Image default
Zonguldak

Çaycuma Gezilecek Yerler

Çaycuma Gezilecek Yerler

Çaycuma
Çaycuma

Çaycuma, Zonguldak iline bağlı 8 ilçeden birisidir. Çaycuma şehir merkezine yaklaşık olarak 52 km uzaklıktadır. Tarihini ve yeşillik alanlarını günümüze kadar koruyan önemli bir ilçedir. Milattan önce inşa edilmiştir ve günümüze kadar tarihi yapılar ulaşabilmiştir. Çaycuma gezilecek yerler bol temiz hava barındıran doğal alanlar bulunduruyor.

Çaycuma Gezilecek Yerler
Çaycuma Gezilecek Yerler

Filyos Kalesi

İlçenin kuzeyinde, denize hakim olan yüksek tepelerin biri üzerinde inşa edilmiştir. Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir kaledir. Mermer levhalar, taş lahitler, sütunlar ve tuğla mezarlar sergilenmektedir. Bu alanda Karadeniz’in harika görüntüsüne şahit olmak mümkün olmaktadır. Tarihin içerisinde ve muazzam manzaranın karşısında yürümek ya da tarihi eserleri incelemek için pek çok turist bu kaleyi ziyaret etmektedir. Filyos kalesinin giriş ücreti yoktur. Tekerlekli sandalye ile ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler için uygun yollar vardır.

Filyos Kalesi
Filyos Kalesi

Çayır Köyü Su Mağarası

Karadeniz Bölgesi’nin önemli mağaralarından birisi Çayır Köyü Mağarası’dır. Bulundurduğu sarkıt ve dikitler ile dünyanın önemli mağaraları arasında sayılır. 1300 metre uzunluğuna sahip mağaranın içinde bir nehir akmaktadır. Mağara eşsiz ve güzel bir görüntüye sahiptir. Mağaranın bir kısmı yürünebilirken kalan diğer kısımları için botlarla gezinti imkanı sunulur. Nehrin içeresinde şifalı olduğu belirtilen balıklar yaşamaktadır. Mağara suyunun çıkışında balıklar avlanabilir. Mağara dışında piknik yapmak ve dinlenmek için kurulan bir mesire alanı vardır. Bol temiz havası, eşsiz yapısıyla her mevsim hizmete açıktır. Mağaranın girişinde hiçbir ücret alınmaz.

Çayır Köyü Su Mağarası
Çayır Köyü Su Mağarası

Tios Antik Kenti (Filyos Antik Kenti)

Yüzyıllar önce kurulmuştur ve Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ilk antik kenti olarak bilinmektedir. Tios Antik Kenti günümüze kadar sağlam kalmayı başarmıştır. Tarih ve kültür meraklısı ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Karadeniz’in Efes’i olarak tanımlanır. Kent içinde bir tiyatro salonu, su kemeri, eski mezarlar, kale surları bulunmaktadır. Her dönem binlerce turistin geldiği bu antik kentin hiçbir giriş ücreti yoktur.

READ  Kapuz Plajı - Zonguldak
Tios Antik Kenti
Tios Antik Kenti

Göldağı Tabiat Parkı

Koruma altına alınmıştır. Parkın içerisinde hayvan ve ağaç türleri bulunmaktadır. Kapsamlı ve huzur verici olan park içinde birçok aktivite gerçekleştirilmektedir.

Bu aktiviteler şunlardır:

 • Doğa yürüyüşü,
 • Bisiklet turu,
 • Fotoğrafçılık faaliyetleri,
 • Bilimsel tur,
 • Konaklama,
 • Botanik gezisi,
 • Yaban hayat gözlemciliği,
 • Kampçılık.

  Göldağı Tabiat Parkı
  Göldağı Tabiat Parkı

Birçok aktiveyi gerçekleştirmek mümkündür. Yılın her zamanı hizmete açık ve farklı güzellikte olan tabiat parkı, Çaycuma ilçesine gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Tabiat parkının giriş ücretleri ücretlidir. Motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs için farklı ücretlendirmeler mevcuttur.

Çaycuma
Çaycuma

Filyos Kuş Cenneti

Denizi ve yeşil manzarayı gören yüksek tepedir. Doğaseverlerin çok sık ziyaret ettikleri bir alandır ve kuşlar olmak üzere, doğayı inceledikleri güzel bir yerdir. Yenice Irmağı’nın bir kolu Filyos Kuş Cennet’inde bulunmaktadır. Şehirden uzak huzur aramak isteyen kişilerin uğradığı ilk duraktır. Bu alanda kamp, fotoğrafçılık, piknik ve manzara seyri gibi faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaretçi ağırlamaktadır ve giriş ücreti yoktur.

Filyos Kuş Cenneti
Filyos Kuş Cenneti

Kadıoğlu Mozaikleri

Çaycuma’nın Kadıoğlu Köyü’nde yer alır. Tarihi mozaikler 2008-2011 tarihleri arasında Ereğli Müzesi tarafından keşfedilmiştir. Mozaiklerin yapıldığı yer, bir oda benzeridir. Her bit tarafında motifler yer alır. Mozaiklerin dikkat çeken yanı ise tabanda işlenmiş olan büyük bir motiftir. Motifte üzüm salkımı tutan bir kadın ile onu hançer ile kovalayan bir adam işlenmiştir. Sanat tarihiyle ilgilenen turistlerin en gözde mekanlarından bir tanesidir. Bu mozaiklerin hiçbir giriş ücreti yoktur.

Kadıoğlu Mozaikleri
Kadıoğlu Mozaikleri

Velibaba Tepesi

Çaycuma’nın yüksek konumunda bu tepe yer almaktadır. Her mevsim serindir ve bu özelliği ile tanınır. Tepenin üzerinden şehir ve doğa manzarası güzel bir şekilde izlenebilir. Sabah kahvaltısı veya kahve içmek için ziyaret edilecek mekanlardan birisidir. Velibaba Tepesi’nde piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Manzaraya karşı güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Yıl boyunca ziyaret edilebilir. Mekanın hiçbir giriş ücreti yoktur.

Velibaba Tepesi
Velibaba Tepesi

Filyos Plajı

Filyos Plajı, ziyaretçiler tarafından beğenilen plajlardan birisidir. Ulaşımı kolay bir şekilde sağlanır ve plajın yakınlarında Filyos Antik Kenti ile Filyos bulunur. Plaj üzerinde pek çok tesis ve işletme bulunur. Ücretsiz olarak kullanılabilecek alanlar da vardır. Plajın dalgası azdır bu sebeple denizde keyifle yüzülebilir ve kumsal üzerinde piknik yapılabilir. Restoranlara gidip manzaraya karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Filyos Plajı’nın giriş ücreti yoktur ve halka açıktır.

Filyos Plajı
Filyos Plajı

Çaycuma Plajı

Çaycuma merkezinden geçen Yenice Irmağı’nın düzenlenmesiyle beraber elde edilen güzel bir plajdır. Plajın içerisinde temiz ve geniş bir kumsal bulunmaktadır. Plaj içerisinde deniz bisikleti ile dolaşabilir ve kanolar ile benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bölgeye kazandırılıp turizme açılmış olan bu plaj, hizmete başladıktan bir süre sonra yoğun bir şekilde ilgi görmüştür. Çaycuma’ya gelen turistler ve bölge halkı tarafından sürekli ziyaret edilmiştir. Yılın her bir dönemi için açıktır ve plajın giriş ücreti kesinlikle yoktur. Kano ve deniz bisikletleri için saatlik olarak ücret alınmaktadır.

Çaycuma Plajı
Çaycuma Plajı


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zonguldak Plajları ve En Güzel Koylar Listesi

chebsra

Zonguldak Gezilecek Yerler | En Popüler Sıralı Liste

chebsra

Türkali Plajı – Zonguldak

chebsra

Kapuz Plajı – Zonguldak

chebsra

Ilıksu Plajı – Zonguldak

Hakan Karaduman

Göbü Plajı – Zonguldak

chebsra

Filyos Plajı – Zonguldak

chebsra

Erdemir Plajı : Karadeniz’in En iyi Plajlarından

chebsra

Devrek Gezilecek Yerler | Devrek Yolculuğu Yapmak İsteyenler İçin

Hakan Karaduman

Yorum Yaz