Image default
Trabzon

Araklı Gezilecek Yerler : Araklı’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Araklı Gezilecek Yerler

Araklı
Araklı

Trabzon şehrine bağlı ilçelerden biri olan Araklı ilçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Son dönemlerde artan turist sayısı Trabzon şehrinin ilçelerinde turizm faaliyetlerinin artışına sebep olmaya başlamıştır. Bu kapsamda Araklı gezilecek yerler alan olarak pek çok kullanımda daha ön planda olmaya başlar.

Araklı Sahil Yolu
Araklı Sahil Yolu

Trabzon merkezi ile arasında 49 km uzaklık olan bu ilçe de Trabzon’un tarihinden kalma eski yapılar olduğu gibi yüksek alanlarda yer alan dağlık bölgeler mevcuttur. Bu bakımdan ilçe hem tarihsel hem de doğal noktaları ile ilgi çekici bir hal almaya başlamıştır.

Araklı Tarihi

Araklı ilçesi öncesinde Trabzon şehrinin bir başka ilçesi olan Sürmene ilçesine bağlıydı. Verilen karar ile birlikte bu durum değişkenlik göstermiş ve Araklı ilçesi olarak isim değiştirmiştir. Araklı ilçesinin tarihi 150 yıllık bir geçmişe dayanır. Bu bakımdan eski bir yerleşim bölgesidir. Eski olmasından kaynaklı da çok dikkat çeken ve çeşitli tarihi eserleri barındıran bir yer olma niteliğine sahiptir.

Trabzon Araklı
Trabzon Araklı

Uzun süre gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar vasıtasıyla bir sürü kale ve merkez kalıntısına rastlanılmıştır. Özellikle de 1. dünya savasından sonra Çanakkale birliklerinin bölgeyi işgal etmeleri üzerine Karadeniz kesimi Ruslar tarafından işgale uğramıştır. Araklı bölgesi 22 aylık bir süre boyunca Rus ve ermeni birliklerinin kontrolü altında kalmıştır.

Mahura Şifalı Su

Araklı ilçesinin önemli mekânlarından biri olan Mahura bölgesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de mahura bereketli şifalı suyudur. Buraya gelebilmek için ise Araklıdan 10 km uzaklıkta yer alan bereketli köyüne uğramanız lazımdır. Bu su verilen bilgiler detayınca şifalı su olarak adlandırılır. Birçok hastalığa ve derde de iyi geldiği ifade edilir. Bundan dolayı da mutlaka araklı ilçesinde bulunan bu köyü ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz.

READ  Of Gezilecek Yerler
Mahura Şifalı Su
Mahura Şifalı Su

Pazarcık Milli Parkı

Turizm bakanlığı vasıtasıyla bizzat turizm merkezi olarak kabul edilmiş bir turizm parkıdır. Bu açıdan turizm milli parkı olarak Pazarcık milli parkı Karadere kıyısında yer alır. Yeşilliklerin ve bilhassa doğal manzaraların bir arada olduğu bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca milli park içine geldiğiniz zaman mağara ile de karşılaşabilirsiniz. Pazarcık mağarası da bu alandadır. Ailenizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.

Pazarcık Milli Parkı
Pazarcık Milli Parkı

Kalecik Kalesi

Araklı ilçesine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan bu tarihi alan da araklı ilçesinde gezilecek yerler arasında gösterilebilir. aynı zamanda Kalecik kalesi deniz kenarında yer aldığından dolayı da harika bir manzaraya sahiptir. Yolunuz Araklı ilçesinde düştüğünde mutlaka burayı görmeden bölgeden ayrılmamanızı öneririz.

Kalecik Kalesi Araklı
Kalecik Kalesi Araklı

Araklı Çarşısı

Trabzon şehrinin önemli çarşılardan biri olarak Araklı çarşısı mini bir çarşıdır. Eğer buraya gelirseniz mutlaka içerisinde bulunan çarşıda gezmelisiniz. Ayrıca alandan yöresel lezzetleri de alabilir, kültürel takılar ile karşılaşabilirsiniz. Bölgenin kültürel özelliklerini keşfedebilmek açısından dikkat çekici olacaktır. Tere yağ, mısır unu gibi bu yere özgü lezzetleri de bu küçük şiirin ilçensin çarşısından almanızı tavsiye deriz.

Araklı Çarşısı
Araklı Çarşısı

Turnalı Şelalesi

Diğer adıyla Os şelalesi doğal güzellikleri seyredebilmek için uygun olan mekânlar arasındadır. Araklı ilçesinde gezilecek yerler listesinde olan şelalenin diğer bir önemli noktası ise kendine özgü bir yapıya sahip olmasıdır.

Turnalı Şelalesi
Turnalı Şelalesi

Aynı zamanda muhteşeme manzarasıyla beraber gelenleri kendine büyüleyen bu şelaleyi ziyaret etmeninizi öneririz. Turnalı şelalesi Araklı’da olan Daş başı yolu üzerinedir. Aileniz ile birlikte de gelebileceğiniz bu noktanın yakınlarında uygun mekânlarda kamp yapma olanağı da bulabileceğinizi aktarabiliriz. Aynı zamanda şelale çevresinde de doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Araklı Geleneksel Lezzetleri

Araklı ilçesine gelenlerin şehre özgü olan lezzetleri mutlaka tatması gerekir. Bu açıdan ilçede pek çok mekân bulunur. Aynı zamanda ile içerisinde yer alan geleneksel mutfak yerleri açıdan halk ile iletişime geçmenizde faydalı olacaktır.

READ  Boztepe Trabzon'un İncisi

İlçenin önemli geleneksel lezzetleri,

  • Döner
  • Lahana çorbası
  • hamsili pilav
  • Hamsi kuşu
  • Trabzon sarması
  • Kuymak

    Meşhur Hamsili Pilav
    Meşhur Hamsili Pilav

Şeklinde açıklanabilir. Bu lezzetleri deneyimleyerek gezinizi daha keyifli bir hale getirebilir, seyahatiniz boyunca daha eğlenceli bir süreç yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda gezmeyi düşündüğünüz rotalar üzerinde yer alan mekânları da araştırmanızı öneririz. Bu hususta karşılaştığınız kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Araklıya Nasıl Gidilir?

Aklı ilçesine gerek özel aracınızla gelebilir gerekse otobüslerle ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda gezmek istediğiniz noktaları da gezginler ile adımlayabilir ya da kent rehberlerinden faydalanabilirsiniz. Sizler için en rahat olanı tercih etmeninizi önerebiliriz. ilçeye gelecek olanların birkaç seçeneği vardır. Bu seçeneklerden bir diğeri de araba kiralamak olacaktır. Ayrıca Trabzon il merkezinin çömlekçi bölgesinden kalkan dolmuşlar da tercih edilebilir.

Araklı Gezilecek Yerler
Araklı Gezilecek Yerler

Çömlekçi bölgesinden geçen otobüslere de varsa otobüs kartınızla binebilirsiniz. Ücret kabul edilmez. Bir diğer yol ise otogardan kalkan araklı ilçesine giden otobüslere binmek olacaktır. Şehir merkezi ile araklı ilçesine arasında uzun bir yol mesafesi olmadığı için yaklaşık olarak bir buçuk saatte ilçe merkezine varabileceğinizi aktarabiliriz. Aynı zamanda il merkezine tekrar dönüş için bu otobüsleri tercih ederek ya da belediye otobüslerine binerek te varabilirsiniz.

Trabzon’da Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Sera Gölü – Trabzon

Gezicini

Of Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Çal Mağarası – Trabzon

Gezicini

Yorum Yaz