Image default
Adana

Sarıçam Gezilecek Yerler

Sarıçam Gezilecek Yerler

Adana Sarıçam
Adana Sarıçam

Sarıçam, Adana şehrinin en merkez ilçelerinden birisidir. Ancak, burası gerçekten oldukça büyük bir merkez ilçedir. Çünkü bünyesinde, İncirlik Amerikan Hava Üssü ve aynı zamanda Çukurova Üniversitesi ve bununla beraber Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesini bünyesinde barındırıyor. Adana şehrini detaylıca ziyaret ederseniz, tarihi ve turistik özellikleri ile çok fazla ön plana çıkmayan, Sarıçam gezilecek yerler olarak mutlaka görülmesi gereken manzaralara sahiptir.

Sarıçam Gezilecek Yerler
Sarıçam Gezilecek Yerler

Adana Sarıçam Ulaşım

Yörenin ulaşım açısından problemi bulunmuyor. İlçe sınırları dahilinde, D-400 kara yolu, TEM otoyolu ve bununla beraber Adana ilini, İç Anadolu bölgesine bağlamakta olan demir yolu geçiyor. Hava yolu ulaşımı, Şakirpaşa Havalimanından sağlanıyor.

Adana Sarıçam Gezilecek Yerler
Adana Sarıçam Gezilecek Yerler

Adana Sarıçam Tarih

Yerleşim yeri, 2008 senesinde oluşturulmuş bir ilçedir. Sarıçam ismi ise, ilçenin kuzeyinde yer alan Sarıçam ormanlarından geliyor. Sarıçam adı levhalar halinde ayrılan gövde kabuğunun temelinde tilki sarısı renginden geliyor. Bu ağaç oldukça narin gövdeli, sivri tepeli ve aynı zamanda ince dallıdır. Yetişkin Sarıçam ağaçlarını boyu ortalama 30 metre olsa da, 40 metreyi aşabiliyor. Yaprakları ince ve aynı zamanda kısadır ve mavimsi şekilde yeşil rengi, ilk bakışta diğer bütün çam türlerinden ayırt edilmesini sağlıyor. Sarıçam ilçesi, Yüreğil ilçesine bağlı olan bazı mahalle ve köylerin bağlanmasıyla 22 Mart 2008 zamanında kuruldu.

Adana Sarıçam Manzaraları
Adana Sarıçam Manzaraları

Adana Sarıçam Genel

Yörenin özelliklerinin başında özellikle İncirlik üssü, Sabancı Sanayi Bölgesi ve bununla beraber Çukurova Üniversitesi’nin ilçe sınırları dahilinde bulunması geliyor. Çünkü Adana şehrinin merkezi ilçelerinden birisidir. Ancak, Türkiye’nin en büyük şekilde merkez ilçesi de deniliyor. Bütün bunların yanında, bölgenin toprak yapısı önem kazanmıyor ve kıraçtır. Güneye gidildikçe ise temelde ovaların oluşturduğu düzlükler hakimdir.

READ  Yüreğir Gezilecek Yerler
Adana Sarıçam
Adana Sarıçam

Arazilerin verimli ve aynı zamanda sulanabilir olması sebebiyle, tarımsal ürün çeşitliliği ve akabinde üretim fazladır. Nüfusu ortalama olarak 104 bin kişidir ve nüfusun büyük kısmı, tarım ile uğraşıyor. Tarımsal ürünlerin başlıca; patates, buğday, arpa, mısır, soya, karpuz, zeytin, nar, sebze ve diğer tüm meyvelerdir. Merkez bölgesinin denizden yüksekliği ortalama 100 metredir. Yörede, tipik olarak Akdeniz iklimi egemendir. Buna bağlı şekilde yazları sıcak ve kurak, kışları ise oldukça ılık ve yağışlı geçiyor. En soğuk olan dönem ocak ayındadır.

Adana Sarıçam Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi 1973 senesinde kurulmuştur. 1974 senesinde, Üniversiteye bağlı Fakülte sayısı altı olmuştur. 1992 senesinde ise, 6 Fakülte, 12 Yüksekokul, 4 Enstitü, 2 Devlet Konservatuvarı, 24 Araştırma ve Uygulama Merkezi üniversite bünyesine hızlıca girmiştir. Üniversitenin “Ballıca” kampüsü, Seyhan Baraj Gölünün doğu yakasında, ortalama 20 bin dekarlık bir arazi konumlanmıştır. Kampüs, muhteşem bir manzara ile beraber doğal bir park alanıdır. Kampüs, şehir merkezine ortalama 10 km uzaklıktadır. Üniversite kampüsü özellikle modern derslikler ve amfiler, Sosyal hayat olanakları, barınma, kültür ve akabinde sanat olanakları, spor, tesisleri ve sağlık hizmetleriyle bütündür ve gerçekten oldukça güzel bir üniversite kampüsüdür.

Adana Sarıçam Çukurova Üniversitesi
Adana Sarıçam Çukurova Üniversitesi

Sarıçam gezilecek yerler denildiği zaman Çukurova üniversitesi mutlaka uğramanız gereken özel yerlerden biridir. 1973 senesinde kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi’ni sarıçam geziniz esnasında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Ballıca kampüsünde muhteşem baraj manzarasını izleme şansı bulabilirsiniz. Seyhan Baraj doğusunda konuşlanıyor. Sarıçam’da gezilecek çok fazla bir seçenek yoktur. Dolayısıyla Sarıçam adına uzun bir gezi listesi oluşturmanıza gerek yoktur. İlçe genel olarak güzel ancak tarihi anlamda gezilecek noktaları bir miktar azdır. Adana Gezi Rehberi’mizi incelemenizde yarar var, yakın bölgelerde gezilecek şekilde çokta keşfedebilir gezi notlarınıza rahatlıkla tekleyebilirsiniz.

READ  Seyhan'da Keşfedilecek Yerler Listesi !
Adana Çukurova Üniversitesi
Adana Çukurova Üniversitesi

Adana Sarıçam İncirlik

Sarıçam ilçesine bağlı olan İncirlik beldesinde, 1950 senesinde açılan Amerikan üssü var. Bir zamanlar bu bölgede 20 bin Amerikan askeri bulunuyormuş, tabii bunların yahut bu rakamın yöreyi ilgilendiren bölümü, bu bireylerin hediyelik eşya satın almaları, bu yüzden yörede pek çok hediyelik eşya, halı, aletleri ve av malzemesi satan şekilde dükkan açılmış, elbette üs asker sayısının azalması ve aynı zamanda mevcut askerlerin dışarıya çıkışlarının kısıtlanması sebebiyle, bu esnafın pek çoğu halihazırda dükkanlarını kapatıp gitti. Tabii yalnızca alışveriş değil, asker sayısının çok yüksek olduğu dönemde, bu bölgede yine pek çok lüks gece kulüpleri ve akabinde barlar açılmıştı.

Sarıçam İncirlik
Sarıçam İncirlik

Adana Sarıçam Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

AOSB 1977 senesinde Bakanlar kurulu kararıyla beraber kurulmuştur. Adana – Ceyhan D-400 karayolu üzerinde yer alıyor. Adana hava alanına ortalama 28 km uzaklıktadır. Burada ortalama olarak 40 bin kişi istihdam ediliyor. Buranın turistik olarak gezilip görülecek bir durumu olmayabiliyor. Sarıçam ilçesi temelinde herhangi bir belirgin turistik özelliği taşımıyor, yani Adana’nın dışından şehri ziyarete gelecek olursanız, Sarıçam ilçesinde gezilecek şekilde turistik bir yer yok ve bu ilçe hem Çukurova Üniversitesi hem İncirlik ve hem de Hacı Sabancı Sanayi Bölgesiyle Adana’nın aslında eğitim ve sanayi bölümlerinde oldukça önemli bir yer tutuyor.

Adana Sarıçam Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi
Adana Sarıçam Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Çatalan Baraj Gölü

Sarıçam ilçesinin en çok rağbet görmekte olan noktası Çatalan Baraj Gölü diyebiliriz. Hem manzarası, hem de tertemiz havasıyla ilçeye gelmiş olan pek çok turisti bölgeye çekiyor. Kamp ve doğa sever kişilerin en özel uğrak noktalarından biri olan Çatalan Baraj Gölü’nde her daim izleyeceğiniz gün batımı hayat boyunca unutamayacağınız güzellikte oluyor.

Çatalan Baraj Gölü
Çatalan Baraj Gölü

Sarıçam Ormanları

İlçenin kamp ve piknik adına kullanılan bölgelerinden bir diğeri olan Sarıçam Ormanları. Tabiatın bütün güzelliklerinden ve harikalıklarından faydalanabileceğiniz Sarıçam Ormanları piknik yerleriyle ailenizle ya da arkadaşlarıyla huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yer konumundadır. Sadece piknik yapmak için değil aynı vakitte mevcut kamp yerleriyle doğa severlere her daim kamp yapma imkânı da sunuyor.

READ  Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !
Adana Sarıçam Ormanları
Adana Sarıçam Ormanları

Adana’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüreğir Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyhan’da Keşfedilecek Yerler Listesi !

Gezicini

Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Çukurova Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Ceyhan Gezilecek Yerler : Ceyhan’da Ne Yapılır ?

Gezicini

Yorum Yaz