Image default
Mardin

Mardin Evleri : Tarihi ve Mimarisi İle Dikkat Çekiyor

Mardin Evleri

Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Mardin şehri tarihi ve mimarisiyle ilgi çekmeyi başarıyor. Mardin denilince akla ilk gelen Mardin evleridir. Bu evler ve geniş konaklar, avlular şehre ayrı hava katmaktadır. Geleneksel görünüme sahiptir ve içerisinde birden fazla gezilecek yer barındırmaktadır. Birçok turistlik köşk ve konagada ev sahipliği yapmaktadır.

Mardin Evleri
Mardin Evleri

Mardin Evleri Özelikleri

Mardin evleri yapılış ve görünüş olarak diğer evlere göre bazı farklılıklar gösterir. Yani bazı özellikleri içerisinde barındırır.

Özellikleri şunlardır:

  • Yapımında sarı kalker taşlarının kullanıldığı evler bulmak mümkündür.
  • Evlerde duvarlar geniş, taştan ve ön plandadır.
  • Geniş avlulara sahiptir.
  • Mardin evlerinde farklı motifler ve farklı taş işçilikleri kullanılır.
  • Tarihi ve geleneksel bir bütün olarak görülmektedir.
  • Göz alıcı ve estetik bir mimariye sahiptir.
  • Güneş ışığından faydalanacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Yüksek tavanlara sahiptir.

Bu gibi özellikler sayesinde Mardin evleri oldukça ilgi görüyor. Mardin’i ziyaret etmek isteyenler evlerdeki taş işçiliğine hayran kalarak geri dönüyor.

Mardin Evleri Mimari Tasarımı
Mardin Evleri Mimari Tasarımı

Mardin Evleri Mimari Tasarımı

Mardin evleri yüksek tavanlı ve taş iş işçiliğini oldukça güzel yansıtan bir mimariye sahiptir. Kışın soğuğuna uygun şekilde tasarlanmıştır. Yazın ise tam tersi duvarlar sıcaktan korumaya yönelik tasarlanmıştır. Sert ve yüksek bir duvar yapısı mevcuttur. Bu sert duvarlar sayesinde evler dış etkenlere karşı daha dayanıklı ve sağlam hale gelmektedir. Avlu ve teraslara Mardin evlerinde oldukça fazla rastlanmaktadır. Bu teraslar güneş ışığını yeterli şekilde almak ve sosyalleşmek için de kullanılmaktadır. Evin odaları genellikle ortak olan avluya doğru açılır. Evler de selamlık adı verilen yerlere rastlanmaktadır. Geleneksel mimarisi nedeniyle bu evler iç turizm ve dış turizmde adından sıkça söz ettiriyor.

READ  Mardin Kalesi | Eşsiz Bir Güzelliğe Sahip Kale
Mardin Evlerinin Fiziksel Görünümü
Mardin Evlerinin Fiziksel Görünümü

Mardin Evlerinin Fiziksel Görünümü

Mardin evleri dışarıdan bakıldığında üst üste yığılmış gibi bir görüntüyü andırıyor. Doğal bir yapısı vardır. Sıkı şekilde yer alan ve görünen bu evler Mardin şehrinin daha özgün olmasına ve merak edilmesine neden oluyor. Evlerin çevrelerinde ağaçlandırmalar görmek mümkündür. Görünümleri ile ortaçağ mimarisini günümüze taşıyor denilebilir.

Mardin Evleri
Mardin Evleri

Mardin Evlerinin Temizliği

Merak edilen konulardan biri de bu evlerin temizlik aşamalarıdır. Geniş tavanlara ve duvarlara sahip olan bu evler nasıl temizlenmektedir? Mardin evlerinin birçoğunda sıva malzemesi kullanılmamaktadır. Bazı durumlarda taşların temizlenmesi gerekir. Mardin’de Gezilecek Yerler Böyle bir durumda taşlar ezilerek kum görünümü elde edilir. Elde edilen bu kum taneleri ile temizleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Her yeri buram buram tarih kokan evlerdir.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Yorum Yaz