Image default
Mardin

Mardin Kalesi | Eşsiz Bir Güzelliğe Sahip Kale

Mardin Kalesi

Birden çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin’de gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi Mardin Kalesi’dir. Kale şehrin ev sahipliğini yaptığı medeniyetlerin izlerini en iyi şekilde yansıtan yapıdır. Binlerce yıllık geçmişiyle şehrin ortasında dimdik durur.

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

Kale tarihi geçmişi sebebiyle her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Yüksek bir konumda yer alması sebebiyle ziyaretçiler tarafından şehir kaleden izlenebilir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Mardin Kalesi’nin tarihi, özellikleri ve bulunduğu yerle ilgili bilgiler şunlardır;

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

Mardin Kalesi’nin Tarihçesi

Mardin Kalesi tarihi binlerce yıllık geçmişe sahip olan doğal kaledir. Ancak M.S 975-976 yılları arasında Hamdaniler tarafından kale üzerine eklemeler yapılmıştır. Bu nedenle de kalenin kuruluş tarihi olarak Hamdaniler’in yaptığı tarih kabul edilir. Kale pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Bu medeniyetler arasında Pers, Babil, Roma, Sümerler, Abbasiler, Emeviler, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlılar vardır. Bu medeniyetler zamanında da kale bir takım değişiklikler yaşamıştır. Günümüzde de kalenin bir bölümü tahrip olmasına rağmen büyük bir bölümü dimdik ayaktadır.

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

Mardin Kalesi’nin Özellikleri

Mardin Kalesi gerek konumu gerekse doğal özellikleriyle dikkat çeken bir kaledir. Bu özellikler sayesinde her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Mardin Kalesi’nin sahip olduğu özellikler şunlardır;

  • Kale 1 km uzunluğundadır.
  • Kalenin genişliği ise 150 metredir.
  • Kalenin kayalıklar üzerine kurulmuş olması Mardin manzarasının kaleden izlenilmesini sağlar.
  • Mardin Kalesi gizemli olan geçitlere sahip bir yapıdır.
  • Kale aynı zamanda Kartal Yuvası ismiyle anılan bir kaledir.
  • Kalenin eşsiz güzellikleri şairlerin şiirlerine ilham kaynağı olmuştur.
  • Kale Mardin’deki tarihi yapılar arasında önem bakımından ilk sırayı alır.
  • Günümüzde kalenin bir bölümü yıkılmış olsa da hala dimdik duran ve insanlara farklı atmosfer yaşatan bir yapı konumundadır.
READ  Mardin'de Gezilecek Yerler - Mardin'de Ne Yapılır ?

Bu özelliklere sahip kale ziyaret edenlerin Mardin manzarası fotoğraflarını çekebilecekleri konumdadır. Bu sayede gerek Instagram’da paylaşmak için gerekse anı için çok sayıda fotoğraf çekimi yapılabilir.

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi
Mardin Kalesi Nerededir?

Mardin Kalesi  Mardin’de bulunan tarihi eserlerden birisidir. Mardin’in yüksek bir bölümünde yer alan kale Mardin’in tepeden görülmesine imkan sağlayan bir kaledir. Mardin’de Gezilecek Yerler Tarihçesi oldukça eski olan kale günümüzde orijinalliğini büyük ölçüde korumuş olan bir kaledir.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Mardin Kalesi’ne Ulaşım

Mardin Kalesi’nin Mardin il merkezinde bulunması ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamasını sağlar. Merkezde bulunan kaleye ulaşmak için taksilerden yararlanılabilir. Ayrıca Mardin’e otobüs ya da uçakla gelindiğinde otogardan ve havalimanından taksiler ve otobüsler aracılığıyla kolay bir şekilde kaleye ulaşılabilir. Kaleye şahsi araçlarla ulaşım imkanı da vardır.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Yorum Yaz