Image default
Genel

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Prag, Viyana ve Budapeşte Orta Avrupa’da bulunan üç ülkenin başkentleridir. Çekya’nın başkenti Prag, Avusturya’nın başkenti Viyana ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte; tarihi yerleri, müzeleri, doğal güzellikleri ve turistik diğer alanları ile diğer ülkelerden gelen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Prag, Viyana ve Budapeşte turu için tüm şehirlere en az 2 gün ayrılarak, toplamda ortalama 1 haftalık bir seyahat ile Çekya, Avusturya ve Macaristan ülkelerini ziyaret etmek ve Orta Avrupa turu yapmak mümkündür.

Türkiye’den yapılan Schengen vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net’in danışmanlarına, Prag Viyana Budapeşte turu ve vize işlemleri hakkında merak edilenleri sorduk.

2022'de Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?
2023’de Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Prag Viyana Budapeşte Turu İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Prag, Viyana ve Budapeşte turu için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Çekya, Avusturya veya Macaristan arasından tura başlanmak istenen ülke seçilerek, ilgili ülke temsilciliğine Schengen vizesi başvurusunun yapılması gereklidir.

Viyana Prag Budapeşte Turu İçin Vize Evrakları Nelerdir?

Viyana Prag Budapeşte turu için seyahate başlanacak Avusturya, Çekya veya Macaristan ülkelerinden biri için gerekli evraklar hazırlanarak vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Avusturya, Çekya veya Macaristan vizeleri için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, tarihi tur süresi boyunca geçerli, ve iki boş sayfaya sahip olan bir pasaport gereklidir.
 • Schengen vize başvuru formu: Online başvuru formunun çıktısının alınarak doldurulması ve eksiksiz olarak doldurulan formun başvuran tarafından şahsen imzalanması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişilerin 18 yaşından küçük olması durumunda başvuru formunun ebeveynler veya yasal vasiler tarafından imzalanmaktadır.
 • Fotoğraf: Güncel, 35 mm genişlik 45 mm yüksekliğe sahip, beyaz arka planda çekilmiş ve yüzün tam olarak gözüktüğü iki fotoğrafın olması gerekmektedir.
 • Schengen seyahat sağlık sigortası: 30.000 euro teminat tutarında, meydana gelecek tüm tıbbi sorunları kapsayan bir Schengen seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.
 • Konaklama belgesi: Tur boyunca gidilecek ülkelerde kalınacak bir tesisin olduğuna dair bir rezervasyon belgesi gösterilmesi gerekmektedir.
 • Mali kanıt: Başvuru sahibinin seyahat süresinde doğacak masraflarını finansal olarak destekleyebilecek bir gelir kaynağını göstermesi gerekmektedir. Banka hesap dökümü veya maaş bordroları sunulmalıdır.
 • Niyet mektubu: Başvuru sahibinin tur kapsamında ziyaret edeceği Avusturya, Çekya ve Macaristan ülkelerine dair seyahat tarihlerini, ziyaret edilecek şehirlerin bilgilerini, seyahat amacını detaylı olarak açıklayan bir vize talep dilekçesi olarak da adlandırılan niyet mektubu yazması gerekmektedir.
 • Medeni durum belgesi: Başvuru sahibinin medeni halini gösteren evlilik cüzdanı veya kimlik kartı Schengen vize başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Vize ücreti: Belirlenen vize ücretinin ödenmesi ve dekontun başvuru evrakları arasında sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat planı: Seyahat detaylarını gösteren bir planın sunulması gerekmektedir.
 • Önceki Schengen vizelerinin kopyası: Başvuru sahibinin daha önce başka bir ülke için Schengen vizesine sahip olması durumunda, bu vizelerin birer örneğini başvuru belgeleri arasında göstermesi gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Başvuru sahibini Schengen ülkesine davet eden biri bulunuyorsa bu daveti gösteren bir davet mektubunun başvuru evrakları arasında gösterilmesi gerekmektedir.
READ  Mısır Gezi Rehberi Mısır Yaşam Maliyeti

Schengen vizesi başvurusunda talep edilen gerekli evraklar, başvuru sahibinin yaşına ve mesleğine göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu yapılacak ülkeye göre, temsilcilikler tarafından farklı belgelerin talep edilmesi de mümkündür.

Prag Viyana Budapeşte Turu İçin Seyahat Planı Nasıl Olmalıdır?

Prag Viyana Budapeşte turu için seyahat planında, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair maaş veya sponsor bilgileri bulunmalıdır. Seyahat boyunca ziyaret edilecek olan Çekya, Avusturya ve Macaristan ülkelerine giriş ve çıkış tarihleri, kaç gün kalınacağı, ülke değişikliklerinde kullanılacak ulaşım bilgileri, konaklama rezervasyonları da mutlaka seyahat planında detaylı olarak açıklanmalıdır.

Prag Viyana Budapeşte Turu İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Prag Viyana Budapeşte turu için vize başvurusu yapmak için öncelikle Çekya, Avusturya ve Macaristan ülkelerinden hangisine ilk giriş yapılacağının belirlenerek, o ülkenin vize başvuru süreci takip edilmelidir. Schengen ülkelerinin vize başvuru süreçleri çoğunlukla birbirine benzerlik göstermektedir.

Vize başvurusu için gerekli vize başvuru evrakları hazırlandıktan sonra, gidilecek ilk ülkenin yetkili aracı kurumundan Schengen vize randevusu alınması gerekmektedir. Vize randevusunda evrakların vize memuruna teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Vize başvurusu tamamlandıktan sonra vize başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır. Vize başvurularının değerlendirilmesinde tek yetkili makam vizeye başvurulan ülkenin dış temsilciliğidir.

Orta Avrupa turuna Prag’dan başlamak isteyen kişiler Çekya dış temsilciliğine, Budapeşte’den başlamak isteyen kişilerin ise Macaristan dış temsilciliğine yetkili aracı kurumlar üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Seyahatlerine Viyana’dan başlayacak kişilerin ise Avusturya için yetkili aracı kuruma yapacakları Avusturya Schengen vize başvurusunun değerlendirilmesi için tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu olmaktadır.

Prag, Viyana ve Budapeşte turu için Schengen vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite acente Vizem.net’in son 5 yılda Schengen vize başvurularında elde ettiği onay oranı %97,8’dir.

READ  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

 

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Prag Budapeşte Viyana Turları İçin Vize Ücreti Ne Kadardır?

Prag, Budapeşte ve Viyana turları için vize ücreti, başvuru yapılacak ülkeye göre değişmemektedir; vize ücreti, 12 yaş ve üzerindeki başvuru sahipleri için 80 euro, 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için 40 euro olmakla birlikte, 6 yaşından küçük çocuklar için Schengen vizesi ücretsizdir.

Prag, Budapeşte ve Viyana turu için vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli durumlarda yeminli tercüme ücreti dahil yaklaşık toplam ücret 250 eurodur.

Prag Viyana Budapeşte Turu İçin Vize Ne Zaman Çıkar?

Prag Viyana Budapeşte turu için başvurulan Çekya, Avusturya veya Macaristan vizeleri ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır; değerlendirme süreci resmi tatil günlerine denk geldiğinde veya konsoloslukta yoğunluk olması halinde süreç daha uzun sürebilmektedir.

Seyahatine Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayacak olan kişilerin, VFS Avusturya üzerinden vize başvurusu sonra, vize geçerlilik süresi boyunca diğer Schengen ülkeleri için ayrıca vize alınması gerekmemektedir.

Prag Viyana Budapeşte Turu Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Prag Viyana ve Budapeşte turu yapacak kişilerin bilmesi gerekenleri Vizem.net danışmanlarına sorduk ve aldığımız cevapları aşağıda derledik.

Viyana Prag Budapeşte Turu İçin Ortalama Seyahat Masrafı Ne Kadardır?

Viyana Prag Budapeşte turu için ortalama seyahat masrafları, 1 haftalık bir tur için kişi başı 400 ile 1.000 euro arasında değişebilmektedir. Seyahat masraflarının içerisinde konaklama, yeme-içme, şehir içi ve şehirlerarası ulaşım harcamaları ile kişisel harcamalar girmektedir. Konaklama veya ulaşım imkanlarının daha uygun tercih edilmesi halinde seyahat masrafları düşebilmektedir. Aynı şekilde yeme-içme bakımından daha ekonomik tercihler yapılması da masrafların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Viyana Prag Budapeşte Arası Otobüs Fiyatları Nasıldır?

Viyana Prag ve Budapeşte arası ulaşım aracı olarak otobüs kullanılabilmektedir. Otobüsle Orta Avrupa turu fiyatları ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Viyana’dan Prag’a tek kişilik otobüs fiyatı en ucuz 12 eurodur. Viyana’dan Budapeşte’ye tek kişilik otobüs bileti fiyatı en ucuz 10 eurodur. Prag’dan Budapeşte’ye tek kişilik otobüs fiyatı ise 20 euro civarından başlamaktadır.

Viyana, Prag ve Budapeşte’de Otel Fiyatları Nasıldır?

Viyana, Prag ve Budapeşte’de otel fiyatları ülkeye, kalınacak güne ve tarihe göre değişiklik gösterebilmektedir.

READ  Dubai Gece Hayatı | Night Club - Bar - Disco

Viyana’da otelde bir gecelik konaklama fiyatı ortalama 35 euro ile 50 euro arasında değişmekle beraber, Zum Goldene Kegel Hostel’de tek gecelik konaklama ücreti yaklaşık 10 eurodur. Prag’ta bir otelde tek gecelik konaklama fiyatı 15 ila 45 euro arasında değişiklik göstermekle beraber, Czech Inn Otel’in tek gecelik konaklama ücreti yaklaşık 29 eurodur. Budapeşte’de tek gecelik konaklama fiyatı ortalama 35 euro olmakla birlikte, Avenue Hotel’de tek gecelik konaklama fiyatı ise yaklaşık 29 eurodur.

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?
Prag’da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Prag’da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Çekya’nın başkenti Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında Eski Şehir Meydanı gelmektedir. Eski Şehir Meydanı Prag’ın en kalabalık şehir merkezidir ve içinde birçok çarşı barındırmaktadır. Astronomik Saat Kulesi ve Eski Belediye Sarayı Prag’da turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Prag’da Eski Belediye Sarayı’nın kulesinden bütün şehrin manzarası izlenebilmektedir. Prag Kalesi de estetik mimarisi ve Vltava Nehri manzarası ile her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Aziz Vitus Katedrali Prag’a gelen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir katedraldir. Aziz Vitus Katedrali’nin yapımı tam 600 yıl sürmüştür ve Prag’daki en eski yapılardan bir tanesidir. Charles Köprüsü Orta Çağ mimarisini yansıttığı için turistlerce ziyaret edilirken, köprünün trafiğe kapalı olması Prag’a gelen turistlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Dans Eden Ev Prag’a bulunan en sıradışı ve modern binalardan bir tanesidir. Dans Eden Ev binasının mimarisi 1930’larda Hollywood’da oldukça popüler olan dans çifti Ginger Rogers ve Fred Astairs’den esinlenerek yapılmıştır.

Viyana'da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?
Viyana’da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Viyana’da Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Avusturya’nın başkenti Viyana’da görülmesi gereken yerler listesinde Hofburg Sarayı en başlarda gelmektedir. Marie Antoinette’nin doğum yeri olan Hofburg Sarayı günümüzde 3 bölümü müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri de Viyana’da en çok turist ağırlayan yapılardır; sarayın bahçeleri 1779 yılından beri ziyaret edilmektedir.

Aziz Stefan Katedrali 1147 yılında inşa edilmiş olup Viyana’da en çok turist çeken yapılar arasında yer almaktadır. Viyana Belvedere Sarayı yazlık konut olarak Prens Eugene için inşa edilen ve günümüzde sergilerin yer aldığı önemli bir turistik noktadır. Hundertwasser Evi de geleneksel görünümden uzak bir mimariye sahip olması sebebiyle her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?
Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerin başında Buda Kalesi gelmektedir. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Buda Kalesi’nin geçmişi 13. yüzyıla dayanmakta olup, kulede müzeler, galeriler ve kiliseler bulunmaktadır. Budapeşte Parlamento Binası dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası özelliğe sahip olup, Tuna Nehri’ne bakması sebebiyle günümüzde turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir noktadır. Aziz Stephen Bazilikası Macaristan’ın ilk kralı Stephen anısına inşa edilmiştir ve turistik bir yapıdır.

Zincir Köprü de yine Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Köprünün ayaklarında ve girişlerinde aslan sembolleri olması sebebiyle Aslanlı Köprü olarak da bilinen Zincir Köprü, her yıl çok sayıda turist tarafından görülmektedir.

Balıkçı Tabyası turistlere Budapeşte’nin sahip olduğu tüm doğal güzellikleri ve manzaraları seyretme imkanı sunduğu için Budapeşte’de gezilecek yerler arasına girmiştir. 1902 yılında yaptırılan Balıkçı Tabyası’nın isminin tabyanın yakınlarında bulunan balıkçılardan geldiği söylenmektedir.

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Online Check in Nasıl Yapılır?

Gezi Cini

Yorum Yaz