Image default
Almanya

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Başkenti

Berlin Gezilecek Yerler

Almanya’nın başkenti olan Berlin aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Berlin aynı zamanda bir eyalet olarak da biliniyor. Avrupa’nın bohem ruhunun izleri bu şehirde kendini gösteriyor. Kentin keşfedilmeyi bekleyen pek çok sokağı ve büyük bir tarihi var.

Berlin
Berlin

 

Berlin’de Almanya’nın derin tarihi, kültürü ve sanatının tanıtılması adına pek çok müze, tarihi eser ve gezilecek anıtlar bulunuyor. Berlin’e gitmeyi planlıyorsanız bu yazı tam da sizin için yazılmış diyebiliriz. Aşağıdaki maddelerde Berlin gezilecek yerler tek tek listelenmiştir.

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Gezilecek Yerler

 

 • Berlin Katedrali
 • Berlin Zoolojik Bahçesi
 • Reichstag
 • Stasi Museum
 • Brandenburg Kapısı
 • Bergama Müzesi

  Almanya Berlin
  Almanya Berlin
 • Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
 • Berlin Wall Memorial
 • Terörün Topoğrafyası
 • Museum Für Naturkunde
 • Gendarmenmarkt

Aşağıdaki paragraflarda verilen maddelerdeki mekanların detaylı anlatımları mevcuttur.

Almanya Berlin
Almanya Berlin

Berlin Katedrali

Berlin’de müze adasında bulunan gösterişli katedral 19. yüzyıldan kalma bir Protestan kilisesidir. Fakat içerisinde bir piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral olamamıştır. Katedralin inşası tam 450 yıl sürmüştür. Bu nedenle de dünyada inşasına en uzun süre devam edilen yapılardan birisi olarak biliniyor. Binanın dışı mimarisi ile göz dolduruyor. Yılların eskitemediği yapı her bir detayı ile büyülüyor. Müzenin etrafında da hareketli bir meydan, restoranlar ve pazarlar bulunduğu için turistlerin gezip alış veriş yapabilmeleri için uygun bir ortama sahip. Berlin’e geldiyseniz bu katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Berlin Zoolojik Bahçesi

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olma özeliğine sahip Berlin Zoolojik Bahçesi, çocukların gezmesi için de gayet uygun bir yer. Hayvanat bahçesine ulaşım oldukça kolay. İçerisinde 1500 türde 20 bin adet hayvanın yaşadığı Berlin Zoolojik Bahçesi, çocuklar ve büyükler için sosyal alanların düşünüldüğü gezilip görülmeye değer bir mekan.

Berlin Zoolojik Bahçesi
Berlin Zoolojik Bahçesi

Reichstag

Reichstag, Berlin’de bulunan Almanya’nın eski Meclis binasıdır. Bina oldukça estetik ve göz alıcı bir mimariye sahiptir. Gezmek isteyenlerin önceden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Reichstag’a girişte ücret ödemeye gerek yoktur, gezmek ücretsizdir. Kulaklık rehber ve Türkçe dilinde anlatım da olduğu için Reischstag, Berlin’e uğrayan turistlerin mutlaka gezip görmeleri gereken önemli bir tarihi yapıdır.

Reichstag
Reichstag

Stasi Museum

Berlin’de bulunan ve Eski Doğu Almanya’sı siyaseti hakkında araştırma ve anıt niteliğinde bir müzedir. Müzede sergilenen Eski Doğu Almanya’sı güvenlik amaçlı kullanılan ağaç kavuğu içinde yerleştirilmiş gizli kameralar, silahlar, gaz maskeleri gibi bir çok ürün o dönemin siyasetini gözler önüne seriyor. O dönemde kullanılan güvenlik araçlarını merak ediyorsanız Stasi Museum ziyareti yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Stasi Museum
Stasi Museum

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı Berlin’in en önemli simgelerinden birisidir. Brandenburg Kapısı’nın yapıldığı eski zamanlarda, kentin doğusu ile batısını birbirinden ayırdığı için birleşmenin ardından bu nokta sembol olarak görülmüştür. Kapının taş süslemeleri, sütunlarının yüksekliği, kalınlığı Neoklasik mimarı tarzının özelliklerini gözler önüne seriyor. Yapı mimarisiyle kendisine hayran bırakıyor. Brandenburg Kapısı, Almanya’nın yeniden birleşmesinin sembolü olarak anılıyor. Brandenburg Kapısı’nın yapımının ardından Quadirga tarzında bir at arabası heykeli vardır. Heykelde 4 adet at arabada tanrıçayı taşıyor.

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Bu heykel kapının girişine yerleştirilmiş ve oldukça dikkat çeken şık tasarıma sahip değerli bir eserdir. Heykeldeki tanrıçanın bir elinde Hristiyanlık sembolü haç vardır. Heykeldeki tanrıça diğer elinde de yine Hristiyanlığın sembolü kartal simgesini taşır. Bu anlamda heykelin yapıldığı dönemin dini inancı hakkında çıkarım yapılabilir. Almanya’nın değerli simgelerinden olan Branderburg Kapısı bir çok turistin ilgisini çekmeyi başaran değerli bir eserdir. Eğer yolunuz bir gün Berlin’e düşerse Brandenburg Kapısı görülmeye değer bir adrestir. Gezi rotanıza eklemeniz tavsiye edilir.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi Berlin’deki Müze Adası içinde bulunuyor. Müze Adası’ndaki gezilip görülmesi gereken müzelerden birisidir. Dünya’nın farklı yerlerinden getirilmiş olan eserlerin yer aldığı müzede Türkiye’den de getirilmiş birçok tarihi eser sergileniyor. Müzedeki sergiler farklı kategorilere ayrılmış ve gezilip görülmesi için en az 4 saatin ayrılması gereken değerli bir yerdir.

Bergama Müzesi
Bergama Müzesi

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı, Berlin’de yer alan 2711 tane kolona sahip bir soykırım anıtı mezarıdır. Yapı Holokost’ta hayatlarını kaybeden Yahudiler adına adanmış, çektikleri acıları unutturmayan değerli ve önemli bir eserdir. Anıtı gezenlerin eski dönemlerde yaşanmış acı olayları içlerinde hissettiklerini ve belirtiyorlar.

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Ziyaretçilerinde bu şekilde etkiler bırakması yapıtın yapılma amacını yerine getirdiğini ve başarılı bir eser olduğunu göstertir. Birçok turist tarafından, anıt mezarların içine içinde ilerledikçe duvarların yükseldiği ve içinde kaybolmaya başlandığı duygusunun son derece etkileyici olduğu belirtiliyor. Anıtın yanında yer alan parkta, Hitler’in kendini öldürdüğü sığınağın olduğu söyleniyor.

Berlin Wall Memorial

Berlin Wall Memorial, soğuk savaş döneminin en vurucu sembollerinden biri olan Berlin Duvarı’nın günümüzdeki kalıntılarının o dönemdeki ölümleri andığı anıttır. Berlin’in önemli simgelerinden biridir. Yahudileri ayrıştıran toplumun utancı niteliğindeki Berlin duvarı günümüzde insanları daha da birbirine yakınlaştırıyor ve ayrımcılığın ne kadar kötü sonuçlara yola açtığını gözler önüne seriyor. Belin Wall Memorial anıtı bu anlamda oldukça değerlidir. Duvarın bazı kısımlarında sanatçıların resimleri bulunuyor. Eğer Berlin Duvarı’nı görmek isterseniz Berlin Wall Memorial’ı ziyaret edebilirsiniz.

Berlin Wall Memorial
Berlin Wall Memorial

Terörün Topoğrafyası

Berlin’de yer alan Terörün Topoğrafyası, adından da anlaşılacağı gibi Nazi vahşetini gözler önüne seren bir tarih müzesidir. Müzede savaştan kalma mermi izleri, yıkılan duvarlar, savaştan kalma fotoğraflar ve hikayeler sergileniyor. Ziyaret edenlerin duygusal anlar yaşadığı bu tarih müzesi tüyleri diken diken edecek tarzda. Geçmiş dönemdeki çıkan gazete ve dergi haberlerinin sergilendiği müzede o dönem Almanya’sı hakkında daha detaylı bilgilere erişebilmek mümkün hale geliyor.

Berlin Terörün Topoğrafyası
Berlin Terörün Topoğrafyası

Museum Für Naturkunde

Almanya’nın Berlin kentinde yer alan, ülkenin üç büyük doğa müzesinden biri olma özelliğine sahip doğa tarihi müzesidir. Bu özelliğiyle dünyanın en prestijli doğa tarihi müzesidir demek yanlış olmayacaktır. Müze, 1810 yılında kurulmuştur. Yukarıda belirtilen tarihi müzelerden biraz daha farklıdır. Müzede Valdiva ve Güney Kutup, Sunda Seferleri’ne ait koleksiyonlar ve bunun yanında Prusya Bilimler Akademisi Koleksiyonlarına ait eserler sergileniyor.

Museum Für Naturkunde
Museum Für Naturkunde

Müzede hayvanlar, dinozorlar, gök bilimi, mineraller ve canlıların evrimi hakkında pek çok şey bilgi ediniliyor. Jeoloji, biyoloji ve astronomi gibi birçok alanla ilgili eserlerin bulunduğu müze oldukça etkileyici nitelikte bir yer. Dinozor kalıntısı sergisi müzenin en çok ilgi çeken alanı olarak karşımıza çıkıyor. Müze çocuklarla beraber gezmek için de çok uygun nitelikte bir yer. Çocukların ilgisini çekecek farklı hayvan sergileri bulunuyor. Doğaya ve nesli tükenmiş hayvanlara ilginiz var ise ve Berlin’e geldiyseniz bu müze tam size göre. Berlin gezilecek yerler arasına alınmalıdır.

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, Konzerthaus, Fransız Katedrali, Alman Katedrali ve tarihi bir pazarın da bulunduğu bir meydandır. Berlin’in en eski meydanlarından birisi olarak biliniyor. II. Dünya Savaşı’ndan sonra çok fazla zarar görmüş ve restore edilmiştir. Söylenene göre kıtlık zamanında bu meydanda ekim yapılıyormuş. Meydanın güzel bir bahçesi bulunuyor. Bahçe halkın sosyalleşme için uygun bir alan. Gendarmenmarkt, gezilip görülmeye değer tarihi bir meydandır.

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
READ  Almanya'da Gezilecek Yerler Listesi


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

chebsra

Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

chebsra

Köln Gezilecek Yerler | Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer!

chebsra

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Frankfurt Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Almanya’da Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 

Gezicini

Yorum Yaz