Image default
Genel

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Seyahatin en konforlu ve hızlı yolunu sunan uçaklar için günler hatta haftalar öncesinden bilet alınabilir. Ancak ucuza uçak bileti almış dahi olsanız, uçuş öncesi yaşanan gelişmeler, plandaki son dakika farklılıkları uçak bileti için değişiklik gereğine yol açabilir. Kimi zaman daha ucuz uçak bileti bulduğunuz, kimi zaman seyahat tarihini değiştirdiğiniz için bilette değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda biletin iptali, sefer değişikliği veya açığa alma için işlem yapmanız gerekir. Peki uçak bileti iptal etmek mümkün müdür, uçak bileti nasıl iptal edilir biliyor musunuz?

Uçak bileti iptali için biletin ait olduğu hava yolu şirketinin politikalarına göre işlem yapılır. Bayiden veya internet üzerinden aldığınız biletlerin statü değişikliği için alım işlemini gerçekleştirdiğiniz mecra ile iletişime geçebilirsiniz. Buna ek olarak, iptal işlemleri için uçak biletinin durumu da önemlidir. Rezerve bilet iptali ve satın alma işlemi tamamlanmış bilet iptal süreçleri farklı işler.

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?
Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

 

Rezerve Uçak Bileti İptal Edilir mi?

Daha sonra satın alma işlemi yapmak üzere rezervasyon işlemi yapılmış uçak bileti, kolaylıkla iptal edilebilir. İşlem için rezervasyon yapılan uçak Biletbayisi veya hava yolu şirketi üzerinden rezervasyon düzenlemesi yapabilirsiniz. Düzenleme için tek ihtiyacınız olan her bilet için belirlenen rezervasyon numarasıdır. Bu numara PNR kod olarak da bilinir ve rezervasyon işlemi sonrası size gönderilen bilgilendirme iletilerinde mevcuttur. İşte bu rezervasyon numarası aracılığıyla, iptal edilmesini istediğiniz biletin gerekliyse iptal nedenini belirtebilir, talebinizi iletebilirsiniz. Talebinize kısa sürede yanıt oluşturulur ve rezerve edilmiş uçak biletinin iptal işlemine dair bilgilendirme iletilir.

READ  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Rezerve uçak bileti iptal işlemlerinin bir hayli kolay olması, uçak bileti ararken daha uygun bilet bulma veya plan değişikliği ihtimaline karşı çok sayıda rezervasyon yapılmasına yol açabilir. Siz de farklı uçuşlara rezervasyon yaptırarak, son planınıza göre bir bileti satın alabilir, diğerlerini iptal edebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir hak kaybı olmadan size en uygun uçak bileti seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Halihazırda, uçuş öncesinde satın alınmamış rezerve biletler kendiliğinden iptal olur.

Satın Alınmış Uçak Bileti İptal Edilir mi?
Satın Alınmış Uçak Bileti İptal Edilir mi?

Satın Alınmış Uçak Bileti İptal Edilir mi?

Satın aldığınız uçak bileti, belli şartlar çerçevesinde iptal edilebilir. İptal şartları, uçak bileti satın alma işlemi için tercih ettiğiniz hava yolu şirketine bağlıdır. Örneğin, Türk Hava Yolları, bilet iptali durumunda bazı kesintiler yaparak, uçuş saatine 12 saat kala iptal ve ücret iadesini gerçekleştirir. Ancak biletleme servis ücreti gibi belli hizmet tutarları alıcıya iade edilmez. Bunun yanında, yolculuk sınıfı ve güzergahı da iptal sürecini değiştirebilir. Örneğin, THY’nın Kıbrıs uçuşlarında iptal talebi için ceza ücreti devreye girebilir. Buna ek olarak, Q/T/L/V/P/W/U sınıflarında iade yapılamaz. Ayrıca, iptal ve iade koşulları, ceza ve kesinti ücretleri, firma tarafından belirlenir ve değişiklik gösterebilir.

Alacağınız tutardan yapılacak kesinti, hava yolu şirketi tarafından belirlenir. Ancak bazı uçak biletlerinde, kesintisiz iade hakkı tanınır. Kesintisiz iptal edilebilecek biletleri alırken, “iade garantisi” kapsamında cüzi bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer ek ücret karşılığında iptal garantili bilet aldıysanız, herhangi bir kesinti olmadan iptal ve iade işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Uçak bileti iptal işlemleri sırasında, varsa kesintiler sonrası belirlenen, iade edilecek tutar, yalnızca kart sahibine ve ödemeyi yaptığı kredi kartına gönderilir. Diğer bir deyişle, uçak biletini aldığınız karta, aynı ödeme şekli ile iade alırsınız.

READ  Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Eğer seyahat iptal olmamış yalnızca tarihi değişmişse, satın aldığınız biletin tarihini değiştirebilirsiniz. Uçuş için aldığınız bileti iptal edebilir, bunun yerine açığa aldığınız biletle belli bir süre içinde yeni bir uçak bileti satın alabilirsiniz. Bu süre genellikle uçuş tarihi itibarıyla bir yıldır.

Buna ek olarak, iptal ile açığa alınan biletlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta uçak bileti fiyatları olur. Uçak bileti sorgulama işlemleri sırasında açığa alınan bilet ile güncel uçak biletleri arasında fiyat farkları olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, yeni seyahat tarihindeki en ucuz uçak bileti fiyatı, daha önce iptal ettiğiniz biletten daha yüksek olabilir. Bu durumda, “uçak bileti satın al” butonuna tıkladığınızda aradaki fark, ödenmesi gereken uçak bileti ücreti olarak karşınıza çıkar ve işlemin tamamlanması için bu miktarı ödemeniz gerekir. Ödemeyi yapmanızın ardından yeni tarihli uçak bileti tanımlanır.

Biletbayisi.com ile Uçak Bileti İşlemleriniz Güvende!

Biletbayisi.com, en uygun uçak bileti al seçeneğinden yararlanmak isteyenlere güvenli rezervasyon ve satın alma işlemi vadeder. Üstelik online uçak bileti Biletbayisi ile rezervasyonlarınızı hem internet üzerinden hem de mobil uygulamadan, 7 gün 24 saat iptal edebilirsiniz. Dilerseniz Biletbayisi.com çağrı merkezine ulaşabilir ve rezervasyon halindeki biletinizin iptal işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Rezerve bileti iptal etmek için PNR numarasını bilmeniz yeterlidir.

Satın aldığınız uçak bileti için Biletbayisi.com üzerinden iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesi veya mobil uygulama üzerinden aldığınız uygun uçak bileti tutarını, hava yolu şirketinin iptal şartları uyarınca Biletbayisi.com aracılığıyla iade alabilirsiniz. Bu durumda; iptal, iade, açığa alma gibi süreçlerde kesinti tutarı, varsa ceza ücreti, iptal süresi ve açık bilet kullanım zaman dilimi hava yolu şirketinin kurallarına tabidir. İptal süreci, hava yolu şirketinin şartları ve işlemler hakkında, Biletbayisi.com’un alanında uzman müşteri destek ekibinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

READ  İstanbul'a Yakın Termal Oteller: "Yalova Termal Oteller"

Güvenli uçak bileti alışverişleriniz için Biletbayisi.com’u tercih edebilir, hemen avantajlı fiyatlarla seyahat planınızı yapabilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Online Check in Nasıl Yapılır?

Gezi Cini

Yorum Yaz