Image default
Adana

Çukurova Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Çukurova Gezilecek Yerler

Adana’nın, Seyhan ile en popüler ve işlek yerlerinden olan Çukurova, gezilecek yerler açısından zengin bir ilçedir. En uğrak noktası olan Turgut Özal Bulvarı’nda gidilmesi gereken restoran ve kafeler hizmet veriyor. Yaz ve kış ziyaretçi akınına her daim uğrayan Adnan Menderes Gölü ile bilinmekte olan Çukurova; ılıman olan iklimi, zengin ve doğal bitki örtüsü ile beraber dikkat çeken bir ilçedir. Kış aylarında göl kenarında salep yudumlarken atmosferin tadını sorunsuzca çıkarabilir, yaz aylarında ise bici bicinizi yiyip gün batımını keyifli bir biçimde izleyebilirsiniz. Göl içerisinde kayık yolculuğunu yapabilirsiniz, ördek ve kuğuları da besleyebilirsiniz.

Çukurova Gezilecek Yerler
Çukurova Gezilecek Yerler

Çukurova ilçesi, özellikle nisan ayının ilk haftası başlayıp yaklaşık üç ya da dört gün süren Portakal Çiçeği Festivali ile beraber özellikle son senelerde şehirlerarası ve ülkemiz de komşu ülkelerden ziyaretçi akınına uğruyor. Festival boyunca şehrimizin nüfusu adeta iki katı artıyor. Festivalde; halka açık şekilde olan konserlere katılabilir, Adana’ya özgü olan lezzetleri tadabilir, pek çok insanın yer aldığı eğlenceli şekilde atmosferi deneyimleyebilirsiniz. Piknik severlerin en gözde bölgelerinden biri olan Çukurova; yürüyüş, bisiklet, koşu yolu ve evcil hayvan parkına da sahip durumdadır.

Adana Çukurova
Adana Çukurova

Portakal Çiçeği Festivali’ne Katılın

Son yıllarda Adana denince akla ilk gelen şeylerden adeta biri olan Portakal Çiçeği Festivali, Nisan ayının özellikle ilk haftası kutlanıyor. Etkinlik boyunca çeşitli türden müzik yapan yerli ve yabancı kişiler sahne alıyor. Festival özellikle Çukurova’da bir coşkuyla karşılanmaktadır. Şehrin tümünde kutlanmakta olup halka açık etkinliklerdir. Portakal Çiçeği Festivali, sokaklarda yayılmakta olan portakal çiçeği kokusu ile karşılıyor.

READ  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler
Portakal Çiçeği Festivali Adana
Portakal Çiçeği Festivali Adana

Teker teker sıralanmış biçimde Adana’ya özgü sokak lezzetlerinin tamamını tatma fırsatınız olan bu özel festivalde pek çok dünya lezzetini de tecrübe edebilirsiniz. Gün içinde festivalde harcadığınız şekilde enerjiyi akşam olan saatlerinde Çukurova Turgut Özal Bulvarı’nda keyifli bir işletmede karnınızı doyurarak yahut da soğuk bir şeyler içerek hızlıca toplayabilirsiniz. Çukurova sokakları temelinde Portakal Çiçeği Festivali için özel biçime hazırlanmış fotoğraf çekilme bölgelerinde bu deneyiminizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Portakal Çiçeği Festivali
Portakal Çiçeği Festivali

Adana, Çukurova ve aynı zamanda festivale ait hediyelikler, çiçek taçlar yahut çerçeveler gibi birçok hediyelerin tamamını hediyelik eşya dükkanlarından rahatlıkla bulabilirsiniz. Çukurova için tatil rotanız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri adına Çukurova Otellerini tercih edebilirsiniz.

Çukurova Gölü
Çukurova Gölü

Turgut Özal’da Kebap ve Diğer Lezzetleri Deneyin

Birçok lezzetini tatma fırsatınız olan Turgut Özal Bulvarı aynı zamanda, Adana lezzetleri de tatma fırsatı sunuyor. Çukurova’nın kalbi görülen bu bulvar üzerinde pek çok işletme bulunuyor. Uzun bir hat üzerinde bulunan Turgut Özal Bulvarı, Adana’nın kültleşmiş işletmelerine yapmaktadır. Burada lezzetli bir Adana Kebap yiyebilir, ardından güzel bir tatlı keyfi yapabilirsiniz. Pizza ve sushi gibi lezzetleri olan işletmelere de sahip bu bulvar, yediden yetmişe severek gittiği bir bölgedir.

Turgut Özal Bulvarı
Turgut Özal Bulvarı

Adnan Menderes Gölü’nde Bici Bici Yiyin

Adana’ya has şekilde tatlı olan bici bici denince ilk gelen yer Adnan Menderes Gölü’dür. Doğallığı ile ön plana çıkan bu göl, kuzeyinde yer almaktadır. Kıyısında bulunan, eğlenceli ışıklandırmaları ve hızlı ile dikkat çekmektedir. Gün batımının tadını çıkarabileceğiniz bölgede bici bici yerken göl su kuşlarını seyredebilirsiniz.

Adnan Menderes Gölü
Adnan Menderes Gölü

Sevgi Adası’nda Kayığa Binin

Adnan Menderes Gölü’nün ortasında yer alan bu ada, yaz ya da kış uğrak bir mekan olsa da yaz ayında ziyaretçi akınına her daim uğramaktadır. Gölün merkezindeki kırmızı “Sevgi Adası” tabelası ve yemyeşilliği görenlerin dikkatini çekmektedir. Sevgi Adası daha canlı bir hale bürünür. Farklı olan neon ışıklar ile aydınlatılan ada, çiftlerin severek gitti noktalardandır. Çukurova sırasında Adnan Menderes Gölü’ne karar verirseniz Sevgi Adası’na kayık yapmayı listenizde bulundurmalısınız.

READ  Seyhan'da Keşfedilecek Yerler Listesi !
Sevgi Adası Adana
Sevgi Adası Adana

Karadenizliler Ormanı’nda Kamp Yapın

Seyhan Barajı’nın yakınında, Çukurova Üniversitesi’nin yanında yer alan Karadenizliler Ormanı, nefes kesen şekilde göl manzarasına sahip, sarıçamlarla bir doğal güzelliktir. İçerisinde at binmek aktiviteler de yapabileceğiniz ormanın kamp alanı da her daim bulunmaktadır. Şehrin içinde yer almakta olan bu orman, Çukurova’nın karmaşasından bir o kadar uzaktır.

Karadenizliler Ormanı
Karadenizliler Ormanı

Çukurova Doğal Parkı’nda Piknik Yapın

Şehir merkezinde Doğal Park, apartmanların arasında bir vaha gibidir. İçerisinde çocuklar için oyunu, ahşap tırmanma yerleri, süs havuzları bulunan parka giriş ücretsizdir. Piknik yapmak adına en güzel noktalardan biri bu park aynı zamanda hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çukurova Doğal Park
Çukurova Doğal Park

İçerisinde ördekler ve aynı zamanda kuğuların yüzdüğü bir de süs havuzu bulunan park, özellikle yazın sıcaktan bunalan Adanalıların bir yer olarak bilinmektedir. Yemyeşil alanları ile beraber Çukurova’nın güzide bir piknik yeridir. Adana sırasında Çukurova Doğal Park’ı gelip görmeniz ve ağaçların gölgesinde piknik yapmanız her daim önerilmektedir.

Çukurova
Çukurova

Çoban Dede Parkı’nı Ziyaret Edin

Çoban Dede Türbesi’nin yakınında kurulmuş olan bu park, dini ziyaretlerin yanında doğal güzelliği ile de pek çok ziyaretçiyi çekiyor. Seyhan Nehri’ne yakınında yer alan Çoban Dede Parkı, Adana’yı seyretmek için ideal bir noktadır. Harika bir gün batımı ile beraber Adnan Menderes Göl’ü manzarası sunmakta olan parkta birçok kafe, restoran ve çay bahçesi bulunuyor.

Çoban Dede Parkı
Çoban Dede Parkı

Yeşil rengin yoğun olduğu özel park, piknik yapmak isteyenler için de temelde Çukurova’daki en elverişli yerlerden oluyor. Giriş ücreti olmayan parka ulaşım özel araç veya taksi ile beraber sağlanmaktadır. İçerisinde, hayvanat bahçesi ve aynı zamanda göletler gibi gezilip görülecek pek çok durak şeklinde Çoban Dede Parkı aynı vakitte bir kuş cennetidir.

Çukurova Tarihi Yerleri
Çukurova Tarihi Yerleri

Adana’ya Özgü Dikenli İnciri Tadın

Ülkemizde özellikle Adana ve civarında yetişen lezzetli dikenli incir, Çukurova seyahatinizde; sevilen kebaplar, bici bici ve şalgam gibi denemeniz gereken tatlardan biridir. Dikenli incire özellikle Temmuz ya da Ağustos aylarında Turgut Özal sokaklarında seyyar satıcılarda denk gelebilirsiniz.

READ  Yüreğir Gezilecek Yerler
Dikenli İncir
Dikenli İncir

Seyhan Baraj Gölü

Çukurova’ya gidildiğinde ilk adımda uğranılması gereken yerlerden biri Seyhan Baraj Gölü gelmektedir. 1956 senesinde inşa edilen baraj gölü şuan vilayete sadece elektrik sağlamamakta aynı vakitte turizm faaliyetleriyle de dikkat çekiyor. Adana halkının büyük bir bölümü yıl içerisinde bu baraj gölünün etrafında gezinti oluyor, piknik alanlarını kullanılıyor. Barajın içerisinde deniz bisikleti ile beraber tur atma şansının yanı sıra kayıkla gezme imkanı da veriliyor.

Seyhan Baraj Gölü
Seyhan Baraj Gölü

Adana Müze Kompleksi

Adana’da yapılan kazı çalışmaları ile ortada tarihi eserleri tek bir noktada amaçlayan ve eski fabrika restore edilerek yapılan müze kompleksi 2017 senesinde açılmıştır. Çukurova içerisinde yer almakta olan bu komplekste birbirinden farklı bölümler bulunuyor. Özellikle arkeolojik müzenin her daim çok dikkat çeken parçalara ev sahipliğini üstlendiği şekilde rahatlıkla fark ediliyor. Tam olarak bittiğinde ise kültürel ve sanatsal alanlarla konukları tümüyle bambaşka bir dünya karşılayacaktır.

Adana Müze Kompleksi
Adana Müze Kompleksi

Çukurova Doğal Park

Çukurova Belediyesi’nce ilçenin içerisine yapılan bu park gerçekten bu dikkat çekici şekilde kullanım yapısına sahiptir. İçerisinde piknik alanları, kuşlar, akarsular ve ayrı hayvan türleri bulunuyor. İlçede yaşayanlar sıcak havada bu parkı ziyaret etmeyi tercih ediyor. İçinde ayrıca konser alanları, amfi tiyatro ve gösteri noktaları da yer alıyor. Aynı zamanda düğün salonu hizmet veriyor. Merkezi olduğu için biraz dinlenmek ve aynı zamanda rahatlamak için bu parka kolayca ulaşmanız mümkün oluyor.

Çukurova Doğal Parkı
Çukurova Doğal Parkı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüreğir Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyhan’da Keşfedilecek Yerler Listesi !

Gezicini

Sarıçam Gezilecek Yerler

Gezicini

Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ceyhan Gezilecek Yerler : Ceyhan’da Ne Yapılır ?

Gezicini

Yorum Yaz