Image default
İtalya

Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli
Napoli

Napoli, İtalya’nın Roma ve Milano’dan sonra gelen üçüncü en kalabalık şehridir. Şehrin adı “Yeni Şehir” anlamına gelen Neapolis kelimesinden geliyor. Şehir köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilip görülmeye değer bir çok mekanı içerisinde barındırıyor. Kentin uzun sokakları, kültürel dokusu ve tarihini yansıtan sanat eserleri şehre hayranlık duymamayı imkansız hale getiriyor. Eğer Napoli gezi turu planınız varsa bu yazı tam da size göre. Aşağıda Napoli gezilecek yerler listesinde bazı duraklardan bahsedilmiştir.

 

 • Vezüv Yanardağı
 • Naples National Archaeological Museum
 • Nuovo Kalesi
 • Castel dell’Ovo
 • Royal Palace of Naples

  Napoli
  Napoli
 • San Carlo Tiyatrosu
 • Museo Real Bosco di Capodimonte
 • Museo Cappella Sansevero
 • Piazza del Plebiscito
 • Napoli Sotterranea Guided Authorized Tour

Adlaeı verilen Napoli’de gezilecek yerler hakkında detaylı açıklamalar aşağıdaki paragraflarda verilmiştir.

Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı, 1281 m. yüksekliğe sahip aktif bir yanardağdır. Avrupa ana karasında on yüzyıllarda aktiflik göstermiş tek yanardağ olma özelliğine sahiptir. Tepeye tırmanmak yaklaşık olarak 45 dakikayı alıyor. Vezüv Yanardağı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız rahat ayakkabılarınızı giymeniz tavsiye ediliyor. Tepeye doğru çıkarken yorulursanız bir kafe bulunuyor ve bu kafede dinlenip soluklanabilirsiniz. Pompei ve Serranto’dan görülebilen Vezüv Yanardağı büyüklüğü ile kendine hayran bırakıyor. Napoli’ye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken doğal güzelliğidir.

Vezüv Yanardağı
Vezüv Yanardağı

Naples National Archaeological Museum

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi antik Roma eserlerinin sergilendiği değerli bir Napoli Müzesi’dir. Antik Roma’dan getirilen eserler Pompeii, Stabiae ve Herculaneum bölgelerinden müzeye taşınmıştır. Müze uluslararası bir önem taşıyor. Müzede ince işçiliklerle işlenmiş mozaiklerin görüntüsü göz alıcı nitelikte. Mozaiklerle işlenmiş duvar resimleri oldukça gösterişli ve günümüze kadar hasarsız gelmiş olmasıyla da kendine hayran bırakıyor.

Naples National Archaeological Museum
Naples National Archaeological Museum

Müzenin Pompeii bölümü Pompeii’yi ziyaret etmeden önce gezilmesi gereken bir bölüm. Devasa büyüklüklere sahip mermerden yapılmış tanrı ve tanrıça heykelleri müzenin gözde eserlerinden birisidir. Aralarından en ilgi çekici olanın Artemis olduğu söyleniyor. Müzenin mimarisi de oldukça etkileyici. Napoli’de gezilip görülmesi gereken müzelerin başında yer alıyor.

Nuovo Kalesi

Napoli’nin ortaçağdan kalma kalesi olan Nuovo Kalesi gotik mimari tarzını yansıtıyor. İmparator II. Frederick tarafından yapılmış olan kale 1282 yılında açılmıştır. Günümüzde Nuovo Kalesi pek çok turiste kapılarını açıyor. Kalenin tepesinden Vezüv Yanardağ’ının manzarasını seyretme imkanı bulabilirsiniz. Müzenin akşam saatleri ışıklandırması ile gezilmesi oldukça zevkli olacaktır. Nuovo Kalesi, Napoli’de birkaç saatinizi ayırıp ziyaret edebileceğiniz güzel ve heybetli bir kaledir.

Nuovo Kalesi
Nuovo Kalesi

Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, İtalya’nın Napoli Körfezi’nde yarımadada yer alan bir sahil kalesidir. Kale, şehrin deniz ile kara arasında bulunan kapısı olarak da tanımlanabilir. Kalenin ismi ortaçağda büyük bir üne sahip olmuş büyücü ve gelecek habercisi Şair Virgil hakkında söylenen bir efsaneye dayanıyor.

Castel dell'Ovo Napoli
Castel dell’Ovo Napoli

Balıkçıları ile ünlü sarayın avlusunda yer alan balık restoranları turistler tarafından çok seviliyor. Kaleye girişte ücret alınmıyor. Napoli’ye geldiyseniz kentin sembollerinden biri olan Castel dell’Ovo kalesine uğrayıp bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Castel dell'Ovo
Castel dell’Ovo

Royal Palace of Naples

Royal Palace of Naples, İtalya’nın merkezi Napoli’de yer alan müze, saray ve tarih turizm merkezidir. Sarayda neoklasik mimari tarzın yansımalarını görmek mümkün. Sarayın odaları oldukça ihtişamlı ve göz alıcı… Sarayın içerisinde bulunan eşyalar ve sanat eserleri dikkat çekiyor. Kralın yatak odası, taht odası ve mahkeme salonu sarayın en ilgi çeken odalarındandır. Napoli kentinin incilerinden olan Royal Palace of Naples mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Royal Palace of Naples
Royal Palace of Naples

San Carlo Tiyatrosu

San Carlo Tiyatrosu Napoli’nin ve dünyanın en çok tanınan opera binasıdır. Avrupa’nın hala kullanılan en eski lirik opera salonu olma özelliğine sahiptir. 18. yüzyıl yapımı San Carlo Tiyatrosu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Burada zaman, müzik, mekan, insan ve sanat iç içe geçmiş gibidir. Tiyatroda düzenlenen gösteriler ziyaretçileri sanata doyuruyor. Eğer Napoli’ye geldiyseniz, operalardan ve sanat gösterilerinden hoşlanan biriyseniz tarihî sanat merkezi San Carlo Tiyatrosu’nu mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

San Carlo Tiyatrosu
San Carlo Tiyatrosu

Museo Real Bosco di Capodimonte

Napoli’de yer alan uluslararası sanat ve hazine müzesidir. 1957 yılında kurulmuş müze günümüzde bir çok turistin gezi rotalarından birisi olma konumunda. Müzede farklı sanat eserleri ve resim sergileri düzenleniyor. Müzenin her odasında ayrı güzellikte sanat hazineleri yer alıyor. En güzel İtalyan müzelerinden birisi olarak bilinen Museo e Real Boco di Capodimonte gezilip görülmeye değer tarihi müzelerden birisidir.

Museo Real Bosco di Capodimonte
Museo Real Bosco di Capodimonte

Museo Cappella Sansevero

1590 yılında açılmış olan şapel barok mimari tarzının izlerini yansıtıyor. Şapelde sergilenen heykeller oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip. Museoo Cappella Sansevero’da sergilenen çeşitli heykellerin arasında tülle örtülü İsa heykeli en çok dikkat çeken eser olarak karşımıza çıkıyor. Heykel hayret edilesi detaylara sahip ve eserin bu detaylarından etkilenmemek mümkün değil. Bu açıdan pek çok turisti de etkilemeyi başarmış şapel heykel meraklılarının gezip görmesi gereken gezi duraklarından birisi.

Museo Cappella Sansevero
Museo Cappella Sansevero

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito İtalya’nın Napoli şehrinde yer alan trafiğe kapalı büyük bir kamu meydanıdır. Meydanda bulunan heykeller de göz alıcı nitelikte. Meydanın etrafında yükselen binalar İtalyan tarzını yansıtıyor. Napoli’nin en çok turist çeken meydanlarından birisi olan Piazza del Plebiscito Napoli’ye yolu düşenlerin ziyaret etmeleri gereken bir yer.

Piazza del Plebiscito
Piazza del Plebiscito

Napoli Sotterranea Guided Authorized Tour

Napoli’de bulunan turistik yeraltı tünellerinin olduğu bir jeotermal bir bölgedir. Bu tünellerde Yunanlılardan Romalılara kadar pek çok halk hakkında bilgilere ulaşmak mümkündür. Ayrıca bu tünellerde II. Dünya Savaşı ile ilgili de birçok eser sergileniyor.

Napoli Sotterranea Guided Authorized Tour
Napoli Sotterranea Guided Authorized Tour
READ  Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Gezicini

Roma Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Milano Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

İtalya Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi

Gezicini

Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz