Image default
İtalya

Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa, İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kent, İtalya’nın sanatsal ve kültürel anlamda en zengin şehirlerinden biridir. Farklı tarihi mekanları, sosyal yaşamı ve göz alıcı mimarisi ile pek çok turistin ilgisini çeken bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Floransa
Floransa

Floransa şehri, tarihte refah seviyesi en yüksek yıllarını Medici Ailesi’nin bölgeye hakim olması ile yaşamaya başlamış ve bu dönemlerde yapılan eserlerle göz doldurmuştur. Kültür turlarının en gözde tercihi olan Floransa tatil turu planınız varsa veya Floransa hakkonda bilgi edinmek istiyorsanız bu yazı tam da sizin için yazılmış. Aşağıda Floransa gezilecek yerler listesine yer verilmiştir.

Floransa Gezilecek Yerler
Floransa Gezilecek Yerler
 • Davut
 • Pitti Sarayı
 • Santa Croce Bazilikası
 • Ponte Vecchio
 • Vecchio Sarayı

  İtalya Floransa
  İtalya Floransa
 • Boboli Bahçeleri
 • Signoria Meydanı
 • Bargello
 • Galileo Müzesi

Makalenin devamında yukarıda verilen mekanların detaylı anlatımlarına değinilecektir.

Davut

Ünlü sanatçı Michelangelo’nun baş yapıt sayılacak nitelikteki önemli eserlerinden biridir Davut heykeli. Pek çok farklı şehirden turistin görmek için geldiği Davut heykeli, Floransa’da müzede sergileniyor. Heykel, Rönesans heykelleri arasında baş yapıt olarak kabul ediliyor. 500 yıllık bir heykeldir. Heykelin her detayı kişiyi ayrı büyülüyor, yılara meydan okumuş bu eser kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Davut heykelinin, heykel ve sanat severlerin bayılacağı bir eser olduğunu söylemek oldukça yerinde olacaktır. Floransa’yı ziyaret edecek olan sanat severlerin Davut heykelini de incelemeleri öneriler arasındadır.

Davut
Davut

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı, İtalya’da bulunan bir Rönesans sarayıdır. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini kabul eden Pitti Sarayı, oldukça yoğun ilgi görüyor ve pek çok turisti misafir ediyor. Rönesans dönemi tarihini, o dönemin sanat anlayışını ve Rönesans mimarisini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz aynı zamanda sanat severlerin bayılacağı nitelikte çok değerli bir müzedir.

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası Floransa’daki en önemli Franciskan mezhebi kilisesi olma özelliğine sahip olan bazilika, Santa Croce Meydanı’nda yer alıyor. Dünya sanat tarihini değiştiren, sanat tarihine yön veren Galileo, Michelangelo, Dante ve Machiavelli gibi önemli isimlerin anıt mezarlarının bulunduğu bu bazilika mutlaka ziyaret edilmelidir. Rönesans mimarisi, Gotik Mimari, Neogotik Mimari ve İtalyan Gotik Mimari tarzlarını bünyesinde barındıran bazilika sanat severlerin ziyaret etmeyi ihmal etmemeleri gereken önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Santa Croce Bazilikası
Santa Croce Bazilikası

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, Floransa’nın en meşhur, adını büyük kitlelere duyurmuş en namlı köprüsü olarak biliniyor. Köprü Arno Nehri’nin üzerinde nehrin en dar bölümünde yer alıyor. Ponte Vecchio Köprüsü’nün üzerinde çok fazla mücevher dükkanı bulunuyor. Ziyaret eden turistler bu köprüde gün batımını seyretmeye bayıldıklarını söylüyorlar. Köprünün bulunduğu konumun müzelere de yakın olması da olumlu bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Vecchio Sarayı

Floransa şehrinin belediye/hükümet binası olarak biliniyor. 14. yüzyılda inşa edilmiştir. 16. Yüzyılda ise geçirdiği değişim ile bugünkü göründüğü görünüme kavuşmuştur. Binada Rönesans ve Romanesk Mimari tarzlarının etkisi görülüyor. Süslü ve gösterişli Vecchio Sarayı, yeni ve eski yaşam tarzının iç içe olması ile etkileyiciliğini artırıyor. Michelangelo’nun Zafer adlı heykeli de Vecchio Sarayı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Vecchio Sarayı
Vecchio Sarayı

Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri, Floransa’da bulunan tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur önemli bir mekandır. Boboli Bahçeleri, 16. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar olan dönemde oluşan Antik Roma eserleri ve heykellerini barındıran ve bu nedenle tarihî anlamda önemlidir. Bahçe içinde bulundurduğu sanat eserleri, peyzajı, havuz ve heykelleri ile misafirlerinin gözünde hayranlık uyandırıyor.

Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri

Yukarıda bahsedilen Pitti Sarayı’na da çok yakın bir mesafede bulunduğu için iki mekanı da art arda ziyaret etme şansınız var. Floransa’nın zengin tarihinin günümüzde hala saklanıp korunuyor olması tarih düşkünlerini ve sanat severleri memnun ediyor. Bu açıdan da Boboli Bahçeleri önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Bahçede hem yeşilliğin, doğanın içinde olmak hem de tarihi eserleri incelemek oldukça zevkli bir aktivite olacaktır.

Signoria Meydanı

Signoria Meydanı, Floransa şehrinin göbeğinde yer alıyor. Kentin önemli tarihi merkezlerinden birisidir. Pek çok heykel bir arada bu meydanda sergileniyor. Signoria Meydanı’nda Neptün havuzu ve Neptün heykeli bulunuyor. Yukarıdaki paragraflarda bahsedilen, sanatçı Michelangelo’nun ünlü Davut heykeli bu meydanda 400 yıl boyunca durmuştur. Bu meydan ismini tam karşısında yer alan eski kent yönetimi merkezinden almıştır. Birçok turistin ziyaret ettiği meydanda etkinlikler düzenlendiği zamanlarda daha coşkulu bir ortam oluşuyor. Kentin en ihtişamlı ve göz alıcı meydanı olan Signoria Meydanı Floransa’ya yolu düşenlerin uğraması gereken yerlerden birisi olarak listeye eklenmelidir.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Bargello

Bargello Floransa’da eski zamanlarda hapishane ve kışla olarak kullanılırken günümüzde sanat müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. İtalyan Gotik Mimari tarzında yapılmış Bargello, 1256 yılında açılmıştır. Müze, İtalya’nın ilk ulusal müzesi olma özelliğine sahiptir. Bargello, kentin en zengin müzelerinden biridir. Müzede sergilenen sanat eserleri ve heykeller sanat severlerin hayran kaldığı niteliktedir. Gidenlerin tekrar ziyaret etmek istedikleri bir müze olan Bargello, Floransa gezi planı olanların uğramaları tavsiye edilen bir müzedir.

Bargello Floransa
Bargello Floransa

Galileo Müzesi

Galileo Müzesi’nin eski adı Enstitü Ve Bilim Tarihi Müzesi’ydi. Floransa’da yer alan müze, 1972 tarihinde Floransa Üniversitesi tarafından kurulmuştur. Müze, Arno Nehri’ne yakın bir konumdadır. Ayrıca ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi olan Uffizi Sanat Galerisi’ne de yakın bir mesafede yer alıyor. Bilim meraklılarının mutlaka gitmeleri gereken bir müzedir.

Galileo Müzesi
Galileo Müzesi

Müzede farklı deneyler yapılarak misafirlerin merakları gideriliyor. Müzede özellikle fizik konusunda önemli sergilere yer veriliyor. Galileo Müzesi oldukça kapsamlı bir bilim müzesidir. Makalede Floransa’yı ziyaret etmeyi düşünenler için Floransa kentinde gezilip görülmesi gereken yerler hakkında bilgilere yer verilmiştir.

READ  Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Gezicini

Roma Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Gezicini

Milano Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

İtalya Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz