Image default
Yalova

Yalova Plajları ve Koyları Listesi

Yalova Plajları ve Koyları

Yalova Plajları
Yalova Plajları

Birçok kişi Yalova’da nerede yüzüleceğini internette araştırıyor. Bölgeye kadar sahil kıyısı olmadığı düşünülen Yalova’nın gerçekten de pırıl pırıl deniz kıyılarına sahip olduğunu söylemek mümkün. Yalova sahili ve plajları ücretli veya ücretsiz birçok egzersiz ve açılışla yüzme imkanı sunan deniz kıyıları, yıl ortası için önemli bir potansiyel oluşturuyor.

Yalova Koruköy Sahili
Yalova Koruköy Sahili

Yalova Merkez Plajları

Yalova’nın odak noktasında yer alan kıyı şeridindeki deniz kıyıları, serinlemek isteyen bireylerle dolu. Kıyıda halka açık bir deniz kıyısı var ve bazı bölgeler özel kuruluşlara kiralanıyor. Yürüyüş yolu üzerinde bistrolar var ve Yalova Plajı caddenin önünde yer alıyor. Voleybol sahası ve çocuklar için özel olarak planlanmış bir park bulunmaktadır. Buraya gelenlerin şemsiye ve havlularını getirmeleri önerilir. Ayrıca ilçe tarafından verilen hamakların kiralanması da düşünülebilir.

Yalova Plajları
Yalova Plajları

Yalova Belediyesi’nin işlettiği, Yalova’nın odak noktasında, halk plajı içinde yer alan Mevcut Plaj, ayrıca engellileri de memnun ediyor. Buralarda güçsüzlerin okyanusa sorunsuz girebilmeleri için tasarlanmış, harap helalar ve meyilli var. Böylece, engelli kişiler de okyanusun yakınında harika vakit geçirebilirler. Yalova’nın odak noktasına oldukça yakın bir yerde bulunan ve etkin bir şekilde ulaşılabilen Bahçelievler-Akasya Park Plajı da aynı şekilde yüzmek için ziyaret edilebilir. Her halükarda dileyen bireyler Yalova’nın batısına yönelerek kamp bölgesinde Yalova’nın kumlu sahillerine uğrayabilirler.

Çınarcık Plajları

Çınarcık, Yalova’nın en ünlü bölgelerinden biridir. Sahil şeridi çok uzundur ve burası tatilcilerin düzenli olarak ziyaret ettiği noktalardan biridir. Kıyı, deniz otobüsü rıhtımının iki yanına yayılmıştır. Sahilde hemen hemen her noktadan yüzmek mümkündür. Halka açık plaj tarafı, Çınarcık kıyısının büyük bir kısmını kaplar. Özel kuruluşların bulunduğu kısımda kumlu bir okyanus kenarı var. Fazla kesimler genellikle çakıllıdır.

READ  Armutlu Gezilecek Yerler Listesi
Yalova Çınarcık
Yalova Çınarcık

Deniz ayakkabılarıyla denize girilmesi istenmiştir. Okyanusun son derece berrak ve temiz olduğu söylenemez ama güneşlenmek için bu sahillerde huzurla güneşlenebilirsiniz. Çınarcık’ın Harmanlar ilçesinde bulunan Çınarcık Yalova sahilleri de yüzmeye karar verebileceğiniz noktalar arasındadır. Bu deniz tarafına girmek için herhangi bir ücret alınmaz. Çınarcık bölgesinde gemiler İstanbul’un Avrupa yakasından direkt geliyor. Seyahat endüstrisi tatbikatları burada son derece ciddidir. Denizin ortasında fevkalade mükemmel diyemeyiz ama Çınarcık’ın farklı noktalarında denizin tertemiz olduğu ifade ediliyor.

Armutlu
Armutlu

Armutlu Plajı

Armutlu Plajı, Yalova deniz bölgesinin son derece mükemmel bir tarafıdır. Armutlu mevkiinde bu sahil kenarına gelene kadar, Fıstıklı Plajı’ndan başlayarak sayısız seçmeli deniz kıyısını deneyimleyebilirsiniz. Burada denize ücretsiz katılma şansını takip edebilirsiniz. Havlu ve şemsiyenizi yanınızda taşıyabilir veya 15-20 TL’ye şezlong kiralayabilirsiniz. Armutlu, Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli bir bölgedir ve Armutlu sahilleri sıklıkla beğenilmektedir. Ancak Armutlu kesinlikle çok büyük bir kasaba değildir. Bu nedenle, deniz kıyılarında nispeten az sayıda bistro ve karşılaştırmalı nokta vardır.

Armutlu Plajları
Armutlu Plajları

Bununla birlikte, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç kafe ve bistro bulunmaktadır. Bayır’ın Fuatdoğpaşa Caddesi uzayında yer alan Armutlu Plajı, Yalova’da yüzmeye ihtiyacınız olduğunda uğrayabileceğiniz odak noktalarından biridir. Armutlu’daki plajların denizi güvenilir bir şekilde mükemmeldir.

Yalova Armutlu Kumsalları
Yalova Armutlu Kumsalları

Altınova Hersek Plajı

Altınova Hersek Plajı
Altınova Hersek Plajı

Yalova’nın beldeleri arasında yer alan Altınova Yalova, deniz kıyısı açısından zengin değildir. Her ne kadar Hersek Plajı kasaba topluluğundan yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu deniz kıyısındaki iskele bakış açısını beğeneceğinizi söyleyebiliriz. Geniş bir sahil kenarı olan Hersek Plajı’nın bulunduğu yerde halka açık bir deniz kenarı bulunmaktadır. Bu deniz kıyılarına yakın iki benzersiz özel kuruluş var. Aynı şekilde bayanlara ayrılmış bir deniz tarafı da var. Deniz tarafına girişte her araç için 5 TL ücret alınmaktadır.

READ  Yalova Gece Hayatı - Disko Barları
Altınova Plajı
Altınova Plajı

Sahil tarafının halka açık deniz tarafında, araç masrafından başka bir ücret alınamaz. Her ne olursa olsun, iki özel vakıftan birine girmeniz gerektiğinde, bayanlar sahil tarafına girmek için 10 TL ücret ödemesi gerekiyor. Şezlong kiralayacağınızı varsayarsak yaklaşık 20-25 TL gibi bir kiralama ücretinden bahsedilecektir. Denizin yakınında bir bistro var. Burada sorunlarınızı çözebilirsiniz. Yıkanmak için duş kabinini ve giyinmek için kiler kulübesini kullanabilirsiniz.

Altınova
Altınova

Kaytazdere Saralkent Halk Plajı

Bu, Mavi Bayrak ödülü almış bir Yalova halk sahil tarafıdır. Yalova’da denize girilebilecek yerlerin en sevilen sahilleri arasında yer almaktadır. Altınova’da Mavi Bayrak alan bu deniz kıyısındaki Çınarcık’ta Kaynak, Kumluk ve Çamlık sahilleri Mavi Bayrak almıştır. Saralkent Halk Plajı, Yalova – Altınova’da Kaytazdere mevkiinde bulunur. Yalova merkezi ile arasında 22 kilometre mesafe vardır. Deniz tarafının genişliği 50 metre, uzunluğu ise 200 metredir. Saralkent Halk Plajı’nın sahil tarafı kumludur. Daha sonra burada bir tören düzenlendi ve sahil tarafı Mavi Bayrak aldırmıştır. Yalova sahili ve plajları arasında yerini alıyor.

Kaytazdere Saralkent Halk Plajı
Kaytazdere Saralkent Halk Plajı

Bu fonksiyona Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy gitti. Çok sayıda doğal yoldaşın katıldığı anlaşılır. Yalovalıların isteği diğer Yalova sahillerinin Mavi Bayrak hibesi almasıdır. Diğer Yalova sahillerinin de kısa sürede tazmin edileceğine inanılıyor. Bahsettiğimiz gibi bu deniz kenarı, Altınova mevkiinde Kaytazdere beldesindedir. İzmit Körfezi’nden başlayarak Samanlı Dağları’na kadar uzanan geniş bir alana yayılmıştır. Beldeye uzaklığı 3 kilometre olup, Yalova’nın odak noktasından kalkan minibüsleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Kaytazdere Saralkent Halk Plajı
Kaytazdere Saralkent Halk Plajı

 

Yalova’da Gidilecek İlçeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yürüyen Köşk | Atatürk’ün Karadan Yürüttüğü Köşk

Gezicini

Yalova Termal Gezilecek Yerler

Gezicini

Yalova Gece Hayatı – Disko Barları

Gezicini

Çınarcık Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Armutlu Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz