Image default
Balıkesir

Balıkesir Balya Gezilecek Yerler

Balya Gezilecek Yerler

Balıkesir Balya
Balıkesir Balya

Balya Balıkesir şehrinin en küçük ilçelerinden birisidir. İlçe Balıkesir’e 52 km uzaklığa sahiptir. Geçmişte maden işletmelerinin yoğun olduğu ilçe günümüzde maden tesislerinin büyük bölümünün kapatılmış olması sebebiyle hareketin daha az olduğu nüfusu az olan bir ilçedir. Balya gezilecek yerler çok fazla değil  ancak ilçe sahip olduğu tarihi güzellikler sebebiyle insanların ziyaret ettiği ilçelerden birisidir.  

Balyalar Gezilecek Yerler
Balyalar Gezilecek Yerler

Geçmişte Kocagümüş ismiyle anılan Balya gezilecek yerler;

  • Kadıköy Kalesi
  • Kadıköy Camisi
  • Balya Siren Kulesi
  • Ali Demirci Camisi
  • Dağ Ilıcası

Bu mekanları merak edenler Balya’ya 6 Eylül tarihinde geldiklerinde ilçenin kurtuluş şenliklerine de katılarak halkın coşkusuna yakından tanıklık edebilirler.

Balya Belediyesi
Balya Belediyesi

Kadıköy Kalesi

Kadıköy Kalesi Balya’nın gezilmesi gereken en önemli yeridir. Kadıköy mahallesinde Kocaçay kenarındadır. Romalılardan kalma olan tarihi kale Cenevizliler zamanında hapishane olarak kullanılmıştır. Bölgede yapılan savaşlarda esir tutulan sanat ustaları bu kalede hapis hayatı yaşarken bir yandan da sanatlarını icra etmişlerdir.

Kadıköy Kalesi
Kadıköy Kalesi

Tarihi kalenin altında mahzen bulunur ve bu mahzenin gizli geçitlere açıldığına dair yöre tarafından benimsenen bir inanç vardır. En dikkat çekici yeri bu mahzen olan kale merkeze 4-5 km uzaklıkta olan mahallede yer alır. Bu sebeple kolayca ulaşım sağlanarak esrarengiz mahzeni görülebilir.

Kadıköy Camisi

Kadıköy Camisi ilçenin Kadıköy mahallesinde yer alan tarihi camidir. 1978 yılında tescil edilen cami koruma altındadır ve günümüzde de hizmet vermektedir. Yapılış tarihi konusunda net bir bilgi olmayan caminin en az 200 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Balya’ya gelenler hem caminin tarihi özelliklerini görmek hem de ibadet amacıyla camiyi görebilirler. Restorasyon çalışmaları devam ediyor uzun yıllar sapasağlam ayakta kalabilmesi için.

READ  Cunda Adası Gezilecek Yerler
Kadıköy Camisi
Kadıköy Camisi

Balya Siren Kulesi

Balya Siren Kulesi günümüzde ilçenin anons kulesi olarak hizmet veren bir kuledir. 1930 yılında yapılan kule çevre köylerle haberleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Kulenin planı dikdörtgen prizma şeklindedir ve kulenin yapılmasında tuğlalardan yararlanılmıştır. Kulenin üstünde Atatürk heykeli vardır ve kuleye ahşap kapıdan giriş yapılır.

Balya Siren Kulesi
Balya Siren Kulesi

Ali Demirci Camisi

Balya’nın tarihi camilerinden birisi olan Ali Demirci Camisi, camiyle aynı ismi taşıyan mahallede bulunur. Yapılış tarihi 1815 olan tarihi Osmanlı mimarisine uygun olarak kale planlı şekilde yapılmıştır. Caminin kuzey ve doğu cephelerinde revaklar vardır. Mermer sütunlu kitabeye sahip olan caminin avlusunda mezarlar vardır. Ali Demirci Cami ilçe merkezine bağlı mahallededir ve bu nedenle ilçeye gelenlerin gezmesi gereken tarihi camilerdendir.

Ali Demirci Camisi
Ali Demirci Camisi

Dağ Ilıcası

Dağ Ilıcası Balya’da bulunan kaplıcalara verilen isimdir. Termal su kaynağı olan bu kaplıcalar şifa arayanların ziyaret ettiği yerlerdendir. Ilıca mahallesinde bulunan bu kaplıcaların kullanılabilmesi için yapılmış bir tesis vardır. 4 adet termal havuza sahip bu tesiste insanlar şifa bulacaklarına inanarak sıcak sularda yüzüp yıkanırlar.

Dağ Ilıcası
Dağ Ilıcası

Termal suyun sıcaklığı ise 61 derecedir. Konumu Sodyum, kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olan kaplıcaların cilt hastalıklarına, kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin şifa için gelmesi gereken tesislerden birisidir.

Balya Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

Gömeç Gezilecek Yerler

Gezicini

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Gezicini

Burhaniye Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Bandırma Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Balıkesir Kafeleri : Balıkesir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Gezicini

Yorum Yaz