Image default
Tekirdağ

Çorlu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Çorlu Gezilecek Yerler

Tekirdağ il merkezine olan uzaklığı 40 kilometredir. Marmara Denizine kıyısı olan Çorlu ilçesi gezilecek yerler itibariyle son derece güzel bir yerdir. Çorlu, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de hâlâ bu izlere rastlanıyor. Günümüzde Çorlu, Tekirdağ ilinin en kalabalık ilçesidir. Bunun yanı sıra, Türkiye genelinde önemli bir sanayi bölgesi olma niteliği taşıyor. Konum

Çorlu
Çorlu

Uzun tarihi ve güzel turistlik mekanları ile Çorlu, seyahat etmekten asla pişman olmayacağınız bir ilçedir. Köklü geçmişi ile Çorlu’da pek çok tarihi simge yapılar yer alıyor. Çorlu halkının buluşma noktası haline gelen Heykel meydanı çevresinde de gezilecek yerler oldukça fazla.

Çorlu - Çorlu Gezilecek Yerler
Çorlu – Çorlu Gezilecek Yerler

Çorluya gelen ziyaretçiler mutlaka bu heykel meydanına gelip burayı ziyaret ediyor. Çorlu gezisi yapılırken mutlaka gezilecek yerler arasında Çorlu Kalesi, Atatürk Orman Korusu, Gölbaşı Orman Parkı, Çorlu Muhacir Evi, Heykel Meydanı, Olimpos Çiftliği bulunuyor. Çorlu’ya geldiğinizde mutlaka buraları ziyaret etmeden geri dönmeyin.

Çorlu - Çorlu Gezilecek Yerler
Çorlu – Çorlu Gezilecek Yerler

Tarihi yapılardan kalıntılar taşıyan bu ilçenin halkı son derece sıcak kanlı ve misafirperverdir. Seyahatiniz esnasında günübirlik bir gezi yapmak istiyorsanız; 30 km uzaklıkta yer alan Kazak Gölü Piknik Alanı ve İlçeye yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta yer alan Uçmakdere Köyü’ ne gidebilirsiniz.

Çorlu - Çorlu Gezilecek Yerler
Çorlu – Çorlu Gezilecek Yerler

Çorlu Kalesi

Çorlu Kalesi, ilçede yer alıyor. Hıdırağa mevkiinde bulunan bu kale tarihi yapısı ve dokusu ile görenleri etkiliyor. Merkeze olan uzaklığı yaklaşık 2 kilometredir. Araba ve ulaşım, Salih Omurtak Caddesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Konumu sebebi ile taksi ile ulaşım da çok kolaydır. Tarihi Bizans İmparatorluğu zamanına kadar bir geçmişe uzanan Çorlu Kalesi’nin kalıntıları, bugün hala ilçe merkezinde varlığını koruyor. Konum

READ  Ergene'de Gezilecek Yerler Listesi
Çorlu Kalesi
Çorlu Kalesi

Eski zamanlarda Tzirallum kalesi olarak bilinen bu tarihi kale, Tekirdağ şehrini Avrupa üzerinden gelebilecek saldırılara karşı koruma amacı ile eski dönemlerde inşa edilmiştir. Yapımı Bizanslılara kadar dayanıyor. Günümüzde kale bütünlüğünü koruyamıyor ancak kalenin kalıntılarına rastlamak mümkün.

Tarihe ve arkeolojiye ilgisi olan bireyler bu kaleyi sık sık ziyaret ediyor ve bu kale hakkında bilgi ediniyor. Çorlu Kalesi, haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaretçilerine açık bir şekilde. Aşırı derecede tahribata uğramış olsa da, tarih severleri bu yoldan döndüremiyor.

Gölbaşı Gençlik Parkı

Çorlu ilçesinde yer alan bu park Hürriyet Mahallesinde bulunuyor. İlçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 10 kilometredir. Araba ile ulaşım da mümkündür. Çorlu çevre yolu ve D – 100 üzerinden bu parka gitmek mümkün. Park alanına, ilçeden kalkan minibüsler ile de gidilebilir. Yani parkı ziyaret etmek isteyen herkes kolay bir şekilde bu yere ulaşım sağlayabilir. Bu parkın çevresinde çok çeşitli restoranlar yer alıyor. Konum

Gölbaşı Gençlik Parkı - Çorlu Gezilecek Yerler
Gölbaşı Gençlik Parkı – Çorlu Gezilecek Yerler

Restoranların yanı sıra çok güzel kafeler de bulunuyor. Özellikle güzel havalarda bu park yoğun bir şekilde talep görüyor. Yemyeşil olan alanları ile büyük bir doğal gölün çevresine kurulmuştur. Şehir merkezinden uzak bir şekilde doğal bir ortamda zaman geçirmek istiyorsanız bu parka gelmeniz çok doğru bir tercih olacaktır.

Gölbaşı Gençlik Parkı
Gölbaşı Gençlik Parkı

Huzurlu bir vakit geçirmek, arkadaşlarınız ile buluşmak için son derece sakin ve huzur verici bir ortam. Bu park hafta sonları hizmet vermiyor yani park hafta sonları kapalıdır. Hafta içi olan günlerde 24 saat boyunca ziyarete açık bir şekildedir. Belediye tarafından işletilen bu parka giriş ücretsizdir. Herhangi bir ücret talep edilmez.

Heykel Meydanı

Çorlu’nun öne çıkan turistlik alanlarının başında bu meydan yer alıyor. Yöre halkı dahil olmak üzere turistler de bu meydana gelip burayı ziyaret ediyor. Çorlu ilçesinin Simgesel alanlarından biridir. Kemalettin Mahallesi’nde bulunan bu meydana ulaşım sanıldığı kadar zor değildir. Hatta herhangi bir zorluğu bulunmuyor buraya ulaşım son derece kolaydır. Çorlu halkı için burası tarihi bir buluşma, sosyalleşme alanı, noktası olarak görülüyor. Buraya gelen ziyaretçiler bir Atatürk heykeli ile Karşılaşıyor. Konum

READ  Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle
Heykel Meydanı - Çorlu Gezilecek Yerler
Heykel Meydanı – Çorlu Gezilecek Yerler

Meydanın çevresinde bulunan sokaklarda restoranlar, kafeler ve mağazalar bulunuyor. Son derece tatlı olan kafeler ve restoranlar hem modelleri dolduruyor hem de göz zevkinize hitap ediyor. Heykel Meydanı, haftanın her günü her saati ziyarete açık bir şekildedir. Yaz aylarının akşamlarında halk burada sosyalleşmek amacı ile toplanıyor. Ayrıca herhangi bir festival olduğunda yine bu meydanda insanlar toplanıyor.

Heykel Meydanı
Heykel Meydanı

Olimpos Event Garden

Çorlu ilçesinde Esece Mevkii’nde yer alan Olimpos Event Garden, ilçe mrekezine yaklaşık olarak 18 – 20 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alıyor. Buraya ulaşım çok kolaydır. D – 100 karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Çorlu’nun gözde turistik yerlerinden biri olan Olimpos Event Garden, bir at çiftliği ve restoran kompleksi olarak ziyaretçilerine hizmet sunuyor. Doğa ile baş başa zaman geçirebileceğiniz ve at binme deneyimi yaşayabileceğiniz tesis, güzel olmasının yanı sıra pazar günleri kahvaltı için de tercih ediliyor. Konum

Olimpos Event Garden - Çorlu Gezilecek Yerler
Olimpos Event Garden – Çorlu Gezilecek Yerler

Olipmpos Event Garden, güzel havalarda daha fazla müşteri çekiyor. Bu yer güzel havalarda son derece kalabalık bir yer halini alıyor. Bu yerde çocuklar ve yetişkinler için at binme eğitimleri veriliyor. Eğitmenler son derece kibar ve olabildiğinde eğitim odaklı çalışıyor. Atlar ile olan ilişkinizde sizlere yardımcı oluyor. Çocuklu olan aileler bu tesisi tercih edebilir. Sizler ailecek kahvaltı yaparken ata binen çocuğunuzu izleme imkanını yakalayabilirsiniz. Olimpos Event Garden, pazartesi günleri dışında her gün saat 12.00 ile 22.00 arasında açık bir şekilde ve ziyaretçilerine hizmet vermekte ayrıca buraya giriş tamamen ücretsizdir.

Olimpos Event Garden
Olimpos Event Garden

Çorlu Muhacir Evi

Çorlu Muhacir Evi, Cemaliye Mahallesi’nde yer alıyor ve merkeze olan uzaklığı 2 kilometredir. Ulaşım ise, Salih Omurtak Caddesi üzerinden yapılıyor. Merkezden kalkan dolmuşlar da buraya geliyor ve ulaşım bu şekilde de kolaydır. Tarihi Çorlu evi olarak bilinen Çorlu Muhacir Evi, yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu ev ahşap yapılı bir evdir. Zamanında Rum bir doktorun evi olan tarihi ev, bugünlerde müze olarak hizmet veriyor. Konum

READ  Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı'yı Keşfedin !
Çorlu Muhacir Evi - Çorlu Gezilecek Yerler
Çorlu Muhacir Evi – Çorlu Gezilecek Yerler

Müze’de, Çorlu yöresine ve halkına ait tarihi eşyalar, yöresel kıyafetler, belgeler, fotoğraflar sergileniyor. Müze dışında kalan yerler ise mutfak, yemek odası, kiler gibi mekan düzenlemeleri de burada görülebiliyor. Çorlu Muhacir Evi, yalnızca pazartesi günleri açıktır. Burayı ziyarete gelmek isteyen kişilerin günleri takip etmesi gerekiyor. Müzeye yapılacak olan giriş ücretsizdir.

Çorlu Muhacir Evi
Çorlu Muhacir Evi

Trend Arena AVM

Çorlu’da Ali Paşa Mahallesi’nde yer alıyor. Trend Arena AVM, ilçe merkezine yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım, Salih Omurtak Caddesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Merkeze son derece yakın olan konumu ile taksi ve dolmuşlar ile de ulaşım sağlanıyor. Çorlu’nun en büyük ve en kapsamlı olan alışveriş merkezi Trend Arena AVM; sinema, yeme içme, eğlence olanakları ile de ilçe de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Konum

Trend Arena AVM - Çorlu Gezilecek Yerler
Trend Arena AVM – Çorlu Gezilecek Yerler

Kış aylarında burası daha çok tercih ediliyor. Soğuk hava günlerinde içerisindeki kafelere olan talep daha da artıyor. Çocuklar için dönemsel olarak çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Trend Arena AVM, haftanın her günü açıktır. Ancak belli saat dilimleri içerisinde buraya gidilebilir. 10.00 ile 22.00 arasında ziyarete açık.

Trend Arena AVM
Trend Arena AVM


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekirdağ Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Şarköy Gezilecek Yerler : Şarköy’ü Keşfedin !

chebsra

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle

chebsra

Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı’yı Keşfedin !

chebsra

Ergene’de Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Çerkezköy Gezilecek Yerler | Popüler Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz