Image default
Genel

Online Check in Nasıl Yapılır?

Online check in bir yolcunun seyahat öncesinde internet üzerinden uçuş bilgilerini doğrulayarak ve koltuk seçimi yaparak uçağa girişini tamamlamasını sağlar. Genel olarak anlatmak gerekirse geleneksel metotta yolcu havaalanına gelmekte, check-in kontuarında veya otomatik check-in makinelerinde manuel olarak check-in yapmaktadır.

Online check in bir yolcunun seyahat öncesinde internet üzerinden uçuş bilgilerini doğrulayarak ve koltuk seçimi yaparak uçağa girişini tamamlamasını sağlar. Genel olarak anlatmak gerekirse geleneksel metotta yolcu havaalanına gelmekte, check-in kontuarında veya otomatik check-in makinelerinde manuel olarak check-in yapmaktadır.

Ancak online işlemler bundan çok daha farklı bir yapıya sahiptir.  Söz konusu işlemler ilgili havayolu şirketinin web sitesi veya mobil uygulaması aracılığıyla yapılır. Yolcular seyahatten önce belirli bir süre önce gerçekleştirebilir. Bu işlem sırasında kişiler uçuş bilgilerini doğrulamakta, koltuk seçmekte ve bagaj bilgilerini girebilmektedir. Gerekliyse ekstra bagaj seçimi de yine yapabilir.

Online yapılan bu işlemler, size zaman kazandırmak için oldukça önemlidir. En uygun uçak bileti satın almak istiyorsanız size koltuk seçimi ya da bagaj seçimi gibi olanaklar tanıdığı için avantajlıdır.

Online Check-in Avantajları Neler

Genel anlamda online check in nedir sorusunun yanıtı yukarıda verdiğimiz gibidir. Ancak insanlar zaman zaman neden bu işlemleri geleneksel yönteme göre tercih etmesi gerektiğini de düşünebilir. Temel olarak bu sistemin size sağladığı avantajlar şöyledir:

  • Online check-in yaparak havaalanında uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız.
  • Evinizden veya herhangi bir yerden internete erişebildiğiniz herhangi bir cihazdan hızlıca tamamlayabilirsiniz. Online check in ile havaalanına daha az zaman harcayarak, daha fazla zaman kazanabilirsiniz.
  • İşlem esnasında sırasında, uçuşunuz için uygun olan boş koltukları görüp seçme imkânınız vardır. Bu sayede tercih ettiğiniz koltuğu seçebilir ve daha rahat bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak bu uçak bilet fiyatları üzerinde etki edebilmektedir.
  • Eğer aileniz veya seyahat arkadaşlarınızla yolculuk yapıyorsanız, online check in ile oturma düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Böylece birlikte oturmak istediğiniz kişilerle yan yana gelebilirsiniz.
  • Ekstra bagaj isteyip istemediğiniz gibi işlemleri kolay şekilde seçebilirsiniz.
READ  Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bakımdan işlemler size pek çok artı kazandırır. Ayrıca en uygun uçak bileti satın almak istiyorsanız, işlemleri önceden tamamlamak her zaman önerilir.

Online Check in Nasıl Yapılır?

Özellikle ilk kez uçak yolculuğu yapacak olanlar ya da ilk defa online check-in gerçekleştirecek bireyler, online check in nasıl yapılır sorusunu da sorabilmektedir. Bu işlemler hiçbir zorluk taşımamaktadır. Havayolu firmasına göre değilse de genel anlamda şu şekilde yapılır:

  • Havayolu şirketinin resmî web sitesine veya mobil uygulamasına girilir.
  • Web sitesi veya mobil uygulama açıldıktan sonra, check-in işlemi için ayrılmış olan sekme veya menü bulunur.
  • Check-in sayfasında seyahat tarihini, uçuş numarasını ve rezervasyon kodunu (PNR) yazılır. Bu bilgileri e-posta veya SMS içerisinde bulabilirsiniz. Alternatif olarak bazı havayolu şirketleri sadece rezervasyon kodunu ve soyadınızı girmenizi isteyebilir.
  • İsterseniz bundan sonra uçuşunuz için kullanılabilir koltukları görüntüleyebilir ve tercih ettiğiniz koltuğu seçebilirsiniz.
  • Ekstra bagajınız varsa buna yönelik sunulan seçeneklerden bir tanesi belirlenir.

Bu işlemlerin tamamlanması ile online check-in de gerçekleştirilir. En uygun uçak bileti almak istiyorsanız rezervasyon işlemleri önceki zamanlarda yapılabilir.

Online Check in Ne Zaman Yapılır?

İlk kez online check-in yapacak kişiler, online check in ne zaman yapılır sorusunu da beraberinde sorabilmektedir. Genel olarak bu işlemler uçuş saatinden 24 saat önce başlamaktadır Uçuşa 90 dakika kalan sürede ise sona ermektedir.

İşlemler bu zaman aralığında ilgili havayolu firmasının resmi internet sitesi üzerinden ya da resmi mobil uygulaması vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Online olarak check-in yapıldıktan sonra biniş kartı bilgileriniz girmiş olduğunuz e-posta adresine kısa sürede postalanmaktadır. Ardından sadece dilerseniz bunun çıktısını almanız kalır.

Yine de isterseniz mobil giriş barkodu aracılığıyla, uçağa girişinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. En uygun uçak bileti almak istiyorsanız uçuş saatlerinizi önceden belirleyip rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz.

READ  Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz