Image default
Yalova

Armutlu Gezilecek Yerler Listesi

Armutlu Gezilecek Yerler

Armutlu, Yalova’nın önemli turistik bölgelerinden biridir. İyileşme odaklarıyla dikkat çeken bölge, sürekli olarak şehir dışından da çok sayıda turisti kendine çekiyor. Seyahat sektörü kadar genellikle ılık su kaynaklarıyla ünlü olan bölgede mutlaka gezip görmeniz gereken yerler var. Armutlu gezilecek yerler neredeyse tamamını tatil cenneti olarak düşünebilirsiniz.

Armutlu
Armutlu

Özellikle muntazam lezzetleri ve kronikleşmiş yapıları ile sınırsız bir değere sahiptir. Geri kazanılan suyuyla ünlü Armutlu Kaplıcaları, Armutlu gezinizde görmeniz gereken noktalardan biridir. Bozburun Feneri, Hacı Ali Paşa Camii, Tarihi Armutlu Taş Köprü ve Fıstıklı Köyü bölgede ziyaret etmeniz gereken noktalar arasındadır.

Armutlu Gezilecek Yerler
Armutlu Gezilecek Yerler

Armutlu Kaplıcaları

Bölgede bulunan Armutlu Kaplıcaları’na ulaşım son derece kolaydır. Yürüme mesafesinde olan alana Kaplıca Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Okyanustan 80 m yükseklikte bulunan Armutlu Kaplıcaları 6. yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

Armutlu Termal
Armutlu Termal

Antik çağlardan günümüze kadar gelen doğal akiferler; Her zaman Therma, Pythia ve Pythion olarak adlandırıldı. Bu geri kazanılan su; bir parça sülfat, bikarbonat, kalsiyum, klorür, sodyum ve karbon dioksit içerir.

Armutlu Kaplıcaları
Armutlu Kaplıcaları

Bu şifalı su; romatizmal hastalıklar, dolaşım hastalıkları, cilt enfeksiyonları, farklı hareket kayıpları, kadın hastalıkları, kullanım sonrası hastalıklar ve sindirim sorunları için birebirdir. Bu nedenle, çok sayıda misafir, sürekli olarak iyileşmek için doğal akiferleri ziyaret eder.

İhlas Armutlu Tatil Köyü
İhlas Armutlu Tatil Köyü

Bozburun Feneri

İlçe sınırları içinde yer alan Bozburun Feneri, bölgeye yaklaşık 9 km uzaklıktadır. Mecidiye Köyü İç Yolu’na özel aracınızla gelmeniz mümkündür. Bozburun Feneri yörenin önemli tarihî tasarımlarındandır. Bozburun’a bağlı fenerin yakınında yine personel için lojmanlar var.

Bozburun Feneri
Bozburun Feneri

Günümüzde atıl bir yardımcı olan deniz feneri, korkunç iklim koşullarında denizcileri uyarmak için kullanılıyor. İki katlı bina, birbirine bağlı iki meydan olarak geliştirildi. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Bu, 1926’da iklim gülü yapıya eklendiğinden beri doğrulanabilen ana kayıttır. Armutlu, hareket listenize eklemeniz gereken noktalardan biridir.

READ  Yalova Termal Gezilecek Yerler

Hacı Ali Paşa Cami

İlçede bulunan Hacı Ali Paşa Camii’ne giriş inanılmaz basit. Son derece yakın bir bölgede olduğu için Atatürk Caddesi’nden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eski Cami olarak da adlandırılan Hacı Ali Paşa Camii’nin imar gravürü günümüzden dolayı yapılmamıştır. Bununla birlikte bazı kaynaklarda yapının Orhan Gazi döneminde işlendiği söylenmektedir.

Hacı Ali Paşa Cami
Hacı Ali Paşa Cami

Moloz taşlardan dikdörtgen planlı olarak yapılan cami, günümüzde henüz bir aşk makamı olarak kullanılmaktadır. Yapılan yeniden yapılanma çalışmaları ve yapılan artışlar nedeniyle uzun vadede yaratıcılığını yitirmiştir. Her şey düşünüldüğünde, eski dönemlere sahip bir yere sahip olduğu bilinen izler, bölücülerinde görülebilir. Armutlu bölgesinin kayda değer kayda değer yapıları arasında yer alması nedeniyle hareket listenize eklemeniz gereken noktalardan biridir.

Armutlu Plajları
Armutlu Plajları

Fıstıklı Köyü

İlçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktaki Fıstıklı Köyü’ne ulaşım için; Yılandar Sokak ve Armutlu Gemlik Yolu’nu kullanabilirsiniz. Fıstıklı Köyü, bölgedeki en gelişmiş kasabalardan biridir. En mükemmel deniz kıyılarına sahip olan bu kasaba, araştırabileceğiniz çok sayıda normal mükemmellik bölgesine sahiptir.

Yalova Fıstıklı Köyü
Yalova Fıstıklı Köyü

Özellikle kasaba meydanındaki 300 yıllık çeşme görmeniz gereken yapılar arasında. Bölgede doğayla iç içe enerji yatırımı yapmanıza izin veren seviyeler var. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz alanda ışıl ışıl ve dingin vakit geçirebilirsiniz. Sahilde okyanus tarafından denize girebilir, güneşlenebilir ve okyanus kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Sakin ve sessiz bir vakit geçirmek isteyenlerin sürekli itirazları arasında yer alan Fıstıklı Köyü’nü de hareket listenize eklemelisiniz. Konumu

Tarihi Armutlu Taş Köprü

Kasabadaki doğrulanabilir uzantıya giriş son derece basittir. Yürüme mesafesinde olan yapıya Atatürk Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Armutlu Çayı üzerinde yer alan Tarihi Armutlu Taş Köprü, bölgenin önemli tescilli tasarımlarından biridir.

Armutlu Taş Köprü
Armutlu Taş Köprü

Uzantının ilk elemanı 2,5 m genişliğinde, 22 m uzunluğunda, yaklaşık 3 m kavisli yükseklikte ve 5,50 m devasa halkalardadır. Uzatma üç göz içerir. Ortadaki gözler iri, yanlardaki gözler ise küçüktür. Çatal bıçak taşı kullanılarak üretilmiştir. Seyahat sektörü açısından oldukça önemli bir değere sahip olan bu yapıyı Armutlu gezi listenize eklemelisiniz.

READ  Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi Armutlu
Sudüşen Şelalesi Armutlu

Sudüşen Şelalesi, Yalova’nın Termal mevkiinde yer almaktadır. Armutlu ilçe merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur. Ulaşım için Yalova Armutlu Yolu’nu kullanabilirsiniz. Sudüşen Şelalesi, muhteşem düzenli ihtişam bölgeleri ile misafirlerine görsel bir gala sunuyor. Gezilecek yerler Mekanda doğayla iç içe harika günler geçirmek mümkün. Aileniz veya arkadaşlarınızla harika bir doğa gezintisi yapabilir ve çevredeki bölgede sayısız normal lezzetin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Yakın Seyahat Edilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yürüyen Köşk | Atatürk’ün Karadan Yürüttüğü Köşk

Gezicini

Yalova Termal Gezilecek Yerler

Gezicini

Yalova Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Yalova Gece Hayatı – Disko Barları

Gezicini

Çınarcık Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

arife 30 Mart 2022 at 11:45

Armutlu da gezilecek yerler diye google a arattığımda çıkan bu yazıya çok şaşırdım. Bir sürü ifade hatası var:) Sanırım bunu tam Türkçe bilmeyen bir yabancı kendi dilinde yazmış ve google translate e çevirtmiş.. Bi kere o sahil okyanus sahili değil, Marmara Denizi.. Teşekkürler yine de..

Cevapla

Yorum Yaz