Image default
Samsun

Bafra Gezilecek Yerler | Bafra’da Ne Yapılır

Bafra Gezilecek Yerler
Bafra
Bafra

Samsun şehri tarihi açısından Bafra ilçesi önemli bir yere sahiptir. Gerek doğal gerekse tarihsel güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Bafra ilçesi kentin doğa ve kültür turizmi bakımından oldukça önemli bir noktasındadır. 5000 yıllık bir tarihi olan ilçenin yeni yeni keşfedildiğini ifade edebiliriz. Bafra gezilecek yerler listesiyle yaptığınız bir gezide belki de gizli kalmış olan birçok güzellikle karşılaşabilirsiniz.

Bafra Gezilecek Yerler
Bafra Gezilecek Yerler

Bafra’nın her bir karış toprağı içerisinde kalıntıların sergilendiği Bafra müzesinde koruma altında alınmış birçok buluntu barındığı gibi doğal manzaralara tanıklık edeceğiniz kuş cenneti de ilçe sınırları dâhilindedir. Bu sebeple geçmişin tozlu izlerini inceleyebileceğiniz Bafra ilçesi sizlere birçok açıdan seyahatinizde verimlilik kazandırabilecektir.

İkiztepe Bölgesi

İkiztepe bölgesi arkeolojiyle ilgilenen gezi severlerin oldukça dikkatini çekebilecek uğranması gereken yerler arasındadır. İkiztepe köyü ve civarı içerisinde bulunan bu bölgede 1971 yılı dâhilinde yapılan arkeolojik kazılarla birçok buluntu tespit edilmiştir. Bu açıdan çeşitli yerleşim yerleri kaya mezarları, höyükler, Tümülüsler, kale, köprü ve antik çağ kalıntıları gösterilebilir. Bu bölgenin eski çağlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinir. İkiztepe’nin ilk sakinlerinden biri olarak bilinen Hititler ise Anadolu’ya geldikten sonra Kızılırmak nehrinin geniş kıvrımı içerisinde yerleşmişlerdir.

Bafra İkiztepe
Bafra İkiztepe

Hattuşaş bölgesini kendileri için başkent kabul etmişlerdir. Sonrasında ise yerliler ile Hattuşa arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek amacıyla yolları ve kaleleri yapmaya karar verirler. Bu yolların en büyüğü ise bu bölgeyle ilişkilidir. Ana yolu yapmalarının sebebi vadilerin arasındaki höyüklerin ve yamaç yerleşimlerinin olması olmuştur.

İkiztepe Bölgesi Ören Yeri
İkiztepe Bölgesi Ören Yeri

Günümüzde Bafra’nın yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta olan ikiztepe köyünün ise eski tabletlerden bahsedilen şehirde olduğu tahmin ediliyor. İkiztepe bölgesi yerleşim yeri olarak ilk kullanıldığı zamanlarda Kızılırmak nehrinin Karadenize döküldüğü yerde kurulmuştu. Ancak zamanla beraber nehrin getirdiği alüvyonlar sebebiyle kıyı kesimi dolmuştur. Dolayısıyla günümüzde bu gölge denizden 7 kilometre uzakta nehirden ise 2 kilometreye kadar biz uzaklıkta bulunur.

READ  Samsun Plajları

Asarkale ve Kaya Mezarları

Altınkaya barajının yakında bulunan bu alan Kızılırmak vakti içerisinde yer alır. Aynı zamanda Bafra ilçesinin 30 kilometre güneybatısında konumlanmıştır. Antik kentleri gezmeyi sevenler için uğrak noktalarından biri olarak kabul edilen Asarkale de sur kalıntıları, sarnıç kuyuları ve eski bir hapishane ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca burada kapalı çarşı olduğu da sanılıyor. Galeri ve merdivenler ise gerçekten görülmeye değerdir

Asarkale ve Kaya Mezarları
Asarkale ve Kaya Mezarları

Kale ile bağlantılı ve günümüze değin ulaşan gözetleme kulelerine görmenin mümkündür. Helenistik döneme ait olan bu kalenin şehri koruma amacıyla inşa edildiği düşünülür. Ayrıca tarihi milattan önce 1000li yılara dayanmakta olan bu antik kentten çıkarken yontma taştan heykelciklerde günümüzde samsun şehri arkeoloji müzesinde sergilenir.

Akalan Şelaleleri

Akalan köyü sınırlarının içerisinde yer alan akalan şelaleleri arklı boyutlara sahip plan on sekiz şelaleden oluşur. Aynı zamanda güzelliği ile ziyaretçileri âdeta büyüleyen bu şelaleler on beş metre yükseklikten düşerler. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan bu şelalelerin sesi ve görüntüsüyle huzur bulabilir ve etrafında piknik, doğa sporu gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Akalan Şelaleleri
Akalan Şelaleleri

Kuş Cenneti Kızılırmak Deltası

Kızılırmak deltasında yer alan kuş cenneti ülkemizin en önemli kuş alanlarından birisidir. Yolu Bafra ilçesine düşenlerin mutlaka görmesi gerekir. Karadeniz kıyılarında tabii özeliklerini koruyabilen en büyük ve güzel, ender sulak alanlarından olma özelliğe sahiptir. Yıllar öncesinde yapılan çeşitli araştırmalar ile ülkemizde bulunan 420 kuş türünün bu alanda bulunduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bunların 316 tanesi Bafra ilçesinde barınır. Bölgede üreyen kuş türlerinin sayısını gözlemlediklerinde ise 140 olarak hesaplamışlardır.

Kuş Cenneti Kızılırmak Deltası
Kuş Cenneti Kızılırmak Deltası

Bafra ilçesi için kuşların sevdiği bölge ifadesi kullanılabilir. Bafra kuş cennetine gittiğiniz zaman tepeli pelikan, dik kuyruk, bıldırcın kılavuzu gibi çeşitli nesli tükenmekte olan kuş türlerini görmeniz mümkündür. Aynı zamanda buradaki sulak alan her kış dönemi boyunca en az yüz bin su kuşuna ev sahipliği yapabiliyor. Göç döneminde ala doğan, arı şahini gibi türlerin yanı zira balık kartalı, kara çaylak gibi çeşitlerinde bu alanlarda olduğunu görebilirsiniz.

READ  Atakum Plajı | Samsun'un En Güzel Plajı

Liman Gölü

Karadeniz bölgesine en yakın göl olması özelliğini taşıyan bu göl bazı kollar içerisinden denize açılıyor. Bu kolların uzunluğu ise birçok yerde farklı nitelendirilebilse de yaklaşık 2 kilometre olduğu ifade edilir. Aynı zamanda Bafra ilçesine 20 kilometre mesafede konumlanmış olan bu gölde sazan balığı ve kefal gibi ballıkların üretimi yapılıyor. Gölün güneyinde ise balık bölü kuzeyinde ise karaboğaz gölü yer alıyor. Aynı zamanda liman gölünün suyu bir miktar tuzlu olduğu için burada deniz balıklarını da bulmak mümkündür. Bafra ilçesine yolu düşecek olanların bu özel gölü ziyaret etmenizi önerebiliriz.

Liman Gölü
Liman Gölü

Alibey Çeşmesi

Bafra ilçesinin en eski çeşmesi olarak nitelendirebileceğimiz bu çeşme 1971 yılında yaptırılmıştır. Ayrıca cumhuriyet meydanında yer aldığı gibi kaymakamlık binası bahçesinin yanında bulunur. Bu çeşmenin sütun başları motiflerle süslenmiştir. Çeşmenin gerek kaymakamlık gerekse cumhuriyet meydanına bakan yüzünde lale devrini andıran bir kitabe ile karşılaşılır.

Alibey Çeşmesi
Alibey Çeşmesi

Gelin Köprüsü

Çetinkaya köprüsü olarak da bilinen bu köprü cumhuriyet dönemi yapıları arasındadır. Bu dönemin ilk ve en büyük eserlerinden biri olarak bilinir. Aynı zamanda samsun ve Sinop karayolu üzerinde yer alır. Kızılırmak üzerindeki geçişleri sağlayan köprü 1937 yılından önce 650 metrelik uzunlukta ahşap bir köprü ile sağlanırdı. Bu yıldan sonra ise çetin kaya köprüsü bu görevi üzerine almıştır. Aynı zamanda Bafra ilçesinin en eski yapıları arasında gösterilen bu köprüye dönemin ulaşım bakanının ismi verilmiştir. 250 metrelik uzunlukta olan köprü de yedi kemer yer alır. Bafra ve yöresinde ise yeni evlenen çiftlerin bu köprüden geçmesinin çifte uğur getirebileceğine inanılmıştır. Bafra gezilecek yerler listende yerini almalıdır.

Gelin Köprüsü
Gelin Köprüsü

Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Bafra ilçesine yolu düşenlerin uğraması gereken yerlerden bir diğeri ise Bafra arkeoloji ve etnografya müzesidir. Kısacası buraya Bafra müzesi de denir. Sadece samsun şehri değil aynı zamandan Anadolu’nun da tarihine ışık tutan önemli müzelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buradan binlerce yıl öncesinde yapılmış ameliyatlı kafataslarını görebilmek mümkündür. Aynı zamanda ilk çağ dönemlerine ait silahlar, amforalar, eski çağlara ait çanaklarda görülebilir.

READ  Tekkeköy Gezilecek Yerler
Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ali Kale Turistik Tesisleri

Bu tesis Bafra ilçesi merkezinin güneyinde yer aldığı gibi ayrıca belediye binasına da yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta bulunur. Bafra belediyesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan turistik tesis, sessiz ve sakin bir konumda zaman geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği yerler arasında gösterilebilir. Aynı zamanda tesis toplu yemek vermek isteyenler tarafından da kiralanabiliyor. Bu tesiste çocuk oyun parkları, mini hayvanat bahçesi çay bahçesi gibi kullanımlarda olması alanın aileler içinde elverişli bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda tesise giriş ücreti de bulunmuyor.

Ali Kale Turistik Tesisleri
Ali Kale Turistik Tesisleri

Bafra Geleneksel Lezzetleri

Bafra ilçesinin gezilecek yerlerinin yanı sıra geleneksel lezzetlerinin de bilinmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Özellikle gezi rotası üzerinde yer alan restoranların kullanılması ve ilçenin geleneksel lezzetlerinin bu mekânlarda tercih edilmesi gezinizi güzelleştirebilir.

Bafra Pidesi
Bafra Pidesi

Bafra ilçesi geleneksel lezzetleri ise,

  • Bafra pidesi
  • Nokulu ve kaymaklı lokumu
  • Bafra köftesi
  • Erik yemeği
  • Bafra dondurması

    Bafra Nokulu
    Bafra Nokulu

Şeklinde açıklanabilir. Geleneksel yemekleri tadabileceğiniz pek çok mekân gezi rotanız üzerinde yer alacaktır. Aynı zamanda geziniz boyunca halk ile iletişim kurarak hangi alanları tercih etmeniz gerektiğini deneyimleyebilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Gezicini

Terme Gezilecek Yerler

Gezicini

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Samsun Plajları

Gezicini

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Gezicini

Kurupelit Halk Plajı – Samsun

Gezicini

İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İlkadım Gezilecek Yerler | Samsun İlkadım’da Gidilecek Rotalar

Gezicini

Costal Sahili (Beach)

Gezicini

Yorum Yaz