Image default
Tekirdağ

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler

Marmaraereğlisi
Marmaraereğlisi

Marmara bölgesinde deniz, kum ve güneş üçlüsünü en iyi tecrübe edeceğiniz noktalardan biri olan Tekirdağ’ın gözde ilçesi Marmara Ereğlisi bu imkanın yanında aynı zamanda tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Marmaraereğlisi gezilecek yerler yoğun olarak yazın tercih edilmekle beraber, keşfedilecek özel gezi durakları, denizin keyfine her daim varacağınız anların yanında köklü bir tarihe ve el değmemiş şekilde bir doğaya tanıklık etme olanağı sunuyor.

Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler
Marmaraereğlisi Gezilecek Yerler

Açıkhava Müzesi

Şehit Ahmet Oral Caddesi’nde yer almakta olan Açıkhava Müzesi’nde ilçe sınırlarından çıkarılmış kalıntılar sergileniyor. Tarih meraklıların dikkatini çeken bu gezi noktası, senenin dört mevsimi ziyaret ediliyor. 3. yüzyıla ait kaya mezarların da olduğu bu özel müzeye giriş tümüyle ücretsizdir.

Marmaraereğlisi Açık Hava Müzesi
Marmaraereğlisi Açık Hava Müzesi

Marmara Ereğlisi şehir merkezine girdikten hemen sonra, sağ taraftaki yollardan sahile çıkabilirsiniz. Daha sonra, aracınızla ortalama 200 metre sola doğru sahilden gidin. Sahil şeridinde meydana gelmiş olan enteresan kaya yapısı, kendinizi adeta uzayda, başka bir gezegende hissetmenize sebep olacaktır.

Aşıklar Tepesi

İlçenin yerlileri Aşıklar Tepesi olarak adlandırılan bu özel nokta Arka Deniz’e bakan uçurumdur. Buraya yalnızca özel araçlarla veya yürüyerek gelinebiliyor. Tepenin tam ortasında büyük bir mağara bulunuyor. Bir rivayete göre bakıldığında İkizler Mağarası’nın sonunda ilçeye giden tüneller bulunuyor. Arka Deniz ise tepenin alt bölümünde olup, kayalık alanın denizi bir anda derinleşiyor. Bu kısımda belli bir noktaya kadar araçla ulaşım mümkündür. Arka Deniz olarak isimlendirilen yerin kayalık kısmında ise bir İpli Mağara bulunuyor. Bu mağaraya giriş hem zor hem de tehlikelidir. İpli Mağara’dan ortalama 20 – 30 metre gerideki bölgede Ağlayan Mağara yer alıyor. Tabanından sürekli su damladığından bu ismi almıştır. Aşıklar Tepesi’ne herhangi bir giriş ücreti yoktur.

READ  Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi
Marmaraereğlisi Aşıklar Tepesi
Marmaraereğlisi Aşıklar Tepesi

Marmaraereğlisi Günübirlik Gezilecek Yerler

Tekirdağ’ın masmavi denizi ve bununla beraber uzun kumsalı ile yaz tatillerinde her daim öne çıkan ilçesi Marmara Ereğlisi, yalnızca sınırları içerisinde değil, çevresinde de her daim gezip görülecek pek çok yere sahiptir. Tatiliniz esnasında çevre ilçeleri ziyaret ederek, günübirlik şekilde keşifler yapmanız öneriliyor.

Tekirdağ Marmaraereğlisi
Tekirdağ Marmaraereğlisi

Kumbağ Plajı

Özellikle İstanbul’a olan yakınlığı ile avantaj sağlıyor. Plaj, yaz mevsimlerinde hafta sonu hem kafa dinlemek hem de serinlemeyi dileyenlerin Tekirdağ’daki ilk tercihlerinden biridir. Yeşille mavinin adeta buluşma noktası Kumbağ Plajı, Marmara Ereğlisi’ne ise yaklaşık 55 km mesafededir.

Kumbağ Plajı
Kumbağ Plajı

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1927 senesinde inşa edilen binasında hizmet vermekte olan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin oldukça köklü tarihine tanıklık edeceğiniz durumundaki en güzel gezi duraklarından biridir. Bahçesinde Helenistik zamandan Osmanlı’ya yetişen arkeolojik, içerisinde yer alan ise etnografik eserler sergileniyor.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Perinthos Antik Kenti

Tekirdağ’ın gezilebilir ilk ören yeri özelliğinde olan Perinthos Antik Kenti’nde kazı çalışması hızlıca devam eden tarihi açıdan önemli bir bazilika bulunuyor. Tekirdağ’ın tarihi hakkında detaylı şekilde bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka görmesi gerekli olan yerlerden biri konumundadır. Girişin ücretsiz şekilde olduğu ve ilçenin üzerine kurulduğu zaman antik kentin kalıntılarının sergilendiği bölgeye merkezden yürüyerek veya aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz.

Perinthos Antik Kenti
Perinthos Antik Kenti

Tarihi Marmara Ereğlisi’nin kısmında bulunduğu antik kentteki çeşitli kazı çalışmalarında: mermer şekilde mezar taşları, kilise kalıntıları, hipodrom yeri ve akabinde dehlizler görülebilir. Fakat, günümüzde, burası yabani şekilde otlarla kaplı, bu manzara özel otlar arasından biraz zorlukla görülebiliyor. Tarihi, İstanbul kadar köklü olan Perinthos antik kentindeki çeşitli kazı çalışmalarında, henüz temizlik çalışmaları yapılmış olmasına karşın, toprak altında Efes antik kenti kadar mühim kalıntıların olduğu belirtiliyor.

READ  Ergene'de Gezilecek Yerler Listesi

Cedid Ali Paşa Camii

Osmanlı döneminde Cedid Ali Paşa ortasında kaldığı fırtınadan kurtularak sığındığı ve her daim çok sevdiği Marmara Ereğlisi’ne gönül borcu durumunda cami yaptırmış ve buraya yerleşmesi için teşvik vermiştir. Bölgedeki Osmanlı’ya ait tek örnek olan Yeniçiftlik’teki camiyi ziyaret etmeniz öneriliyor.

Cedid Ali Paşa Camii
Cedid Ali Paşa Camii

Kazak Gölü Piknik Alanı

Kazak Gölü Piknik Alanı, en çok ziyaret edilmekte olan noktalarından biridir. 23bin m2 alanı bulunan Kazak Gölü çevresinde doğa ile beraber iç içe vakit geçirmeniz ve piknik yapmanız mümkün oluyor. Marmara Ereğlisi’ne uzaklığı ortalama 46 km’dir.

Kazak Gölü Piknik Alanı
Kazak Gölü Piknik Alanı

My Atlantis Aqua Park

Sıcak yaz mevsiminde serinlerken eğlenmek isteyenlerin her daim uğrak noktasıdır. Çorlu ilçesinde yer almakta olan My Atlantis Aqua Park’ta dört ayrı kaydırak, aile havuzu, çocuk havuzları bulunuyor. Marmara Ereğlisi’ne yaklaşık 23 km mesafededir.

My Atlantis Aqua Park
My Atlantis Aqua Park

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Süleymanpaşa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Şarköy Gezilecek Yerler : Şarköy’ü Keşfedin !

Gezicini

Kapaklı Gezilecek Yerler : Kapaklı’yı Keşfedin !

Gezicini

Ergene’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz