Image default
Genel

Kıbrıs’ta Mutlaka Yapılması Gerekenler

Kıbrıs uçaklı paket otelleri her yıl bir öncekinden daha fazla tercih ediliyor. Ercan Havalimanı ile ülkeye giriş yapmanıza imkân tanıyan bu paketler, profesyonel rehberler aracılığıyla unutulmaz bir tatil deneyimi vaat ediyor. Oldukça yoğun bir ilgi gören uçaklı paket otellerinin konforlu ve lüks bir tatil için benzersiz bir seçenek olduğunu söylemek mümkündür.

Akdeniz semalarında bir ada ülkesi olan ve güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan Kıbrıs zengin bitki örtüsü, doğal güzellikleri, sıcak kumsalları ve tarihî yapılarıyla her yıl milyonlarca turistin akın ettiği bir tatil merkezidir. Gece hayatı ve eğlence konusunda da önemli zenginlikler sunan Kıbrıs, özellikle Türk turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir.

Kıbrıs seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken pek çok yer bulunur. Tüm bunların yanı sıra bir ada ülkesi olan Kıbrıs, yapılması gereken çok sayıda aktivite ile de eğlenceli bir deneyim sunar. Kendine ait farklı liman kentleri olan ve her biri birbirinden farklı turistik destinasyonlar içeren Kıbrıs mutlaka yapılması gereken çok sayıda aktivite bulundurur.

Kıbrıs denildiğinde pek çok kişi tarihî detaylarla dolu bir tatil yapacağını düşünse de bu durum tamamen doğru değildir. Ülkede tarihî açıdan dikkat çekici pek çok yapı bulunsa da yalnızca tarihî yapılarıyla değil, doğal güzellikleri ve eğlenceli aktiviteleriyle de dikkat çektiğini söylemek gerekir. Su altı dalışı, tarihi geziler, tekne turları ve trekking gibi heyecan dolu aktiviteler yaparak Kıbrıs seyahatinizi çok daha eğlenceli hâle getirmeniz mümkündür.

Kıbrıs Hakkında

Akdeniz’de bir ada olan Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adadır. Türkiye ile komşu olan Kıbrıs pek çok açıdan Türkiye ile önemli bağlantıları olan bir ada ülkesidir. 1963 ve 1974 yılları arası, Türk ve Rum toplumları arasında kültürel farklılıklar sebebiyle meydana gelen sürtüşme dolayısıyla bir savaşa neden olmuştur. Türkiye’den gelen askeri müdahaleyle 1974’te Kıbrıs Adası birbirinden ayrı iki bağımsız devlet hâline gelmiştir. Kuzey bölgesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güney bölgesinde ise Kıbrıs Rum Yönetimi yer alır.

Bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu için kültür ve din konusunda önemli bir mozaik sunar. Ülkenin her yerinde ve şehirlerde cami ve kilise gibi farklı dini yapılar görmek mümkündür. Köklü bir geçmişe sahip olması tarihi ve etnik açıdan mutlaka ziyaret edilmesi gereken çok sayıda yerin oluşmasını sağlar.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kıbrıs 4 mevsim boyunca ziyaret edilir. Ülkede turizm sezonu oldukça uzun sürer. Tarihi ve kültürel turlar için bahar aylarında, yaz tatilleri içinse temmuz ve ağustos aylarında ziyaret edilmesi önerilir. Kış aylarında yağış olması muhtemel olsa da oldukça kısa sürelidir. Bu durum, ülkenin hem yaz hem kış aylarında ziyaretçi çekmesini sağlar.

Kıbrıs’ta Mutlaka Yapılması Gerekenler

Yamaç Paraşütü

Kıbrıs otelleri, keyifli bir konaklama imkânı sunarken yaz aylarında tatil için en çok tercih edilen lokasyonların başında gelir. Seyahatinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürmek ve ekstrem sporlar gerçekleştirmek istiyorsanız seyahatiniz esnasında yamaç paraşütü yapmanız önerilir. Genellikle çift kişilik olarak yapılan ve adanın nefes kesen manzarasını havadan seyretmek için muhteşem bir fırsat sunan yamaç paraşütü Kıbrıs’ın farklı yerlerinde yapılabilir.

READ  Fethiye’de Balayı İçin En Güzel Kiralık Villalar

Yamaç paraşütü için Kıbrıs’ın en ideal yeri Beşparmak Dağları’dır. Dağlarda bulunan St. Hillarion Kalesi’nin batısında yer alan ve 850 metre yükseklikte bulunan alandan yamaç paraşütü yapabilir, nefes kesici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Eğer daha önce yamaç paraşütü gibi aksiyon dolu bir aktivite gerçekleştirmediyseniz veya çok yüksekten bu aktiviteyi gerçekleştirmek sizi tedirgin ediyorsa Karpaz’daki alçak ve yumuşak uçuş deneyimi sunan yamaç paraşütünü tercih edebilirsiniz. Farklı imkânlar ve olanaklar tanıyan yamaç paraşütü aktivitesi Kıbrıs seyahatinizi benzersiz bir deneyim hâline dönüştürür.

Paraşüt öncesi eğitmenler ile iletişime geçer ve nasıl bir deneyim yaşamak istediğinizi aktarırsınız. Manzaralı, sakin ya da yüksek adrenalinli bir aktivite olan yamaç paraşütü alanında uzman eğitmenler aracılığıyla gerçekleştiği için tamamen güvenlidir.

Uçuşu gerçekleştirecek pilot gereken güvenlik bilgilerini sizinle paylaşır. İki kişi pilota bağlı olan paraşüte bindiğinizde aktivite başlar. Tamamen güvenli olduğu için yalnızca muhteşem manzaranın tadını çıkartmanız gerekir. Yamaç paraşütü esnasında profesyonel kameramanlar tarafından fotoğraf ve filminiz çekilir. Bu durum hayat boyu hatırlayacağınız bir anıya sahip olmanızı sağlar.

Tekne Turu

Her yaş ortalamasına uygun bir aktivite olan tekne turu Kıbrıs uçaklı paket otelleri fırsatlarından yararlanarak deneyebileceğiniz aktivitelerden biridir. Muhteşem manzaralara sahip olan Kıbrıs’ta, çevredeki adaları daha yakından incelemek ve unutulmaz bir deneyim yaşamak için tekne turu yapmanız önerilir.

Tekne turları farklı şirketler tarafından gerçekleştirilir. Büyük çoğunluğu bütün gün boyunca sürecek bir planı kapsar. Sabahın erken saatlerinde hareket eden tekne, akşam saatlerine kadar pek çok farklı koy gezme şansı yaratır. Her koyda belirli bir süre durulur. Böylelikle muhteşem koyların eşsiz denizine girebilirsiniz.

Tekne turu için ödemeniz gereken ücret çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Tekne turları genellikle bütün bir gün boyunca devam ettiği için yemek gibi imkânlar sunar. Tekne turu tarafından sizlere sunulan yeme içme imkânlarına bağlı olarak ödemeniz gereken ücret değişir.

Kıbrıs’ta yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri olan tekne turu için ihtiyacınız olan yalnızca mayo ve bikinilerinizdir. Özellikle yaz aylarında yapılan Kıbrıs seyahatlerinin vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer alan tekne turları eğlenceli anlar geçirmenize olanak sağlar.

Tekne turları genellikle Girne bölgesinde yer alan koyları ziyaret eder. Ziyaretiniz esnasında su sporları yapabilirsiniz. Huzurlu, eğlenceli ya da yalnızca aksiyon dolu bir aktivite için tercih edebileceğiniz tekne turları farklı tatil ihtiyaçlarını başarılı şekilde karşılar.

Scuba Diving

Son yılların en sevilen aksiyon dolu aktivitelerinden biri hâline gelen scuba diving bir dalış aktivitesidir. Son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Yüzme biliyorsanız ve dalış yapmaya engel teşkil edecek bir sağlık sorununuz yoksa Kıbrıs’ta yapmanız gereken aktivitelerin arasında scuba diving yer alabilir.

Tüplü dalış olarak da adlandırılan scuba diving, suyun altında nefes almayı mümkün kılan bir tüp ve dalgıç elbisesi aracılığıyla dalmanıza imkân tanır. Deniz gözlüğü gibi ekipmanlar ile yapıldığı için kendinizi tamamen konforlu hisseder ve bu esnada denizaltını keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

READ  Balayı Oteli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kıbrıs dalış yapmak için en ideal yerlerden biridir. Akdeniz’in berrak ılık sularına sahip olan Kıbrıs hem yeni başlayanlar hem de deneyimli dalgıçlar için muhteşem bir dalış bölgesi imkânı sunar. Kıbrıs’ta dalış yapmak istiyorsanız uluslararası PADI merkezleri, CMAS ve BSAC üyesi dalış merkezleriyle iletişime geçmeniz önerilir.

Scuba diving adı verilen bu aktivite tek seferlik klasik dalışlardan farklıdır. Öncesinde belirli bir teorik ve pratik eğitim bulunur. Kıbrıs’ta bu alanda hizmet veren pek çok yer olduğu için alanında uzman ve profesyonel eğitmenler ile eğitim alabilirsiniz.

Scuba diving için alınması gereken eğitim, ihtiyaç duyulan teçhizatlar ve dalışın ne zaman gerçekleşeceği gibi etkenler aktivite için ödemeniz gereken ücreti değiştirir. Yaz tatilinizi benzersiz bir deneyim yaşamak ve yeni bir kazanım elde etmek istiyorsanız Kıbrıs otelleri ile konaklarken dalış eğitimleri alabilirsiniz.

Paintball

Paintball takım çalışmasına, hızlı düşünme ve karar verme yetilerine, koordinasyona, dayanıklılık ve dengeye aynı anda ihtiyaç duyulan bir aktivitedir. Her yaştan insan tarafından tercih edilebilecek, aksiyon dolu ve heyecanı yüksek bir aktivite olan paintball yaklaşık 60 dakika süren bir oyundur. Öncesinde 15 dakikalık bir hazırlık süreci olur. Bu sebeple paintball yapmadan en az 15 dakika önce alanda olmalısınız.

Kıbrıs, tarihî ve turistik yerleriyle dikkat çeken bir ülke olduğu kadar eğlence merkezleriyle de ön plana çıkar. Kıbrıs’ın farklı yerlerinde paintball gibi eşsiz aktiviteler yapabilirsiniz.

Paintball adı verilen bu oyunun temel amacı takımınızı korumak ve karşı takımdaki oyuncuları vurarak kazanan takım olmaktır. Açık bir alanda gerçekleşen ve heyecanı çok yüksek bir aktivite olan paintball, değişken ücretler ile tercih edebileceğiniz aktivitelerden biridir. Takımların kaç kişi kurulacağı, oyunun nerede oynanacağı ve oyun merkezinin verdiği diğer hizmetler fiyatlarının belirlenmesinde etkili olur.

Paintball oynamak için herhangi bir sağlık sorununuz olmaması gerekir. Eğlence merkezine gittiğiniz takdirde oyun esnasında dikkat etmeniz gereken etkenler hakkında sizlere bilgiler aktarılır. Böylelikle yaz tatilinizi benzersiz deneyimler yaşadığınız, hayat boyu unutmayacağınız bir seyahate dönüştürebilirsiniz.

Golf

Golf hem profesyonel hem de amatör sporcular tarafından tarihin en eski zamanlarından beri tercih edilen oyunların başında gelir. Kişinin günlük aktivite ihtiyacını başarılı şekilde karşılayan, zihinsel ve fiziksel koordinasyona aynı anda ihtiyaç duyulan bir aktivite olan golf yaş sınırı olmaksızın her oyuncu tarafından oynanabilir.

Kıbrıs’ta golf oynamak için tercih edebileceğiniz farklı golf merkezleri ve sahaları bulunur. Bu yerler Kıbrıs’ın farklı şehirlerinde bulunur ve golf kulübü olarak hizmet verir. Dolayısıyla yalnızca arkadaşlarınızla golf oynamak için değil, golf hakkında bilgi edinmek ve dersler almak için de merkezleri tercih edebilirsiniz:

 • Elea Golf
 • Aphrodite Hills Golf Course
 • Secret Vallet Gold Club
 • Minthis Golf Club
 • Marios Golf Park
 • Korineum Golf and Country Club
 • Vikla Golf and Country Club

Belirli bir süre ders aldığınız takdirde deneyim ve tecrübe kazanacağınız dolayısıyla başarıya ulaşma imkânınızın olacağı bir spor dalı olan golf, mutlaka alanında uzman eğitmenler tarafından öğretilmesi gereken bir kazanımdır. Kıbrıs golf konusunda oldukça büyük zenginliklere ve pek çok merkeze ev sahipliği yaptığı için uzun süredir ertelediğiniz hayalinizi yaz tatilinde gerçekleştirebilirsiniz. Dersler ve golf oynamak için kiraladığınız sahalar için ne kadar ücret ödemeniz gerektiği ise çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir.

READ  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Golf oynamak ya da ders almak için bir yer seçmeye çalışıyorsanız konakladığınız Kıbrıs otelleri belirleyici olmalıdır. Konakladığınız otelin konumuna en yakın merkezi seçmek yolda vakit kaybetmenize engel olurken pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Alışveriş

Kıbrıs dünyanın alışveriş destinasyonları arasında yer alır. Pek çok alışveriş merkezine ev sahipliği yapan ülke dünyaca ünlü markalara yer veriyor. Alışveriş seçeneklerinin fazla olmasının yanı sıra ekonomik bir alışveriş yapmak isteyenler için de çok sayıda seçenek sunulması Kıbrıs seyahatini alışveriş konusunda benzersiz bir deneyime dönüştürür.

Tekstil, alkol, hediyelik eşya, yiyecek, sigara ve bunun gibi pek çok farklı seçenek için Kıbrıs’ta alışveriş yapılacak sayısız lokasyon bulunur. İster kendiniz ister sevdikleriniz için alışveriş yapabileceğiniz yerler ekonomik bir alışveriş imkânı sunuyor olması sebebiyle de tercih edilir.

Türkiye ile karşılaştırıldığında farklı alanlarda yapılan alışverişler Kıbrıs’ta çok daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Kıbrıs’ta ekonomik bir alışveriş yapmak ve ihtiyaçlarınıza uygun fiyatlarla karşılamak istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken alışveriş merkezleri:

 • The Mall Of Cyprus
 • Nicosia Mall
 • City Mall
 • 1001 Airport Mall
 • Kings Avenue Mall gibi merkezler bulunur.

Listede yer alan alışveriş merkezleri dünyaca ünlü markaların mağazalarına yer verir. Bunun yanı sıra outlet yani ürünlerin daha uygun fiyatlarıyla satıldığı mağazalara da yer veriyor olması turistlerin tercih sebebi olmaktadır.

Kıbrıs seyahatiniz esnasında daha etnik ve kültürel bir alışveriş yapmak istiyorsanız da tercih edebileceğiniz farklı yerler bulunur. Nostaljik mekanlarda alışveriş yapma şansı elde edeceğiniz bu yerler:

 • Bandabulya Çarşısı
 • Kumarcılar Hanı
 • Büyük Han gibi yerler bulunur.

Gece Hayatı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Kıbrıs uçaklı paket otelleri yoğun bir ilgi görmeye başlar. Yaz tatili için Kıbrıs’ın en çok tercih edilen yerlerden biri olmasını sağlayan farklı özellikleri bulunur. En önemli özelliği ise farklı tatil ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kapsamlı ve donanımlı bir ülke olmasıdır.

Örneğin ailece tatile çıkıyorsanız ve aile bireylerinin tamamının istekleri birbirinden farklıysa Kıbrıs her isteği karşılayabilecek donanımda bir ülkedir. Gün içerisinde tarihî ve kültürel yerleri gezerek kendinizi tarih açısından zenginleştireceğiniz bu ülke gece saatlerinde başlayan eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği eğlence mekanlarına da ev sahipliği yapar. Dolayısıyla çocuklu aileler, kalabalık arkadaş grupları ya da 2 kişilik yapılacak romantik tatiller gibi birbirinden farklı seyahat grupları için ideal bir yer olduğunu söylemek gerekir.

Kıbrıs tatili, gece hayatı konusunda benzersiz bir deneyim sunar. Casinolar, gece kulüpleri, barlar, restoran ve kafeler her eğlence ihtiyacını başarılı şekilde karşılayacak niteliktedir. Akdeniz’in en taze balıklarının tadına bakıp, eşsiz manzara eşliğinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoranların hemen ardından müziğin sabaha kadar son bulmadığı gece kulüplerinde dans ederek eğlenebilirsiniz.

Gece hayatı, özellikle Lefkoşa ve Girne’de çok yoğundur. Şehrin neredeyse her sokağında bir eğlence mekanı bulmak mümkündür. Eğlence mekanlarının en önemli özelliği ise gündüz saatlerinde klasik bir kafe gibi hizmet verirken gece saatlerinde müziğin bir an bile durmadığı benzersiz eğlence mekanlarına dönüşmeleridir. Gece mekanları geniş bir çeşitliliğe sahip oldukları için bütçenize uygun bir seçeneği kolaylıkla bulabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz