Image default
Almanya

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 

Almanya; birçok Türk vatandaşının en az bir defa görmek istediği ülkelerin başında gelir. Gelişmiş sanayisi ve buna bağlı olarak güçlü ekonomisi; Almanya’yı ayrıcalıklı kılan detayların başında gelir. Bunun yanı sıra, Alman üniversitelerinde eğitim almak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Almanya ve Türkiye arasındaki iş ilişkileri bir hayli gelişmiştir. Buna bağlı olarak, ortaya farklı kavramlar çıkar. Onlardan birisi de Almanya fuar vizesi!

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 
Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Kongre ve Fuar Vizesi Nedir?

Herhangi bir ülkeye kongre veya fuar için giriş yapacak olan kişilerin alması gereken vize türüne kongre ve fuar vizesi adı verilir. Almanya fuar vizesi; adından da anlaşılacağı üzere Almanya’ya fuar için giriş yapacak olan kişilerin alması gereken kısa süreli bir vize türüdür. C tipi vize kategorisinde bulunan Almanya fuar vizesi; söz konusu kişinin 180 günlük periyotta en çok 90 gün olacak şekilde Almanya’da kalmasını sağlar.

Almanya fuar vizesi sayesinde Almanya’daki fuarlara sorunsuz bir şekilde katılma hakkı elde edilir. Bunun yanı sıra, turistik gezilere katılma, konaklama, seminer ve kısa süreli eğitimlere katılma, çeşitli kültürel etkinliklerde yer alma gibi avantajlar elde edilir. Ayrıca, bu vize; insanlara Schengen bölgesinde farklı bölgeleri ziyaret edebilme imkanı sunar.

Almanya fuar vizesi almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken birtakım şartlar vardır. Her şeyden önce, vize başvurusunda kullanılan pasaport en az altı aylık olmalıdır. Takdir edersiniz ki, Almanya; Schengen bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bu yüzden, vize başvurusu sırasında biyometrik bilgilere ihtiyaç duyulur. Söz konusu biyometrik bilgiler; mutlaka başvuru evraklarına eklenmelidir. Almanya fuar vizesi; Almanya ticari vize kapsamında değerlendirilir.

READ  Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi
Almanya Fuar
Almanya Fuar

Almanya Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya fuar vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin her şeyden önce online başvuru formunu doldurmaları gerekir. Söz konusu başvuru formunun bir çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır. Almanya fuar vizesi başvurusu için gerekli tüm evraklar ile beraber başvuru formunun çıktısı da mutlaka teslim edilmelidir. Bunun yanı sıra, başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Söz konusu randevu günü geldiğinde gerekli tüm evraklarla beraber başvuru merkezinde olunmalıdır.

Almanya fuar vizesi başvurusunda başvuru merkezinin önemli sorumlulukları vardır. Kişiden alınan evraklar; başvuru merkezi tarafından Almanya konsolosluğu vize bölümüne iletilmelidir. Konsolosluk; kişinin durumunu inceler ve vize için uygun olup olmadığına karar vererek süreci sonlandırır. Almanya fuar vizesi sonuçları; ortalama 15 gün içerisinde açıklanır. Ancak, herhangi bir eksik evrak olması veya verilen bilgilerde yanlışlık olması halinde başvuru olumsuzlukla sonuçlanır.

Almanya
Almanya

Almanya Fuar Vizesi Evrakları Nelerdir?

Almanya fuar vizesine başvuru yapmak isteyenlerin birtakım evrakları hazırlaması şarttır.

  • Pasaportun en az iki boş sayfası bulunmak zorundadır. Bunun yanı sıra, vizenin bitiş tarihinden en az üç ay sonrasına kadar geçerliliği bulunmalıdır.
  • Almanya fuar vizesi başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması şarttır. Bunun yanı sıra, başkasının söz konusu kişi yerine başvuru yaptığı hallerde başvuru sahibinin ıslak imzasını taşıyan vekalet formuna ve nüfus cüzdanının fotokopisine ihtiyaç duyulur.
  • En çok altı ay önce çekilmiş, kişinin beyaz fon üzerinde yüz hatlarının tamamen belli olduğu, 35x45mm boyutlarında bir adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
  • Seyahat rezervasyonuna dair belgeler talep edilir.
  • En az 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortasına ihtiyaç duyulur.
  • Vize harcı ödeme dekontu teslim edilen evraklar arasında olmalıdır.
  • Fuar katılım belgesi ve ticari davetiye talep edilen belgeler arasındadır. Bilhassa davet eden firmanın adı ve adres bilgileri, katılımcının adı, firma bilgisi ve görevi gibi bilgiler istenir. Bunun yanı sıra, seyahatin amacından ve süresinden de bahsedilmelidir. Son olarak, konaklama ve ulaşım; davet eden firma tarafından karşılanacak ise bu hususa ait belgelere de yer verilmelidir.
  • Şirket dilekçesi; başvuru sırasında ihtiyaç duyulan belgeler arasında bulunur. Başvuru yapan kişinin firmadaki görevi, istenilen vize süresi, seyahatin amacı ve süresi gibi bilgilerin yer aldığı bir şirket dilekçesi oluşturulmalıdır. Buna ek olarak, katılımcının Almanya’daki masraflarının şirket tarafından karşılanacağını belirten bir belge de başvuru evrakları içerisinde olmalıdır.
  • SGK işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, maaş bordroları, banka dökümü, iş sözleşmesi, tapu ve araç ruhsatı gibi ek belgeler, meslek gruplarına dair evraklar; başvuru sırasında ihtiyaç duyulan belgeler arasında yer alır.
READ  Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Almanya Karavan Fuarı
Almanya Karavan Fuarı

Almanya Fuar Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya fuar vizesi başvurusu yapmak isteyenlerin aklında vize ücretinin ne kadar olduğuna dair soru işaretleri bulunuyor. Ticari vize kategorisinde bulunan fuar vizesi için 2022 yılı itibariyle 115 Euro resmi vize başvuru ücreti talep edilir. Buna ek olarak, 40 Euro danışmanlık ücreti istendiğini de söylemek gerekir.

Almanya fuar vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin bu süreçte bir danışmanlık firması ile çalışması doğru olacaktır. Seyahat amacı, bu amaca uygun evrakların hazırlanması, başvuru formunun evraklara uygun bir şekilde doldurulması, randevu alınması, başvuru yapılması ve başvuru sürecine göre vizenin verilip verilmemesi süreciyle danışmanlık firması ilgilenmelidir. Bu sayede, vize başvuru süreci en kısa sürede sorunsuz bir şekilde sonlanır. Profesyonel danışmanlık alınmadığı takdirde vize başvurusu esnasında yanlış veya eksik bilgi verilmesi gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu tür hususlar; vize başvurusunun doğrudan reddedilmesine neden olur.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

chebsra

Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

chebsra

Köln Gezilecek Yerler | Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer!

chebsra

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Frankfurt Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Başkenti

chebsra

Almanya’da Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Yorum Yaz