Image default
Tekirdağ

Şarköy Gezilecek Yerler : Şarköy’ü Keşfedin !

Başlıklar

Şarköy Gezilecek Yerler

Şarköy
Şarköy

Marmara’nın önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Tekirdağ Şarköy’de pek çok mekân ön plana çıkmayı başarıyor. Şarköy gezilecek yerler içinde bulunan deniz kıyısı ve tepeleri ile bilinen bu güzel yerleşim yerinde mavi bayraklı plajları dikkat çekiyor. Şarköy’de ise şarapçılık en meşhur işlerden bir tanesidir. Bunların dışında üzüm bağları ve zeytinleri de önemli bir yerdedir.

Tekirdağ Şarköy
Tekirdağ Şarköy

Şarköy Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Şarköy’de gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir;

 • Eriklice köyü,
 • Uçmakdere,
 • Yeniköy,
 • Kumbağ,
 • Chateau Kalpak Bağları,
 • İğdebağlar köyü,
 • Gaziköy,
 • Kartaltepe tabiat parkı,
 • Hoşköy,
 • Mürefte mahallesi,
 • Yeniköy bölgesi,
 • Şarköy çarşısı,
 • Gelibolu,

  Şarköy Gezilecek Yerler
  Şarköy Gezilecek Yerler

Şarköy bölgesine giden kişiler bahsedilen bu yerleri gezerek eski tarihi dokuları ve harika manzaraları izleyebilirler.

Eriklice Köyü

Şarköy sınırına bağlı önemli bir yer olan Eriklice köyü, merkeze 7 km uzaklıkta yer alır. Şarköy merkezinden kalkan minibüsler Eriklice köyüne ulaşım gerçekleştirir. Eriklice köyünde bulunan üzümler ve zeytinler lezzeti ile gayet meşhurdur. Mükemmel sahili ve üzüm bağları sayesinde turistleri üzerine çekmeyi başarıyor. Orman ve deniz doğasına sahip olan bu köyde gün geçirmek isteyenler için önemli fırsatlar sunuyor.

Eriklice Köyü
Eriklice Köyü

Uçmakdere

Şarköy merkezine 30 km uzaklıkta olan Uçmakdere, yamaç paraşütü yapanlar için vazgeçilmez bir yerdir. Bu bölgeye ulaşım ise Mürefte – Barbaros yolundan sağlanır. Eski Rum köylerinden olan Uçmakdere, kampçılar için de aynı şekilde önemli bir bölgedir. Tarihi Rum evleri, bol ağaçları, üzüm bağları, sakinliği ve huzurlu oluşu sayesinde dinlenmek isteyenler için avantajlı bir yerdir.

Uçmakdere
Uçmakdere

Yeniköy

Mürefte – Barbaros yolundan ulaşımı gerçekleşen Yeniköy, şehir merkezine 40 km mesafe uzaklıkta bulunur. Tarihi evler ve harika atmosferi sayesinde yeni bir yer keşfetmek isteyenler için harika bir seçenektir. Deniz manzarası en güzel şekilde bu bölgeden seyrediliyor. Üstelik burada yamaç paraşütü de yapılabiliyor.

Yeniköy
Yeniköy

Kumbağ İlçesi

Tekirdağ şehrine bağlı olan Kumbağ ilçesi yaz aylarında tatilcilerin en çok uğradığı bölgelerden birisidir. Şarköy’e 55 km uzaklıkta olmasına rağmen araçlar ile ulaşım çok kolay gerçekleşir. Genel olarak hafta sonu tatil kaçamağı için İstanbul’da yaşayanların uğrak adresidir. Temiz havası, huzuru ve sakin ortamları tatilcileri üzerine çekmeyi başarıyor.

Kumbağ İlçesi
Kumbağ İlçesi

Kumbağ merkezinde ise canlı müzikler, eğlence alanları, parklar ve kafeler bulunuyor. Dileyenler Kumbağ sahiline giderek olta ile balık tutma heyecanı yaşayabiliyor.

Chateau Kalpak Bağları

Merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Chateau Kalpak Bağları için ulaşım, D-120 karayolu sayesinde gerçekleşir. Ufak tepenin üzerinde yer alan üzüm bağlarından deniz ve dağ manzaraları en keyifli şekilde izlenir. Çok büyük bir araziye sahip olan bu bağlardan şarap üretimi gerçekleşir. Mahzenine girmek isteyenler ise tur rehberliğinde tarihi öğrenebilir.

Chateau Kalpak Bağları
Chateau Kalpak Bağları

İğdebağlar Köyü

İlçe merkezine sadece 5 km uzaklıkta bulunan İğdebağlar köyü için ulaşım Mürefte caddesinden gerçekleşir. Yeşillikler ile dolu alanları, orman manzaraları ve deniz manzaraları en etkileyici şekilde izlenebilir. Eski zamanlarda Rumların yaşamış olduğu bir köy olsa bile, günümüzde Türkler yaşamını sürdürüyor. Ancak eski tarihi Rum evleri yerini her zaman koruyor. Zeytinlikler, üzümler ve taptaze sular bu köyde turistlerini bekliyor.

İğdebağlar Köyü
İğdebağlar Köyü

Gaziköy

Popüler olan köyler arasında yer alan Gaziköy, Şarköy ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. Mürefte – Barbaros yolu sayesinde ulaşımı gayet kolaydır. Şarköy merkez üzerinden kalkan her minibüs bu köye uğramadan geçmiyor. Bizans İmparatorluğu zamanında kalan tarihi atmosfer burada her zaman dikkat çekmeyi başarıyor.

Gaziköy Şarköy
Gaziköy Şarköy

Ganos Kalesi olarak da bilinen Gaziköy içerisinde yapılan arkeoloji çalışmalarında önemli kalıntılar bulunduğu için koruma alanı olarak seçilmiştir. Bunun dışında plajları son derece etkileyici olarak kabul edilir. Sahil şeridinde güzel havası ile birlikte yürüyüşler gerçekleştirilir. Güzel havalarda ise yama paraşütü heyecanı yaşamak isteyenlere önemli fırsatlar sunulur. Üstelik sahil bölgesinde yer alan ünlü Ayazma Restoran keyifli şekilde akşam yemeğini müşterilerine sunuyor.

Gaziköy
Gaziköy

Kartaltepe Tabiat Parkı

Bu park Ganos Dağı eteklerinde yer alır. Temiz oksijen ve huzur arayanlar için her zaman tercih edilen bölgeler arasındadır. Çok büyük bir milli park olarak sunulan Kartaltepe Tabiat Parkı, şehir merkezine 45 km mesafe uzaklıktadır. Buraya ulaşım Mürefte – Barbaros yolu üzerinden gerçekleşir.

Kartaltepe Tabiat Parkı
Kartaltepe Tabiat Parkı

Aileler buraya gelerek çocukları ile birlikte güzel vakitler geçirebilir. Üstelik yamaç paraşütü etkinlikleri de güzel hava çerçevesinde gerçekleşir. Barbekü ve piknik konusuna dayanamayanlar için oldukça önemli bir yerdir. En önemlisi ise seyir terasından muazzam manzarayı aile ile birlikte izlemektir.

Hoşköy

Şarköy ilçesine bağlı köyler arasında yer alan Hoşköy, merkeze 25 km uzak mesafededir. Ulaşımı Mürefte – Barbaros yolundan gerçekleşir. İlçe merkezinden kalkan Hoşköy minibüsleri de mevcuttur. Tarihi köylerden bir tanesi olarak bilinen Hoşköy içerisinde Fransızların yapmış olduğu Hora feneri bulunur.

Şarköy Hoşköy
Şarköy Hoşköy

Bu fener 1800’lü yıllarda yapılmıştır. Güzel bir manzara izlemek isteyenler fenere ulaşarak manzaranın keyfine doyabilirler. Üstelik balık mekânları, yürüyüş yolları, yazlık evler ve çiçek bahçeleri turistlerin gözdesidir.

Şarköy Feneri
Şarköy Feneri

Mürefte Mahallesi

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta olan Mürefte Mahallesi, ilçenin en çok uğranan noktalarından bir tanesidir. Mürefte mahallesine ulaşım ise Şarköy – Mürefte yolundan gerçekleşir. Milattan önce 2000’li yıllardan beri var olan bu bölge, uzum bağları ve bereketli olan toprakları ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır.

Mürefte Mahallesi
Mürefte Mahallesi

Üstelik tertemiz ve berrak olan denizi tatilcileri etkileme konusunda başarılı olduğu söylenebilir. Üzüm bağları ve üretilen üzüm şarapları ise bir diğer önemli konular arasında yer alır. Yaz aylarında ise son derece hareketli bir meydanı var. Burada marketler, balık restoranları, kafeteryalar, bakkallar ve uzun iskelesi bulunur. Yaz aylarında tatil bölgesi arayanlar için kumu, denizi ve güneşi beklentileri karşılıyor.

Şarköy Plajı
Şarköy Plajı

Yeniköy Bölgesi

Bu bölgeye ulaşım Mürefte – Barbaros yolundan gerçekleşiyor. Şarköy ilçe merkezine uzaklığı ise 40 km’dir. Yeniköy bölgesinde bulunan eski Osmanlı evleri ise turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Bölgede bulunan tepelerden ise harika deniz manzarası izlenebiliyor. Huzurlu atmosfer arayanlar için önemli bir bölgedir. Yaz aylarında ise yamaç paraşütü hizmeti de sunuluyor.

Yeniköy Bölgesi
Yeniköy Bölgesi

Şarköy Çarşısı

İlçe merkezinde yer alan bu çarşı turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Konumu merkezde olduğu için yürüyerek çok kolay bir şekilde ulaşılabilir. Tatilciler için özel yürüyüş yolları, geniş meydanı ve çarşısı önemli noktalardır. Özellikle çarşısı son derece etkileyici olarak kabul edilir.

Şarköy Çarşısı
Şarköy Çarşısı

Şarköy caddesine yürüyenler ise barlar, restoranlar, butikler, kafeteryalar ve şarküterilerden yararlanabilir. Bunların dışında daha farklı dükkânlar da caddeyi dolduruyor. Alışveriş, dinlenme ve eğlenme açısından her zaman ön plana çıkmayı başarıyor.

Şarköy Sahili
Şarköy Sahili

Gelibolu

Şarköy için oldukça yakın olan Gelibolu yalnızca 55 km uzaklıkta yer alıyor. İsteyenler araçlarıyla birlikte Çanakkale’nin tarihi bölgesini rahatlıkla gezebilir. 1. Dünya savaşına tanıklık etmiş olan bu bölgede Havuzlar Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Gelibolu Milli Parkı gibi yerler gezilebilir.

Gelibolu
Gelibolu

Bunun dışında Gelibolu Rus Anıtı ve İlk Şehitler Anıtı turu da yapılabilir. Ülkemiz açısından oldukça önemli bir yer olduğu için mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Şarköy yolculuğu yapanlar Gelibolu bölgesinde çok rahat bir şekilde gidebilir. Çanakkale savaşından kalan atmosferi ve anı yaşamak isteyenler kesinlikle burayı ziyaret etmeliler.

Gelibolu Şehitlik
Gelibolu Şehitlik

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

READ  Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı'yı Keşfedin !


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekirdağ Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle

chebsra

Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı’yı Keşfedin !

chebsra

Ergene’de Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Çorlu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Çerkezköy Gezilecek Yerler | Popüler Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz