Image default
Bulgaristan

Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi

Rusçuk Gezilecek Yeler

Ruscuk, Bulgaristan’a bağlı olan en büyük beşinci şehir konumundadır. Bulgarca adı Ruse’dir Tuna Nehri kıyısında bulunur. Son verilere göre yaklaşık olarak 178000 nüfusu vardır. Gerek tarihi yapısı gerekse konumu ile birlikte her sene birçok gezginin durak noktası haline gelmiştir.

Rusçuk
Rusçuk

Eski dönemlerde Rus Kasrı olarak bilinmesine rağmen günümüzde Ruse veya Ruscuk olarak bilinmektedir. Birçok bakımdan zengin olan Ruscuk gezilecek yerler bakımından tarihi yapılarının yanında lezzetli yemekleri ile de oldukça dikkat çekmektedir.

Bulgaristan Ruscuk
Bulgaristan Ruscuk

Ruscuk Tarihi Hakkında Bazı Bilgiler

Ruscuk tarihi bakımdan Türk kültürüne oldukça benzerlik göstermektedir. Çünkü tarihi Osmanlı Dönemi’ne dayanmaktadır. Osmanlı zamanında oldukça önemli merkezlerden biri konumun olan Tuna vilayeti merkezi konumunda bilinmekteydi. Özellikle Mithat Paşa’nın valilik yaptığı dönemlerde kent en parlak zamanlarını yaşamış ve gelişme göstermiştir. Daha sonrasında Bulgaristan’ın yönetimini aldığı ve devam ettiği dönemlerde ise başkent olmuştur.

Ruscuk Gezilmesi Gereken Yerler
Ruscuk Gezilmesi Gereken Yerler

Daha sonrasında Bulgaristan yönetiminin başkentliği Sofya’ya taşımasının ardından dengeler bozulmuş ve Komünist rejim yıkılmıştır. Bu durum kentte yaşayan Türk nüfusunun oldukça büyük bir kısmının göç etmesine neden olmuştur. İlerleyen süreçte ise zor dönemlerini atlatmayı başarmasının yanında tarihi yapısını da koruyan nadir kentlerden birisi haline gelmiştir.

Ruscuk Meydanları
Ruscuk Meydanları

Ruscuk’ta Neresi Gezilir?

Ruscuk gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Ruscuk ziyaretleriniz esnasında bir çok durak noktanız olacaktır. Ancak görmeniz gereken yerler arasında mutlaka; Ivanova Kaya olarak bilinen Oyma Kiliseler, Basarbova Monastery olarak bilinen Manastır ve Kiliseler,

Eco Museum
Eco Museum
  • Tuna Köprüsü,
  • Rusenski Lom adı verilen manastır ve kanyonlar,
  • Regional Historical Müzesi,
  • National Transport Müzesi,
  • Kaliopa Evi Müzesi,
  • Eco Müzesi,
  • Ulusal Canlanma Kahramanları Anıtı,
READ  Bulgaristan Gece Hayatı ve Disko Barları

Lipnik gibi yerler olmalıdır. Bölge tarihi bakımdan oldukça zengin olduğu için ziyaret edilebilecek birçok müze bulunmaktadır. Özellikle tarih meraklıları için gezilecek bir çok fazla yer alternatifi olacaktır. Aynı zamanda doğal güzelliklerin de ön plana çıkarılması oldukça önemsendiği için birçok park, göl ve tabiat ormanları da bulunmaktadır.

Ivanova Kaya

Ivanova Kaya adı verilen oyma kiliseler, alışılagelmiş diğer kiliselerden oldukça farklıdır. Tam bir mimarlık harikası olan kiliseler taş ve kayaların oyulması ile yapılmış ve hala günümüzde sağlamlığını koruyan nadir güzellikteki yapılar arasına girmiştir. Ruscuk şehrinin Ivanova köyünde yer alan bu yapı hala bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu tarihi yapı UNESCO tarafından, 1979 yılında koruma altına alınmıştır.

Ivanova Kaya
Ivanova Kaya

Basarbovo Monastery

Kendi adını taşıdığı Basarbovo Köyü yakınlarında bulunan bu tarihi kilise ve manastırda tarihi yapısını uzun yıllar boyunca korumayı başarmıştır. Hayatını bir çoban olarak sürdüren Aziz Dimitar Basarbovski’nin ölümünün ardından ünlenen kilise günümüzde de ününü hala korumaya devam etmektedir. Bulgaristan tarihi için oldukça önem taşıyan manastır, tarihler boyunca aktif kalmayı başaran tek manastır ünvanına da sahiptir.

Basarbovo Monastery
Basarbovo Monastery

Regional Historical Müzesi

Ruscuk gezilecek yerler arasında olması gereken yerlerdendir. Bulgaristan’da oldukça önem verile 11 tarihi müze arasında yer almaktadır. Müzenin tarihçesi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Öncesinde yerel bir mahkeme olarak kullanılan bina daha sonrasında Friedich Grünanger tarafından müzeye çevrilmiştir. Genellikle 19. yüzyılda kullanılmış günlük eşyaların ve kıyafetlerin sergilendiği müzeye giriş tamamen ücretsiz. Binanın dış görünümü de tarihi yapısını korumaya devam etmesinin yanında oldukça dikkat çekici görünüyor.

Regional Historical Müzesi
Regional Historical Müzesi

Tuna Köprüsü

Tuna Köprüsü, Tuna Nehri üzerinde bulunan ve Bulgaristan’ı Romanya ile birbirine bağlayan bu köprünün bir ucu Bulgaristan’ın Ruscuk kentindeyken, diğer ucu Romanya’nın Giurgiu Nehri’ne bağlanıyor. 2.223 m uzunluğunda olan bu köprünün yapımı ise 2 yıllık bir süreci kapsıyor. 1952 yılında yapılmaya başlanan köprü 1954 yılında tamamlanmış ve 20 Haziran 1954 yılında resmi olarak açılıp kullanılmaya başlanmıştır. Sudan yüksekliği yaklaşık 30 metre civarında olan köprüden geçerken deni nehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

READ  Bulgaristan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Tuna Köprüsü
Tuna Köprüsü

Rusenski Lom

Doğa severlerin hayran kaldığı alanların başında yer alan Rusenski Lom Tuna Nehri’nin koluna uzanan son büyük nehir konumundadır. Doğal güzelliği ile oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak tabiat ormanı mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Yaklaşık olarak tahmin edilen 190 kuş türüne ev sahipliği yapmakta olan tabiat parkında aynı şekilde yaklaşık olarak 900 tür de bitki türü bulunmaktadır. Tabiat ormanı içerisinde bulunan kiliseler de devlet koruması altındadır.

Rusenski Lom
Rusenski Lom

Ulusal Canlanma Kahramanları Anıtı

Ruscuk simgelerinin arasında yer alan ve tarihi miras olarak kabul edilen bir anıttır. Bulgaristan için savaşan önemli isimler, şehrin simgesi haline gelen bilim adamları ve diğer kişilerden oluşan 39 kişilik bir anıt mezarlığıdır. 1978 yılında yapımı tamamlanan anıt her sene oldukça fazla misafiri konuk etmektedir. Anıt tüm günler açık ve ücretsizdir. Kapanış saati ise 17.30’dur.

National Revival Heroes Monument
National Revival Heroes Monument

Lipnik

Lipnik, Ruscuk’ta bulunan diğer birçok tabiat parkı gibi doğası ile büyüleyen bir diğer ziyaret noktalarından birisidir. Oldukça geniş bir alan üzerinde yer alan Lipnik, Yaklaşık olarak 5582 kişilik nüfusa sahip olan Lipnik’te konaklamak için birçok otel mevcuttur. Fiyat bakımından oldukça uygun olduğundan dolayı Ruscuk ziyareti yapmak isteyen kişilerin konaklama için sıklıkla tercih ettiği noktalardan birisidir.

Lipnik
LipnikBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Varna Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler

chebsra

Sofya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Burgaz Gezilecek Yerler : Bulgaristan’ın En Çok Turist Gelen Yeri

chebsra

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Bulgaristan Gece Hayatı ve Disko Barları

Hakan Karaduman

Yorum Yaz