Image default
Zonguldak

Zonguldak Gezilecek Yerler | En Popüler Sıralı Liste

Zonguldak Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin önemli bir ili olan Zonguldak, pek çok farklı güzellikleri ile turistlerin beğenisini her zaman kazanmayı başarıyor. Özellikle maden ocakları ile ünlü olan bu şehir köklü tarihi geçmişe sahiplik ediyor.

Zonguldak
Zonguldak

Doğal güzellik konusunda güçlü bir çekiciliği olması dışında tarihi zenginliği her zaman merak ediliyor. Zonguldak gezilecek yerler gelen herkese mavi ile birlikte yeşilin harika görüntüsünü izlemek isteyen turistler Zonguldak şehrinde isteklerine kavuşacaklarına emin olabilirler.

Zonguldak Gezilecek Yerler
Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak Gezilecek Yerler Listesi

Harika doğaya ve heyecan verici tarihe şahit olmak isteyen kişiler Zonguldak şehrinde şu yerleri gezebilirler:

 • Ilıksu Plajı
 • Değirmenağzı Plajı
 • Filyos Plajı
 • Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi
 • Zonguldak Maden Müzesi
 • Göldağı Tabiat Parkı
 • Zonguldak Kent Ormanı

  Zonguldak
  Zonguldak
 • Bölüklü Yaylası
 • Gökgöl Mağarası
 • Çayırköyü Su Mağarası
 • Çaycuma
 • Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı
 • Kozlu Sahili

Bahsedilen tüm bu bölgeler her sene binlerce turistin uğradığı önemli noktalardır.

Ilıksu Plajı

Zonguldak içerisinde olan plajlara bakıldığında en dikkat çekenlerden bir tanesi Ilıksu Plajı olarak görülebilir. Doğası ve güzelliği ile etkilemeyi başaran bu plajda yaz aylarında pek çok önemli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Yarışma, müzik, dans ve güneşin tadına doymak isteyenlerin her zaman uğradığı ilk adreslerden bir tanesidir. Üstelik plaj çevresinde soyunma kabinleri, tuvaletler, çay bahçeleri, duş alanları ve kafeteryalar yer alıyor.

Zonguldak Ilıksu Plajı
Zonguldak Ilıksu Plajı

Değirmen Ağzı Plajı

Yeşil ve mavi rengin son derece harika göründüğü bir plaj olarak turistlerin ilgi odağı arasındadır. Manzarası, denizi ve harika havası ile tatilcileri tam 12’den vuruyor denilebilir. Yaz aylarının sıcaklarından bunalanlar serin sulara kendini bırakarak rahatlayabilirler. Özellikle gün batımını izlemek, piknik yapmak ve kamp kurmak adına tercih edilen bir plajdır. Esen rüzgârın verdiği rahatlık ise bütün biriken stresi alıp götürüyor.

Değirmen Ağzı Plajı
Değirmen Ağzı Plajı

Filyos Plajı

Zonguldak şehrinde önemli plajlardan bir diğeri ise Filyos Plajı olarak bilinir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu plajda masmavi deniz, sapsarı kum ve harika bir güneş bulunuyor. Bu üçlüyü doya doya yaşamak isteyenler Filyos Plajı’na gelerek güzel bir vakit geçirebilirler. Ayrıca plaj etrafında restoranlar ve oteller de mevcut. İsteyenler otellerde konaklayarak harika manzarayı daha fazla izleyebilirler.

Filyos Plajı
Filyos Plajı

Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Müze gezisi yapmak isteyen turistler Gökçebey’de yer alan bu özel müzeyi ziyaret ederek farklı atmosferi tadabilirler. Müzenin ilk katında fabrikalarda özel şekilde üretilen çeşitli seramik eşyalar bulunuyor. Üstelik sergi ve satış yerleri de mevcut. İkinci katına çıkıldığında bölgede yapılan kazılarda bulunan farklı etnografik ve arkeolojik eserler incelenebiliyor. Müzede ayrıca turistler için düzenlenen özel bir bahçe dikkat çekiyor. Bahçe içerisinde çeşitli yaban ve evcil hayvanlar da sergileniyor.

Zonguldak Müzeleri
Zonguldak Müzeleri

Zonguldak Maden Müzesi

Maden il ünlü bir şehir olan Zonguldak’ta maden müzesi yer alıyor. Her sene yerli ve yabancı binlerce turist bu müzeyi ziyaret ediyor. Müze 2016 yılında hizmete açılarak toplantı salonu, fuaye, depolar, idari birim odaları ve daha pek çok odaları bünyesinde barındırıyor. Buraya gelenler kömürcülük hakkında detayları ve önemli tarihi konuları öğrenebilirler. Kömürün türevleri, kömür oluşumu, fosiller ve bunun gibi birçok farklı konular da ziyaretçiler için detaylıca aktarılıyor.

Zonguldak Maden Müzesi
Zonguldak Maden Müzesi

Göldağı Tabiat Parkı

Kamp yapmak ve doğa ile beraber baş başa kalmak isteyenler Göldağı Tabiat Parkı’na gelerek önemli bir hatıraya sahip olabilirler. Zonguldak merkeze 40 dakika uzaklıkta olan bu park için ulaşım oldukça kolay gerçekleşiyor. Doğanın güzelliğini ve büyüleyici etkisini tamamen hissetmek isteyenler için güzel bir fırsat. Üstelik yetişkinlerin ve çocukların eğlencenin doruklarına varabilmesi adına çeşitli oyun alanları da bulunuyor.

Göldağı Tabiat Parkı
Göldağı Tabiat Parkı

Zonguldak Kent Ormanı

Zonguldak merkezine 20 dakika uzaklıkta olan Kent Ormanı, doğa havasını almak isteyenler için vazgeçilmez bir yer. Hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenler Zonguldak Kent Ormanı’na gelerek harika zaman geçirebilirler. Ormanda seyir terası, kamp alanı, gölet, yürüyüş alanı, çocuk oyun alanları ve ahşap köprü bulunuyor. Bunların dışında daha birçok farklı noktalar da mevcut. Piknik yapmak isteyen aileler buraya gelerek hem stres atabilir hem de ormanın keyfini çıkarabilirler.

Zonguldak Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı

Bölüklü Yaylası

Tertemiz hava ve harika bir doğaya şahit olmak isteyen turistler Bölüklü Yaylası’na uğramadan geçmiyor. Gümeli beldesinde bulunan bu yaylada piknik, gezi, koşu ve daha farklı aktiviteler yapılabilir. Özellikle yayla evleri etrafında gezerek güzel ormanlar seyredilebilir. Yayla’da kurt, dağ keçisi, geyik, karaca, yaban domuzu gibi hayvanlarda yaşıyor. Mevcut olan piknik masaları sayesinde her aile buraya gelerek piknik yapabilirler. Kampçılar da aynı şekilde yaylada kamp kurarak doğanın keyfini çıkarabilirler.

Bölüklü Yaylası
Bölüklü Yaylası

Gökgöl Mağarası

Zonguldak şehrine gelindiği vakit uğramadan geçilmeyen önemli yerlerden bir tanesi Gökgöl Mağarası’dır. Mağaranın uzunluğu 3350 metre olarak ülkemizin en uzun mağarası unvanını kazanıyor. Merkeze yakın olması sebebi ile kolay şekilde ulaşım gerçekleştiriliyor. Binlerce turisti ağırlayan bu mağara astım hastaları için tam bir şifa kaynağıdır. Mağaranın sıcaklık ve nem oranı fazla değişmediği için mikro klima özelliğini yansıtıyor.

Gökgöl Mağarası
Gökgöl Mağarası

Böylece mağaranın astım hastalarına iyi geldiği doğrular arasındadır. Mağaranın içerisinde mucizeler salonu, büyük çöküntü salonu, astım salonu ve fosil giriş gibi kısımlar bulunuyor. Ayrıca mağara içerisinde 875 metrelik yürüme yolu da mevcut. Yılların meydana getirdiği dikitler, sarkıtlar ve çeşitli sütunlar yakından incelenebilir. Bunların dışında daha pek çok önemli unsurlar mağarada gezi yapılarak görülebilir.

Çayırköyü Su Mağarası

Çayırköyü Su Mağarası, Çaycuma ilçesinde bulunan önemli mağaralardan bir tanesidir. Mağaranın uzunluğu 1300 metre olması ile birlikte genişliği, dikitleri ve sarkıtları da oldukça büyük yapıdadır. Su Mağarası ismini alma sebebi ise içerisinde soğuk su kaynağının bulunmasıdır. Mağarada iki farklı kaynaktan su geliyor. Birisi Göl Dağı’ndan, diğeri ise Gökgöl mağarasından buraya ulaşıyor. Ziyaretçiler bot ile birlikte 1 kilometre nehir alanını gezebilirler. Ayrıca mağaranın suyunun iyi olmasına bağlı olarak alabalık yetiştirme işlemleri de gerçekleşiyor. Mağara önünde ise piknik yapılması açısından geniş bir yer bulunuyor.

Çayırköyü Su Mağarası
Çayırköyü Su Mağarası

Çaycuma

Bölgenin oldukça eski yerleşim yeri olan Çaycuma, M.Ö. 300 yıla kadar uzanan tarihi bulunur. Turistlerin merakla geldiği bu yerde Filyos Kalesi, Çaycuma Köprüsü, Tios Antik Kenti, Su kemeri ve Ören Yeri dikkat çekiyor. Onlarca medeniyete kucak açan Çaycuma’da eski tarihin kokusunun alınmaması elde değil.

Zonguldak Çaycuma
Zonguldak Çaycuma

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı

Tam tamına 500 senelik olan anıt ağacı, Veyisoğlu Köyü’nde bulunuyor. Palamut meşe ağacı, 2010 yılında anıt ağacı olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır. Böylece turistlerin ilgisini çeken önemli bir ağaç haline gelmiştir. Tarih kokan bu ağacı görmek isteyenler Kocameşe mevkiine gelerek ağacı ziyaret edebilirler.

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı
Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı

Kozlu Sahili

Önemli sahillerden bir tanesi olarak ziyaretçilerin göz bebeği olarak biliniyor. Kozlu sahili pek çok plaja göre daha fazla dikkat çekmeyi başarıyor. Bölgede yer alan spor alanları, kafeteryalar, restoranlar ve parklar ziyareti teşvik eden unsurlardır. Dileyen herkes buraya gelerek piknik ve mangal zevkini yaşayabilirler. Üstelik harika manzarasında batan güneş farklı bir hava kazandırıyor. Stres atmak ve dinlenmek isteyenler Kozlu Sahili’ni tercih edebilirler. Yürüyüş, koşu ve bisiklet turları da sahil kenarında rahatlıkla yapılabiliyor.

Kozlu Sahili
Kozlu Sahili
READ  Kapuz Plajı - Zonguldak

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zonguldak Plajları ve En Güzel Koylar Listesi

Gezicini

Türkali Plajı – Zonguldak

Gezicini

Kapuz Plajı – Zonguldak

Gezicini

Göbü Plajı – Zonguldak

Gezicini

Filyos Plajı – Zonguldak

Gezicini

Erdemir Plajı : Karadeniz’in En iyi Plajlarından

Gezicini

Değirmenağzı Plajı – Zonguldak

Gezicini

Çaycuma Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz