Image default
Yalova

Çınarcık Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Çınarcık Gezilecek Yerler

Çınarcık
Çınarcık

Yalova iline bağlı olan ve 17 km uzaklıkta olan Çınarcık, merkez dışındaki en büyük ilçe konumundadır. Kış aylarında ki nüfusu yaklaşık 13 bin iken, yaz aylarında bu rakam 300 binleri bile görebilmektedir. Özellikle bahar ile yaz aylarında ziyaretçilerine muhteşem seyahat fırsatı sunmaktadır. Bunlar yayla turizminden, kaplıcalara, deniz turizminden doğal güzelliklere kadar uzanan ender yerlerden biridir. Çınarcık gezilecek yerler ziyaretçilerine Yalova’nın tüm güzelliklerini bir arada sunuyor.

Çınarcık Gezilecek Yerler
Çınarcık Gezilecek Yerler

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çınarcık, Rumlar döneminde Kio ismi ile “temiz havası olan şehir” olarak anılmıştır. Yılın tüm stresini atmak isteyenler için huzur dolu bir ortam içinde konaklama olanakları sunmaktadır. Tüm doğal güzellikleri ile insanları çeken Çınarcık ilçesinde gezilecek yerler aşağıda verilmiştir.

Yalova Çınarcık Meydanı
Yalova Çınarcık Meydanı

Çınarcık Plajları

Marmara Bölgesi içinde son dönemlerde sıklıkla tercih edilen tatil yerlerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca İstanbul’a yakın olmaları nedeniyle hafta sonu kaçamak yapmayı sevenler için tercih edilen yerlerden biridir.

Çınarcık Plajları
Çınarcık Plajları

Çınarcık Yaylaları

Çam, ıhlamur, kestane, meşe ağaçları ile çevrili olan Erik yaylası ile Delmece yaylaları Çınarcık’ın olmaz ise olmaz yerlerin arasına olmaktadır. Yaylaların temiz havası gelen insanlara nefes alacak bir ortam sunmaktadır.

Çınarcık Sahili
Çınarcık Sahili

Erikli Yaylası

Çınarcık’ın ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta olup Teşvikiye beldesine olan bir yayladır. 100 dönüm olan yayla üzerinde ahşap binalar beş tane olarak görülmektedir. Ayrıca bu yaylanın bir bölümü, kamp alanları, 10 kilometrelik yürüyüş parkuru ile şelale gibi zengin olanaklar sunmaktadır.

Çınarcık Erikli Yaylası
Çınarcık Erikli Yaylası

Tertemiz bir doğa ve bol oksijen içeren atmosfere sahip olmasının yanı sıra, birçok ağaç türünü bünyesinde barındırır. Ihlamur, Elma, Erik, Karaağaç, Kestane ağırlıklı olarak bulunan ağaç türleridir. Özellikle Erikli yaylası içinde yapılan doğa yürüyüşlerinde rastlanılan şelaleler görülmeye değer güzelliktedir. Ayrıca Erikli Yaylası’nda bisiklete binilebilir, trekking yapılabilir ve fotoğraflar çekilmektedir.

READ  Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Delmece Yaylası

Çınarcık Delmece yaylası ilçe merkezine 24 kilometre olup Teşvikiye beldesine bağlıdır. Genellikle günübirlik ziyaretçi kabul eden yayla denizden ise 700 metre yüksekliğindedir. Yayla şifalı olduğu düşünülen içme sularına sahip olmasının yanı sıra kestane ile ıhlamur ağaçları ile çevrilidir. Yayla üzerinde keyifli olarak vakit geçirilebilir mesire alanı ile dinlenme olanakları mevcuttur.

Delmece Yaylası
Delmece Yaylası

Dipsiz Göl

Erikli Yaylası içinde bulunan Dipsiz Göl, zemin kısmı sürekli olarak çöküntüye uğradığı için krater göllerinin güzel bir örnekleri arasında yer almaktadır. Gezilebilecek iki farklı göl seçeneği de mevcuttur. Bunlar 530 metre rakımda yer alan Büyük Dipsiz Göl, diğeri ise Küçük Göl olup, Büyük Göl’e 1,5 kilometre uzaklıkta olup 570 metre rakımda yer alır. Flora ile fauna açısından zengin olan bu göller çevrelerinde köknar, kestane, karaağaç, ve ıhlamur gibi ağaçları bulundurur. Ayrıca bu göller içinde çeşitli balık türleri de yer almaktadır. Özel araç ile ziyaret edilebilir ve bu ziyaret için bir ücret ödenmemektedir.

Dipsiz Göl Çınarcık
Dipsiz Göl Çınarcık

Karlık Yaylası

Çınarcık ilçesi Şenköy beldesi için yer alan Karlık Yaylası, denizden 700 metre yüksekliktedir. Yaz aylarında serinlemek isteyen insanlar için popüler mekânlar arasında yer alır. Kamp yapmak ya da doğa yürüyüşüne çıkmak isteyenlerin oldukça beğeneceği göl ve birçok ağaçları içinde barındıran ağaçlık alanı ile muhteşem seyir keyfi vermektedir.

Karlık Yaylası Muhteşem Renkler
Karlık Yaylası Muhteşem Renkler

Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer olup yayla üzerinde herhangi bir tesis olmadığından dolayı gitmeden önce yiyecek ve içeceklerin alınması gereklidir. Görsel şölen ile atmosferi gelen ziyaretçilerini karşılayan yayla özel araçların kolay ulaşım sağladığı yerdedir. Konumu

Çınarcık Kent Ormanı

Çınarcık Kent Ormanı, ilçeye bağlı Teşvikiye beldesinde yer almaktadır. Yerli halkın piknikte yoğun talep ettiği doğal güzellerden bir tanesi konumundadır. Ayrıca konuklarının hafta sonu dolu solu geçirebileceği yürüyüş parkuru, çocuk oyun parkı, spor alanı veya çok amaçlı spor alanları gibi olanaklarda sahiptir. Bunun yanında temel ihtiyaçların karşılanacağı WC ile çeşmelerde mevcuttur.

READ  Yalova Gece Hayatı - Disko Barları
Çınarcık Gezilecek Yerler
Çınarcık Gezilecek Yerler

Hiçbir zarar görmemiş doğası ile muhteşem bir atmosfer sunan Kent Ormanı, kayın, meşe, çam, kestane, ıhlamur ve birçok ağaç türü ile çevrilidir. Doğanın en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Ziyaretçiler için Yalova Çınarcık Kent Orman’ına giriş ücretsizdir.

Çınarcık Kent Ormanı
Çınarcık Kent Ormanı

Çınarcık Termal Sular

Yalova merkezinden kolaylıkla ulaşılan termal kaplıcalar Türkiye’nin öncelikli tesisleri arasında yer almaktadır. Bağırsak, romatizma, kalp, cilt ve kadın hastalıkları rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelen Çınarcık kaplıcaları tercih edilmektedir.

Yalova Kaplıcaları
Yalova Kaplıcaları

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yürüyen Köşk | Atatürk’ün Karadan Yürüttüğü Köşk

Gezicini

Yalova Termal Gezilecek Yerler

Gezicini

Yalova Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Yalova Gece Hayatı – Disko Barları

Gezicini

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Armutlu Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz