Image default
Uşak

Sivaslı Gezilecek Yerler

Sivaslı Gezilecek Yerler

Türkiye’nin 588. büyük ilçesi olma özelliği taşır. Ege Bölgesinde yer alan Uşak ilinin güzel bir ilçesidir. Sivaslı gezilecek yerler genellikle heybetli ve dikkat çeken bir doğaya sahiptir. Binlerce yıllık tarihiyle görenleri etkisi altına alır. Sivaslı ilçesinin adı anıldığında ilk akla gelenlerden biri de çilek olur

Uşak Sivaslı
Uşak Sivaslı

Sivaslı ilçesinde Mayıs ayının dördüncü haftasında, Haziran ayının ilk haftasında Sivaslı Kültür ve Sanat Festivali yapılıyor. Sivaslı festivali Uşak ilinin kültürel özelliklerinin tanıtılması açısından çok büyük öneme sahiptir. Yüzlerce insanın akın ettiği festival katılanlara eğlenceli anlar yaşatıyor.

Sivaslı Gezilecek Yerler
Sivaslı Gezilecek Yerler

Sivaslı Nerede?

Uşak ilinin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan Sivaslı en çok turist çeken ilçeler arasındadır. Sivaslı ilçesi Uşak iline 31 km uzaklıkta yer alır.

Evrenli Doğal Parkı

Evrenli doğal parkı, ilçenin en güzel alanlarındandır. Sivaslı ilçesine 1 km uzaklıkta yer alıyor. Park, Bulkaz Dağı eteklerine kurulmuştur. Mesire alanı olarak kullanılan doğal bir harikadır. Evrenli doğal parkı, bol ağaçlarla bezelidir. Yeşilin bol olduğu bir alandır. Yeşillerin bir kısmı tamamen doğaldır. Bir kısmı ise sonradan eklenerek alan daha yeşil bir hale getirilmiştir. Park, sulak bir alana sahiptir.

Evrenli Doğal Parkı
Evrenli Doğal Parkı

Alan gündüz ve gece piknik için uygundur. Bununla beraber bu alanda yürümek mümkündür. Şehrin kalabalığından kaçmak ve yeşille buluşmak için en ideal alanlardan biri.

Sivaslı Evrenli Doğal Parkı
Sivaslı Evrenli Doğal Parkı

Evrenli doğal parkı, her yıl çilek festivaline ev sahipliği yapıyor. Çilek festivalinde renkli görüntüler yaşanıyor. Yerli ve yabancı turistler festivale yoğun ilgi gösteriyor. Bahar ve yaz mevsiminde oldukça kalabalık bir alan haline geliyor.

READ  Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Sebaste Şehri

Sebaste şehri, Selçikler beldesinde yer alıyor. Sebaste şehri ilçenin merkezine 2 km uzaklıktadır. Bu şehir, Roma dönemine kadar uzanan bir yapıdır. Şehir, Roma İmparatoru August tarafından MÖ. 9 yy’ da kurulmuştur.

Roma Döneminin 12 önemli şehirlerinden biri olarak günümüze değin ulaşmayı başarmıştır. Yine bu dönemde şehir çevresinde bulunan kentlerin piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Sebaste şehri, en görkemli ve en güzel çağını Bizans Döneminde yaşamıştır. Şehrin içinde iki kilise bulunuyor. Bu kiliselerden biri büyük diğeri daha küçüktür

Sebaste Şehri
Sebaste Şehri

Alanda farklı dönemlerde birçok kazı çalışması yapılmıştır. Bu kazıların sonucunda pek çok kalıntı da elde edilmiştir. Elde edilen kalıntılar Uşak, İstanbul Arkeoloji ve Afyon Müzelerinde sergileniyor. Daha sonra bu alan 1.derecede sit alanı ilan edilmiştir.

Payamalanı

İlçenin merkezine 8 km uzaklıktadır. Payamalanı dört tepe üzerine kurulmuştur. Bu şehir içinde büyük bir mezarlık yer alıyor. Bununla beraber iki kilise mevcuttur. Antik kent dokusuyla görülmeye değer. Turistlerin ilgi odağı olan bu alan beğeni kazanıyor.

Sivaslı Payamalanı
Sivaslı Payamalanı

Sivaslı’ya Nasıl Gidilir?

Uşak Merkezden Sivaslı ilçesine otobüsle gidilebilir. Hemen her saatte otobüs seferleri mevcuttur. Uşak merkez ile Uşak Sivaslı arası 35,3 km’dir. Yani bu mesafe yaklaşık olarak 32 dakika sürer.

Özel araçla ulaşım da mümkündür. Alternatif yok güzergahları takip edilerek kolay bir şekilde ulaşım sağlanır. Alternatif yol seçeneklerinde elbette ki mesafe ve süre değişir. Ancak bu seçenekler sayesinde daha birçok yer görme şansı elde edilir.

Uşak Sivaslı
Uşak Sivaslı

Sivaslı’da Ne Yer Ne İçilir?

Sivaslı ilçesi Ege’ nin nefis lezzetlerinin tadılacağı bir yer. Bilindiği gibi Ege otlarıyla meşhurdur. Tahinle açılan ve pişirilen katmer, kendine has lezzetiyle tarhana, zini hamursuzu, Ulubey döndürmesi, demir tatlısı, gümlü kebabı, keşkek ve yeşil mercimekli bulgurlu alacente gibi birbirinden nefis tatlar tercih edilebilir.

READ  Eşme Gezilecek Yerler : Kilimleri ile Meşhur İlçe
Demir Tatlısı Sivaslı - Sivaslı’da Ne Yer Ne İçilir?
Demir Tatlısı Sivaslı – Sivaslı’da Ne Yer Ne İçilir?

Uşak’ta Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Karahallı Gezilecek Yerler

Gezicini

Eşme Gezilecek Yerler : Kilimleri ile Meşhur İlçe

Gezicini

Blaundus Antik Kenti : Uşak’ta Tarihi Antik Kent

Gezicini

Banaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz