Image default
Bulgaristan

Varna Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler

Varna Gezilecek Yerler

Varna
Varna

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında yer almakta olan özel şehir Varna gezilecek yerler ile ilgili bilgilerinin detaylarını bu yazımızda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ekonomisi turizm ve limanlara bağlı bir şehir olan Varna şehri, yaz turizmi ile beraber her daim ön plana çıkıyor. Bulgaristan’da yaşayanlar, yazları yüzmek adına Varna’da yer almakta olan Zlatni Pjasǎci, Aziz Konstantin ve Elena isimli plajları tercih ediyor.

Varna Gezilecek Yerler
Varna Gezilecek Yerler

Yalnızca yaz turizmiyle değil, aynı vakitte turistik tarihi yapıları ile de her daim ön plana çıkan Varna’nın nüfusu ortalama olarak 350 bin civarındadır. Şehirde bulunan yedi üniversite, Varna’nın öğrenci şehri olarak anılmasına da neden oluyor. 1444 yılında Varna Savaşı’nın ardından uzun seneler boyunca Osmanlı himayesinde kalan şehir, 1908 senesinde Osmanlı’dan ayrılmıştır.

Bulgaristan Varna
Bulgaristan Varna

Varna Dormition Katedrali

Varna şehrinin simgelerinden olan Dormition of the Mother God Cathedral, şehrin merkezinde yer alıyor. Cyril and Methodius Meydanı’nda yer almakta olan katedrale toplam 133 basamaklı merdivenden çıkılıyor. Katedralin adı, Bulgaristan’a oldukça fazla yardımda bulunan Rus Kraliçesi olan Maria Alexanrovna için seçilmiştir.

Varna Dormition Katedrali
Varna Dormition Katedrali

Varna Arkeoloji Müzesi

Varna’da gezilecek yerlerden olan Arkeoloji Müzesi, 1901 senesinde kurulmuştur. Bulgaristan’da yapılan kazılarda çıkartılan ve Bulgar tarihi açısından önemli olan eserlerin bir müzedir. Koleksiyonunda ortalama 100 binden fazla eser bulunan bu müze, Varna ve Bulgar tarihi için çalışmaları da destekliyor. Açıldığı dönemde bir binada hizmet veren Varna Arkeoloji Müzesi, 1983 senesinde günümüzde kullanılan binasına taşınmıştır. Toplam 2150 metrekarelik sergi alanına sahip olan binası, Rönesans mimarinin özelliklerini taşıyor ve aynı zamanda üç katlıdır. Müze, Varna şehir merkezine ortalama 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

READ  Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi
Varna Arkeoloji Müzesi
Varna Arkeoloji Müzesi

Evksinograd Sarayı

19.yüzyılda Viyanalı bir mimar Evksinograd Sarayı, Varna’nın önemli yapılarındandır. ”Konuksever, deniz kıyısındaki şehir” anlamına Evksinograd, sarayın Varna ithaf edildiğini gösteriyor. Rönesans mimarisinin örneği yapının girişindeki bahçe, oldukça güzel bir biçimde düzenlenmiştir. Sarayın birinci katında toplantılarının yapıldığı ”Aynalı Salon” bölümü bulunur. Sarayın ”Kabul Odası” bölümünde ise birbirinden Bulgar ressamların tabloları bulunuyor.

Evksinograd Sarayı
Evksinograd Sarayı

Sea Garden Varna

Deniz Bahçesi şeklinde çevirebileceğimiz Sea Garden, Varna’nın görülmesi gereken turistik yerlerinin başında geliyor. Halk kullanımına bu yeşil alanın bir yanı denize bakmaktadır. Yeşil ve mavinin çıkartacağınız Sea Garden içerisinde Denizcilik, Doğa Tarihi Müzesi, Astronomik Gözlemevi gibi turistik yerler bulunuyor. Süs havuzları ve akabinde yürüyüş yollarının arasında sağlı sollu şekilde dükkanlar, restoranlar, kafeler ve aynı zamanda barlar bulunuyor. Denize paralel şekilde uzanan bir ormanı anımsatan Sea Garden, ortalama 5 kilometrelik bir yol üzerinde bulunuyor.

Sea Garden Varna
Sea Garden Varna

Akvaryum Dolphinarium Varna

Sea Garden içerisinde yer almakta olan en ilgi çekici binalardan, Akvaryum’dur. 1932 senesinde açılan Akvaryum, Bulgaristan’ın ilk deniz şekilde canlıları binasıdır. Binanın tropikal canlılar, deniz organizmaları ve aynı zamanda memeli hayvanlar için ayrı kısımlar bulunuyor. Yine buraya yakın bir şekilde yer alan Dolphinarium ise yunus balıklarının gösterilerini her daim izleyebileceğiniz yerdir. Gösteri, ortalama 40 dakika sürüyor.

Akvaryum Dolphinarium Varna
Akvaryum Dolphinarium Varna

Ulusal Denizcilik Müzesi

Sea Garden ”Villa Diana” içerisinde bulunan Ulusal Müzesi, Bulgar denizcilik tarihini anlatır. 1879 yılına uzanan Bulgar denizcilik tarihi Rus denizciliği de bulunur. İlk olarak 1923 senesinde kurulan müze, Deniz Harp Okulu içerisinde bulunurken, 1956 senesinde bugünkü yerine taşınmıştır. Ulusal Müzesi’nde deniz silahları, ilk mayın tarama gemisi, Balkan Savaşı kullanılan deniz botları eserler sergileniyor. Müze içerisinde on beş ayrı sergi salonu bulunuyor.

READ  Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi
Varna Ulusal Denizcilik Müzesi
Varna Ulusal Denizcilik Müzesi

Varna Plajı

Varna şehir merkezine yakın bulunan Varna Plajı, Sea Garden ormanlık hemen bitişinde yer alır. Hem Sea Garden’ın yeşilini hem de denizin mavisini Varna Plajı, beyaz ve yumuşak bir yapısına sahiptir. Yaz döneminde bir denizin bulunduğu Plajı’nda şezlong, şemsiye ve su gibi hizmetler sunulur. Plaj çevresinde ve içerisinde çok sayıda kafe, restoran bulunuyor. Varna gece yaşamı, özellikle plajda gerçekleştirilen partilerle beraber ünlüdür.

Varna Plajı
Varna Plajı

Taş Ormanı (Pobiti Kamani)

İngiltere’de yer almakta olan ünlü Stonehenge Anıtları’nın Bulgar versiyonu şeklinde kabul edilen Pobiti Kamani’deki taş sütunlar, her daim etkileyicidir. Taş Orman olarak isimlendirilen bu bölgede boyu beş metreye kadar ulaşan ve akabinde çeşitli fosiller içeren taş sütunlar bulunuyor. Bölgenin oluşumu hakkında ayrı teoriler olsa da en çok şekilde kabul gören teoriye göre, ortalama 50 milyon yıl önce denizin dibinde yer almış bu bölgenin suların çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan kara parçasındaki erozyon ile beraber oluşmuş olmasıdır. Kireç taşları, yağmurun ve rüzgarın etkisiyle bu kayalar ortaya çıkmıştır. Varna’da yer almakta olan otobüs terminalinden 43 numaralı otobüsü ile, son duraktan indikten hemen sonra kısa bir yürüyüşün akabinde bölgeye ulaşabilirsiniz.

Taş Ormanı Pobiti Kamani
Taş Ormanı Pobiti Kamani

Varna Tarih Müzesi

Varna müzelerinden Tarih Müzesi, 1969 senesinde kuruldu. 3 bölümden oluşan müzenin birinci kısmında; Varna’nın kültür, ekonomik ve endüstriyel bakımdan gelişimini anlatan eserler bulunuyor. Müzenin ikinci katında Varna’nın uluslararası bir bölgesine dönüşürken geçirdiği süreçler anlatılıyor. Son katta ise Varna’nın mücadelesi konu edinmektedir. Varna kentinin tarihini detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz Varna Müzesi, 41 Maria Luisa Blvd adresinde yer alıyor. Pazartesi günleri dışında ziyaret edebileceğiniz müzenin giriş ücreti ise günümüzde 4 Levadır.

Varna Tarih Müzesi
Varna Tarih Müzesi

Varna Etnografya Müzesi

1860’lı senelerde inşa edilen tarihi binada, Bulgaristan ve aynı zamanda Varna tarihi hakkında bilgiler veriyor. 1974 senesinde açılan Etnografya Müzesi, şehrin geçim kaynaklarından balıkçılık, hayvancılık ve akabinde çiftçilik gibi uğraşların oldukça detaylı bilgilerinin sunulduğu özel bir yerdir. Giriş ücreti günümüzde 4 Leva olan müze, Pazar ve Pazartesi günleri dışında ziyaret edilebiliyor.

READ  Burgaz Gezilecek Yerler : Bulgaristan'ın En Çok Turist Gelen Yeri
Varna Etnografya Müzesi
Varna Etnografya Müzesi

Aladja Manastırı

Varna şehir merkezinin ortalama 14 kilometre kadar kuzeyin yer almakta olan Aladja Manastırı, Ortodoks Hıristiyanlar ile mağara taşlarının içerisine açılmış oyuklar sayesinde oluşturulmuştur. 12.yüzyılda yapıldığı düşünülmekte olan ve 18.yüzyıla kadar aktif biçimde kullanılan Aladja Manastırı’nın Kutsal olarak bilinen Holy Trinity’e her daim ithaf edildiği düşünülüyor. Deniz seviyesinden ortalama 40 metre kadar yukarıda yer almakta olan manastır dahilinde kilise, azizlerin mezarları, mutfak ve bununla beraber keşiş odaları bölümleri bulunuyor. Aynı zamanda bu manastırın dahilinde 5.yüzyılda yapıldığı düşünülen bir başka eski manastırın kalıntıları da bulunuyor.

Aladja Manastırı
Aladja Manastırı

Belogradchik Kalesi

Belogradchik Şatosu yahut Belogradchik Kalesi olarak bilinmekte olan tarihi yapı, Bulgaristan’ın en iyi şekilde korunmuş Ortaçağ kalelerinden biri oluyor. İlk olarak gözetleme kulesi şeklinde yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan Belogradchik, 14.yüzyılda yaşamış olan Bulgar Çarı Ivan Stratsimir tarafından savunma amaçlı şekilde bir kale olarak düzenlendi. Doğal bir koruma alanı kısmındaki bölgedeki Belogradchik Kalesi, Osmanlı tarafından ele geçirilmiş ve 19.yüzyıla dek genişletilerek kullanılmaya her daim devam etmiştir.

Belogradchik Kalesi
Belogradchik Kalesi

Vladislav Varnenchik Parkı ve Müzesi

10 Kasım 1444 senesinde Varna Savaşı olarak bilinen Haçlı-Osmanlı savaşına özel hazırlanan Vladislav Varnenchik Parkı ve Müzesi dahilinde, Kral Vladislav Varnenchik onuruna inşa edilmiştir. Müzede savaşa dair çeşitli modeller ve akabinde park içerisinde de her daim çeşitli anıtlar sergileniyor.

Vladislav Varnenchik Parkı ve Müzesi
Vladislav Varnenchik Parkı ve Müzesi

Macar, Leh, Eflak ve bununla beraber Balkan milletlerinden her daim oluşan Haçlı Ordusu, Vladislav Varnenchik önderliğinde bulunan Sultan II.Murat önderliğinde Osmanlı ile Bulgaristan’ın Varna kenti yakınlarında savaşmışlardır. Savaş, Osmanlı’nın kazanmasıyla sonuçlanırken sonucu olarak Mora ve Bulgaristan Osmanlı’nın hakimiyeti altına girmiştir. Varna gezilecek yerler arasında mutlaka olmayı hak ediyor.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sofya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Rusçuk Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Filibe Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Burgaz Gezilecek Yerler : Bulgaristan’ın En Çok Turist Gelen Yeri

Gezicini

Yorum Yaz