer sütun ile bölünüyor.

Saints Cyril and Methodius Cathedral Church
Saints Cyril and Methodius Cathedral Church

Vitray pencereleri Bulgar sanatçı Gyudzhenkov tarafından boyandır. Kendisi aynı zamanda Sofya’da yer alan ve ülkenin en popüler kilisesi şeklinde “Alexander Nevski” kilisesinin de pencerelerinin tümünü boyamıştır.

Burgaz Plajları
Burgaz Plajları

Bulgaristan Burgaz Plajları

Bu bölgedeki en iyi plajlar Bea kıyısındaki kıtlıktaki en güzel burgaz beldesi dünyanın her yerinden gezmeye gelen turistleri ağırlamaktadır.

  • Güneşli plaj
  • Kakao Plajı
  • Pomorie
  • Kavatit
  • Güneşli plaj
  • Duni

Burgas Sea Garden

Şehir merkezinin hemen ardından şimdi sırada Burgas’ta gezilecek şeyler arasında bir numara olan meşhur “Sea Garden” var. Burası en basit tabirle ortalama 800 bin metrekare gibi oldukça büyük bir alanı kaplayan ve denize paralel biçimde kurulmuş bir parktır.

Burgas Sea Garden
Burgas Sea Garden

Türkçesi ile “sahil bahçesi” denilen bu yere “park” demek basit kaçıyor. 1910 senesinde planlanmış ve günümüze dek yavaş yavaş genişletilen park içerisinde pek çok sayıda egzotik bitki,, spor aleti, ülkenin kahramanlarını onurlandırmak adına yapılmış heykel, çeşme, anıt ve restoran bulunuyor. Yani parktan öte adeta bir hayat alanı, şehir içerisinde başka bir şehirdir.

Bulgaristan’da Keşfedilecek Yerler Listesi

READ  Varna Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Varna Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler

Gezicini

Sofya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz