Image default
Almanya

Almanya’da Gezilecek Yerler Listesi

Almanya’da Gezilecek Yerler

Almanya köklü bir tarihe sahiptir. ABD ’den sonra en çok göç alan ikinci ülke olma özelliğini taşıyan Almanya, hayat standartlarının yüksek olması ile de bilinir. Bu denli yoğun göç alma sebeplerinden biri de budur denilebilir.

Almanya iş disiplinindeki mükemmelliyetçi yaklaşımını şehir planlamasında da göstermektedir. Metro ağlarının genişliği ve dakikası şaşmayan işlemesi herkesçe bilinir. Aracınız olmasa da ülkenin bir çok yerine metro ya da tren hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Almanya
Almanya

Bu nedenler Almanya gezilip görülmeye değer bir çok mekana sahiptir. Almanya’ya turist olarak giderseniz gezip görebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Aşağıda sizler için derlenmiş olan Almanya gezilecek yerler listesinde mekanların adları maddeler halinde verilmiştir.

Almanya Gezilecek Yerler
Almanya Gezilecek Yerler
 • Neuschwanstein Şatosu
 • Brandenburg Kapısı
 • Reichstag
 • Köln Katedrali

  Almanya Doğası
  Almanya Doğası
 • Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
 • East Side Gallery
 • Bergama Müzesi

  Almanya Gezilmesi Gereken Yerler
  Almanya Gezilmesi Gereken Yerler
 • Berlin Katedrali
 • Europa-Park
 • Checkpoint Charlie
 • Nymphenburg Sarayı

  Almanya
  Almanya
 • Eltz Kalesi
 • İngiliz Bahçesi
 • Charlottenburg Sarayı

Yukarıdaki maddelerde verilen, Almanya’da gezilip görülmesi gereken yerlerin detayları makalenin devamında bulunuyor.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu veya Neuschwanstein Kalesi de denilebilir. Kral II. Ludwig’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Şato, yemyeşil Hohenschwangau kasabasının yakınlarında dik bir yamaçta, yüksek bir tepede yer alıyor. 19. Yüzyıl mimarisinin etkileri olduğu görülen Neuschwanstein Şatosu’nun 6 katı mevcut bulunuyor. Neuschwanstein Şatosu, Disney’in Uyuyan Güzel filmindeki şatoya ilham olmuştur ve bu nedenle de Masal Sarayı olarak da biliniyor. Disney tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği bu şato görenlerde masallardan fırlamışçasına bir his uyandırıyor. Gezdiğiniz zaman sanki bir masal ülkesindeymişsiniz gibi hissetmeniz çok olası bir ihtimal. Almanya’yı ziyaret eden bir çok turistin uğrak noktası olan şato oldukça rağbet görüyor.

Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı Berlin’de bulunur ve Berlin’in simgelerinden biri olarak bilinir. Yapıldığı dönemlerde kentin doğusu ile batısını ayırdığı için birleşmede sonra sembol olarak görülmeye başlamıştır. Kapının taş süslemelerinden, sütunlarının yüksekliğinden, kalınlığından da anlaşılacağı gibi Neoklasik mimarı tarzının yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Mimarisi ile kendisine hayran bırakıyor. Brandenburg Kapısı Almanya’nın yeniden birleşmesinin sembolü olarak görülür.

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Kapının yapımından sonra Quadirga tarzında 4 atın bir tanrıçayı taşıdığı bir at arabası heykeli kapının girişine ve en üstüne dikilmiştir. Bu heykel çok dikkat çeker ve çok şık bir eserdir. Heykeldeki tanrıçanın bir elinde Hristiyanlık sembolü haç diğer elindeyse yine Hristiyanlık sembolü olan kartal simgesi vardır. Almanya’nın değerli sembollerinden ve simgelerinden olan Branderburg Kapısı bir çok turistin ilgisini çekmiş bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Sizin de yolunuz bir gün Almanya’ya düşerse Brandenburg Kapısı görülmeye değer bir eser olarak tavsiye ediliyor.

Reichstag

Reichstag, Almanların eski Meclis binasıdır. Yapı oldukça estetik bir mimariye sahiptir. Gezmek isteyen ziyaretçilerin önceden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor ve girişte ücret ödenmiyor. Ücretsiz kulaklık rehber ve Türkçe dilinde anlatım da mevcut bulunduğu için Reischstag binası Berlin’e yolu düşenlerin uğraması tavsiye edilen bir tarihi yapıdır.

Reichstag
Reichstag

Köln Katedrali

Köln Katedrali yapımının 632 yıl sürmesiyle dikkat çeken bir yapıdır. “Kara Kilise” olarak da adlandırılıyor. Hristiyan ibadet merkezi olarak yapılan Köln Katedrali, Almanya’nın Köln şehrinde yer alıyor. Katedral ’de gotik mimari tarzı yansımaları görülüyor. Her bir detayı ile göz kamaştıran yapının yakından incelendiğinde büyüleyici bir eser olduğunu söylemek yanlış olmaz. Köln şehrinin simgelerinden biri olan Katedral’e giriş ücretsizdir. Ziyaretçileri, Köln’e geldiyseniz Köln Katedrali’ni ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyorlar. Misafirlerinden tam not alan bu tarihi bina görülmeye değer bir eser.

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Başkent Berlin’de bulunan bir anıt mezardır. Bu yapı Holokost’ta hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmıştır. Ziyaretçiler, içine girdikleri zaman yaşanılan acı olayları içlerinde hissettiklerini ve bu anıtın kalbe dokunan yanları olduğunu vurgulayarak başarılı bir eser olduğunu anlatmışlardır. Ziyaret eden birçok insan tarafından, mezarların içine girip gezerek ilerledikçe duvarların yükseldiği ve içinde kaybolmaya başlandığı hissinin oldukça etkileyici olduğu belirtiliyor. Anıtın yanında bulunan parkta ise Hitler’in kendini öldürdüğü sığınağın bulunduğuna dair bir inanış olduğu söyleniyor.

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

East Side Gallery

East Side Gallery, Berlin’de bulunuyor. Berlin Duvarı’nın 1.3 km uzunluğundaki parçası olarak biliniyor. Bu duvarda farklı çizimlere yer verilmiş. Duvar yıkıldıktan sonra sanatçılar duvarın Doğu yüzünü çizimleriyle süslemeye başladılar. Çizimler bittikten sonra East Side Gallery açık hava sanat galerisi olarak açıldı. Savaşın ve ayrımcılığın bıraktığı yıkıntının sanatla güzel bir şeye dönüşebileceğinin kanıtı niteliğinde bir galeridir. Çizimlerdeki verilmek istenen mesajların derin anlamları da ziyaretçileri etkilemiş bir diğer unsurdur. Gidenlerin kesinlikle ziyaret edilmesi gerektiğini belirttiği East Side Gallery Berlin’e yolu düşenlerin uğrayabileceği bir galeridir.

East Side Gallery
East Side Gallery

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi Berlin’de bulunuyor. Müze Adası içinde yer alıyor. Dünya’nın farklı yerlerinden getirilen eserler ve Türkiye’den getirilen tarihi eserlerin de yer aldığı müze ziyaretçilerinin önerdiği ve gezilmesi gereken müzelerden biri olduğunu belirttikleri önemli bir müzedir.

Bergama Müzesi Berlin
Bergama Müzesi Berlin

Berlin Katedrali

Katedral, Berlin Müze Adası’nda yer alıyor. Katedral dünyanın en uzun süre yapımına devam edilen eserleri arasında sayılabilir. Katedralin yapımı 450 yıl sürmüştür. Berlin’in görkemli sembollerinden biri olan Berlin Katedrali görülmeye değer ve görenleri büyüleyen bir katedraldir.

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Europa-Park

Almanya’da bulunan büyük bir eğlence merkezidir. Gidenlerin memnun kaldığı ve tavsiye ettiği bir mekandır. Küçüğünden büyüğüne her yaştan insanın doyasıya eğlenebileceği bir eğlence merkezidir. Oldukça büyük olması ile dikkat çekiyor.

Europa-Park
Europa-Park

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie Berlin’de bulunuyor ve eski dönemlerdeki Doğu-Batı geçiş noktası olarak biliniyor. O dönemlerde doğu ile batının kesiştiği güvenli geçiş noktası konumunda olması sebebi ile önem taşıyor. Berlin’e uğrayanların bu noktayı mutlaka ziyaret etmeleri gerekiyor. Bu noktanın 50 metre ilerisinde Checkpoint Charlie Müzesi bulunuyor. Bu müzede de bölgenin tarihi hakkında bilgi edinmek mümkün.

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Nymphenburg Sarayı

Almanya’nın Münih kentinde yer alan Nymphenburg Sarayı Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olma özelliğini taşıyor. Saray çok fazla ziyaretçinin uğrak noktası konumundadır. Sarayın dışı oldukça ihtişamlı. Sarayın içi de dışı da oldukça nezih bir ortama sahip. Bir çok insanın bulunmasına rağmen oldukça sessiz bir ortam sağlaması anlamında da sevilmiş bir mekandır.

Nymphenburg Sarayı
Nymphenburg Sarayı

Eltz Kalesi

Bir Orta çağ kalesidir. 12. Yüzyılda burada yaşamış olan Eltz ailesinin günümüzde yaşayan aile üyeleri kalenin sahibidir. Kale ormanın içinde yer alıyor ve oldukça ihtişamlı olan mimarisi sebebiyle göz dolduruyor. Kalenin büyüleyici bir manzarası bulunuyor. Ziyaret edenlerin zihinlerinde, kendilerini geçmişe gitmişler ve sanki Orta Çağ Döneminde yaşıyormuş hissi uyandıran bir kale.

Eltz Kalesi
Eltz Kalesi

İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçesi, Almanya’nın Münih kentinde şehrin merkezinde yer alan bir parktır. Keyifle yürüyüş ve spor yapılabilecek yemyeşil ve sakin bir halk parkıdır. Parkın adı, kurulduğu dönemde İngilizlerin tarzına benzediği için İngiliz Bahçesi olarak adlandırılmış.

İngiliz Bahçesi
İngiliz Bahçesi

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı, Berlin’de bulunan en büyük saray olarak biliniyor. Sarayın iç ve dış tasarımı oldukça etkileyici bir tarzdadır. Kapının girişinde yer alan heykeller dikkat çekici niteliktedirler. Saray oldukça geniş bir bahçeye sahiptir. Charlottenburg Sarayı mutlaka gezilip görülmesi gereken değerli bir tarihi yapıdır. Almanya’ya yolu düşenlerin ziyaret etmeleri tavsiye edilen önemli bir saraydır.

 

Charlottenburg Sarayı
Charlottenburg Sarayı

Almanya Baverya’da gezilecek yerleri buradan okuyabilirsiniz.

READ  Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

Gezicini

Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Gezicini

Köln Gezilecek Yerler | Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer!

Gezicini

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Frankfurt Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Başkenti

Gezicini

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 

Gezicini

Almanya Freelancer Vize Başvurusu için 8 İpucu

Gezicini

Yorum Yaz