Image default
Ukrayna

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler, doğal güzellikleri ve tarihi mimariler ile kaplı birçok şehri bünyesinde barındıran bir bölgedir. Gezerken hayran kalacağınız Ukrayna’daki bu yerlerden biri de Odessa şehridir. Muazzam manzaralı yerleri ve tarihi mekanları ile büyük ilgi gören Odessa şehri, Ukrayna’da iken mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir.

Odessa Görülecek Yerler
Odessa Görülecek Yerler

Kültürel ve tarihi açıdan zengin bir yer olan Odessa şehrinde özellikle yaz aylarında vakit geçirebileceğiniz muazzam yerler bulunmaktadır. Ukrayna Gezilecek Yerler Ukrayna’nın önemli şehirlerinden olan Odessa, etkileyici liman şehri ve turistik yerleri ile büyük ilgi gören bir yerdir. Kendine özgü mimarisiyle de ilgi çeken bir şehir olan Odessa, mutlaka gezmeniz gereken yerler ile muhteşem bir bölgedir.

Yaz aylarında ziyaretçilerin akın ettiği Ukrayna’da gezilecek yerler arasında Odessa şehri de bulunmaktadır. Gezmekten büyük keyif alacağınız Odessa şehri, konaklama yerlerinin de bulunduğu harika bir yerdir. Doğal güzelliklerin ve tarihi mimarilerin yer aldığı Odessa şehrinde görülecek yerler ve mekanlar ile birlikte eğlenebileceğiniz yerlerde mevcuttur.

Odessa Görülecek Yerleri
Odessa Görülecek Yerleri

Odessa Ulaşım

Ukrayna’da gezilecek yerler, tarihin özelliklerini taşıyan mimariler ve yemyeşil doğal güzellikler ile çevrili alanlardır. Odessa şehri, Ukrayna’da gezilmesi gereken önemli şehirlerden biridir ve burada yapılacak farklı etkinlikler de bulunmaktadır. Ukrayna’nın Odessa şehri ziyaretinizde burada bulunan müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna’nın muhteşem yerlerinden olan tarihi  Odessa, farklı mekanlar ve bölgeleri ziyaret edebileceğiniz bir şehirdir. Ukrayna’nın güneybatısında ve Karadeniz’in kuzeybatısında yer alan  Odessa, önemli bir liman şehridir. İklim koşullarından dolayı bu şehre yaz aylarında gelmek daha doğru bir karardır. Mayıs-Eylül ayları arasında gelinmesi doğru olan Odessa şehrinde kış ayları oldukça sert geçmektedir.

Odesa şehri, görülecek ve gezilecek yerler ile turistlerin son yıllarda oldukça ilgisini çekmiş bir bölgedir. Tarihin pek çok kalıntısının yer aldığı Odessa şehrine ulaşım sağlamak için çeşitli havayolları şirketlerinden bilet alabilirsiniz. İstanbul’dan herhangi bir havalimanındaki uçaklar ile yaklaşık 1 saat 30 dakikalık bir yolculuk ile Ukrayna’nın Odessa şehrine gelebilirsiniz. Gezilmeye değer bir şehir olan Odessa’ya İstanbul’dan  27 saatlik bir tren yolculuğu ile de varabilirsiniz.

READ  Ukrayna Kafeleri : En Güzel Ukrayna Kafeleri
Odessa Gezilmesi Gereken Yerleri
Odessa Gezilmesi Gereken Yerleri

Vorontsov Sarayını Ziyaret Edin!

Ukrayna’nın önemli yerleri ve ilgi çekici mimarilerine sahip Odessa şehrinde görülecek yapıtlardan biri de Vorontsov sarayıdır. Kendine özgü mimariye sahip olan Vorontsov Sarayı, Kırım dağının eteklerinde yer almaktadır. Alupka kasabasının yakınlarında bulunan tarihi bir saray olan Vorontsov’a Alupka Sarayı da denilmektedir. Şehri gezinizde bu Sarayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kırım’ın güney sahillerinde yer alan oldukça büyük bir yapıt olma özelliğine sahip Vorontsov Sarayı, Kırım’ın en eski saraylarından biridir. 1828- 1848 yılları arasında Rus prens Mihail Semyonovich Vorontsov için inşa edilmiştir. 9 milyon gümüş ruble karşılığında inşa edilmiş olan Vorontsov Sarayı, yazlık ikametgah olarak yaptırılmıştır.


Odessa şehrinin gezmeye değer yerlerinden biri olan Vorontsov Sarayı, ihtişamıyla gözleri önündedir. Turistlerin özellikle ilgisini çeken Vorontsov Sarayı, yemyeşil bahçesinde eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz bir yerdir. Kendine özgü mimarisiyle oldukça harika görünen Vorontsov Sarayını Odessa şehrinde iken mutlaka görmeli ve gezmelisiniz.

Vorontsov Sarayı Ukrayna
Vorontsov Sarayı Ukrayna

Odessa Nümusmatik Müzesini Görün!

Ukrayna’nın gezilmeye değer şehirlerinden biri olan Odessa, harika doğal güzellikleri ve tarihi yapıtları ile ilgi çekiyor. Ukrayna’da ki bir para Müzesi olan Nümusmatik Müzesi , ilginizi çekebilecek eserler ve eski paralar ile doludur. Kuzey Karadeniz ve Ukrayna’nın  antik kalıntılarının bulunduğu Odessa Nümusmatik Müzesi, şehrin merkezinde yer almaktadır. Hrestska caddesi üzerinde yer alan Odessa Nümusmatik Müzesi, her döneme ait farklı paraları göreceğiniz bir müzedir.

Odessa şehrinin önemli tarihi mimarilerinden olan Nümusmatik Müzesinde eski para sikkeleri, Kuzey Karadeniz’e ait eserlerin ve Ukrayna banknotlarının sergilendiği Nümusmatik Müzesi, güzel sanat eserlerinin de sunulduğu bir müzedir. Odessa ‘nin merkezinde yer alan bu müzeyi şehri gezinizde mutlaka sizde ziyaret edip, gezmelisiniz.

Odessa Nümusmatik Müzesi
Odessa Nümusmatik Müzesi

Potemkin Merdivenleri

Ukrayna’nın muazzam güzel yerlerinin bulunduğu Odessa şehrinin doğal güzellikler ile çevrili yerlerden tarihi yapıtların olduğu bölgelere kadar ilgi çekici mekanı bulunmaktadır. Odessa gezilecek yerler arasında bulunan bu yerlerden biri de Potemkin merdivenleridir. Ukrayna Gece Hayatı Odesaa’da yer alan dev merdiven denize doğru inmekte şehre giriş yeri olarak kabul edilmektedir. Şehrin simgeleri arasında yer alan Potemkin merdivenleri, yükseklik ve görüntü açısından Odessa ‘da ilgi çeken ilk yerlerdendir.

Ukrayna’da görülmeye değer yerlerden olan Potemkin merdivenleri, yüksekliği ile dikkatleri cezbeden bir yerdir. Farklı görüntüsü ve basamaklarını yüksekliği ile şehrin muazzam manzarasına sahip yerlerden olan bu merdivenlerin olduğu bölgeyi şehirde iken kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

READ  Kharkiv Gezilecek Yerler

Odessa şehrinin simgesi olan şehre giriş yeri Potemkin merdivenleri oldukça ilgi gören bir yerdir. Şehrin kalabalık bölgelerinden olan Potemkin merdivenlerinin en yüksek basamağı 12,5 genişliğinde, en düşük basamağı ise yaklaşık 21,7 m genişliğindedir. Lviv Gezilecek Yerler 142 m uzunluğa sahip olan Potemkin merdivenleri, yansımla illüzyonu olarak inşa edildiği için farklı görünmektedir. Daha sonra inşa edilip, restore de edilen bu merdivenler,  Odessa şehrine geldiğinizde ilk göreceğiniz yerlerdendir.

Potemkin Merdivenleri

 

Ukrayna’da En Güzel Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna Kafeleri : En Güzel Ukrayna Kafeleri

Gezicini

Ukrayna Gezilecek Yerler

Gezicini

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Lviv Gezilecek Yerler

Gezicini

Lutsk Gezilecek Yerler

Gezicini

Kiev Gezilecek Yerleri

Gezicini

Kharkiv Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

veli 9 Kasım 2019 at 07:03

yazınızdakı heryerı gıttık ve sırasıyla gorduk çok harıkaydı. Odessa gece hayatı çok iyi garsonlar ve havalımanı dışında işine gelmıyen ingilizce ya konuşmuyor ya bılmıyor. fıyartlar çok ıyı , biz2-3 gunluk tatılı dolu gerçirmek için ve toplantı için tercüman tuttuk
rehberodessa com adresındekı öğrenci arkadaş ile dolaştık. borş çorbası kesın ıcın katabomlara kesın gıdın

yazıdakı heryere gıtmenız tavsıye olur

Cevapla

Yorum Yaz