Image default
Adana

Ceyhan Gezilecek Yerler : Ceyhan’da Ne Yapılır ?

Ceyhan Gezilecek Yerler

Ceyhan
Ceyhan

Adana’nın 43 km doğusunda olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici ilçelerinden önemli bir tanesi olmayı başarmış durumdadır. Ceyhan Ovası, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda Roma, Hitit, Mısır, İran, Bizans, Fenike gibi medeniyetlerin her daim bünyesinde yer alıyor. Tarihi dokudaki çeşitliliğin asıl nedeni de budur ve hali hazırda olan ilçede bu medeniyetlere ait olan kalıntılar da mevcuttur. Ceyhan gezilecek yerler listesine genelde tarihi birçok kale ve kervansarayın girdiğini göreceksiniz.

Ceyhan Gezilecek Yerler
Ceyhan Gezilecek Yerler

Bugün yine Adana ile alakalı gezilecek yerler yazımızda ilin güzel bir ilçesi olan Ceyhan’da gezilecek olan yerler hakkında bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Adana’nın ilçeleri arasında yer almakta olan Ceyhan, Adana merkezden ortalama olarak 35 kilometre doğusunda yer alıyor. Ortalama 1. 424 km² lik bir yüz ölçümü bir alana sahiptir.

Adana Ceyhan
Adana Ceyhan

Bir Akdeniz iklimi olan Ceyhan, önemli bir tarım şehridir. Ceyhan еn gözde yerlerinden biridir diyebiliriz. 2019 sayımlarına görе 160.000 bir nüfusa sahip оlan Ceyhan, üzerinde pek çok medeniyete yer vermiştir. Roma dönemi ve aynı zamanda Selçuklular zamanında çok kıymetliydi. Bu nedenle tаrihe yer bırakmış kalıntılara rastlamak mümkün oluyor. Buda Ceyhan’da gezilecek olan yеrlеr listemizde tarihi yerler bir hayli derecede fazla olacak anlamına geliyоr.

Adana Ceyhan
Adana Ceyhan

Adana’nın en büyük ilçesi şeklinde lanse edilen Ceyhan, tarih boyunca da mühim bir konuma ve değere her daim sahip olmuştur. Ceyhan Nehrinin doğu tarafından kurulmuş şekilde ilçe, MÖ. 1900’lere uzanan oldukça köklü tarihi ile de dikkatleri üzerine çekmeyi her daim başarıyor. Kırım savaşının devam ettiği şekildeki dönemde Kırım’dan bu bölgeye akın etmekte olan Nogaylar ve 1877 senesinden itibaren bu bölgeye göç eden muhacirler, Yılankale, Sirkeli ve akabinde Hamitbey köylerine yerleştirilmiştir.

READ  Çukurova Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Ceyhan
Ceyhan

Bu yerleşimin asıl sebebi ise tarımı daha güçlü hale getirebilmek ve aynı zamanda Ceyhan Nehrinden en iyi biçimde faydalanabilmektir. Ceyhan’ın bugünkü adını alması ise şu şekilde gerçekleşmiştir: Dönemin padişahı olan Abdülhamit’in tahttan indirilmesinin hemen sonrasında Örfiye ismi ile anılmaya başlanmış ve akabinde 3 Mayıs 1926 zamanı ise Ceyhan Nehri sebebiyle ilçenin ismi de Ceyhan şeklinde anılmaya başlanmıştır.

Ceyhan Adana
Ceyhan Adana

İncirlik Kasabası

Ceyhan ilçe merkezine yaklaşık 20 km gibi bir mesafede yer alan incirlik kasabası, deniz kıyısında bulunan bir yer olması nedeniyle gezginler tarafından da oldukça çok sık tercih ediliyor. Şirin bir kasaba şeklinde nitelendirilen incirlik, yaz aylarında her daim çok daha etkileyici bir görüntüye sahip oluyor. Tesis bakımından oldukça gelişmiş bir karakter sergileyen kasabada pek sayıda balık restoranı ve işletme bulunuyor. Kasaba, yaz aylarında hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlere de ev sahipliği yapıyor.

Ceyhan İncirli Kasabası
Ceyhan İncirli Kasabası

Kurtkulağı Mesire Alanı

Kurtkulağı Köyüne ortalama olarak 1 km mesafede bulunan mesirelik alan, Ceyhan ilçesine de yaklaşık 15 km gibi bir mesafede bulunuyor. Kazankaya Kalesi harabelerine de her daim ev sahipliği yapan ve tarihe tanıklık eden bu özel alan, son dönemde ziyaretçi sayısını her zaman arttırmak adına ağaçlandırma çalışmaları ile de isminden söz ettirmeyi başarıyor. Yeşili ve akabinde bol oksijeni en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız listelerinizde bu özel alana da yer verebilirsiniz.

Kurtkulağı Mesire Alanı
Kurtkulağı Mesire Alanı

Yılan Kalesi

Adana-Ceyhan karayolu üzerinde yer alan olan bölge, Yılan Kalesi ile beraber tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Bizans döneminde yapıldığı varsayılmakta olan kale, ortalama 700 metre uzunluğa sahip ve aynı zamanda ihtişamlı bir görüntüyü her daim sergiliyor. Yerli halk tarafından özellikle Şahmeran Kalesi olarak da adlandırılan bu hususi yapı, gezginlerin en çok ziyaret ettiği şekilde tarihi yapılardan bir tanesidir.

READ  Yüreğir Gezilecek Yerler
Ceyhan Yılan Kalesi
Ceyhan Yılan Kalesi

Kurtkulağı Kervansarayı

Halep Kervanyolu üzerinde bulunmakta olan ve Kurtkulağı Köyüne ortalama 1 km mesafede yer alan kervansaray da ihtişamlı görüntüsü ile beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Hali hazırda Etnografya Müzesi şeklinde hizmet veren yapı, 1711 senesinde inşa edilmiş ve Selçuklu Kervansaraylarına benzerliği ile de dikkatleri her daim üzerine çekmeyi başarıyor. Mimar Mehmet Ağa’nın özel eseri olan bu yapı, Hüseyin Paşa’nın emri ile beraber hayata geçirilmiş ve hali hazırda da her daim arlığını koruyor.

Adana Kurtkulağı Kervansarayı
Adana Kurtkulağı Kervansarayı

Durhasan Dede Türbesi

4.Murat’ın şeyhleri arasında yer almakta olan Durhasan Dede’ye ait olan bu türbe, yerli turistlerin yanında her dam yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. 1717 senesinde yapımına başlanan türbe, 1720 senesinde tamamlanmış ve hali hazırda da her daim varlığını korumaya devam ediyor.

Durhasan Dede Türbesi
Durhasan Dede Türbesi

Ulu Camii

Ceyhan’ın ilk misafirleri olan Nogaylar zamanında Ulu Camii, Nogay Abdülkadir tarafından yaptırılmıştır. Yapımı 1868 senesinde tamamlanan Ulu Camii’nin minaresi ise yakın tarihte, 1946 senesinde eklenmiştir. Takvimler 1998 senesini gösterdiğinde yaşanmış olan deprem, Ulu Camii’yi de etkilemiş ve bir zaman ibadete kapatılmasına sebep olmuştur.

Ceyhan Ulu Camii
Ceyhan Ulu Camii

1998 senesinde ise camii yeniden ibadete açılmıştır ve akabinde ziyarete de açık bir hale gelmiştir. Ceyhan ilçe kısmında yer alıyor. Ceyhan’a ilk yerleşen Nogaylardan Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. 1868 senesinde inşa edilen caminin minaresi 1946 senesinde eklenmiştir. 1998 senesinde depremde hasar gören Ulu Camii onarılarak yeniden ibadete açılmıştır.

Ulu Camii Ceyhan
Ulu Camii Ceyhan

Anavarza Kalеsi

Kaynaklarda Anavarza Kalesi olarak da gеçеn bu özel yapı; tiyatrоlar, su kemerleri, mozaik yapılar, kiliseler, kuleler, surlаr ve çeşitli kalelerden оluşan, Ortalama olarak 143 dönümlük bir alana yayılmış şekilde bir аntik kenttir. Adana şеhir merkezinin ortalama 70 km kuzeydоğusunda yer almakta olan kаle, Kadirli, Kоzan ve Ceyhan ilçe sınırlаrının dahil olduğu ve kesiştiği yerde bulunuyor.

READ  Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !
Adana Anavarza Kalеsi
Adana Anavarza Kalеsi

Ceyhan’ın Meşhur Lezzetleri

Adana’nın en meşhur şekilde lezzetlerinden bir tanesi olan Şırdan Dolması, Ceyhan’ı ziyaret etmekte olan yerli ve yabancı turistlerin de her daim göz bebeği olmayı başarıyor. Şırdan dolmasının yanında çiğ börek, şipsi ve akabinde içli köfte de Ceyhan’ın sembol olan lezzetlerinden bazılarıdır.

Şırdan Dolması
Şırdan Dolması

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüreğir Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyhan’da Keşfedilecek Yerler Listesi !

Gezicini

Sarıçam Gezilecek Yerler

Gezicini

Kozan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Çukurova Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz