Image default
Uşak

Banaz Gezilecek Yerler

Banaz Gezilecek Yerler

Banaz
Banaz

Banaz, Uşak İlimizin altı ilçesinden biridir. Uşak – Ankara yolu üzerinde olduğu için ulaşımı kolaydır. Banaz gezilecek yerler tüm ilçeler içinde en fazla ormanlık alana sahip olan ilçe olarak birçok doğal güzelliğe sahiptir. Başta Murat Dağı olmak üzere tüm dağ ve yaylalarda geniş çam ve meşe ormanları bulunur. Banaz Ovası da bereketli toprakları ve içinden geçen Banaz Çayı ile birlikte mesireliklere ev sahipliği yapar. İlçede gezilip görülmesi gereken yerlerden bazılarına aşağıda değinilmiştir.

Banaz Gezilecek Yerler
Banaz Gezilecek Yerler

Murat Dağı

Murat Dağı, Banaz ve çevresinin en yüksek dağıdır. İlçenin kuzey tarafında yer alır, bir bölümü Kütahya il sınırları içinde kalır ve rakımı 2.312 metredir. Birçok bölgesinde sıcak ve soğuk su kaynakları bulunur. Yaz ve kış turizmine uygun imkanlar bulunduğu için tesisler de yapılmıştır. Kızılay 27 Gençlik Kampı da bunlardan biridir. Bungalov ve çadır tatillerine uygun alanlar da düzenlenmiştir. Av mevsimlerinde avcılık hareketleri de görülür. Konum

Murat Dağı Banaz
Murat Dağı Banaz

Banaz Çokrağan Mesire Yeri

Banaz’ın şirin köylerinden biri olan Karacahisar Köyü civarında bulunan Çokrağan Mesire Yeri adını yanında konuşlandığı Çakrağan Deresinden alır. Derenin çevresinde bulunan çam ağacı ağırlıklı ormanlık alan sayesinde çevrenin en iyi mesire alanı burasıdır. Banaz’ın içme suyunu karşılayan buradaki kaynak suyunun temizliğinden ve zengin mineralli yapısından bereket fışkırır. Kaynağın suyu dere olup akar, yemyeşil alanlar oluşturur ve ileride Gediz Irmağına karışır.

Banaz Çokrağan Mesire Yeri
Banaz Çokrağan Mesire Yeri

Banaz Üzeyir Yaylası

Banaz Üzeyir Yaylası Şenlikleri
Banaz Üzeyir Yaylası Şenlikleri

Banaz’ın bir diğer güzel köyü olan Kızılhisar Köyü yakınındaki bu yayla çeşitli etkinliklere sahne olur. Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği tarafından düzenlenen ve gelenekselleşmiş şenlikler her yıl burada yapılır. Banaz halkı kadar çevre il ve ilçe halklarının da yoğun ilgi gösterdiği bu etkinlikler yerel basından ve kurumsal web sitelerinden takip edilebilir. Yaylanın doğal güzellikleri, yeşil ve bereketli yapısı sayesinde bu şenliklerde doğa ve kültür iç içe yaşanır.

READ  Karahallı Gezilecek Yerler
Banaz Üzeyir Yaylası
Banaz Üzeyir Yaylası

Ahır Dağı Yaylası

Banaz İlçesine bağlı olan Yenice, Balcıdamı, Düzkışla, Yazıtepe köyleriyle Sandıklı İlçesinin Yeşilhisar (Ahurhisar) kasabasını kapsayan Ahır Dağı Yaylası her mevsim gezilip görülebilecek doğal güzelliklere sahiptir. Hem Banaz ve Uşak halkı hem de başka illerden burayı keşfedenler yaylaya yoğun ilgi gösterilir. Ahır Dağının zirvesinde bulunan ve Toklu Zirvesi diye anılan bölgede yayla evleri yapılmıştır. Çevresi tamamen yeşil çam ormanları ile kaplı olan bu evlerde kalmak, doğal hayatı deneyimlemek gayet keyiflidir.

Ahır Dağı Banaz
Ahır Dağı Banaz

Dağın çeşitli yerlerinde zengin mineral içerikli su kaynakları görülür. Kaynaklardan birinin çevresinde her türlü hastalığa iyi geldiği bilinen sülüklerden faydalanmak isteyenler için bir sülük gölü bulunur ve buraya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist gelir. Yaylada sağlık turizmi sağlayan bir diğer nokta da Şır Şır Çeşmesi denilen ve suyunun böbrek böbrek taşı düşürme konusunda faydalı olduğu bilinen çeşmedir.

Banaz Gezilecek Yerler
Banaz Gezilecek Yerler

Evrendede Mesire Alanı

Banaz İlçesinin en önemli piknik alanlarından biri burasıdır. Adını efsanevi bir Türk kahramanından alır. Hikayeye göre Orta Asya’dan yeni göç etmiş bir genç güzel bir kıza aşık olur. Aşkını müziğe döker ve elinde kopuzu ile dağlarda dolaşır, hem çalar hem de söyler. Kopuzdan gelen aşk dolu tınıya alışan halk gün gelip bu aşık öldüğünde de aynı sesleri duymaya devam eder. Böylece Türkmen Beyinin müziği efsaneleşip nesilden nesile anlatılır. Evren Dede adı da bu aşığın adı olarak bilinir.

Evrendede Mesire Alanı
Evrendede Mesire Alanı

Evrendede piknik alanı Banaz’a 4 km uzaklıktadır. Uşak ve Banaz halkının özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği alan 1.5 hektar büyüklüğündedir. İlçe Orman İşletmesi tarafından halkın piknik keyfini artıracak ızgaralı ocaklar, banklar, masalar konulmuştur. Aynı zamanda bir restoran, bir voleybol sahası ve bir yüzme havuzu da mevcuttur.

READ  Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?
Anıt Ağaç
Anıt Ağaç

Anıt Ağaç

Bir doğa harikası olarak kabul edilebilecek anıt ağaç, Banaz’a bağlı Bahadır Köyünün Tepedelen mevkiinde bulunur. 1870 metrelik bir yamacın zirvesindeki bu karaçamın boyu 11 metre, çapı ise 3,05 metredir. Yaşının 500 ila 1000 arasında olduğu kabul edilir. Gövdenin genişliğini en iyi şekilde anlatmak için ağacı sekiz kişinin kollarını birleştirip açarak sarabildiği söylenebilir. Dünyadaki en yaşlı karaçam olan bu ağaç Orman Bakanlığı tarafından Anıt Ağaç adıyla tecil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Uşak’ta Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sivaslı Gezilecek Yerler

Gezicini

Karahallı Gezilecek Yerler

Gezicini

Eşme Gezilecek Yerler : Kilimleri ile Meşhur İlçe

Gezicini

Blaundus Antik Kenti : Uşak’ta Tarihi Antik Kent

Gezicini

Yorum Yaz