Image default
İtalya

İtalya Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi

İtalya Gezilecek Yerler

İtalya, Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardinya adalarını topraklarında bulunduran zengin bir tarihi ve kültürel birikime sahip olan bir Avrupa ülkesidir. Ülkenin resmî adı İtalyan Cumhuriyeti’dir. Resmî dili ise İtalyancadır. İtalya, sanatı ile adından sıkça söz ettiren bir ülkedir. İtalya için ressam ve yazarların ana vatanıdır demek yanlış olmaz. İtalya’da yaygın olan dinî inanç Hristiyanlıktır. Bu nedenle ülkede pek çok kilise bulunuyor. Tarihi tapıları incelendiği zaman da bu görülecektir. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahip olan Roma şehridir. Sadece bu şehirde bile bir çok gezilip görülmesi gereken tarihi ve kültürel miras vardır. Eğer İtalya turu planlıyorsanız bu yazı tam size göre. İlerleyen paragraflarda İtalya gezilecek yerler aşağıdaki maddelerde sırası ile verilmiştir.

İtalya Gezilecek Yerler
İtalya Gezilecek Yerler
 • Kolezyum
 • Trevi Çeşmesi
 • Uffizi
 • Pisa Kulesi
 • Floransa Katedrali
 • Davut
 • Michelangelo Meydanı
 • Kapitolin Müzesi

  İtalya Manzaraları
  İtalya Manzaraları
 • Casa Di Giulietta
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi
 • Circus Maximus
 • Mercato Centrale

  İtalya
  İtalya

Yukarıda verilen maddelerde İtalya’ya gittiğiniz zaman mutlaka gezip görülmesi gereken yerler listelenmiştir. Aşağıdaki paragraflarda da belirtilen mekanlar hakkında detaylı bilgilere yer verilecektir.

İtalya
İtalya

Kolezyum

Kolezyum, İtalya’nın Roma kentinde yer alıyor. 80 bin kişiyi alabilecek kapasiteye sahip oval şekle sahip bir amfi tiyatro olarak biliniyor. Kolezyum Sezar döneminde yapılmaya başlanmış ve Sezar’ın oğlu Titus zamanında yapımı tamamlanmıştır. Antik Roma döneminde halkın ve yöneticilerin eğlencesi için gladyatörlerin savaştığı ve infazların yapıldığı bir alan olarak kullanılırmış. Kolezyum 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikası arasına seçilmiştir. Bu yapı Roma kentinin simgelerinde birisi olarak biliniyor. Roma’ya yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken, Antik Roma tarihi ve kültürünü misafirlere iliklerine kadar hissettirecek bir yerdir.

Kolezyum
Kolezyum

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi diğer adı ile Aşıklar Çeşmesi Roma’nın Trevi semtinde yer alan tarihi bir çeşmedir. Trevi Çeşmesi, barok mimarisinden izler taşıyan bir çeşmedir. Trevi “üç yol” anlamına geliyor ve bu adın verilme nedeni olarak çeşmenin altından üç yer altı suyunun geçtiği söyleniyor. Birçok turistin ziyaret ettiği bu çeşmeye dilek tutularak para atılınca dileğin gerçek olacağı inancı yaygındır.

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Binlerce turistin ziyaret ettiği çeşmede toplanan paralarla ihtiyacı olan insanlar, açlar doyuruluyor ve para hayır kurumlarına veriliyor. Çeşmede bulunan heykeller ise eserin ne kadar özenli ve dikkatli tasarlandığını gözler önüne seriyor. Görenlerde hayranlık uyandıran bu heykellerin Roma’ya yolu düşenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor.

İtalya
İtalya

Uffizi

İtalya’nın Floransa kentinde yer alan adını duyurmuş, değerli eserlerin sergilendiği bir sanat galerisidir. Uffizi, dünyanın en büyük ve en bilinen sanat müzesi olarak biliniyor. Dolayısı ile İtalya’nın da en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. Sergilenen eserlerin önemi paha biçilemez nitelikte. İtalyan Rönesans’ı dönemine ait çok değerli eserler sergileniyor. Uffizi, Caravaggio, Botticelli, Michelangelo, Da Vinci ve daha pek çok sanatçının değerli eserlerinin incelenebileceği eşsiz bir müzedir. Müzenin üst katlarından şehrin manzarası da seyre doyumu olmayan bir zevk veriyor misafirlerine. Sanata ruhunuzu doyuracak şahane bir müze önerisi “Uffizi”.

Uffizi
Uffizi

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, İtalya’nın bilindik en ünlü simgelerinden biridir. Kule İtalya’nın Pisa kentinde Mucizeler Meydanı’nda yer alıyor.  Pisa Kulesi’nin eğik olma hikayesi ise şöyledir: 1173 yılında yapımına başlanan kule sadece 5 yıl dik durabilmiş. 5 yılın sonunda kule yana doğru eğilmeye başlamış. Bunun nedeni ise kulenin yapımında kullanılan kilin güçsüz olmasıymış. Böylece kulenin yapımına 100 yıl kadar uzun bir süre ara verilmiş. 1272 yılında bir mimar Pisa Kulesi’ne 4. katı eklemek için çalışmalara başlamış.

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

Bu sırada kulenin yamukluğunu da düzeltmek için kulenin yakınına bir yol açmayı planlamış. Fakat bu yolun açılması oraya suların dolmasına sebep olmuş ve kule daha da aşağıya eğilmiş. Kule bugün olduğu eğriliğe erişmiş. Kule 90’lı yıllarda biraz daha eğilmeye başlamış ve 10 yıl kadar restorasyon nedeni ile kapalı tutulmuş. Pisa Kulesi’nin bugün hala yıkılmıyor olmasının nedeni olarak kulenin sahip olduğu 15 bin tonluk ağırlık olduğu söyleniyor. Bu ağırlığın kuleyi ayakta tuttuğu görüşü ortaya atılıyor.

Pisa Tower
Pisa Tower

Pisa Kulesi’nin görülmeye değer, büyüleyici bir güzelliği olduğu söyleniyor. Kulenin çevresinde yeşil ortamın olması, temizliği ve burada insanların oturabilmeleri ziyaretçilerden tam not alıyor. Pek çok turistin ve fotoğraf severlerin ziyaret ettiği kule beğenileri topluyor. İtalya’ya geldiyseniz meşhur Pisa Kulesi’ne gidip kuleyi taşıma pozu vermezseniz olmaz.

İtalya Plajları
İtalya Plajları

Floransa Katedrali

İtalya’nın Floransa şehrinde yer alan bir katedral 1296-1436 arasında inşa edilmiştir. Floransa Katedrali Gotik, Neogotik, Romanesk ve Rönesans mimarilerini içerisinde barındıran harika bir eserdir. Floransa’nın pek çok noktasından görülebiliyor olması nedeniyle de Floransa’nın simgelerinden biri olarak tanınıyor. Birçok turistin ziyaret ettiği Floransa Katedrali turistler tarafından hayranlıkla izleniyor. Bunca yıl boyunca korunması ve ayakta kalması ise insanlarda şaşkınlık uyandırıyor. Oldukça görkemli bir yapıya sahip Floransa Katedrali ziyaretçilerini bekliyor.

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Davut

Michelangelo’nun dünyaca ünlü bir heykelidir. Floransa’da bulunuyor. Heykelin yapımına 1501’te başlanmış ve 1504’te yapımı tamamlanmıştır. Davut, Rönesans heykellerinin baş yapıtı olarak kabul ediliyor. Michelangelo’nun en değerli eserlerinden olan Davut heykeli görenleri kendisine hayran bırakıyor. 500 yıl boyunca sapasağlam ayakta olması ne kadar sağlam ve kaliteli ellerden çıktığının kanıtı niteliğinde. Davut heykeli Dünya heykel sanatının zirve noktasıdır. Floransa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Davut
Davut

Michalangelo Meydanı

Michalangelo Meydanı, Floransa’da yer alıyor. Meydan, kentin panoramasını gözler önüne seren eşsiz bir manzaraya sahip. Floransa’nın tüm manzarasını buradan izlemeniz mümkün. Birçok turistin ziyaret ettiği Michalangelo Meydanı pek çok evlilik teklifine şahit olmuştur. Manzarasının büyüleyiciliği misafirlerini kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Özellikle gün batımı saatlerinde oldukça büyüleyici olduğunu söylemek yanlış olmaz

Michelangelo Meydanı
Michelangelo Meydanı

Kapitolin Müzesi

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, etkileyici eserlerin sergilendiği görülmeye değer bir sanat ve arkeoloji müzesidir. Müze 1734 yılında Capitol Tepesi’nde kurulmuştur. Capitol Tepesi Antik Roma’nın din merkezidir. Kapitolin Müzesi tarih, heykel, resim ve sanat severlerin mutlaka gezip görmesi gereken harika bir müzedir. Müze, çok zengin bir heykel koleksiyonuna, ustalık ve sabır isteyen baş yapıtlara ev sahipliği yapıyor. Müzenin çatı katında açılmış olan kafeden şehrin manzarasını izlemek mümkündür.

Kapitolin Müzesi
Kapitolin Müzesi

Casa Di Giulietta

İtalya’nın Verona şehrinde yer alan Orta Çağ Mimari ve Gotik Mimari tarzlarında yapılmış, Shekespeare’in Juiliyet’inin taş balkonu müzesidir. Bu balkonun eserini kaleme alırken Shekespeare’e ilham verdiği söyleniyor. Müzenin avlusunda Juiliyet’in heykeli bulunuyor. Rivayet edilene göre Juiliyet’in sağ göğsünü tutmak şans getiriyor. Müze, Juiliyet’in evidir. Shekespeare severlerin, yolu Verona’ya düşenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir müzedir.

Casa Di Giulietta
Casa Di Giulietta

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa şehrinde bulunan bir vaftizhanedir. Floransa’da sıkça rastlanan romanesk mimari tarzının iyi örneklerin birisidir. Pek çok sanatçının ve Medici ailesinin vaftiz edilmesine tanıklık etmiş bir vaftizhanedir. 4.yüzyılda Roma tapınağı olarak inşa edildiği düşünülen bina zaman içinde çok kez dönüşüm ve değişim geçirmiştir. İtalya gezilecek yerler arasına mutlaka alınmalıdır.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Bu konuda pek bilgi bulunmuyor ve 9. yüzyıla gelindiği zaman bir katedral olması için çalışmalar başlamıştır. Genişletilen bina 12. yüzyılda bir vaftizhane olarak son halini almıştır. Vaftizhanenin dışı da içi de ziyaretçilerini sanata doyuracak nitelikte bir binaya sahiptir. Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa’da gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Circus Maximus

Circus Maximus, Roma’da yer alan antik hipodrom ve eğlenceler için toplanma yeridir. Antik Roma Kralları bu alandan halkın oyunları ve eğlenceleri için faydalanmayı uygun bulmuşlar. Bu amaçla kullanıldığı dönemlerde kapasitesi 250 bin kişi iken günümüzde daha az topluluğu barındırabilir. Ayrıca günümüzde konser alanı olarak da kullanılabiliyor. Ziyaret edenlerin zihinlerinde o dönemde yaşananları canlandırdıkları zaman çok etkilendiklerini belirttikleri bu hipodrom Roma’ya yolu düşenlerin uğrayabileceği bir tarihi mekandır.

Circus Maximus
Circus Maximus

Mercato Centrale

Floransa şehrinde bulunan bir yerel pazardır veya merkez çarşıdır denilebilir. Kapalı bir bina içinde açık stantlardan oluşan çarşı, 19. yüzyıldan beri varlığını korumayı başarmıştır.

Mercato Centrale
Mercato Centrale

Yiyecek, içecek, hediyelik gibi birçok ürünün satışı mevcut olan Mercato Centrale’e uğrarsanız Floransa ziyaretinizden dönüşte alabileceğiniz pek çok hediyeye rastlamanız mümkün olacaktır. İtalya’ya yolunuz düşer ise veya İtalya tatil turu planlıyor iseniz makalede sizler için derlenmiş, sizlere yardımcı olacak nitelikte çeşitli gezi mekanlarına yer verilmiştir.

READ  Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Venedik Gezilecek Yerler | Farklı Mimari Yapıların Olduğu Yerler

Gezicini

Roma Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Napoli Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Birlikte

Gezicini

Milano Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Floransa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz