Image default
Uşak

Karahallı Gezilecek Yerler

Karahallı Gezilecek Yerler

Karahallı
Karahallı

Uşak ilinin 6 ilçesi vardır. Bunlardan biri de Karahallı’dır. Şehir merkezinden ilçe merkezine uzaklık, yaklaşık 65 km’dir. Dolmuş hizmetiyle ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Karahallı gezilecek yerler tam tadında ve vakit olduğu takdirde mutlaka keyfini çıkarılması gereken yerlerden biridir Uşak ili adına.

Karahallı Gezilecek Yerler
Karahallı Gezilecek Yerler

Karahallı ilçesi, tarihi yerlerden biridir. Yaklaşık 700 yıl önce Kara Halil tarafından yerleşim kurulmuştur. Bu yüzden adı Karahallı olarak kalmıştır. Dokuma sektörünün önde gelen yerlerinden biridir. Ayrıca Clandras Köprüsü de tarihi kitaplarda yer alır.

Karahalli Gezilecek Yerler
Karahalli Gezilecek Yerler

Clandras festivalleri, Uşak kültüründe yaygındır ve her yıl 2 Eylül tarihinde yapılır. Nüfusu 10.000 üzerinde olan bu ilçede festival sırasında renkli ve eğlenceli sahnelere şahit olunur. Festival de dokuma da yapıldığı için “Dokuma Festivali” olarak da adlandırılır.

Bu festivallerin tarihi bir anlamı da vardır. Karahallı ilçesi, düşmanlar tarafından esir alınmış ve halk zor dönemler geçirmiştir. 2 Eylül tarihinde ise düşmanların elinde kurtulmuştur. Her yıl yerli ve yabancı turistler, tarihi günü hatırlamak ve dokuma kültürü görmek için Karahallı ilçesine gelir.

Tarihi ve kültürel yapısı olan bu ilçenin gezilecek yerleri de vardır.

Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü, Karahallı ilçesinin sembolü olarak düşünebilir. İlçeye yaklaşık 35 km uzaklıkta olan Banaz çayının üzerinde bulunur. Köprünün 2500 yıl öncesinde inşa edildiği düşünülmektedir. Köprünün yapısı, oldukça ilginçtir.

Clandras Köprüsü
Clandras Köprüsü

Derinliği 17 m, uzunluğu 24 m ve eni 1,75 m’dir. Köprünün uçları, kayaların üzerine oturtularak dayanım sağlanmıştır. Köprü, kemer taşlarından yapılmıştır. Zıvanalı olarak birbirine kenetlenmesi sağlanmış ve kalemle işlenmiştir.

Köprünün bulunduğu yerde, birçok kişi şelale olduğunu düşünür. Ancak bölgede elektrik santralleri bulunduğu için buralardan düşen sular, şelale gibi görünür. Bu da yeşillikler arasında güzel bir manzara sağlar.

READ  Banaz Gezilecek Yerler
Clandras Köprüsü Uşak
Clandras Köprüsü Uşak

Hacı Gedik Köprüsü

Hacı Gedik Köprüsü, ilçe merkezinde karayolunda bulunur. Köprünün özel bir hikayesi vardır. Hacı Mustafa, Banaz çayı üzerinde giderken dengesini kaybeder ve düşer. Kurtulmak için Allah’a, zengin olduğunda köprü yapacağı ile ilgili söz verir. Yıllar sonra Hacı Mustafa zengin olur ve Allah’a verdiği sözü tutar.

Hacı Gedik Köprüsü
Hacı Gedik Köprüsü

Köprünün genişliği 4,5 m, uzunluğu ise 26 m’dir. Onarımı, 1955 yılında Uşak Valiliği tarafından yapılmıştır. Köprünün yapısı, kesme taşlardan oluşur.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sivaslı Gezilecek Yerler

Gezicini

Eşme Gezilecek Yerler : Kilimleri ile Meşhur İlçe

Gezicini

Blaundus Antik Kenti : Uşak’ta Tarihi Antik Kent

Gezicini

Banaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz