Image default
Yunanistan

Girit Gezilecek Yerler : Yunanistan’ın Meşhur Adası

Girit Gezilecek Yerler

Girit
Girit

Girit, Akdeniz’de yer alan en büyük beşinci ada ve aynı zamanda Yunanistan’a ait olan adalarında da en büyüğü özelliğini taşıyor. Girit topraklarına karakteristik olan Akdeniz çalıları (maki yahut da garigue) hakim denilebiliyor. Palmiye ağaçları ise tüm kıyılarda aralıklı biçimde bulunuyor. Girit gezilecek yerler arasında deniz, kum ve güneşin yanında birçok antik kent bulunur.

Girit Gezilecek Yerler
Girit Gezilecek Yerler

Samariá Gorge

Avrupa’nın en uzun şekilde vadisi olan Samariá Gorge, oldukça heyecan verici bir ziyaret yeri halini almıştır. Patika, ortalama 18 kilometrelik şekilde muhteşem bir manzarayı ayaklarınızın her daim önüne seriyor.

Samariá Gorge
Samariá Gorge

Hatta burada yer alan Girit porsuğu yahut da dikenli fare gibi bir iki endemik türü ile bile rahatlıkla karşılaşabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında özellikle bu yürüyüşü tamamlamak adına biraz yorucu olsa da yolculuğunuzun sonunda sizi Libya Denizi’nin muhteşem manzaraları ile beraber ödüllendirildiğinizi de şimdiden söyleyelim.

Yunanistan Girit Adası
Yunanistan Girit Adası

Balos Lagoon

Batı Girit’te yer alan Balos lagünü mutlaka görülmesi gereken bir bölgedir. Girit’te en çok fotoğraf çekilmekte olan noktalardan biri burası oluyor.

Balos Lagoon
Balos Lagoon

Egzotik manzarası, çarpıcı plajları ve beraberinde sığ turkuaz suları, burayı her daim aranan bir tatil bölgesi yapıyor.

Girit Plajları
Girit Plajları

Knossos Minos Sarayı

Iraklio’dan yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıkta olan Knossos, Avrupa’nın en eski vilayeti olarak kabul ediliyor ve buraya hemen gelmişken içerisindeki Minos Sarayı her daim görülmesi gereken bir yapı diyebiliriz. 1878 senesinde Minos Kalokairinos keşfedilen Knossos, bir vakitler Minos uygarlığının ve kültürünün hem törensel hem de politik bir merkezi durumdadır.

READ  Atina Gezilecek Yerler : Atina'da Mutlaka Keşfedilecek Yerler !
Knossos Minos Sarayı
Knossos Minos Sarayı

Agios Minas Katedrali

Kandiye’deki heybetli olan Aziz Minas Katedrali, Yunanistan’ın her daim en büyüklerinden biri sayılabiliyor. Şehrin her daim koruyucu azizi olan Agios Minas’a (Aziz Minas) saygı göstermek adına1860 senesinde inşa edilen katedralin inşaatı ise 1895 senesinde tamamlanmıştır.

Agios Minas Katedrali
Agios Minas Katedrali

Phaistos Minoan Sarayı

Girit’in ve Minos uygarlığının bir diğer özelliği de ovaya bakan bir tepede yer almakta olan Phaistos’taki Minoan Sarayı. Knossos’un daha az ünlü olan saray, oldukça sade bir mimariye sahiptir.

Phaistos Minoan Sarayı
Phaistos Minoan Sarayı

Ayrıca sarayın merkezi olan bir avluya sahip olmasının yanı sıra bir vakitler kraliyet daireleri olduğu her daim düşünülen yapıları da var. Aynı vakitte, gizemli amacı henüz belirlenmemiş şekilde bir eser olan ünlü olan Phaistos Diski’nin 1908 senesinde ortaya çıkarıldığı bölgede tam olarak burası oluyor.

Girit Koyları
Girit Koyları

Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi

Kandiye Arkeoloji Müzesi, 1856 senesinde bir depremde yıkılan Fransisken manastırının yerde kurulmuştur. Girit’in her yerinden etkileyici bir buluntu koleksiyonuna sahip olan Müze, dört bir yanına dağılmış bulunan Minos çeşitli hazinelerine her daim ev sahipliği yapıyor.

Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi
Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi

Elafonissi

Elafonissi, gerçek şekilde cennet dilimi durumundadır. Hanya’dan yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta yer alan Elafonissi; doğal güzelliği, oldukça berrak sığ suları ve beraberinde ince kumlu plajları ile beraber adeta kutsanmış bir yer konumundadır.

Elafonissi
Elafonissi

Chrysoskalitissa Manastırı

Elafonissi köyü yakınlarında yer alan ve Meryem Ana’ya adanmış Chrysoskalitissa Manastırı, bir kaya inşa edilmiş. Ayrıca 17. yüzyıldan bir Ortodoks Hıristiyan manastırı özelliğine sahiptir. Venedik döneminde inşa manastır şimdi ünlü bir hac bölgesi ve aynı vakitte bir folklor müzesine sahiptir.

Chrysoskalitissa Monastery
Chrysoskalitissa Monastery

Psychro Mağarası

Girit’in doğu kesiminde, Psychro hemen dışında, Diktean Mağarası da bilinen Psychro Mağarası bulunuyor. Mitolojik olmasaydı, bu mağara adadaki diğer mağaradan çok da farklı sayılmazdı. Ancak Psychro basit bir mağaradan çok daha fazlasıdır. Efsanede, tanrıça Rhea’nın Zeus’u doğurduğu işte tam da bu mağaraymış. Bu sebeple de oldukça turistik bir yerdir.

READ  Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !
Psychro Mağarası
Psychro Mağarası

Chania (Hanya) Arkeoloji Müzesi

Eski bir Venedik Fransisken yer alan Hanya Arkeoloji Müzesi, Neolitik-Minos oluşan geniş bir koleksiyona ve geç Roma dönemlerine ait ev sahipliği yapıyor. Kronolojik sıraya düzenlenen sergilerde Minos çanak çömlekleri, oymacılığı, mühürler ve diğer eşyalar yer alıyor. Koleksiyon, Marika Mitsotakis’in koleksiyonundan eşyalarla daha da büyümüştür.

Chania (Hanya) Arkeoloji Müzesi
Chania (Hanya) Arkeoloji Müzesi

Girit’e Nasıl Gidilir?

Marmaris üzerinden rahatlıkla Rodos’a geçebilirsiniz. Rodos üzerinden Girit’e geçebilirsiniz. İstanbul araç kiralama ile beraber göz atarak O-5 üzerinden ortalama 7 saat 31 dakika içerisinde ilçeye rahatlıkla ulaşabilir.

Girit Adası
Girit Adası

İki lokasyon arası mesafe ise ortalama 724,9 kilometre. Ankara ve Marmaris arası ortalama olarak 668,4 kilometredir. Ankara üzerinden araç kiralama fırsatlarından Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ortalama 7 saat 56 dakika içerisinde Marmaris’e kolayca varabilirsiniz. Atina’dan ise Pire limanı üzerinden Girit’e feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selanik Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Atina Gezilecek Yerler : Atina’da Mutlaka Keşfedilecek Yerler !

chebsra

Yorum Yaz