Image default
Almanya

Köln Gezilecek Yerler | Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer!

Köln Gezilecek Yerler

Köln, Almanya’nın dördüncü en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Kentin eski adı kolonya, İmparator Nero’nun annesinin adı olan Colonia’dan geliyor. Zamanla söylenegele Köln şeklini almıştır. Şehirde gezilebilecek birçok alan mevcut. Roma tarihine ev sahipliği yapan kentte kültür ve tarihi yapılar iç içe. Bunların yanı sıra çeşitli doğal güzelliklere sahip Köln, düzenlenen farklı festivallerle de ilgileri çekmeyi başarmıştır. Makalede Köln’de gezilebilecek en güzel mekanların detayları derlenmiştir. Eğer Almanya Köln gezilecek yerler için planlarınız varsa okumanızda fayda var.

Almanya Köln
 Almanya Köln
 • Köln Katedrali
 • Museum Ludwig
 • Phantasialand
 • Schokoladenmuseum
 • Wallraf – Richartz Museum

  Köln Gezilecek Yerler
  Köln Gezilecek Yerler
 • Köln Hayvanat Bahçesi
 • Roman-Germanic Museum
 • Brühl Castle
 • Kolumba Müzesi

Köln Katedrali

Köln Katedrali’nin yapımını tam 632 yıl sürmüştür ve yapı bu açıdan dikkat çeker. Katedral, “Kara Kilise” olarak da adlandırılıyor. Köln Katedrali, Hristiyanlar için ibadet merkezi olarak yapılmıştır. Katedralde gotik mimari tarzının yansıtıldığı görülüyor. Yapı her detayı kendine hayran bırakıyor ve göz kamaştırıyor. Yapı yakından incelendiği zaman daha da göz alıcı oluyor. Bu büyüleyici mimari eseri görenler tarihi de derinlerinden hissediyorlar. Köln kentini simgeleyen bir eser olan katedrale girişte ücret ödemeye gerek yoktur. Görenleri kendisine hayran bırakmış olan Köln Katedrali Köln’e yolu düşenlerin mutlaka uğramaları gereken değerli bir tarihi yapıdır.

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Museum Ludwig

Museum Ludwig Köln’de bulunan bir modern sanat müzesidir. Binanın dış tasarımı da içerisinde bulunan sergilere uyum sağlar nitelikte modern bir mimari yapıya sahip. Müzede gerçeküstücülük ve soyut sanat çalışmalarına yer veriliyor. Aynı zamanda müzede Picasso, Andy Warhol gibi değerli ve önemli sanatçıların eserleri de sergileniyor. Eğer siz de bir sanat düşkünüyseniz Köln’de ziyaret edeceğiniz ilk adres Ludwig Müzesi olmalı. Müze hem çok büyük hem de sanatsal açıdan oldukça kıymetli eserleri sergiliyor. Müzeyi gezmek için birkaç saatin yetmeyeceğini belirtmekte fayda var. Müzeyi rahatça ve detaylı olarak gezmek için bir günü ayırmak gerekiyor.

Museum Ludwig
Museum Ludwig

Phantasialand

Phantasialand, Köln’de yer alan bir eğlence parkıdır. Park ilk zamanlarda aile odaklı kurulmuş olsa da son zamanlarda daha heyecan verici içerikte oyunlar getirilmiştir. Her şeyin son derece gerçekçi olduğu bu parkta kendinizi bambaşka bir dünyaya gelmiş gibi hissedeceğiniz kesin. Parkın içinde Afrika, Çin gibi farklı yerler bulunuyor ve sanki oradaymış gibi eğlenmek mümkün hale geliyor. Tüm günü parkta geçirebilir ve eğlenmekten günün nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Phantasialand, çocukların asla sıkılmayacağı, küçük büyük her yaştan insanın doyasıya eğlenebileceği, aile ile gelinebilecek bir eğlence merkezi.

Phantasialand
Phantasialand

Schokoladenmuseum

Bu gezi rotası önerisi çikolata severlerin bayılacağı bir adrestir. Schokoladenmuseum, Köln’de nehir kıyısında yer alan bir çikolata müzesi. 1993 yılında açılan müzede çikolatanın Maya ve Aztekler ile başlangıcından itibaren günümüzdeki haline, çikolatanın üretim tarihine kadar her konuda sergilere yer veriyor. Müzede 75bin tane çikolata üretim makinesi bulunuyor. Burada çikolatanın üretim aşamalarını açıkça izleyebilirsiniz. Müzenin kafesine gidip çikolataların tatlarına bakabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eğer siz de çikolata düşkünüyseniz ve Köln’e geldiyseniz çikolata müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Schokoladenmuseum
Schokoladenmuseum

WallrafRichartz Museum

Köln’de yer alan üç büyük müzeden birisi de Wallraf – Richartz Müzesi’dir. Müzede 14 ve 20.yüzyıldan kalma eserlerin sergilerine yer veriliyor. Müzede Orta Çağdan günümüze kadar olan süreçteki sanat eserlerinin galerisi bulunuyor. Müzenin en üst katında sanat öğrencileri için çalışma odaları bulunuyor. Sanatın Orta Çağ’dan günümüze değişimini gözler önüne seren müzeyi gezmek isterseniz yarım gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Wallraf - Richartz Museum
Wallraf – Richartz Museum

Köln Hayvanat Bahçesi

Köln’de bulunan hayvanat bahçesi 20 hektarlık bir alana sahiptir. İçerisinde 850’den fazla türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi 1860 yılından günümüze misafirlerini kabul ediyor. 20 hektarlık bir alanı kaplıyor olmasından da anlaşılacağı gibi oldukça büyük bir hayvanat bahçesi. İçerisinde bulunan hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilere kendilerini adeta hayvanın doğal ortamındaymış gibi hissetmesini sağlıyor. Hayvanat bahçesi çocukların gezmeleri için de uygun bir yer. Köln’de aileniz ile beraber gidip hoş zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Köln Hayvanat Bahçesi
Köln Hayvanat Bahçesi

RomanGermanic Museum

Köln’de bulunan roma eserleri ve kalıntıları müzesidir. Köln’ün şu anda üzerinde bulunduğu Colonia Claudia Ara Agrippinensium’un Roma yerleşiminden kalma arkeolojik Roma eserlerinin sergilendiği müze arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor. Müzenin Antik Roma döneminden kalma mücevherler sergisi dikkat çekiyor. Müzede görülmeye değer pek çok eser bulunuyor. Köln’e geldiyseniz ve Roma eserlerine meraknız varsa Roman-Germanic Museum tam da size hitap ediyor demektir.

Roman-Germanic Museum
Roman-Germanic Museum

Brühl Castle

Brühl Castle Köln’de yer alan bir tarihi yapıdır. 1984 yılında UNESCO binayı Dünya Mirası olarak ilan etmiştir. Binanın tarihi yapısı görülmeye değerdir. Köln’e yolunuz düşerse bu dünya mirasını ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Brühl Castle
Brühl Castle

Kolumba Müzesi

Köln’de yer alan sanat müzesi dini ve sanatsal sergiler sunuyor. Müze Roma kazıları üzerine inşa edilmiş olması ile dikkatleri çekiyor. Bu kalıntılar müzenin zemin katlarında görülebilir. Kentin en eski sanat müzelerinden biri olan Kolumba Müzesi, birçok turistin ziyaret ettiği bir gezi durağı olarak karşımıza çıkıyor. Müzede tablolar, resimler, heykeller gibi çeşitli sanat eserlerinin sergileri de sunuluyor. Aynı zamanda müzede Almanya’daki 1700 yıllık Yahudi yaşamanı sergilerine de yer veriliyor.

Kolumba Müzesi
Kolumba Müzesi

Bu sergilerde hem öğretici hem de tüyler ürperten, geçmişi hatırlatan eserlere yer veriliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman Kolumba Müzesi’nde tarihi hatırlatan eserlere yer verilmesi ile Almanların kendi tarihlerine nasıl sahip çıktıklarına şahit oluruz. Ziyaretçileri de bu hissi yaşatarak kalplerinde derin izler bırakan Kolumba Müzesi gezilip görülmeyi doruklarına kadar hak eden bir müzedir.

Kolumba Müzesi Köln
Kolumba Müzesi Köln

 

READ  Almanya Freelancer Vize Başvurusu için 8 İpucu

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

Gezicini

Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Gezicini

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Frankfurt Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Başkenti

Gezicini

Almanya’da Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 

Gezicini

Almanya Freelancer Vize Başvurusu için 8 İpucu

Gezicini

Yorum Yaz