Image default
Tarihi Yerler Tavsiye Yerler Yunanistan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan
Yunanistan

Yunanistan gezilecek yerler itibariyle tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin uğrak yerleri listesinde üst sıralarda olan Yunanistan, Türkiye‘den de çok sayıda ziyaretçiyi her yıl misafir ediyor. Adaları da dahil edildiğinde, çok uzun bir sahil şeridine sahip olan ülke, deniz turizmi açısından da önemli bir yere sahip bulunuyor. Ülkeyi ziyaret etmeden önce, gidilecek yerlerin listesinin yapılıp bir gezi rehberi hazırlanması, daha kısa sürede daha çok yeri görme imkanı sağlayacaktır.

Yunanistan Gezilecek Yerler
Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan Nerededir?

Bir Avrupa ülkesi olan Yunanistan, balkanların güney kısmında yer alıyor. Ülkenin doğusunda Türkiye, kuzeyinde ise Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya bulunuyor.

Yunanistan Hakkında Kısa Bilgi

Başkenti Atina olan Yunanistan’ın resmi adı Helen cumhuriyetidir. Adalarla birlikte 131.000 kilometrekare yüz ölçümü olan ülkenin, nüfusu ise 11 milyon civarındadır. Avrupa birliğine üye olan ülkenin para birimi Euro’dur. Ülkenin üç tarafı (Ege, Akdeniz ve İyon denizleri) denizlerle çevrilidir. 130 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı ülkede, Türkler yoğunluklu olarak Trakya bölgesinde bulunuyor. Ülkenin en büyük gelir kaynağı taşımacılık ve turizmdir.

Yunanistan - Yunanistan Gezilecek Yerler
Yunanistan – Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın Tarihçesi

Tarihi MÖ. 3000 yıllarına uzanan Yunanistan, Helen uygarlığını bir devamı olarak kabul ediliyor. Ülke Büyük İskender tarafından ele geçirilince, helenistik dönemi başlamış, daha sonra Roma ve Bizans imparatorluklarının eline geçmiştir. 15 nci YY. da Osmanlı imparatorluğu egemenliğine giren ülke, 1830 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Antik Yunan olarak nitelendirilen dönemde ortaya çıkan, felsefe, tarih, sanat, matematik ve edebiyat insanları, dünyada bu konulara öncülük etmişlerdir.

Yunanistan - Yunanistan Gezilecek Yerler
Yunanistan – Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Yunanistan’a hava, deniz ve karayolu ile ulaşmak mümkün oluyor. Hava yolunu tercih edenler, İstanbul‘dan bir buçuk saatlik bir yolculukla Atina havalimanına ulaşabilirler. İzmir‘den ise bu süre yaklaşık 30 dakika sürüyor. Deniz yolunu tercih edenler ise, Ege’nin birçok şehir ve ilçesinden yunan adalarına ulaşabilirler. Karayolundan Yunanistan’a gitmek isteyenler ise, Edirne üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

READ  Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası
Yunanistan - Yunanistan Gezilecek Yerler
Yunanistan – Yunanistan Gezilecek Yerler

Türkiye ile Yunanistan Arasındaki Saat Farkı Kaçtır?

Yunanistan ile Türkiye aynı saat diliminde yer almaktadır. Bu nedenle de, iki ülke arasında saat farkı bulunmuyor.

Yunanistan’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Yunanistan’da tam bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle de kışları ılık ve yazları oldukça sıcak geçer. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, sıcaklıklar 35 derecenin üzerine çıkmaktadır. Ülkeyi deniz turizmi için ziyaret edeceklere, Haziran ve Eylül ayları arasında ziyaret etmeleri öneriliyor. Tarihi yerleri gezmek isteyenlere ise, Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret etmeleri öneriliyor.

Yunanistan'a Neden Gidilmeli?
Yunanistan’a Neden Gidilmeli?

Yunanistan’a Neden Gidilmeli?

Yunanistan, özellikle ülkemize çok yakın bir mesafede olması ve halkının yaşam tarzı ile benzerliğin çok olması nedeni ile tercih ediliyor. Ülkeye günübirlik bile ziyaret yapılabilmesi ve adalara giriş esnasında vize alınabilmesi de, tercih sebepleri arasında bulunuyor. Yunanistan özellikle deniz turizmi ile tüm dünyadan turistleri kendisine çekiyor. Çok sayıda ve temiz sahilleri ile çok uygun fiyatlarla konaklama imkanları da, turist sayısındaki artışın nedenleri arasında yer alıyor. Ülkenin tarihi mekanlarının çokluğu ve gece hayatının çeşitliliği de, bu ülkeyi ziyaret etme nedenleri arasında sayılıyor.

Yunanistan Marina
Yunanistan Marina

Yunanistan’da Ne Yenir?, Ne İçilir?

Akdeniz mutfağının hakim olduğu ülkede, zeytinyağı ve yöresel otlardan yapılan yemekler çok tüketiliyor. Ülkeyi ziyaret edenlere özellikle, zengin bir menüye sahip olan deniz mahsulleri öneriliyor. Ayrıca tadına bakılması tavsiye edilen lezzetlerden bazıları da şunlardır;

 • Çöp şiş (suvlaki)
 • Keftedes (et köftesi)
 • Pastiçiyo (özel soslu bir makarna)
 • Horiatiki (peynirli bir salata çeşidi)
 • Bugaça (kıyma, peynir veya değişik otlarla yapılan börek)
 • Papucakia (anne dolması)
 • Stifado (yahni)
 • Feta saganaki (ballı peynir)
 • Amigdalota (kurabiye)
Feta saganaki
Horiatiki
Keftedes
Papucakia
Pastiçiyo
Stifado

Bu yemeklerin yanı sıra; mithos birası, uzo (rakıya benzeyen bir içki) ve retsina adlı şarabın da tadına bakılması öneriliyor.

Yunanistan’dan Ne Alınır?

Sadece alışveriş yapmak için bile ülkeye çok sayıda yabancı turist geliyor. Turistlerin en çok tercih ettiği malzemeler arasında ise, antik Yunana ait sandaletler, yöresel kıyafetler, el yapımı çiniler, zeytinyağı ve sabun çeşitleri geliyor. Özellikle el yapımı hediyelik eşyalar da turistler tarafından çok rağbet görüyor.

Yunanistan hediyelik eşyalar
Yunanistan hediyelik eşyalar

Yunanistan’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yunanistan gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri açısından çok fazla gezilecek yerlere sahiptir. Bunlardan en çok tercih edilen yerler, şu şekildedir;

READ  Nesin Matematik Köyü

Selanik: Selanik özellikle Yunanistan’ı ziyaret eden vatandaşlarımızın ilk uğrak yeri oluyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı evin burada olması, çok sayıda vatandaşımızın ziyaret nedeni oluyor. şehirde ayrıca antik bir çok kilise de bulunuyor.

Yunanistan'da Gezilecek Yerler Nelerdir?
Yunanistan’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Atina: Atina, özellikle yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Ülkenin başkenti olan bu şehir, tarihi eserler açısından da oldukça zengin bir varlığa sahiptir. İsmini Tanrıça Athena’dan alan şehir, özellikle ilkbahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Şehirde görülmesi gereken yerler ise şunlardır:

 • Akropolis (Tanrıça Athena’nın tapınağı bulunuyor)
Akropolis - Yunanistan Gezilecek Yerler
Akropolis – Yunanistan Gezilecek Yerler
 • Akropolis müzesi
Akropolis müzesi
Akropolis müzesi
 • Meçhul asker anıtı
Meçhul asker anıtı
Meçhul asker anıtı
 • Ulusal arkeoloji müzesi
Ulusal arkeoloji müzesi - Yunanistan Gezilecek Yerler
Ulusal arkeoloji müzesi – Yunanistan Gezilecek Yerler
 • Cycladic art.
Cycladic art museum
Cycladic art museum
 • Benaki
Benaki müzesi
Benaki müzesi
 • Byzantine müzesi
Byzantine müzesi - Yunanistan Gezilecek Yerler
Byzantine müzesi – Yunanistan Gezilecek Yerler
 • Ancient agora müzesi
Ancient agora müzesi
Ancient agora müzesi
 • Savaş müzesi
Savaş müzesi - Yunanistan Gezilecek Yerler
Savaş müzesi – Yunanistan Gezilecek Yerler
 • Anayasa meydanı
Anayasa meydanı - Yunanistan Gezilecek Yerler
Anayasa meydanı – Yunanistan Gezilecek Yerler

Santorini adası: ülkenin en meşhur adası olan Santorini, volkanik patlamalardan dolayı hilal şeklini almıştır. Ada özellikle muhteşem plajları ve gece hayatı ile tanınıyor. Önemli plajları ise; perivolos, kamari, avis, vlychada ve monolithos olarak sıralanabilir. Konum

Santorini adası
Santorini adası

Mykonos adası: Mykonos adası da özellikle deniz turizmi ve çok hareketli gece hayatından dolayı tercih ediliyor. Beyaz renk evleri ve dar sokakları ile turistleri cezbeden adanın, en önemli plajları; psarou, ano, elia, paradise, agrari ve kalafatis olarak sıralanabilir. Adada kiliselerin yanı sıra; folklor ve deniz müzesi ile parapotiani kilisesi de görülmeye değer yerler arasındadır. Mikonos adası ayrıca küçük Venedik olarak ta adlandırılıyor ve ilginç özelliklere sahip plaj kuralları ile de tanınıyor. Konum

Mykonos adası
Mykonos adası

Rodos adası: Marmaris’e çok yakın olan ada, eski ve yeni kent olarak iki bölüme ayrılmıştır. Eski kent, UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Adanın görülmeye değer yerlerinden en önemlileri şunlardır: Konum

Rodos adası
Rodos adası

 • Kelebekler vadisi
 • Meryem ana kilisesi (700 yıllık bir tarihe sahiptir)
 • Kanuni sultan Süleyman camisi
 • Grand masters sarayı
 • Lindos (çok eski bir tarihe sahip akropol bulunuyor)
 • Salakos ve Siena köyleri
Grand Masters SarayıKanuni Sultan Süleyman CamiiKelebekler VadisiLindosMeryem Ana Klisesi

Istanköy (Kos) adası: Hipokrat’ın memleketi olan bu ada, tarihi dokusunun yanında tertemiz plaj ve denizi ile de çok beğeniliyor. Adada gezilecek yerlerden en önemlileri şunlardır:

Konum

Istanköy (Kos) adası
Istanköy (Kos) adası
 • Defterdar ve Loziya camileri
 • Hipokrat meydanı
 • Neratzia kalesi
 • Sunny, banana, tam tam, paradise, magic ve camel plajları
Defterdar İbrahim Paşa CamiiHipokrat MeydanıNeratzia Kalesi

Samos adası: şarapları ile ünlü olan Samos adası, aynı zamanda Pisagor (dünyaca ünlü matematikçi)’un da evinin bulunduğu önemli bir turistik yerdir. Konum

READ  II. Kılıçarslan Köşkü : Selçuklu/Konya
Samos adası
Samos adası

Delos adacığı: Mikonos’un batısında yer alan bu adacıkta, yerleşim bulunmuyor. Artemis ve Apollo’nun doğduğu ada olarak kabul edilen bu yer, tam bir açık hava müzesini andırıyor. Adacığın üzerinde, çok sayıda tapınak, heykel ve antik evlerin kalıntıları bulunuyor. Konum 

Delos adacığı
Delos adacığı

Meteora: Teselya bölgesinde ve çok yüksek kayalıkların üzerinde yer alan manastırlara ulaşmak zahmetli de olsa, muhteşem manzarasından dolayı buraya çok sayıda turist geliyor. Meteora’ya özellikle dağcılık ve kaya tırmanışı için de birçok profesyonel sporcu geliyor. Konum

Meteora - Yunanistan Gezilecek Yerler
Meteora – Yunanistan Gezilecek Yerler

Bu yerlerin yanı sıra, vakti olanlar için Sakız adası ve Midilli adası da gezi rehberine eklenmelidir. özellikle Sakız adasında, dünyaca ünlü sakızın elde edildiği tarihi sakız ağaçları bulunuyor.

Yunanistan Plajları
Yunanistan Plajları

Yunanistan’ın Ünlü Festivalleri Nelerdir?

Ülkede çok sayıda festival yapılsa da, dünyaca ünlü festivaller yaygın olarak ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşiyor. Bu festivallerden bazıları şunlardır;

 • Şubat ayında, Apokries karnavalı

 • Mart ayında, İskeçe karnavalı

 • Haziran ayında, Patras uluslararası film festivali
 • Temmuz ayında, Arda’s festivali ve kalamata uluslararası dans festivali
 • Kasım ayı, Thessaloniki uluslararası film festivali

Bunların yanı sıra, tüm yaz boyunca devam eden Atina lukebetus festivali de çok turist gelmesine neden oluyor.

Yunanistan’da Gece Hayatı Nasıldır?

Yunan halkı eğlenmeyi çok sevdiğinden, oldukça renkli ve zengin bir gece hayatına sahiptirler. Ülkeyi ziyaret eden turistler, özellikle sirtaki yapılan eğlence mekanlarını tercih ediyorlar. Anakara ve özellikle de adalarda, disco ve gece kulüplerinde turistlere özel olarak hazırlanan ve sabaha kadar kesintisiz devam eden eğlence türleri sunuluyor. Ülkede her yaş grubu için, değişik eğlence mekanları ve türleri de bulunuyor.

Yunanistan’da Ulaşım İmkanları Nelerdir?

Kara, hava ve deniz ulaşımı hem modern hem de yaygın olan ülkede, özellikle Atina metrosu ulaşımda ilk seçenek olarak tercih ediliyor. Atina havalimanından şehir merkezine ulaşım ise; metro, otobüs ve taksiler kullanılabiliyor.

En ucuz ulaşım metro olurken, taksiyi tercih edenler ortalama 40 € ödemek zorundalar. Ayrıca, havalimanından araç kiralayarak da şehir merkezine konforlu bir ulaşım imkanı bulunuyor. Ana karadan adalara ulaşım ise, feribotlarla kesintisiz olarak sağlanıyor.

Yunanistan
Yunanistan

Yunanistan’da Nerede Kalınır?

Yunanistan’ı ziyaret edecekler için oldukça alternatifli kalacak yerler bulunuyor. Ülkenin her bütçeye uygun çok sayıda otel ve motelleri mevcuttur. Hem ana karada, hem de adalarda hizmet özelliklerine göre değişen yıldızlara sahip oteller bulmak mümkün oluyor.

Ülkede pansiyonculuk ta oldukça yaygınlaşmış durumda ve evini pansiyon olarak kiralayanlar, başta yemek olmak üzere uygun fiyatlarla birçok hizmeti de sunuyor. Ülkede kamp yapmak isteyenler için uygun hale getirilmiş, çok sayıda kamp yeri de bulunuyor.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Tekirdağ Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz