Image default
Tekirdağ

Ergene’de Gezilecek Yerler Listesi

Ergene Gezilecek Yerler

Tekirdağ iline bağlı bir ilçe olan Ergene, 2012 yılında TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanunla Çorlu ilçesinden ayrılarak bağımsız bir ilçe olmuştur. Ergene ilçesi, ismini Meriç Nehri’nin bir kolu olan Ergene Çayı’ndan alır. Yalnızca on altı mahalleden oluşan Ergene ilçesi küçük bir ilçe olması ve daha yeni ilçe haline gelmiş olması nedeniyle çok gelişmemiştir.

Ergene
Ergene

Bu nedenle Ergene gezilecek yerler bakımından zayıftır. Fakat yolu Ergene’ye düşenler Tekirdağ’ın diğer ilçelerine kolayca ulaşım sağlayarak birçok yeri gezebilirler.

Tekirdağ Ergene Gezilecek Yerler
Tekirdağ Ergene Gezilecek Yerler

Ergene Çayı

Ergene Çayı, Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyılarında bulunan Yıldız Dağlarından doğar. Ovadere, Kuleli Dere, Beyköy Dere, Hayrabolu Deresi, Ovaçay Deresi, Hamam Dere, Kaynarca Dere, Sulucak Çayı, Yuvalı Dere, Çorlu Çayı, Fakara Dere, Anaçay Dere, Üsküp Deresi gibi birçok kolu bulunan Ergene Çayı, en sonunda Meriç Nehriyle birleşerek Ege Denizi’ne dökülür. Tam 283 kilometre uzunluğunda olan Ergene Nehri üzerinde Pehlivanköy, Alpullu, Çorlu ve Çerkezköy gibi yerleşim yerleri bulunur.

Ergene Çayı
Ergene Çayı

Önemli bir konuma sahip bulunan Ergene Nehri, ülkemizin en güzel nehirlerinden biridir. Fakat Ergene Nehri, Tekirdağ’ın önemli ilçeleri Çorlu ve Çerkezköy’de yer alan sanayi tesislerinin atıkları nedeniyle kirletiliyor. Özellikle Ergene Nehri taştığı zaman Ergene Ovası’nı da kirletiyor ve birçok olumsuz duruma neden oluyor. Bu durumdan özellikle nehrin üzerinde bulunan Alpullu, Çorlu, Çerkezköy, Pehlivanköy gibi yerleşim yerleri etkileniyor ve bu da ilgili yerlerde yaşayanların hayatlarını olumsuz olarak etkiliyor.

Marmaracık Göleti Mesire Alanı

Ergene ilçesinin gezilecek yerlerinden biri de Marmaracık Göleti Mesire Alanı’dır. Tamamen yemyeşil olan mesire alanında, sevdiklerinizle piknik veya yürüyüş yapabilirsiniz. Marmaracık Göleti Mesire Alanı’nın içinde, piknik alanı, yürüyüş yeri, çocuklar için oyun alanı, restoran ve otopark alanı yer alır. Günümüzde Marmaracık Göleti Mesire Alanında yenileme çalışmaları devam ediyor.

READ  Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı'yı Keşfedin !
Marmaracık Göleti Mesire Alanı
Marmaracık Göleti Mesire Alanı

Ulaş Köprüsü

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yer alan Ulaş Köprüsü, Ergene Nehri’nin üzerinde yer alır. Ulaş Mevkiinde yer alan Ulaş Köprüsü’nün üzerinde 1845 yılında inşa edildiğine dair bir bilgi bulunur. Fakat Ulaş Köprüsü’nün kim tarafından inşa ettirildiğine ilişkin bir bilgi yoktur. Kesme taştan yapılmış olan Taş Köprü’nün yedi tane yuvarlak kemeri açıkta bulunurken, iki kemeri toprağın altındadır. Ulaş Köprüsü, Osmanlı Dönemi’nde Edirne İstanbul arasındaki yolda, Ergene Nehri üzerinden geçişi sağlamaktaydı. Ulaş Köprüsü günümüzde kullanılmıyor.

Ulaş Köprüsü
Ulaş Köprüsü

Ulaş Halk Bahçesi Parkı

Ergene ilçesi yeni kurulan bir ilçe olduğu için çok fazla gezilecek yere sahip değil. Yeni yeni gelişmeye başlayan Ergene ilçesinde birçok park ve piknik alanı hizmete açıldı ve açılmaya da devam ediyor. İşte bu parklardan biri de Ergene’nin Ulaş Mahallesindeki Ulaş Halk Bahçesi parkıdır. Büyük bir yeşil alana sahip olan parkta çocuklar için oyun alanı, uçak model oyun grubu, spor aletleri ve çay ocağı bulunuyor. Yeşil alanın yanında birçok kamelya bulunan Ulaş Halk Bahçesi parkında çocuklarınız eğlenirken dostlarınızla sohbet edebilir, piknik yapabilir, çay ocağında çay içebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle çocuklar için eğlenceli birçok oyuncağın bulunduğu park, Ergene halkının en çok gittiği yerlerden biridir.

Ulaş Halk Bahçesi Parkı
Ulaş Halk Bahçesi Parkı

Ergene Masal Parkı

Ergene ilçesinin en güzel parklarından biri olan Masal Parkı, özellikle çocukların eğlenebileceği birçok şeyi içinde barındırıyor. Çizgi karakter temalı park, özellikle çocukların en çok ilgisini çeken yerlerden biri! Ergene Masal Parkının içinde geniş bir yeşil alan, çocuklara yönelik oyun alanları, oturma ve dinlenme yerleri, spor sahası ve kafeterya bulunuyor. Ağaçların ve büyük bir yeşil alanın bulunduğu bu parkta çocuklarınız eğlenirken siz temiz hava alabilirsiniz. Aynı zamanda park içinde yürüyüş yapabilirsiniz.

READ  Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi
Ergene Masal Parkı
Ergene Masal Parkı

Ergene Zübeyde Hanım Parkı

Ergene’nin Sağlık mahallesinde bulunan Zübeyde Hanım Parkı, Ergene ilçesi vatandaşları tarafından sık sık ziyaret edilen yerlerden biridir. Zübeyde Hanım Parkının içinde çocuklar için oyun alanı, spor aletleri, oturma ve dinlenme yerleri bulunur.

Ergene Zübeyde Hanım Parkı
Ergene Zübeyde Hanım Parkı

Ergene’ye Nasıl Gidilir?

Tekirdağ’ın Ergene ilçesine özel aracınız veya şehirlerarası otobüslerle karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Ergene ilçesi, Tekirdağ şehir merkezine 52 kilometre, İstanbul’a 143 km uzaklıktadır. Demiryolu kullanmak isteyenler tren ile Tekirdağ şehir merkezine ulaşabilir ve oradan kalkan araçlarla Ergene ilçesine ulaşabilirler. Aynı şekilde havayolu kullanmak isteyenler Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na ulaşabilir, oradan da özel araç veya toplu taşıma araçlarıyla Ergene ilçesine gidebilirler.

Ergene Cumhuriyet Parkı
Ergene Cumhuriyet Parkı

Ergene’deki Diğer Park ve Bahçeler

Ergene’de:

  • Ergene Sevgi Parkı
  • Ergene Barış Parkı
  • Cumhuriyet Parkı
  • İğneler Gençlik ve Aile Parkı
  • Zübeyde Hanım Parkı
  • Şehit Mustafa Erişen ve Şehit Sedat Mekan Parkı
  • Marmaracık Mahallesi 100. Yıl Gençlik Parkı

gibi daha birçok park, piknik alan ve spor salonları bulunur. Daha yeni kurulmuş olan Ergene ilçesi, yeni yapılan yerleriyle gelişmeye devam ediyor.

Ergene Sevgi Parkı
Ergene Sevgi Parkı

Aynı zamanda Tekirdağ’ın birçok güzel ilçesine yakın olan Ergene’ye yolu düşenlerin, Çerkezköy ve Çorlu gibi ilçelere gidip buraları gezmesini, bu ilçelerin tarihi yapı, park, bahçe ve doğal güzelliklerini görmesini öneriyoruz.

Tekirdağ’da Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Şarköy Gezilecek Yerler : Şarköy’ü Keşfedin !

Gezicini

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle

Gezicini

Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı’yı Keşfedin !

Gezicini

Yorum Yaz