Image default
Adana

Seyhan’da Keşfedilecek Yerler Listesi !

Seyhan Gezilecek Yerler

Seyhan
Seyhan

En kıymetli ilçeler arasında yer alan Seyhan, sunduğu doğal güzellikleri ile her zaman turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Tarihi yapıları, gölü ve iklimi dikkat çekmeyi başaran özellikleri arasında yer alır. Yaz ayları çok sıcak geçse bile tatilcilerin vazgeçilmez yeridir. Kışları ise Akdeniz ikliminin vermiş olduğu güzellik ile ılıman geçer. Seyhan gezilecek yerler açısında Adana’nın tüm güzelliklerinden bir parça sunacaktır.

Seyhan Gezilecek Yerler
Seyhan Gezilecek Yerler

Seyhan Gezilecek Yerler Nelerdir?

Seyhan da pek çok önemli yer bulunur. Kendisine gezi haritası düzenleyen kişiler bu bölgeleri ziyaret edebilirler;

 • Taş köprü,
 • Büyük saat kulesi,
 • Seyhan baraj gölü,
 • Sevgi adası,
 • Etnografya ve arkeoloji müzesi,
 • Sinema müzesi,
 • Adnan Menderes Bulvarı,
 • Tepebağ mahallesi,
 • Bebekli kilisesi,
 • Merkez Sabancı cami,

  Adana Seyhan
  Adana Seyhan
 • Atatürk müzesi,
 • Adana kalesi,
 • Akyatan gölü,
 • Kurtkulağı Kervansarayı,
 • Adana ulu cami,
 • İbrahim Paşa Tabyası,
 • Şeker pınarı köprüsü,
 • Anahşa kalesi,
 • Çoban dede parkı,
 • Merkez park,
 • Ziya Paşa parkı,
 • Küçük saat kulesi,

Seyhan ilçesini ziyaret edenler, bu bölgelere giderek güzel bir gezi gerçekleştirebilirler.

Seyhan Adana
Seyhan Adana

Taş Köprü

Seyhan ilçesinde bilinen en önemli simgelerden bir tanesi olan taş köprü, Yüreğir ile bağlantı kurulması için inşa edilmiştir. Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen köprü, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dünyanın en eski köprülerinden olan taş köprü Seyhan gölü üzerinde bulunur. Etrafında ise oteller, alışveriş merkezi ve cami göze çarpıyor. Araç trafiği ise 2007 yılından itibaren kapatılmış durumda.

Adana Taş Köprü
Adana Taş Köprü

Büyük Saat Kulesi

Osmanlı Devleti zamanında inşa edilen bu kule 32 metre uzunluğundadır. Kule 1882 yılında tamamlandıktan sonra günümüze kadar gelerek tarihi bir yapı halini almayı başarmıştır. Kulenin etrafına bakıldığında ise eski çarşı göze batmayı başarıyor. Turistler burayı gezerek dükkânlardan alışveriş yapıyor. Çarşı 500 yıldan fazla süredir halka hizmet ediyor. Özellikle ağaç oyma, bakır kalaylama ve sac işleme dükkânları bulunur.

Büyük Saat Kulesi
Büyük Saat Kulesi

Seyhan Baraj Gölü

En ünlü noktalardan bir tanesi olan baraj gölü, Seyhan ilçesinin en uğrak yerleri arasındadır. Gölün çevresinde ise dikkat çekici mekânlar yer alır. Kafeteryalar, publar ve barlar turistlerin zaman geçirdiği yerlerdir. Üstelik isteyenler Baraj gölü orman girişinde göl kenarında güzel bir kahvaltı yapabilir. Göl kenarında sadece kahvaltı yapanlar bulunmuyor. Spor yapmak isteyenlerde göl kenarına akın ediyor.

Seyhan Baraj Gölü
Seyhan Baraj Gölü

Sevgi Adası

Sevgi adası özellikle şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin uğradığı bir yerdir. Gençler ve sevgililer bu adada daha fazla zaman geçirirler. Adanın üzerinde herhangi bir işletme olmasa bile, zaman geçirmek adına önemli bir yeri bulunur. Buraya ulaşım kıyıda yer alan tekneler sayesinde gerçekleşir.

Sevgi Adası Adana
Sevgi Adası Adana

Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Müze içerisinde 3000 yıl öncesine dayanan önemli tarihi eserler sergilenir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden 1 yıl sonra bu müze kurulmuştur. Ülkemizin en eski 10 müzesinden bir tanesidir. Binlerce eser burada turistler için sergilenir. Seyhan ilçesinde gezmek isteyenler için her zaman listenin ilk sıralarında yer alır.

Adana Etnografya ve Arkeoloji Müzesi
Adana Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Sinema Müzesi

Seyhan’a gelen kişiler mutlaka sinema müzesini gezmeliler. Çünkü burada Yeşilçam ve Türk sineması hatıraları bulunur. Sinema müzesine girişler ücretsiz şekilde gerçekleşir. Yeşilçam oyuncularının pek çok eşyaları ve edebiyatçılara ait olan eserler tanıtılır. Seyhan ilçesine yolu düşen kişiler buraya uğramadan gitmemeliler.

Adana Sinema Müzesi
Adana Sinema Müzesi

Adnan Menderes Bulvarı

Seyhan baraj gölü etrafında yer alan bulvar, Adana belediyesi aracılığı ile 2018 yılında tekrar düzenleme görmüştür. Birkaç yıl ziyarete kapalı kalsa bile artık tüm ziyaretçiler yeni görüntülü bulvara giriş yapabiliyor. Yenilenen bulvarda yeni kafeteryalar ve restoranlar açılarak turistlerin beğenisini kazandığı söylenebilir. Kimi restoranlar da alkollü içecek servisi de bulunuyor.

Adnan Menderes Bulvarı
Adnan Menderes Bulvarı

Bulvara birkaç dakika uzaklıkta olan Karslılar Mahallesi içerisinde ise mangal evleri mevcut. Burada isteyen herkes alkol hizmetinden de yararlanabilir. Açık havada vakit geçirmek isteyenler ise göl kenarına giderek bisiklet sürenleri izleyebilirler.

Seyhan Gezilecek Yerler
Seyhan Gezilecek Yerler

Tepebağ Mahallesi

Seyhan gölü kıyısına birkaç dakika uzaklıkta bulunan Tepebağ Mahallesi, turistlerin merak ettiği yerlerden bir tanesidir. Çok eski zamanlardan beri onlarca medeniyet bu bölgede ikamet etmiştir. Özellikle etrafa bakıldığında bazı mimari yapılar göze çarpabilir. Osmanlı evleri, Selçuklu eserleri ve Ermeni evleri bu bölgede yer alır. Üstelik Atatürk müzesi de aynı şekilde Tepebağ Mahallesi içerisindedir.

Tepebağ Mahallesi Evleri
Tepebağ Mahallesi Evleri

Bebekli Kilisesi

Kilise 1880’li yıllarda yaptırılan İtalyan Katolik kilisesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Kiliseye bakıldığında en tepesinde 3 metreye yakın Meryan Ana heykeli görülüyor. Heykelin bebeğe benzemesinden dolayı kilisenin adı bebekli kilisesi olmuştur. Normal ismi Aziz Pavlus kilisesidir.

Seyhan Bebekli Kilisesi
Seyhan Bebekli Kilisesi

Merkez Sabancı Cami

Sabancı Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1998 yılında yapılan bu cami, ilçeye önemli bir anlam kazandırıyor. Üstelik Seyhan’da bulunan en büyük cami olarak kabul ediliyor. Seyhan ilçesini gezmeye gelenler Merkez Sabancı Cami içerisine girip mutlaka incelemeliler.

Merkez Sabancı Cami
Merkez Sabancı Cami

Atatürk Müzesi

Tepebağ Konağı olarak bilinen Suphi Paşa Konağı, Atatürk’ün kalmış olduğu yerlerden bir tanesidir. Konağın içerisinde Atatürk seyahatlerini göstere fotoğraflar ve o döneme ait özel eşyalar bulunuyor. Üstelik eski gazete arşivleri de turistler için sergileniyor.

Adana Atatürk Müzesi
Adana Atatürk Müzesi

Adana Kalesi

Eskiden pek çok saldırıya uğrayan Adana şehri için korunması adına kale inşa edilmiştir. O zamanlarda her devlet şehri bu şekilde korumuştur. Günümüze bakıldığında yalnızca kale surları görülüyor. Ancak yine de bakıldığında o eski tarihi hatırlatmayı başarıyor.

Adana Kalesi
Adana Kalesi

Akyatan Gölü

Seyhan ilçesine 65 km uzaklıkta olan Akyatan gölü, her turistin merak ettiği yerler arasındadır. Burada pelikanlar, leylekler ve çeşitli yırtıcı kuşlar izlenebiliyor. Özellikle kuşların göç zamanlarında farklı bir hava hissediliyor.

Adana Akyatan Gölü
Adana Akyatan Gölü

Kurtkulağı Kervansarayı

Kervansaray 17. Yüzyıldan günümüze kadar gelen önemli değerler arasındadır. Seyhan ilçesine 75 km uzaklıkta olmasına rağmen gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Adana-Halep kervan yolunda yer alan kervansaray gayet güçlü şekilde inşa edilmiştir.

Kurtkulağı Kervansarayı
Kurtkulağı Kervansarayı

Adana Ulu Cami

Cami 16.Yüzyılda inşa edilmiştir. Sabancı Merkez Cami yapılmadan önce Adana’nın en büyü camisi olarak anılırdı. 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşası yaptırılmaya başlasa bile 1541 yılında oğlu Mehmet paşa tarafından tamamlanmıştır.

Adana Ulu Cami
Adana Ulu Cami

İbrahim Paşa Tabyası

Tabyanın inşası Osmanlı Devleti döneminde yapılmıştır. Toros dağları üstünde yer alan bu tabya, gezi için listede bulunması gereken noktalar arasında bulunuyor. Günümüzde tabyadan geriye kalan ana girişi, su sarnıcı ve doğu cephesidir.

İbrahim Paşa Tabyası
İbrahim Paşa Tabyası

Şeker Pınarı Köprüsü

Seyhan ilçesinden 105 km uzaklıkta bulunan şeker pınarı köprüsü çok güzel bir görünüme sahiplik ediyor. Köprünün çevresinde ise mesire alanları yer alıyor. İsteyen herkes şeker pınarı köprüsüne gelerek mesire alanlarında piknik yapabilirler.

Şekerpınarı Köprüsü Adana
Şekerpınarı Köprüsü Adana

Anahşa Kalesi

Bu kale, Bizans dönemine ait olan önemli değerler arasında ön plana çıkmayı başaran isimlerdendir. Günümüze kadar gelen Anahşa kalesi özel şekilde korunuyor. Yüksek tepede olması ile birlikte gayet heybetli bir yapısı bulunuyor. Turistler buraya gelerek etrafta bulunan ormanları ve dağları izleyebilirler.

Anahşa Kalesi
Anahşa Kalesi

Çoban Dede Parkı

Seyhan’da gezilmesi gereken yerler arasında çoban dede parkı ön plandadır. Eskiden yaşamış olan çoban dedenin mezarının bulunması ile birlikte burası türbe haline getirilmiştir. Fakat çoban dedenin bulunduğu mezara geldikten sonra kazı çalışması yapması gereken tüm iş makineleri bir anda çalışmaz hale gelir. Daha sonra çoban dedenin mezarı fark edilince, bu kısım türbe olarak halkın uğradığı önemli bir yer haline gelir. Seyhan ilçesine gelen kişiler genel olarak buraya uğramadan şehri terk etmezler.

Çoban Dede Parkı
Çoban Dede Parkı

Merkez Park

Seyhan ilçesini gezen kişiler merkez park üzerinden dinlenebilirler. Sabancı Merkez camisine yakın olan 33 hektarlık bu park, Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer alıyor. Merkez park 2004 yılında çeşitli ağaç türleri ve bitkiler ile hizmete açıldı. Ayrıca içerisinde 12 adet havuz, çocuk oyun oynama alanları, bisiklet yolu, dinlenme terasları, paten pisti, koşu yolu ve amfitiyatro bulunuyor. İlçeyi gezen tüm turistler bu parkta dinlenebileceği gibi keyifli dakikalar da geçirebilirler.

Adana Merkez Park
Adana Merkez Park

Ziya Paşa Parkı

Ziya Paşa parkı büyük saat kulesine yakın olması ile birlikte herkesin gittiği bir yerdir. Ziya Paşanın kabrinin bulunduğu bir yer olarak Adana için oldukça önemlidir. Buraya gelenler etrafında bulunan kafeteryalarda dinlenebilirler.

Ziya Paşa Parkı
Ziya Paşa Parkı

Küçük Saat Kulesi

Cumhuriyetin ilanından sonra ilk yıllarda bölgeye konulan saat sayesinde semtin ismi küçük saat semti olarak değişmiştir. Ama buranın ismi eskiden Tarsus kapı olarak anılırdı. Nedeni ise Kemer altı camisi yanında bulunan kale kapısıdır. Saat mekanizması ise sembolik olarak kumbara içerisine konulmuştur. İlçenin işlek caddesinde bulunduğu için turistlerin her zaman dikkatini çekmeyi başardığı söylenebilir. Küçük saat kulesinin olduğu yerde bankalar, alışveriş merkezleri ve çeşitli türden dükkânlar yer alıyor.

Küçük Saat Kulesi
Küçük Saat Kulesi
READ  Sarıçam Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüreğir Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıçam Gezilecek Yerler

Gezicini

Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Çukurova Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Ceyhan Gezilecek Yerler : Ceyhan’da Ne Yapılır ?

Gezicini

Yorum Yaz