Image default
Azerbaycan

Nahçıvan Gezilecek Yerler

Nahçıvan Gezilecek Yerler

Nahçıvan
Nahçıvan

Nahçıvan, Türkiye‘nin az tanınan komşularından biridir. Azerbaycan‘a bağlı bir cumhuriyet olan Nahçıvan, ana karasıyla arasında kara yolu bağlantısı olmaması Türkiye ile Nahçıvan arasındaki Dilucu Sınır Kapısı ile dünyası ile iletişimini sağlıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kapısı, Doğuda gösterdiği başarılarla asker Kazım Karabekir Paşa’nın ise Şark Kapısı nitelendirdiği Nahçıvan, 1921 Kars Anlaşması’nda Türk heyetinin sonucunda Azerbaycan egemenliğine bırakıldı. Haliyle Nahçıvan gezilecek yerler kültürel olarak benzerlikler taşıdığını göreceksiniz.

Nahçivan Gezilecek Yerler
Nahçivan Gezilecek Yerler

Nahçıvan Kent Merkezi

Aradan geçen 100 senede seyahat kültürünün gelişmesi, ulaşım artması ve farklı coğrafyalara seyahat eden kişi sayısının artmasına doğu sınırımızın yanımızdaki komşumuz Nahçıvan’ı yeteri kadar tanıyabilmiş değiliz. Başkenti Nahçıvan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, hariç 7 idari bölgeden oluşuyor.

Nahçivan Kent Merkezi
Nahçivan Kent Merkezi

Nahçıvan Gezilecek Yerler

Nahçıvan, hem Azerbaycan’a özerk cumhuriyetin ismi bu devletin başkenti. Nahçıvan gezilecek yerlerden bu yazımda yalnızca Nahçıvan kent noktalardan söz edeceğimiz. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nahçıvan gezilecek birçok nokta birbirine yakın ve yürüme mesafesinde.

Azerbaycan Nahçivan
Azerbaycan Nahçivan

Sovyet döneminin izlerini geniş caddeleri, bir küçük çöp parçasının bile temiz sokakları, insana huzur veren yemyeşil dokusu, ve yardımsever yerel halkı, leziz yemekleri ve 24 saati hiçbir güvenlik endişesi olmadan keşfedebileceğiniz Nahçıvan’da özellikle kültür, doğa ve gastronomi tutkunları için onlarca bulunuyor.

Haydar Aliyev Müzesi

Azerbaycan’ın lideri Haydar Aliyev, Nahçıvan’ın yetiştirdiği önemli isim. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü, Nahçıvan Yüksek Meclisi’nin üçüncü başkanı olan Aliyev, aynı zamanda Azerbaycan’ın görevdeki İlham Aliyev’in babası. Azerbaycan’da ‘lider’ ve ‘ulu önder’ unvanlarını Haydar Aliyev’in çocukluk ve dönemi, ailesi, eğitim, siyasi ve askeri kesitler bulabileceğiniz Haydar Aliyev Müzesi Nahçıvan kent merkezinde uğranması gereken ilk biri.

READ  Azerbaycan Gece Hayatı | Disko ve Barları
Haydar Aliyev Müzesi
Haydar Aliyev Müzesi

Haydar Aliyev Müzesi, 5 bölümden oluşuyor ve müzede kişisel eşyaları, kıyafetleri, takdim edilen hediyeler, fotoğraf ve oluşan 5 bine yakın eser sergileniyor. Tüm müzelere giriş ücretsiz. Müze oldukça ilgili ve ziyaretçilere rehberlik de yapıyor. Müzenin önündeki yer alan Haydar Aliyev’in görkemli anıtına da atmadan müzeden ayrılmayın.

Nahçıvan Devlet Halı Müzesi

Nahçıvan Devlet Halı Müzesi Haydar Aliyev Müzesi’ne 50 metre, kent merkezinde mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında. Resmi 1998 yılında kurulan müze Mart 2010’dan yana yeni binasında hizmet veriyor. Nahçıvan en çok etkileyen müzelerden biri olan Halı 3 bin 500’den fazla eser sergileniyor. Bu 331’i ise halılardan oluşuyor. Farklı dönemlerden etkileyici halının sergilendiği müzede keçe, hasır ve kazık halılar ile rengarenk işlemeli el dokuması çeşitlerinin birçoğu Azerbaycan’ın milli yansımasını gösteriyor. Nahçıvan’daki tüm müzdelerde olduğu gibi halı müzesine de giriş ücretsiz.

Nahçıvan Devlet Halı Müzesi
Nahçıvan Devlet Halı Müzesi

Mümine Hatun Türbesi

Mümine Hatun Türbesi, kent merkezinde 12. yüzyıldan kalma bir kümbet. Büyük Selçuklu atabeylerinden İldenizoğulları 1186 yılında inşa edilen türbe, kurucusu Şemsettin İldeniz’in karısı Mümine Hatun için Kızıl Arslan tarafından yaptırılmış. Türbenin ise Nahçıvan’da farklı eserlere de imza atan Bin Ebubekir.

Mümine Hatun Türbesi
Mümine Hatun Türbesi

Tamamen tuğladan inşa türbe 25 metre yüksekliğinde. Selçuklu İslam mimarisinin tüm özelliklerini türbenin etrafını çevreleyen kuşatma duvarı ile minareli taç kapısı günümüze başaramamış. Tarihi belgeler ve arşivlerdeki ve fotoğraflara bakılarak aslına şekilde restore edilen kümbetin yanı koç ve koyun şeklindeki mezar taşlarının bir de açık hava müzesi bulunuyor.

Han Sarayı

Han Sarayı, Nahçıvan idari merkezi olan, 1747 yılında Haydar Kuli tarafından kurulan hanlığın izlerini en önemli yapı. Günümüzde Han, Devlet Tarih ve olarak ziyaret edilebilen saray, I. Kalbalı Han inşa ettirilmiş. 23 Ekim 2010 tarihinde müzeye yapının içerisinde 8 ve 900’den fazla eser sergileniyor. Müzede sergilenen arasında Nahçıvan hanlığına ait belgeleri, fotoğraflar, Nahçıvan hanlarının seceresi bulunuyor.

READ  Azerbaycan Gece Hayatı | Disko ve Barları
Han Sarayı Nahçivan
Han Sarayı Nahçivan

Nahçıvan Kalesi

Nahçıvan Kalesi, kent merkezinin güneydoğusunda yer alıyor. Yerel arasında Toprak Kale ve Köhne Kale gibi anılan kalenin inşa tarihi net olarak bilinmiyor. Bazı kalenin Sasani hükümdarlarından III. Yazdegird yaptırıldığını düşünüyor. 1957 ile 1959 arasında kale çevresinde arkeolojik kazılarda bulunan kale içerisindeki müzede sergileniyor.

Nahçıvan Kalesi
Nahçıvan Kalesi

Hüseyin Cavid’in Evi Müzesi

Azerbaycan en önemli isimlerinden, şair ve oyun yazarı Cavid’in doğduğu evde kurulu. 1981 yılında müze olarak evde Hüseyin Cavid’in kişisel eşyaları, kesitler sunan fotoğraflar, eserleri, yazdığı ve sahnelenen afişleri, hatıraları ve ev eşyaları bulunuyor. Müzenin çiçeklerle dolu. Müzeye giriş ücretsiz.

Hüseyin Cavid’in Evi Müzesi
Hüseyin Cavid’in Evi Müzesi

Hüseyin Cavid’in Anıt Mezarı

Hüseyin Cavid’in anı, Azerbaycan’ın ünlü şairi ve oyun yazarı Cavid’in müze olarak düzenlendiği doğduğu evin yanı konumlanıyor. 1882 yılında doğan Hüseyin Cavid 1906-1910 yılları arasında İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde aldığı üniversite ardından döndüğü memleketinde dönemin baskıcı rejiminin doğrultuda eserler yazmadığı için sürgüne yollandı. Sürgünde olduğu Magadan şehrinde 1941 yılında eden Hüseyin Cavid’in naaşı 1982, doğumunun 100. yılında Haydar Aliyev’in mücadelesiyle Sibirya’dan doğduğu evin yanı başındaki mezara yerleştirildi. Nahçıvan’ın en ziyaret edilen biri olan anıt mezar tüm ziyaretçilerini karşılıyor.

Hüseyin Cavid’in Anıt Mezarı
Hüseyin Cavid’in Anıt Mezarı

Devlet Bayrakları Müzesi

Devlet Bayrakları Müzesi, Bayrak adı verilen devasa bir parkın içerisinde, hakim bir tepede konumlanıyor. 22 Ağustos 2014 hizmete açılan müzede Nahçıvan’da kadar hüküm süren devletlerin sergileniyor. Bu devletlerin haritaları ve armaları gibi onlarca farklı sembolü müzeye Bayrak Meydanı’ndan bir merdiveni ulaşabiliyorsunuz. Müzenin yer alan devasa Azerbaycan bayrağı Nahçıvan’ın noktasından rahatlıkla görülebiliyor.

Devlet Bayrakları Müzesi
Devlet Bayrakları Müzesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Gece Hayatı | Disko ve Barları

Gezicini

Yorum Yaz