Image default
Yunanistan

Atina Gezilecek Yerler : Atina’da Mutlaka Keşfedilecek Yerler !

Atina Gezilecek Yerler

Atina
Atina

Atina, Batı medeniyetinin adeta beşiği ve demokrasinin doğduğu yer şeklinde biliniyor. 7 tarihi tepe arasına kurulmuş şehir, dikkat çekici dağlarla çevrili oldukça geniştir. Arkeolojik kalıntıları ve akabinde anıtları ile ünlü şehir aynı zamanda her zaman hareketli gece hayatı ve spor merkezleriyle bir kültür sanat kenti haline gelmiştir. Yunanistan’ın da bu başkentinde, tarih ve sanat arasında sürekli şekilde kaybolacağınız harika vakit geçirebilirsiniz. Pek çok turist Yunan Adaları’nı ziyaret etmeden hemen önce Atina’da bir iki gün geçiriyor. Peki Atina gezilecek yerler listesinde mutlaka uğranılması gereken yerler nerelerdir?

Atina Gezilecek Yerler
Atina Gezilecek Yerler

Parthenon

Atina’nın en ikonik yapılarından biri Parthenon, Akropolis tepesine hakim bir yer almaktadır. M.Ö 5. yüzyılın ortalarında Yunan Athena Parthenos’a (Bakire Athena) için inşa edilmiştir. Dünyanın en nadide birine sahip Atina Akropolü üzerinde yer alan tapınak, antik dönemin en büyük tapınağı şeklinde bilinir. Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde her daim bir kopyasını görebilmeniz mümkün oluyor. Dikkat et! Tapınağı yaz mevsimi, güneşin tam tepede olduğu öğle olan saatlerinde ziyaret etmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcak hava bunaltıcı olabiliyor.

Parthenon
Parthenon

Atina Akropolisi

Batı dünyasının en önemli bölgelerinden biri olarak kabul edilen Akropolis, Parthenon taçlandırılmış oldukça önemli bir gezi noktası. Atina’nın hemen her görülebilen kent merkezine mesafede bir tepede konumlanan Atina Akropolis’i, resmen şehir nöbet tutuyor. Geçmişde şehrin kutsal binaları, tepe inşa edildi ve o günden beri Atina’nın yeri olarak gösterildi. Atina’nın en büyük sembollerinden olan Akropolis, kelime anlamı olarak ‘’şehir’’ anlamına gelir. M.Ö 5. Atina halkı tarafından inşa edilmiş ve açıdan pek çok şehre ilham kaynağı olmuştur.

READ  Girit Gezilecek Yerler : Yunanistan'ın Meşhur Adası
Atina Akropolisi
Atina Akropolisi

Günümüzde de etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen Atina Akropolis’i, M.Ö 447’de inşa edilen antik dönemin en büyük tapınağı Parthenon’a, Nike Tapınağı’na ve M.Ö 421 yılında inşa antik kutsal alan kompleksi Erechtheion’a rastlayacaksınız. En güzel manzarasını seyretmek için tepenin tarafına doğru ilerleyebilirsiniz. Akropolis restoranları bulmak için ise Pavlou’a uğrayabilirsiniz. Burada yer alan restoranlarında, Nike Tapınağı’na ve Parthenon’ın ışıklandırmalarına karşı leziz yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Athens Necropolis
Athens Necropolis

Akropolis Müzesi

2009 senesinde ziyarete açılan Akropolis Müzesi, en önemli müzesidir. Akropolis’ten ortalama 300 metre uzaklıkta, tepenin hemen altında yer alan müze Atina’nın en önemli antik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin ön yer alan arkeoloji atölyesini geçtikten sonra mimarlar Bernard Tschumi ve aynı zamanda Michael Photiadis tarafından tasarlanan binanın şık girişine varıyorsunuz.

Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi

Müze içerisinde toplamda dört bin adet paha biçilemez nesne sergileniyor. Doğal aydınlatılan kapsamlı sergide eserlerin çoğu Akropolis arkeolojik ortaya çıkarılmış. M.Ö 7. Yüzyıldan, M.Ö 5. Yüzyıla dek Arkaik Dönemi kapsayan koleksiyon, Tapınak’ından pek çok heykel ve akabinde Erechtheion’un orijinal Caryatids’ine ev sahipliği yapıyor.

Atina Gezilecek Yerler
Atina Gezilecek Yerler

Ulusal Arkeoloji Müzesi

1866-1889 seneleri arasında inşa edilen Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunanistan’ın en büyük arkeoloji müzesi değil, Antik Yunan sanatı dünyanın en iyilerinden biri olarak gösterilir. 19. Yüzyılın ülkenin her yerinden gelen antik eserleri barındırmak, korumak için kurulan müze; ülkenin tarihi ve sanatsal değerlerini en güzel biçimde temsil eder. Antik Yunan’ın etkileyici dünyasında kaybolmak için en önemli müzesini ziyaret etmenizi her daim tavsiye ediyoruz. İki katlı müze içerisinde Tarih Öncesi Koleksiyonu, Heykel Koleksiyonu, Küçük Nesneler Koleksiyonu ve bununla beraber Metalurji Koleksiyonu gibi sergiler yer alıyor.

Ulusal Arkeoloji Müzesi
Ulusal Arkeoloji Müzesi

Benaki Müzesi

1930 senesinde hizmet vermeye başlayan Benaki Müzesi, Antik Yunan’dan günümüze nasıl geliştiğini önemli bir tarih müzesi. Kırk binden fazla eserden oluşan geniş bir koleksiyona sahip müze, Antonis Benakis’in devletine bağışladığı eserlerden oluşuyor. Müzenin koleksiyonu içerisinde M.Ö 3 bin senesinden 20. Yüzyılın başlarına kadar gelen kalıntılar ve nesneler sürekli olarak yer alıyor.

READ  Girit Gezilecek Yerler : Yunanistan'ın Meşhur Adası
Benaki Müzesi
Benaki Müzesi

Oldukça görkemli orijinal Benaki aile konağında olan Neoklasik mimarideki binada yer alan müzede sergiler bir sırayla sınıflandırılmış durumda. Müze içerisinde Bizans, Tarih Öncesi, Antik ve Roma Sanatı, Çin, Post Bizans, Neo- Helen Sanatı ve yadigarların hemen hepsini gözlemleme şansını rahatça elde ederek keyifli bir biçimde gezinize devam edebilirsiniz.

Bizans ve Hristiyan Müzesi

Bizans sanatının en değerli koleksiyonunu göreceğiniz Bizans ve aynı zamanda Hristiyan Müzesi (The Byzantine And Christian Museum), Sırbistan, Selanik, Mystras ve Girit gibi pek çok farklı Bizans bölgesinden getirilen yirmi beş binden fazla şekilde eserin sergilendiği oldukça büyük olan bir müzedir.

Bizans ve Hristiyan Müzesi
Bizans ve Hristiyan Müzesi

1914 senesinde açılan ve Toskana mimarisi ile dikkat çeken müze, Kolonaki yakınlarında yer alıyor. 1948 senesinde Toskana Rönesans tarzında inşa edilmiş olan bina mimari bakımdan da Atina’nın önemli eserlerinden biridir. Hristiyan, Bizans ve Ortaçağ’ın her daim dini eserlerine ait koleksiyonlarının sergilendiği bu özel müze de yirmi beş binden fazla eseri gözlemleme şansı her daim elde edeceksiniz.

Atina Ulusal Gözlemevi

Atina Akropolisi’nin Thissio tarihi bölgesindeki Nymphs yer alan Atina Ulusal Gözlemevi, Antik Agora turistik bir gezi noktası oluyor. 1842 senesinde Viyana’da bir büyükelçisi olan Georgios Sinas’ın katkılarıyla kurulan gözlemevi, Danimarkalı Theophil Hansen tarafından tasarlanmış. ilk teleskopu olan Doridis kırılma teleskopu 1902 senesinde buraya kuruldu.

Atina Ulusal Gözlemevi
Atina Ulusal Gözlemevi

Balkanlar’ın araştırma kurumu olan gözlemevi, ufkun dört noktasının her birine mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş durumda X şeklindedir. 1960 senesinin sonlarına kadar Yunanistan’da resmi vakit dilimi, Syngrou teleskopu tarafından belirlenmiş oluyor. Doridis teleskopunun olduğu sekiz metrelik kubbeye bakma ve akabinde Akropolis karşısındaki Periler Tepesi’nden gökyüzünün tadını çıkarma fırsatı adına gözlem evini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Atina Kent Müzesi

Atina’da görülmesi önemli yerler arasında modernizm ve gelenekselin uyumunu göreceğiniz Antik Kent Müzesi, 1834 senesinde inşa edilmiş. Şehrin en eski binalarından ‘’eski saray’’ olarak Yunanistan’ın ilk kraliyet sarayında açılan müzede, tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız. 1980 senesinde halka açılan Atina Şehir Müzesi, kütüphaneye ve Antik Yunan’dan günümüzde dek kırk binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde nüfuzlu insanlarıyla ilgili mobilyalar, tablolar ve kişisel hatıralar sergileniyor. Şehrin kültürel gelişimine şahitlik edeceğiniz şekilde müze, Atina’nın özel simge yapılarından biridir.

READ  Girit Gezilecek Yerler : Yunanistan'ın Meşhur Adası
Atina Kent Müzesi
Atina Kent Müzesi

Monastiraki Meydanı

Yunanca’da ‘’küçük manastır’’ manasına gelen Monastiraki, Atina’nın canlı merkezlerinden biridir. Akropolis’in kuzey kısmında olan meydan, en popüler alışveriş bölgeleri arasında yer alıyor. Özellikle ikinci el giyim mağazaları olan mahallede, her türlü dükkan bulunmaktadır. Tzistarakis Cami, Kütüphanesi ve Ermou, Adrianou önemli caddelere ev sahipliği yapıyor. Atina gezilecek bölgeler denince akla gelen en mühim caddelerden olan Monastiraki çevresinde Atina’nın tavernalarına da rastlayabilirsiniz. Yunanlıların Monastiraki, özellikle gençlerin takıldıkları bir bölge konumundadır.

Monastiraki Meydanı
Monastiraki Meydanı

Syntagma Meydanı

Atina’nın en büyük meydanı gösterilen Syntagma Meydanı, Plaka’ya ortalama 645 metre uzaklıkta ticari, politik ve aynı zamanda sosyal yaşamın önemli bir noktası oluyor. Şehrin ve hatta ülkenin en önemli meydanı olan Syntagma, Parlamento binası ile beraber ünlü heykellere ev sahipliği yapıyor.

Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı

5 yıldızlı olan oteller ve aynı zamanda dükkanların olduğu meydanın eski bir hikayesi vardır. Şehrin iki ana meydanından olan Syntagma, 1843 senesinde popüler ve askeri bir ayaklanma sebebiyle Kral Otto’nun anayasasının zorunda olmasıyla bu özel adını almıştır.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Girit Gezilecek Yerler : Yunanistan’ın Meşhur Adası

Gezicini

Yorum Yaz