Image default
İtalya

Roma Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti olan Roma, tarihsel ve kültürel olarak çok zengin bir kenttir. Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın en büyük ve en kalabalık şehri olarak biliniyordu. Şehirde İtalyanca konuşuluyor. Şehir, devlet anlayışının ve hukuk kurallarının ortaya çıktığı yer olarak biliniyor.

Roma
Roma

Zengin tarihi ile 2800 yıllık bir geçmişi şehirde bulunan, iyi korunmuş tarihi eserleri ile gözler önüne seriyor. Şehirde çok fazla gezilecek yer vardır. Bu anlamda da Roma, dünyanın en çok turist çeken şehridir. Eğer siz de Roma’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız yazıyı okumanız faydanıza olacaktır. Roma gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

Roma Gezilecek Yerler
Roma Gezilecek Yerler
 • Kolezyum
 • Panteon
 • Aziz Petrus Bazilikası
 • Trevi Çeşmesi
 • Roma Forumu
 • Vatikan Müzeleri

  İtalya Roma
  İtalya Roma
 • Sistina Şapeli
 • Piazza Di Spagna
 • Navona Meydanı
 • Kutsal Melek Kalesi
 • Borghese Galerisi

Makalede Roma’ya gelince görülmesi gereken başlıca mekanların adları yukarıdaki maddelerde belirtilmiştir. İlerleyen paragraflarda bu mekanlar hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Kolezyum

Kolezyum, İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan amfi tiyatrodur. Kolezyum, 7 Temmuz 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikasından birisi olarak seçilmiştir. Sezar zamanında yapımına başlanmış ve yapımı oğlu Titus döneminde tamamlanmıştır. Burada hem halkın hem de kendilerinin eğlencesi için gladyatör dövüşmeleri yapılırmış. Bununla birlikte bazen de infazların yapıldığı alan olarak kullanılırmış. Kolezyum, 80 bin kişi kapasiteli bir amfi tiyatro olma özelliğine sahiptir.

Kolezyum
Kolezyum

Oldukça büyüleyici, heybetli ve göz alıcı bir yapıdır. Yıllara meydan okumuş, mühendislik harikası bir eserdir. Ziyaretçilerinde binlerce yıl öncesine yolculuk yapmış hissi uyandıran, tarih kokan bir yerdir. Kolezyum’un çevresinde de gezilip görülmeye değer alanlar mevcut bulunduğu için misafirlerin daha sık uğradığı bir yer olmuştur. Roma’ya gelip de Roma kentini simgeleyen Kolezyum’u görmemek ayıp olur doğrusu.

Panteon

Panteon kelimesi, içinde önemli kişilerin gömülü olduğu anıt anlamına geliyor. Panteon, inşa edildiği dönemde Roma’daki tün tanrılar için tapınak olarak yapılmıştı. Tapınak, Yunan mitolojisindeki 12 Olimpos tanrısına adanmıştır. İsmini de Yunancada buradan alıyor. “Pantheion” kelimesi Yunancada tüm tanrıların tapınağı anlamına geliyor. Roma tarihi yapıları arasında en iyi korunanı şüphesiz Panteon’dur. Binanın mimarisinde roma mimarisinin etkisini görürüz.

Panteon
Panteon

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’daki en büyük 4 bazilikadan biri olarak biliniyor. Öyle ki, yapımı 120 yıl sürmüştür. Önemli bir Rönesans mimarisi örneğidir. Vatikan’da yer alan bazilika çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyanlığın en büyük kilisesidir. İlk papanın mezarı üzerine inşa edildiği için bazilika unvanını almıştır.

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

Dünyanın en büyük bazilikalarından biri olması, ilk papanın mezarı üzerine inşa edilmiş olması ve Vatikan’ın merkezinde yer almasından dolayı önemli bir yere sahiptir. Aziz Petrus Bazilikası içerisinde mumyalanmış cam tabutlarda papalar ve değerli sanatçıların elinden çıkmış değerli sanat eserleri sergileniyor. Ziyaret edenlerin kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyledikleri bazilika, insanların gözünde hayranlık uyandırıyor.

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Roma’nın Trevi semtinde bulunan bir çeşmedir. Aşk Çeşmesi olarak da biliniyor. Yapımında farklı mimarların dokunuşları bulunuyor. Trevi Çeşmesi barok mimari tarzın iyi bir örneğidir. Çeşmenin üzerinde birçok heykel bulunuyor. Bu heykellerden en önem taşıyanı deniz tanrısı olan Neptün heykelidir. Trevi kelimesi “üç yol” anlamına geliyor. Çeşmenin adı da buradan geliyor. Çeşmenin altında üç yer altı suyunun birleştiği varsayımı vardır. Yapımı 30 yıl sürmüştür.

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi yapımının hikayesi de vardır. Söylenene göre kral ve askerleri çok susamışlar ve susuzluktan ölecek durumdalarken bu çeşme bir anda belirivermiş. Böylece kral ve askerleri ölmekten kurtulmuş. Çeşmeyi ziyaret eden turistler dilekler dileyip çeşmeye para atıyorlar. Bunun nedeni dileklerinin kabul olacağına ve Roma’ya tekrar geleceklerine inanmalarıdır. Çeşmeden her hafta binlerce Euro toplanıyor. Bu paralar hayır kurumlarına bağışlanıyor ve yoksullara yiyecek yardımında kullanılıyor. Çeşme özellikle gece ışıklandırması ile göz kamaştırıyor. Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Roma Forumu

Antik Roma döneminde günlük yaşamın merkezi olan Roma Forumu şu anda müze olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor. Birçok tarihi kalıntının yer aldığı müze büyük ilgi topluyor. Antik Roma döneminde zafer alayları, seçimler, buluşmalar, infazlar, toplantılar, ibadetler ve ticaret işleri bu bölgede yapılıyormuş. Tarihin, sanatın v estetiğin bir arada bulunduğu bu yapı misafirlerini etkilemeyi başarmıştır.

Roma Forumu
Roma Forumu

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri, Vatikan’da yer alıyor. Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiştir. Ziyaretçilerini her detayı ile adeta büyülemiş bir müzedir. Kültürel tarihi eserleri misafirlerinin ilgisini çeken en önemli unsurdur. İtalya turunun olmazsa olmaz uğrak merkezlerinden birisi olan Vatikan Müzeleri Roma’ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir yerdir.

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Sistina Şapeli

Sistina Şapeli, Vatikan’da yer alan bir şapeldir. Papanın resmi ikametgahıdır. Adını ise şapeli restore eden IV. Sixtus’tan aldığı biliniyor. Sistina Şapeli hem dini hem de sivil papalık etkinliklerine ev sahipliği yapan bir yerdir. Sistina Şapeli her detayı ile göz alıcı bir mekandır. Dönemin ünlü sanatçıları şapel için önemli eserler çizmişlerdir. Bunlardan birisi de Michelangelo’dur. 300’den fazla eser vermiştir. Şapelin duvarları görülmeye değer sanat çizimleri ile doldurulmuştur. Özellikle “Adem’in Yaratılışı” adlı eser en değerli eserlerinden biridir. Vatikan’da gezilecek yerler arasında yer alan önemli bir yerdir.

Sistina Şapeli
Sistina Şapeli

Piazza Di Spagna

Piazza Di Spagna, Roma’da bulunan bir anıttır. 135 basamaktan oluşan merdivenin tepesinde Trinita Dei Monti Kilisesi yer alıyor. Ziyaretçilerinin özellikle gün batımında ziyaret edilmesi gerektiğini önerdikleri bu anıt Roma’nın değerli merkezlerinden birisidir. Yukarıdaki paragraflarda bahsedilen Trevi Çeşmesi’ne 500 metre uzaklıkta bulunması nedeniyle de eğer Trevi Çeşmesi’ne uğradıysanız buraya da gelmeniz öneriliyor.

Piazza Di Spagna
Piazza Di Spagna

Navona Meydanı

Navona Meydanı, İtalya’nın başkenti Roma’da yer alıyor. Antik Roma döneminde buraya agones izlemek için gidiliyordu. Bu sebeple o dönmelerde buraya Circus Agonalis deniliyordu. Navona Meydanı Dominianus Stadyumu’nun açık alanını oluşturuyor. Günümüzde oldukça kalabalık, sokak sanatçılarıyla dolu, renkli ve hareketli bir meydandır. Bir çok turistin uğrak merkezi olan Navona Meydanı Roma’ya gelenlerin mutlaka gördükleri güzide bir meydandır.

Navona Meydanı
Navona Meydanı

Kutsal Melek Kalesi

Kutsal Melek Kalesi Roma’da yer alan Adriona Parkı’nda bulunan silindirik bir yapıdır. Hadrianus kendisi ve ailesi için anıt mezar olsun diye yaptırmıştır. Bina daha sonra papalık kalesi olarak kullanılmıştır. Roma’nın tarihi ve mimarisi eserde gözler önüne seriliyor. Roma’nın önemli tarihi yapılarından biridir. Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar adlı filminde sahne olarak kullanılan Kutsal Melek Kalesi, bir dönem ortaçağda hapishane olarak da kullanılmıştı. Kaleyi ziyaret edenlerin hayran kaldığı bir Roma manzarası vardır. Roma’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi de Kutsal Melek Kalesi’dir.

Kutsal Melek Kalesi
Kutsal Melek Kalesi

Borghese Galerisi

İtalya‘nın başkenti Roma’da yer alan Rönesans döneminde yapılmıştır. Günümüzde sanat galerisi olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Müzede göz alıcı sanat eserleri ve yağlı boya tabloları bulunuyor. İlgisi olanların Roma’da mutlaka uğramaları gereken bir yerdir.

Borghese Galerisi
Borghese Galerisi
READ  Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Gezicini

Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Gezicini

Milano Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

İtalya Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi

Gezicini

Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz