Image default
Bulgaristan

Sofya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Sofya Gezilecek Yerler

Çok zengin bir tarihe sahip olan Sofya, değişik medeniyetlerin egemen olması ve bu sürelerde yaptıkları eserler nedeni ile çok çeşitli tarihi eserlere sahiptir. Doğa güzellikleri açısından da önemli bir yere sahip olan şehir, özellikle kış aylarına kartpostallık görünüme bürünüyor.

Sofya
Sofya

Osmanlı eserlerinin yoğun olarak bulunduğu şehir, yakınlığı açısından vatandaşlarımız tarafından çok rağbet görüyor. Şehrin küçük yüz ölçümü ise, çok kısa sürede daha fazla yerin gezilmesine imkan tanıyor. Bulgaristan Sofya gezilecek yerler arasına bize çok tanıdık gelen yerleri ile eşlik edeceğini görebilirsiniz.

Sofya Gezisi
Sofya Gezisi

Sofya hakkında Kısa Bilgi

1,5 milyon civarında nüfusu ve 492 km² yüzölçümü olan Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. Şehrin nerede ise dört tarafı dağlarla çevrilidir. imalat sanayi ve bilgi teknolojisi şehrin en önemli gelir kaynaklarıdır. Şehirde zengin ve hareketli bir eğlence anlayışı hakimdir. Özellikle gece kulüpleri ve eğlence mekanları ile de çok tercih edilen yerler arasındadır. Halkı iklimine rağmen çok sıcak ve dost yanlısıdır. Sofya festivalleri ile de ünlüdür. Bu festivaller arasında; watertower sanat festivali, uluslararası film festivali, uluslararası folklor festivali ve müzik haftaları gibi organizasyonlar bulunuyor.

Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler
Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler

Sofya’nın Tarihçesi

Şehrin tarihi 7 nci YY kadar uzanır. şehir, uzun yıllar Roma imparatorluğu egemenliği altında kalmış, daha sonra Bulgar imparatorluğunun eline geçmiştir. Şehir, 14 ncü YY dan itibaren, yaklaşık 500 yıl Osmanlı imparatorluğu egemenliği altında kalmıştır. Sofya ismini de bu dönemde almıştır. 1878 yılında Osmanlı imparatorluğundan ayrılan şehir, bu tarihte Bulgaristan’ın başkenti olmuştur.

Bulgaristan Sofya Manzaraları
Bulgaristan Sofya Manzaraları

Sofya Nerededir?

Bulgaristan, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alır. Başkenti ve en büyük şehri Sofya ise ülkenin batı kısmında bulunuyor (Sofya havzasında)

Bulgaristan Sofya
Bulgaristan Sofya

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sofya’ya ulaşım hava yolu ve kara yolu ile gerçekleşebiliyor. Sofya’ya İstanbul’dan gün içinde tamamı aktarmasız, birden fazla uçuş bulunuyor. Bu uçuşlar ortalama 60 dakika ile 75 dakika arasında gerçekleşiyor. İstanbul’dan Sofya’ya otobüsle gitmek isteyenler ise, ortalama 8,5 saatlik bir yolculuk yapmaları gerekiyor.

Türk Havayollarının İstanbul’dan Sofya’ya 14, Varna’ya 3 haftalık seferi bulunmaktadır.

Sofia
Sofia

Bulgaristan Sofya Neyi Meşhur

Sofya yemek kültürü birçok medeniyetten etkilenmiştir. Bunların başında ise Roma ve Osmanlı mutfağı geliyor. Sofya’yı ziyaret edenlere önerilen yiyeceklerin başında şunlar geliyor;

Funiyki
Funiyki
 • Lozovi sarmi: ülkemizde yapılan sarmanın biraz daha kalını, içinde ise pirinç ve kıyma bulunuyor
 • Kebapche: kuzu etinden yapılan kebapla aynı şekilde hazırlanıyor fakat daha çok çeşni ile sunuluyor
 • Stuffed peppers: renkli dolmalık biberlerin içleri, kıyma ve pirinçle doldurularak suda haşlanıyor. Üzerine ise, peynir eritilerek lezzeti arttırılıyor
 • Shopska salata: domates ve salatalar küp şeklinde doğranıp, üzerine mozerella peyniri konularak servis ediliyor
 • Banitsa: peynirli yufka böreği

  Shopska Salata
  Shopska Salata
 • Shkembe: işkembe çorbası ile aynı olan bu çorbanın en büyük özelliği ise, sığır işkembesi kullanılarak yapılmasıdır
 • Plevne tavuğu: tavuk ve arpa şehriye ile hazırlanan bu yemek, şehrin nerede ise her yerinde sevilerek tüketiliyor
 • Tikvenik: değişik bir kabaklı börek olan bu lezzet te en sevilen yemekler arasında geliyor
 • Funiyki: içerisi pudingli ve üzeri cevizli bir tatlı türü
 • Kifla: bir tür kruvasan
 • Pritnisa: kabak mücveri

  Stuffed Peppers
  Stuffed Peppers

Sofya’da özellikle akşam yemekleri ile birlikte, rakia adı verilen Bulgar içkisi çok fazla tüketiliyor. Bir çeşit likör olan rakia’nın değişik aromalar içeren türleri bulunuyor.

Sofya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Sofya’da, Bulgar kültürü başta olmak üzere bu medeniyetlerin de izleri de görülebiliyor. özellikle tarihi mekanlar başta olmak üzere, şehirde gezilecek çok fazla yer mevcut. Bu yerlerden bazıları şunlardır;

 • Alexander Nevski katedrali: 1904 yılında yapılmaya başlayan katedral, 1912 yılında tamamlanmış ve aynı zamanda Bulgaristan için de sembol haline gelmiştir.

  Alexander Nevski Katedrali
  Alexander Nevski Katedrali
 • Arkeoloji müzesi: Cami olarak 1496 yılında tamamlanan bina daha sonra restore edilip, müze haline getirilmiştir. Müzede; prehistorik, trakya, klasik ve orta çağa ait arkeolojik eserler ile para bilimine ait bölüm bulunuyor.
 • Tarih müzesi: 1899 yılında inşa edilen müzede, sekiz değişik temalı salon bulunuyor

  Sofya Manzaraları
  Sofya Manzaraları
 • Boyana kilisesi: UNESCO tarafından dünya miras listesine dahil edilen kilisede, 90 adet duvar resmi ve ilginç freskler mevcuttur.
 • Rotunda Sveti Gorgi kilisesi: Kilisenin tarihi 4 ncü YY.a kadar dayanıyor. Roma döneminde yapılan kilise, fresk ve duvar motifleri ile tanınmaktadır.

  Rotunda Sveti Georgi Kilisesi
  Rotunda Sveti Georgi Kilisesi
 • Vitosha dağı: Balkanlarda en eski milli park olarak kabul edilen Vitosha dağı, şelale ve mağaraları ile yaban hayat ve doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.
 • Vitoşa bulvarı: Alışveriş meraklılarının ilk ziyaret ettiği yer olan bulvarda, dünyaca ünlü çok sayıda marka bulunuyor.

  Vitoşa Bulvarı
  Vitoşa Bulvarı
 • Banyabaşı camii: Mimar Sinan’ın tasarladığı camii, 15 m. yüksekliğindeki minaresi ve termal kaynakların üzerinde bulunması ile tanınıyor.
 • Ulusal sanat galerisi: 1948 yılında kurulan müzede heykeller ve sanat eserlerin yanı sıra, 41.000 adet tablo da bulunuyor.

  Sofya
  Sofya
 • Aslanlı köprü
 • Muzeiko (çocuk bilim merkezi)
 • Pancharevo gölü: Göl ve çevresi her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip

  Pancharevo Gölü
  Pancharevo Gölü

Sofya’yı ziyaret için daha fazla zamanı olanlara, bu yerlere ilave olarak ulusal kültür sarayı, Ayasofya kilisesi, sosyalist sanat müzesi ve Borisova Gradina parkının da gezilmesi öneriliyor.

Sofya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sofya’da da karasal iklim hüküm sürdüğünden, kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçer. 20 cm. üzerinde biriken kar ve çok sisli olması dolayısı ile kış aylarında şehri gezmek oldukça zordur. Bu nedenle de, Sofya’yı gezmek için en uygun zaman, nispeten serin olan yaz aylarıdır. Yaz aylarında şehri ziyaret edecekler, bu dönemin şehrin en yoğun ziyaret dönemi olduğunu unutmaması gerekir. Sofya’ya gidecek misafirlerin, şehrin resmi tatil günlerini de bilmeleri gerekir. Bu günler arasında; Paskalya (14 – 17 Nisan), işçi bayramı (1 Mayıs), Bulgar ordu günü (8 Mayıs) ve Noel (25 Aralık) sayılabilir.

Sofya Gezilmesi Gereken Yerler
Sofya Gezilmesi Gereken Yerler

Sofya’dan Ne Alınır?

Sofya’da alışveriş yapmak için değişik mekanlar bulunuyor. Büyük alışveriş merkezlerinin yanında sokak pazarları da oldukça rağbet görüyor. Şehre gelenlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşyaların başında ise, el yapımı çömlek ve ikonlar ile gül yağı geliyor. Ayrıca, Osmanlı motifli el yapımı kilimler, meyveli içkiler, şarap çeşitleri ve ahşap oyuncaklar da tercih edilen alışveriş listesi içinde yer alıyor.

Sofya Gezilecek Yerler
Sofya Gezilecek Yerler

Sofya’da Şehir içi Ulaşım Nasıldır?

Ulaşım ağı çok modern olan Sofya, yüzölçümünün de az olması nedeni ile şehir içi ulaşımda birçok Avrupa ülkesinden daha iyi durumdadır. Şehir içindeki ulaşımda tramvay, metro ve halk otobüsleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehrin metro ağı da yaygın olduğu için, halk ulaşımda en çok metroyu tercih ediyor. Ayrıca, her üç ulaşım aracının fiyatları da çok uygundur.

Sofya Gecesi
Sofya Gecesi

Sofya hava alanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe 10 km.dir. Sofya hava alanından şehir merkezine ulaşım için, halk otobüsleri, taksiler ve metro ile araç kiralama yöntemleri kullanılabiliyor. Otobüsle ulaşımı tercih edenler, biletlerini her otobüs durağından alabiliyorlar.

Sofya’da Nerede Kalınır?

Sofya konaklama ücretleri bakımından, Avrupa’nın en ucuz şehri kabul edilebilir. Şehri ziyaret eden misafirler için değişik konaklama imkanları bulunuyor. turistler Sofya’da uygun fiyatlı motellerden beş yıldızlı otellere kadar konaklama tercihi yapabilirler. özellikle otellerde konaklamada sorun yaşamamak için, önceden rezervasyon yapılması faydalı olacaktır.

Sofya Bulgaristan
Sofya Bulgaristan

Bulgaristan Sofya Ucuz mu?

Avrupa birliğinde yer alan ülkelere kıyasla Bulgaristan ve başkenti Sofya nispeten ucuz maliyetli bir ülke olarak ön plana çıkıyor. Bulgar Hükümeti ekonomiyi kontrol altına almak ciddi çaba sarfediyor.

Eğer Bulgaristan Sofya’ya bir kısa ya da uzun dönemli bir seyahat planınız varsa gezi maliyetlerinizi tahmin etmeniz için şu tablo faydalı olacaktır.

 • Merkezde tek yataklı oda aylık kirası 350 Euro
 • Merkezden uzak tek yataklı oda aylık kirası 250 Euro
 • Merkezde 3 odalı ev kirası 600 Euro
 • Ev satın almak isterseniz 1.200 Euro/m2
 • Ortalama daire fiyatı 200.000 Euro

Bulgaristan’da bir gün geçrdiğinizde ortalam 30 Euro harcarsınız. 2 çocuklu aile olarak düşünürseniz için bu masraf günde 100 Euroyu bulacaktır.

2021 yılında enflasyon yüzde 3.3 civarlarında oldu. 2022 yılı tüm dünya için yüksek enflasyonla kapansa da yukarıda belirtilen rakamlar 2023 yılı için %5 civarında bir değişiklik gösterebilir.

Bulgaristan Sofya Vize İstiyor mu?

bulgaristan sofya vize istiyor mu

Bulgaristan ve başkenti Sofya şengen vize kurallarına tabidir. Bu nedenle Bulgaristan Sofya vize istiyor mu sorusunun cevabı öncelikle evet olacaktır.

Farklı bir şengen bölgesi vizeniz varsa bu vizeyle Sofya ziyareti yapabilirsiniz.

 

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 31.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamasına göre, Şengen bölgesi üyesi veya Şengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden veya uzun süreli ikamet amaçlı vizesi bulunan vatandaşlarımız, her 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan’da vizesiz ikamet edebileceklerdir.

Geçerli kısa süreli Şengen vizesi ile seyahat eden vatandaşlarımızın gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Sözkonusu vatandaşlarımız transit geçişlerinde Bulgaristan güzergâhını kullanabilir, ayrıca bu vizenin geçerli olduğu süre ve koşullarda, vize önceden kullanılmış olsa bile, vizenin geçerlik süresi içinde Bulgaristan’da ikamet edebilirler. (Örneğin Bir Şengen üyesi ülke temsilciliğinden tek girişli vize alınarak, sözkonusu ülkeye gidilip Türkiye’ye geri döndükten sonra, vizenin geçerli olduğu tarihler içinde ayrıca Bulgaristan vizesi alınmadan Bulgaristan’a seyahat edilebilir.)

Yukarıdaki şartları taşımayan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. Vize gerektirmeyen üçüncü ülkelere veya Şengen bölgesi üyesi olmayan AB üyesi ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımız, gidiş ve dönüşte Bulgaristan güzergâhını kullanacaklar ise, çift transit veya çok girişli vize almış olmaları gerekmektedir.

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler.

Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin, konaklayacakları adresi sınır kapılarında yazılı olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile Bulgaristan’dan transit geçecek kişiler bu uygulamanın dışında bırakılmıştır. Herhangi bir Bulgaristan vatandaşının daveti üzerine Bulgaristan’ı ziyaret eden vatandaşlarımızın davet mektubunun bir örneğini yanlarında bulundurmalarında yarar bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın beraberindeki nakit para miktarı 10.000 avro (veya karşılığı başka yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka beyan edilmelidir. Beyanda bulunulmaması halinde paranın tamamına Bulgaristan Gümrük yetkilileri tarafında el konulmaktadır. Beyan edilmeyen paranın yüksek miktarlarda (140 asgari ücret gibi- yaklaşık 46000 avro ve üzeri) olması durumunda beyan etmeyen kişiler hapis cezasıyla yargılanabilmektedir.

Kaynak : https://www.mfa.gov.tr/bulgaristan-seyahat-edecek-turk-vatandaslarinin-dikkatine.tr.mfa

Sofya’daki Türk Bankaları

Sofya’da nakit ya da finans ihtiyacınız doğması durumunda,Türk Bankalarından işlem yapmak istediğinizde kısıtlı da olsa bazı bankalara ulaşma imkanınız var. Seyahat giderleriniz için para çekmeniz gerektiğinde ya da gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verirseniz bunun için kredi çekmek ya da hesabınızdaki parayı kullanmak için bu bankaları tercih edebilirsiniz.

Bulgaristan Sofya’da bulunan Türk Bankaları hangileri?

Ziraat Bankası Bulgaristan Sofya Şubesi (konum için tıklayın)

ziraat-bankasi-bulgaristan-sofya-subesi

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da 1998 yılında yabancı banka statüsünde faaliyete başlayan Ziraat Bankası, Merkez Sofya ve bağlı Filibe (Plovdiv), Kırcaali, Varna ve Burgaz olmak üzere 5 şube ile hizmet sunmaktadır. Ayrıca, Subesiz Bankacılık alanındaki son dönemdeki global gelişmelere bagli olarak debit kart, ATM ve internet bankacılığı hizmetleri de sunulmaktadır.

 

 

READ  Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Varna Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler

Gezicini

Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Burgaz Gezilecek Yerler : Bulgaristan’ın En Çok Turist Gelen Yeri

Gezicini

Yorum Yaz