Image default
İtalya

Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik
Venedik

Venedik bulunduğu konum nedeni ile oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Kent, İtalya’da birbirine tam 118 köprü ile bağlanmış bir adada yer alıyor. Şehir, Venedik Lagünü’nde Po ve Piave nehirlerinin deltalarında kurulmuştur. Venedik’in sanat eserleri, tarihî eserleri, sanat sergileri, doğası ve farklı mimarî tarzları ile gezilip görülmesi gereken birçok alana sahip şehirlerden birisidir. Venedik gezilecek yerler aşağıdaki listede verilmiştir.

Venedik
Venedik
 • San Marco Bazilikası
 • Palazzo Ducale
 • Rialto Köprüsü
 • San Marco Meydanı

  İtalya Venedik
  İtalya Venedik
 • Büyük Kanal
 • Ahlar Köprüsü
 • Burano
 • Murano

  Venedik Gezilecek Yerler
  Venedik Gezilecek Yerler
 • Peggy Guggenheim Collection
 • Academia
 • Santa Maria della Salute Bazilikası

Maddelerde belirtilmiş mekânların detaylı açıklamaları ilerleyen paragraflarda yer alıyor.

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası, İtalya’nın Venedik kentinde bulunuyor ve adını verdiği San Marco Meydanı’nda yer alıyor. Bazilika, Aziz Mark Bazilikası olarak da anılıyor. Bizans’ın sanat ve mimarisinin bilinen en iyi örneklerinden birisi olma özelliğini taşıyor. San Marco Bazilikası şehrin en meşhur bazilikası olarak biliniyor. Vatikan’ın en önemli sembollerinden birisidir.

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Cehennem adlı filmin bazı sahneleri burada çekilmiştir. Bazilikada 4000 metrekarelik bir alanın mozaiklerle süslendiği kısım turistlerin en çok ilgisini çeken bölgesi. Kapısında bulunan “Atların Locası” adlı bölümdeki bronz atlar aslının kopyasıdır. Orijinallerinin çürüme tehlikesine karşı önlem almak amacı ile bir müzede korunduğu söyleniyor. Atların üzerinin çiziklerle dolu olması güneşi yansıtmak için bilinçli olarak yapılmıştır.

San Marco Bazilikası İtalya
San Marco Bazilikası İtalya

Bu atlar Mısır’dan, Nero tarafından çalınmış ve Roma’ya getirilmiş, ardından Konstantin bu atları İstanbul’a getirmiştir. Haçlı Seferleri’nde atlar Haçlılar tarafından Venedik’e getirilmiştir. Atların altında Venedik şehrini temsil eden kanatlı aslan, Markos Luka, ellerinde İncil tutan aslan, kartal, boğa ve melek motifleri yer alıyor. Çan kulesinden şehrin manzarasını izlemek de oldukça keyifli. Özellikle mimarisi ile kendisine hayran bırakan San Marco Bazilikası gezilip görülmeye değer bir yer.

İtalya Venedik
İtalya Venedik

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale Venedik’te bulunan değerli bir saray müzesidir. Gotik mimari tarzında tasarlanmış saray müzesi “Palazzo Ducale” Venedik dükalarının sarayıdır. Bu nedenle “Dükler Sarayı” olarak da anılıyor. Turistlerin tanımladığına göre Palazzo Ducale, sular altında kalmış bir şehrin yükselen sesidir. Saray, San Marco Meydanı’na bakıyor. Mimarisi ile ihtişamını ortaya koyuyor. Sarayın en etkileyici bölümü ise yargı odaları ve hapishaneler kısmıdır. Çünkü sarayda yaşayan insanların mutlu hayatlarının yanında aynı yerde bulunan hapishanede insanların zorlu hayatlarının iç içe olması bu hapishaneyi ilginç kılan detaylardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Palazzo Ducale
Palazzo Ducale

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü, Venedik’te bulunan büyük kanalın üzerindeki 4 köprü arasında en eski olanıdır. Bu nedenle de en çok ilgi çeken köprüsüdür. Köprünün üzeri de merak edenlerin çok fazla olması nedeni ile oldukça kalabalık. Köprünün altından tekne ile geçmek geçenlere son derece büyüleyici ve unutulmaz bir ân yaşatıyor. Bu köprüyü görebilmek için şehre gelenlerin olduğu biliniyor.

Rialto Köprüsü İtalya
Rialto Köprüsü İtalya

Köprüde bulunan kuşların insanlardan korkmaması ve şehrin farklı alanlarında da hayvanlarla doğanın iç içe olması burayı daha da büyüleyici bir yer yapıyor. Köprüde güneşin batışını izlemek olağanüstü bir güzelliğin görüntüsünü gözler önüne seriyor. Görenlerin büyülendikleri Rialto Köprüsü Venedik’e yolu düşenlerin mutlaka uğramaları gereken bir köprüdür.

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı Venedik kentinin sosyal, politik ve dinî açıdan önemli bir merkezi sayılacak meydanıdır. Yukarıda detaylı olarak bahsedilen San Marco Bazilikası’nın yer aldığı meydan oldukça kalabalık olup bir çok turisti kendine çekiyor. Ducale Sarayı, San Marco Bazilikası ve San Marco Bazilikası gibi kenti simgeleyen önemli yapıtları içinde barındırıyor. Bu açıdan oldukça önemli bir meydandır. Görenleri kendisine hayran bırakan meydan Venedik turu planınız var ise kesinlikle uğramanız gereken noktalardan birisi.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Büyük Kanal

Büyük Kanal, Venedik denilince akla gelen tekne manzaralarının ta kendisidir. Kanalda tekne turları, deniz otobüs ve deniz taksileri ile ulaşım sağlanıyor. Kanalın ortalama derinliği 5 metre olarak biliniyor. Venedik’e kuş bakışı bakıldığında bu kanal “Omega” işaretini andırır. Omega Yunan alfabesinin son harfidir. Define işaretidir ve definede bir küp altına denk düşer. Venedik’te olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu köprü oldukça etkileyici bir yapıdır.

Büyük Kanal Venedik
Büyük Kanal Venedik

Ahlar Köprüsü

Köprü Venedik’te bulunan pek çok köprüden birisidir. Beyaz kireç taşından yapılmış köprünün pencerelerinde ızgaralar bulunur. Saray ve hapishaneyi birbirine bağlayan köprüdür. Mahkûmlar idama götürülürken burada geçerler ve son kez Venedik manzarasını görürlermiş. Bu köprüden kanalın ve Venedik kentinin manzarası görülmeye değerdir.

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Burano

İtalya’da Venedik Lagünü’nde yer alan parlak renkli evleri ile ünlü turistik adadır. Burano’da dantel işlemeciliği oldukça yaygın. Liman kenti olan Venedik’te balıkçılık son derece gelişmiştir. Bu da dantel işlemeciliğinin artmasına yol açmıştır. Kadınlar yırtılan ağları tamir ederek dantel işlemeciliğinde ilerlemişler ve böylece burada dantel işlemeciliği yayılmış. Burada bulunan dantel müzesi de bu açıdan gezilip görülmeye değer bir yer. Rengarenk evleri ve farklı mekanları ile Burano Adası’nda bol bol fotoğraf çekinip eğlenmeniz mümkün. Adada bulunan restoranların en lezzetli yiyecekleri taze balıklarından da tatmadan dönmemeniz tavsiye ediliyor.

Burano
Burano

Murano

Murano cam sanatı ile meşhur bir Venedik adasıdır. Cam sanatının hikayesini tüm dünyaya yaymayı başarmış bir adadır. Bir çok turist bu hikayeler dinlemek için adayı ziyaret ediyor. Adadaki cam atölyeleri oldukça ilgi çekicidir. Tıpkı Burano gibi rengarenk evlere sahip cıvıl cıvıl bir ada. Murano’yu ziyaret ederseniz dönüşte hediyelik eşya almak için bir çok cam hediyelik çeşidi mevcut bulunuyor.

Murano
Murano

Peggy Guggenheim Collection

Peggy Guggenheim Koleksiyonu Venedik’te bulunan ve Amerikalı milyarder Peggy Guggenheim tarafından kurulmuş bir sanat müzesidir. Müzede 20. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor. Venedik’in en çok ziyaret edilen müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzede Picasso, Modilyani, Pabia gibi değerli sanatçıların eserleri sergileniyor. esim sanatı ile ilgilenenlerin mutlaka gidip gezmeleri önerilen bir müzedir.

Peggy Guggenheim Collection
Peggy Guggenheim Collection

Academia

Academia, 19. Yüzyıl öncesi resim ve heykel sanatlarını sergileyen bir müzedir. Müze, Venedik’te Büyük Kanal’ın güneyinde yer alıyor. Büyük Kanal’da çalışan deniz taksilerinin yanaşma iskelesi olan Academia aynı zamanda Büyük Kanal’ın üzerindeki köprülerde birisine de adını vermiştir. Hoş bir mimariye sahip olan müze Venedik’in görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Academia’ya uğradıktan sonra etrafındaki restoranlarda lezzetli yemekler yiyerek dinlenebilirsiniz. Müzenin etrafı da sakin ve huzurlu bir ortama sahiptir. Academia müzesi ve çevresi soluklanmak ve biraz dinlenmek için uygun bir ortam. Venedik gezilecek yerler arasına mutlaka alınmalıdır.

Venedik Gallerie dell’Accademia
Venedik Gallerie dell’Accademia

Santa Maria Della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası Venedik’in en meşhur bazilikası olarak bilinir. Kilise, dar bir yarımada üzerinde Büyük Kanal’ın yanında yer alıyor. Küçük bir bazilika olması rağmen kendine özgülüğü ile ilgi çekmiş ve İtalya’da en çok fotoğrafı çekilen bazilikası olmuştur.

Santa Maria Della Salute Bazilikası
Santa Maria Della Salute Bazilikası

Barok mimari tarzında yapılmış olan kilise 1987 yılında açılmıştır. Turistlerin en çok ilgisini çeken kiliselerden biridir. Gün batımı saatlerinde Kanal’ın manzarası eşliğinde eşsiz fotoğraflar çekmek çok mümkün. Venedik rotanıza Santa Maria Bazilikası’nı da eklerseniz kesinlikle pişman olmayacaksınız.

VenedikVenedikVenedikİtalya VenedikVenedik
READ  Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Roma Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Gezicini

Milano Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

İtalya Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi

Gezicini

Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz