Image default
Almanya

Münih Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Münih, Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonraki en büyük kenti olması ile Almanya’nın en büyük üçüncü şehridir. Bavyera Eyaleti’nin başkentidir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin en büyük on ikinci kentidir. II. Dünya Savaşı’ndan çok etkilenmiş şehir savaşın ardından âdeta yeniden kurulmuştur. Farklı mimari yapıları, zengin kültürü ve tarihiyle oldukça ilgi çeken bir şehirdir.

Münih
Münih

Günümüzde Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Münih bir çok turistin ziyaret ettiği dinamik bir yapıya sahiptir. Eğer sizin de Münih gezilecek yerler için bir tur planınız varsa aşağıdaki gezi rotalarını listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Münih Gezilecek Yerler
Münih Gezilecek Yerler
 • Nymphenburg Sarayı
 • İngiliz Bahçesi
 • Marienplatz
 • Munich Residenz

  Münih
  Münih
 • Deutsches Museum
 • Viktualienmarkt
 • Hofbräuhaus am Platzl

  Almanya Münih
  Almanya Münih
 • Alte Pinakothek
 • Münih Olimpiyat Parkı
 • Frauenkirche

Maddelerde belirtilen mekanların detaylı açıklamaları ilerleyen paragraflarda belirtiliyor.

Nymphenburg Sarayı

Münih’te bulunan Nymphenburg Sarayı Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olarak biliniyor. Saray çok fazla turistin rotasında yer alıyor ve oldukça kalabalık bir mekan konumda. Sarayın dış mimarisi göz doldurur nitelikte. Barok mimari tarzın yansımalarını gözler önüne seriyor.

Nymphenburg Sarayı
Nymphenburg Sarayı

Saray son derece ihtişamlı ve göz alıcı bir yapıya sahiptir. Sarayın dışı da sosyalleşmek için uygun bir ortam sağladığı için turistlerin sıkça geldiği bir yer olmuştur. Dışarısında bulunan parkta insanlar hoş vakit geçiriyorlar. Siz de Münih’e geldiyseniz Nymphenburg Sarayı’na kesinlikle uğramalısınız.

Münih Almanya
Münih Almanya

İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçesi, Münih şehrinde Bavyera’nın merkezi konumunda yer alan yeşilliği ile meşhur bir parktır. Parkın en ilgi çekici özelliği ise şehir merkezinde olmasına rağmen kırsal alandaymışçasına yeşil ve doğal olmasıdır. Halkın yürüyüş ve spor yaptığı, ailesi ile hoşça vakit geçirdiği, yemyeşil ve sakin bir parktır. Parkın adının İngiliz Bahçesi olma nedeni ise parkın kurulduğu dönemlerde İngilizlerin bahçe ve park tarzına benzemesidir. Ailenizle yeşil bir alanda piknik yapmak istiyorsanız İngiliz Bahçesi’ni tercih edebilirsiniz.

İngiliz Bahçesi
İngiliz Bahçesi

Marienplatz

Marienplatz, 1158 yılından beri Münih kentinin ana meydanı olarak biliniyor. Meydanda göz alıcı bir yapıya sahip, ihtişamlı bir kilise yer alıyor. Yanında ise günümüz modernine uygun bir alış veriş merkezi. Aynı anda hem günümüzü hem de tarihi yaşatan bir meydan. Meydanda bulunan kilisenin mimarisi göz alıcı bir yapıya sahiptir. Münih kendindeyseniz bu merkezi meydanı ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Marienplatz
Marienplatz

Munich Residenz

Münih’te bulunan Munich Residenz eski dönemlerde kraliyet sarayı iken günümüzde müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Rönesans mimari tarzını yansıtan saray, Almanya’nın en büyük şehir sarayı olma özelliğine sahiptir. 130 odaya sahip sarayın iç mekan dekorasyonu, göz alıcı detayları ile görenleri büyüler nitelikte. Sarayın tabloları, duvar işlemeleri, tabloları her bir detayı ayrı bir ilgi istiyor. Gezmek için en az 5 saatin ayrılması gereken saraya gelmeyi düşünürseniz bunu da göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor. Munich Residenz, gezilip görülmeye değer bir müze.

Munich Residenz
Munich Residenz

Deutsches Museum

Dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olma özelliğine sahip Deutsches Müzesi, Münih kentinin de en büyük müzesidir. Müzede 50 farklı teknoloji ve bilim dalına ait 28.000 farklı obje sergileniyor. Özenin her katında ayrı bir tarihin yansıtılması ziyaretçileri etkileyen bir özellik. Aynı zamanda çocukların gezmesi için de uygun olan Deutsches Müze’sinde çocuklar için aktiviteler de düzenleniyor. Münih’e gelenlerin mutlaka gezip görmeleri gereken müze, ziyaretçilerine hafızalardan silinmeyecek nitelikte eserleri ile unutulmayacak bir gezi deneyimi sunacaktır.

Deutsches Museum
Deutsches Museum

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt, haftada bir gün kurulan ve 140 tezgahtan oluşan, çeşitli organik gıda ürünleri satılan tarihî bir pazardır. Münih kentinin en tanınmış pazarlarındandır. Pazarın bulunduğu bu meydan çeşitli sokak sanatçıları ve farklı tarzlardaki heykellerle donatılmıştır. Pazarda ayak üstü atıştırmalıklar için yarı açık mekanlar da bulunuyor. Eğer Alman pazarını merak ediyorsanız Münih’te bulunan Viktualienmarkt’ı ziyaret edebilirsiniz.

Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

Hofbräuhaus am Platzl

Münih’te yer alan tarihî bir restoran. Binanın tarihî olması ve restoranda canlı Alman müzikleri yapılması turistlerin ilgisini çekmiş ve onları etkilemiştir. Bu nedenle de mekan son derece kalabalık oluyor. Münih’te gezdiniz, yoruldunuz, soğuk bir bira içmek ve biraz soluklanmak istediniz. Öyleyse Hofbräuhaus am Platzl’a uğrayabilir ve keyifle biranızı yudumlayabilirsiniz.

Hofbräuhaus am Platzl
Hofbräuhaus am Platzl

Alte Pinakothek

Alte Pinakothek, Münih’teki ünlü sanat galerilerinden birisidir. İtalyan Rönesans mimarisi tarzını yansıtan bu yapı bir çok insanı kendisine hayran bırakacak nitelikte. Müzede 900’den fazla sanat eseri sergileniyor. Brucell, Boticelli, Alberch Dürer gibi önemli ressamların eserlerine yer veriliyor. Müzede zaman zaman dünyanın farklı yerlerinden getirilen eserler de sergileniyor. Eğer resme ve güzel sanatlara işginiz var ise Alte Pinakothek tam size göre bir müze.

Alte Pinakothek
Alte Pinakothek

Münih Olimpiyat Parkı

Münih Olimpiyat Parkı adından da anlaşılacağı üzere Münih’te bulunan bir olimpiyat parkıdır. Yaz olimpiyatları için inşa edilmiş olan park günümüzde dinî, sosyal ve kültürel etkinlikler işin de kullanılan bir mekandır. Yeşilliği ve temizliği ile ziyaret edenleri mutlu etmiş park sakinliği ve sessizliği de içinde barındırıyor. Güzel havalarda özellikle bahar ve yaz aylarında parkta yürüyüş yapmak içinizi açacaktır. Ayrıca park çocuklarla güzel vakit geçirmek için de oldukça ideal. Münih’e geldiyseniz ve biraz temiz hava alıp dinlenmek istiyorsanız bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Münih Olimpiyat Parkı
Münih Olimpiyat Parkı

Frauenkirche

Frauenkirche, Bavyera Eyaleti’nde bulunan ve Bavyera’nın simgesi olarak kabul edilen bir katedraldir. Katedralin bina mimarisinde gotik yansımalar göze çarpıyor. İkiz kuleleri ile dikkat çeken bir yapıya sahip. Katedralin giriş bölümünde bulunan ayak izinin şeytanın ayak izi olduğu söylentisi vardır. Katedralin dışı gibi içi de oldukça ihtişamlı ve mimarisiyle, tarihî izleriyle göz dolduruyor. Girenleri adeta büyüleyen katedral eğer Münih’e geldiyseniz kesinlikle uğramanız gereken bir gezi durağı.

Frauenkirche
Frauenkirche
READ  Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler | Popüler Yerler Listesi

chebsra

Köln Gezilecek Yerler | Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer!

chebsra

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Frankfurt Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Başkenti

chebsra

Almanya’da Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır? 

Gezicini

Yorum Yaz