Image default
Genel

Diyarbakır’ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranları

Diyarbakır’ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranları

Zengin kültürü ve yöresel açıdan sahip olduğu zenginlikleriyle öne çıkan Diyarbakır, meşhur yemekleriyle adından sıkça söz ettirmektedir. Mutlaka keşfedilmesi gereken birçok özel yemeği ile Diyarbakır gastronomik açıdan Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biridir. Genellikle etli yemeklerin ön plana çıktığı şehre gidenler, Diyarbakır neyi meşhur sorusunu sorduğunda meftune, pıçık, nardanaşı ve cartlak kebabı gibi sıra dışı lezzetler ile karşılaşmaktadır.

Meftune
Meftune

1.  Meftune

Meftune, Diyarbakır’a özgü oldukça lezzetli bir yemektir. Yörede oldukça yaygın bir şekilde tüketilen meftune, Diyarbakır’ın neyi meşhur denilince ilk akla gelen lezzetlerden biridir. Ekşi tadıyla ün salan tarife bu tadı içerisinde yer alan sumak vermektedir. Genellikle etle yapılan meftune yöreye göre kabak veya patlıcan eklenerek de hazırlanabilmektedir. Meftunenin tadına, Diyarbakır’da hizmet veren Tokçana Lahmacun Kebap & Sulu Yemek’te bakabilirsiniz.

Pıçık
Pıçık

2.  Pıçık

Yoğurt ve bulgurdan yapılan pıçık, Diyarbakır’ın özel lezzetlerinden biridir. Üzerine eklenen salça ile birlikte benzersiz bir hâl alan pıçık, yöreye özgü baharatlarla süslenerek servis edilmektedir. Yapımında ev yoğurdu kullanılan bu yemek, dolayısıyla kendisine özgü ekşiliğiyle bilinmektedir. Diyarbakır’daki evlerde sıkça yapılan pıçık, şehir merkezindeki birçok restoranda servis edilmektedir. Pıçık adlı bu lezzetli yemeği Diyarbakır’da tatmak isteyenler Kaburgacı Selim Amca’yı ziyaret edebilir.

Kibe Mumbar Dolması
Kibe Mumbar Dolması

3.  Kibe Mumbar Dolması

Kibe mumbar dolması, ülkemizin farklı noktalarından yapılan benzerlerinden daha farklı bir tada sahiptir. Kibe kullanılarak yapılan bu lezzet, ağızda dağılan yumuşaklığı ile ünlüdür. Salçalı suyla birlikte servis edilmektedir. Diyarbakır mutfağını en iyi özetleyen tatlar arasında öne çıkan kibe mumbar dolması, şehir merkezindeki birçok sulu yemek lokantasında servis edilmektedir. Bu lezzetin tadına bakabilmek için kibe mumbar dolması ile ünlü Paçacı Fazıl Usta’yı seçeneklerinizin arasına ekleyebilirsiniz.

READ  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

4.  Gevre

Gevre, Diyarbakır yöresinde çok tüketilen bir börektir. Görünüşü itibariyle klasik katmeri andırsa da sunduğu lezzet şöleniyle mutlaka tadına bakılması gereken Diyarbakır lezzetleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yörede “bayram böreği” adıyla da bilinen gevre¸ yaz kış fark etmeksizin rahatlıkla tüketilebimektedir. Gevre’yi en keyifli şekilde Gabo Kitchen’da yiyebilirsiniz.

Kavurmalı Diyarbakır Dolması
Kavurmalı Diyarbakır Dolması

5.  Kavurmalı Diyarbakır Dolması

Yöreye has lezzetlerden biri de kavurmalı Diyarbakır dolmasıdır. Bol malzeme ile yapılan Kavurmalı Diyarbakır dolması, yörede genellikle özel misafirlere ikram edilmektedir. İçerisinde dolmalık biber, patlıcan, sumak, pirinç, salça ve nane başta olmak üzere birbirinden lezzetli ürünler bulunmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde yapılsa da Diyarbakır’da mutlaka deneyimlenmesi gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kavurmalı Diyarbakır dolması için merkeze yakın konumda hizmet veren Pera Yemekevi’ni tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır Ciğer Kebabı
Diyarbakır Ciğer Kebabı

6.  Ciğer Kebabı

Diyarbakır gezileri sırasında ziyaretçilerin vazgeçemeyeceği bir lezzet olacak olan ciğer kebabı, kendine has tarifiyle adından söz ettirmektedir. Diyarbakır başta olmak üzere çevre illerde de sıklıkla tüketilmektedir. Yapımı oldukça zahmetli olan bu kebap, kuzu karaciğeri ve kuyruk yağıyla benzersiz bir lezzet şöleni ortaya çıkarmaktadır. Bulgur pilavı, domates ve biber ile servis edilen ciğer kebabı, şehir merkezindeki birçok kebapçıda rahatlıkla bulunabilmektedir. Ciğer kebabı lezzetini riske atmamak için tercih edebileceğiniz yerler arasında Umut Ciğercisi öne çıkmaktadır.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz