Image default
Bornova

Bornova Işıkkent | İzmir

Bornova Işıkkent İzmir

İzmir iline bağlı olan Bornova, kelimesinin anlamı araştırılan ve bilinen kadarıyla en eski olanı Birud-u Abaddır. Farsça olarak yazıldığı düşünülmektedir. Zamanla o dönemde yaşamış halkın ağızda değişikliğe uğrayarak Burunova olarak değişmiştir. Günümüz Bornova olarak kayıtlara geçmiş olup Evliya Çelebinin de İzmir’e geldiğini seyahatnamesinden anlaşılmaktadır.

Bornova Işıkkent
Bornova Işıkkent

Anadolu’nun en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Bornova,  İzmir şehrinin hatta egenin en eski yerleşim yeri olarak tarihe geçmiştir. Tarihi açıdan miras diyebileceğimiz bu ilçe aynı zamanda birçok ilklere de imzasını atmıştır. Türkiye tarihinde ekonomik açıdan ilk büyük adımlar burada atılmış, ilk futbol maçı burada oynanmış, ilk atletizm yarışmaları burada atılmıştır.  Bornova kültürel değerlerimizin ilkleri olmuştur.

Bornova ilçesine bağlı bir mahalle olan Işıkkent, tarihi bir ışıkla yansıtmaktadır. Eski zamanlarda göçmen sayısı bir hayli fazla olan Işıkkent’te Rumlar çoğunluklu olarak yaşamını sürdürmektedir. Günümüzde ise Türk-rum birlikte yaşamaktadır. Bornova’nın diğer semtlerine göre Işıkkent’in nüfusu daha fazladır.

Bornova Işıkkent Konum Bilgisi

İzmir Işıkkent’in harita konumu 38 25 kuzey enleminde, 27 14 doğu enlemlerinde yerini almaktadır. Işıkkent bağlı olduğu tarihi güzellikleriyle ve gelişmişliğiyle göz alıcı olan Bornova’ya 5 km, Türkiye’nin kalbi diyebileceğimiz İzmir’e ise sadece 8 kmdir. Bornova Işıkkent eğitimi ve ulaşımı itibariyle de bulunduğu konumun değerini artırmaktadır.

Bornova Işıkkent
Bornova Işıkkent

Bornova Gezilecek Yerler

İzmir şehri dediğimizde çoğumuzun ilk aklımıza gelen Bornova olmuştur. İzmir Bornova, gerek tarihi gerekse mimari yapısıyla hafızalarımıza kazınacak bir yerleşim yeridir. Türkiye’ye her yıl gelen turist sayısı artmaktır. Turistlerin İzmir iline geldiğinde ilk uğradıkları semt olmuştur. Bornoca Işıkkent Bu kadar öneme ve değere sahip olan Bornova’nın gezilecek yerlerini sizler için hazırladık.

  • Belhomme evi: 1800’lere yapıldığı düşünülen bu ev, mimarisiyle göz dolduruyor. Belediye tarihi evi günümüzde Atatürk kitaplığı olarak aktif şekilde kullanılmaktadır.
  • Murat Evi: Yörenin halkı bu eve Perili köşk demiştir. Perili köşkün İngilizler tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Mutlaka gidilmesi gerek yerlerden sadece biridir.
  • Santa Maria kilisesi: yapım yılı 1797 olan tarihi yapıyı, franciscan mezhebine ait kişilerin ibadet yeri olarak inşa edilmiştir.
  • Belkahve ata ana evi: Bornova belediyelinin meydanında bulunan bu yapı, kurtuluş savaşında İzmir’in mücadelesinin simgesi haline gelmiştir.
  • Homeros vadisi: şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen herkes için çok ideal bir fikirdir. birçok ağaç çeşidinin de bulunduğu mükemmel bir yerdir. Hafta sonu için sizleri bekliyor.
  • Bornova Aşık Veysel rekreasyon alanı: içerisinde amfi tiyatrodan, basket sahalarına, otopark ve daha fazla birçok alan yeşil alan insanların son yıllardaki vazgeçilmez alanlarından biri haline gelmiştir.

    BORNOVA IŞIKKENT
    BORNOVA IŞIKKENT

Bornova’da Ne Yenir?

Bornovo’ya gelen yerli ve yabancı turistler özellikle o yörenin meşhur tatlarını denemek isterler.  Siz de Bornovo’ya gelirseniz bölgeye has bir lezzeti olan misket üzümünü ve şifa kaynağı olan bamyasını kesinlikle denemelisiniz.  Özellikle bamya tohumunu belediye tarafından da üretilmeye başlanmıştır. Bornoca Işıkkent Tabii ki unutmadan kumru yemeğini de listenize eklemelisiniz. İzmir Bornova egenin lezzetli yemekleriyle namını dünyaya duyurmuştur. Bornoca Işıkkent

Bornova’da Gezilecek Yerler

READ  İzmir Altındağ 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Gezicini

Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Altındağ 

Gezicini

İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Gezicini

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Gezicini

Çamdibi Semti : Bornova

Gezicini

Bornovada Gezilecek En Güzel Yerler

Gezicini

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Alışveriş Merkezleri

Gezicini

Yorum Yaz