Image default
Bozkır

Aygır Dibi Şelalesi : Mükemmel Doğaya Sahip Mesire Alanı

Aygırdibi Şelalesi Konya ilinin Bozkır İlçesi’nde yer alıyor. Burada bulunan Karacahisar Mahallesi’ndeki şelalenin yanında aynı zamanda geniş ve mükemmel bir doğaya sahip olan bir mesire alanı da yer alıyor. Aygırdibi Şelalesi hem yaz aylarında hem de kışın görmeniz gereken bir doğa harikası olarak tarif edilebilir.

Aygır Dibi Şelalesi
Aygır Dibi Şelalesi

 

Her mevsim ayrı bir güzel olan Aygırdibi Şelalesi buradan geçen Çarşamba Çayı’nın çıkış noktasında bulunuyor. En güzel hali ise suların artmasıyla şelalenin hem sesinin hem de görüntüsünün daha da güzelleştiği bahar aylarında oluyor. Diğer yazımız olan genel Konya Şelaleleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çarşamba Çayı
Çarşamba Çayı

Çarşamba Çayı

Çaraşmaba Çayı’nın asıl su kaynağı Aygırdibi Şelalesi olarak biliniyor. Buraya gelir gelmez suyun sesi ve mesire alanının güzelliği ile stres atar ve huzur hissedersiniz. Özellikle bahar aylarında saniyede akan suyun hacmi oldukça fazladır. Hemen her yerden su fışkırması ile görüntü mükemmel bir hal alır. Dinlenme, piknik ya da doğa gezisi yapmak ve sakin bir yerde kafa dinlemek isterseniz Aygırdibi Şelalesi tam sizin aradığınız yer olabilir.

Aygır Dibi Şelalesi
Aygır Dibi Şelalesi

Aygır dibi Şelalesi’ne nasıl Gidilir?

Konya‘dan gidecek olanlar için ilçe merkezinin Bozkır ilçesine olan uzaklığı yaklaşık 140 km’dir. Aygırdibi’ne gidilebilecek olan bir başka güzergah ise Seydişehir’den geçer. Buradan yola çıkanlar ise Seydişehir-Antalya yolu üzerinden devam eder. Zirveye vardıktan sonra Tınaztepe’den devam ederek Bozkır yoluna girer ve Gölcük Yaylası’na ulaşır. Kuruçay’ı da geçtikten sonra, Bartlı Yaylası’na ardından Karacahisar’a, Sorkun’a ve nihayet Aygırdibi’ne varır.

Aygır Dibi Şelalesi Mesire Alanı
Aygır Dibi Şelalesi Mesire Alanı

Aygırdibi’nde Başka Neler yapılabilir?

Aygırdibi Şelalesi kamp yapmayı sevenler için de harika bir rota olabilir. Trekking gibi doğa sporları sevenler de buraya gidebilir. Piknik ya da doğa gezisi için gidecekseniz bölgenin çok yakınında alışveriş yapmak için uygun bir yer olmadığını ve yiyeceklerinizi hazırlayıp götürmenizi hatırlatmak gerekiyor. Öte yandan bir kaç gece kalacak olanlar da ona göre bir hazırlık yapmalıdır. Şehir ve kalabalıktan uzak, doğayla iç içe sessiz ve sakin bir kaç gün geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir.

READ  Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri
Kışın Aygırdibi Şelalesi
Kışın Aygırdibi Şelalesi

Aygır Dibi Şelalesi Kışın Görmeyi de Unutmayın

Bölgenin en güzel zamanı suların daha da arttığı ve kuş seslerinin birbirine karıştığı ilkbahar aylarıdır. Ama kışın da mutlaka uğramanız gereken bir yer olabilir. Doğa manzarası sevenler ya da fotoğraf çekmek isteyenler kışın şelalenin karlı manzarasından çok etkilenecektir. Kış aylarında da ziyaretçileri ağırlamaya hazır olan şelale İç Anadolu ve Torosların kesiştiği bir noktada er alıyor. Konya ve Seydişehir civarında bulunanlar için mükemmel bir mesire yeri olma özelliğini koruyor.

Alternatif Yapılacak Başka Aktiviteler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Gezicini

Konya Kafeleri – Konya’da Gidilecek En iyi 10 Kafe

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Bozkır Geziecek Yerler – Konya Bozkır Gezi Rehberi

Gezicini

Yorum Yaz