Image default
Kütahya

Simav Gezilecek Yerler Listesi

Simav Gezilecek Yerler

Simav
Simav

Kütahya Simav gezilecek yerler açısından birçok mekânı içinde barındırır. Gerek tarihi güzellikleri ile gerekse doğal manzaralı alanları ile adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle alanda yer alan birçok kaplıca yıl boyunca sıklıkla ziyaret ediliyor. Yerel ve yabancı turistlerin ev sahipliği yaptığı ilçede her yıl on binlerce birey tarihi ve doğal alanları gezerek keyifli bir tatil macerası geçirebiliyor. Bu ilçede gezilip görülmesi gereken pek çok özel alan yer alıyor.

Simav Gezilecek Yerler
Simav Gezilecek Yerler

Simav Çitgöl Kaplıcaları

Simav Çitgöl kaplıcaları, ilçe merkezine ortalama olarak 4 km uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım gerek özel araçlarla gerekse belediye otobüsleri ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir. Çocuklu ailelerin ilk tercihlerden biri olarak gösterilebilen Çitgöl kaplıcaları geniş bir yeşil alan ile çevrilidir. Bu sebeple yeşil alanların yanında yer alan çocuk oyun parklarından da yararlanılabilir.

Çitgöl Kaplıcaları
Çitgöl Kaplıcaları

Hem sağlıklı hem de doğa ile bir arada vakit geçirmek isteyen gezginler için uğrak bir alandır. Cennet kaplıcaları olarak da tanımlanan bu kaplıcanın suyunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Kireçlenme ve mide hastalıklarının yanı sıra deri ve romatizma sorunlarına da şifa olabiliyor. Aynı zamanda kaplıcada şifa dağıtan suyunun yanı sıra birçok aktivitede bulunuyor. Burası yılın her günü ve her saatinde hizmet verebiliyor.

Simav Çitgöl Kaplıcaları
Simav Çitgöl Kaplıcaları

Eynal Kaplıcaları

İlçe merkezinden ortalama 4 km uzaklıkta yer alan bu alana ulaşım oldukça kolaydır gerek taksiyle gerekse belediye otobüsleri ile erişilebiliyor. Aynı zamanda şifalı suları bulunan eynal kaplıcaları, pek çok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekiyor. Bunun nedenlerinden biride Evliya Çelebinin seyahatnamesinde söylediği bazı sözlerdir.

READ  Tavşanlı'da Gezilecek Yerler Listesi
Eynal Kaplıcaları
Eynal Kaplıcaları

Dünyada ve Anadolu içerisinde birçok kaplıcayı gezdim gördüm ancak Eynal kaplıcası gibisini görmedim, böylesi yeryüzünde eşsizdir dediği aktarılır. Kaplıcanın suyunun birçok hastalığa iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Bu rahatsızlıklar içerisinde kurdeşen, kas ve iskelet hastalıkları, metabolizma sorunları, egzama ve bronşit gibi hastalıklar vardır. Aynı zamanda burası da yılın her saati ve gününde hizmet veriyor.

Gölcük Yaylası Krater Gölü

Gölcük yaylası ilçe merkezinden yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Ulaşım sadece özel araçlarla ya da taksiyle sağlanabilir. Yaz aylarında bile serin bir havasının olduğu söylenir. Aynı zamanda doğal ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin için ilk tercihler arasındadır. Yayla çam ağaçlarıyla çevirili olduğu gibi krater gölüne de sahiptir.

Gölcük Yaylası Krater Gölü
Gölcük Yaylası Krater Gölü

Yayla içerisinde kamp alanları, piknik alanları, çeşmeler ve tuvaletleri gibi kullanımlar bulunur. Ayrıca doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için gölün çevresinde yürüyüş yolunun da olduğunu aktarabiliriz. Piknik yapmak ve kamp yaparak keyifli vakit geçirmek isteyenler için öncelikli yaylalar arasındadır. Bu yaylaya giriş için az bir miktar ödeme yapılmalıdır.

Ulu Camii

İlçe merkezinden ortalama 650 m uzaklıkta bulunan bu camiye her türlü ulaşım yolu ile erişebilirsiniz. Hatta yaya olarak Da varabilirsiniz. Bu caminin yapımı 1425 yılında başlamıştır. Simav ilçesinin en eski eserlerindendir. Aynı zamanda en eski camisidir.

Simav Ulu Camii
Simav Ulu Camii

Mimar Sinan’ın kalfalarından olan Süleyman çavuş sayesinde 1551 yılında onarılmıştır. Bu cami doğu ve batı doğrultulu olarak kesme taşlardan yapılmıştır. Gezginler buraya gelerek caminin tarihi özelliklilerini ve mimari niteliklerini inceler. Bu cami her daim açık olup herhangi bir ücretlendirme yoktur.

Simav Hisar Kalesi

İlçenin ortasında bulunan tepe üzerinde kurulmuştur. Bizans dönemine ait olan kale 11400 yıllıktır. Ayrıca hisar kalesi, önemli bir tarihi miras olarak her yıl ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

READ  Gediz Gezilecek Yerler
Simav Hisar Kalesi
Simav Hisar Kalesi

Kazı çalışmalarında kaleden elde edilen buluntular olmuştur. Bu kalıntılar Kütahya müzesinde sergileniyor. Simav belediye ile yöresel yemeklerin sunulduğu bir restoran olarak tasarlanmıştır. Burası 2017 yılında hizmete açılmıştır.

Günübirlik Gezilecek Yerler

Simav ilçesine her yıl birçok turist geliyor. Özellikle içerisinde bulunan çeşitli kaplıcaları ve yayaları ile doğanın önemli parçalarını bünyesinde barındırması dikkat çekiyor. Burası birçok turistik yere de yakın konumadır. Aynı zamdan tatilciler Simav ilçe gezilerini tamamladıktan sonra ilçeye yakın olan bazı günübirlik gezilebilecek noktaları da inceleyebiliyor.

Bu hususta günübirlik gezilecek yerler,

Kütahya Simav
Kütahya Simav
  • Eğrigöz kalesi
  • Esire kaplıcaları
  • Nadarçam yaylası

Şeklinde listelenebilir. Alana gelen bireylerin buranın lezzetlerinden faydalanabileceği restoranlar ve kaplıcalar günübirlik geziler için yoğunluktadır.

Esire Kaplıcaları

Kütahya ilinin hisar ilçesinde bulunuyor. İlçe merkezine 42 km uzaklıkta olduğu ifade edilirken gerek özel araçlar ile gerekse taksiler ile ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir vakit geçirmek isteyen gezginlerin tercihlerinden biri de esire kaplıcalarıdır. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Esire Kaplıcaları
Esire Kaplıcaları

Bu rahatsızlıklar arasında nevrit, kadın hastalıkları, metabolizma hastalıkları, cilt hastalıkları, mide hastalıkları gibi sorunlar yer alıyor. Aynı zamanda burası yılın her günü açık olduğu gibi kaplıcalarda konaklama imkânları da vardır.

Eğrigöz Kalesi

Günübirlik gezilebilecek bir başka nokta ise eğrigöz kalesidir. Kütahya ilinin Emet ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine ise yaklaşık 58 km uzaklıktadır. Özel araç ya da taksiyle erişim sağlayabilirsiniz. Bölgenin ilgisini çeken kalenin içerisinde eflak prensi olan vlad tepes’in hapsedildiği aktarılır.

Eğrigöz Kalesi
Eğrigöz Kalesi

Vlad tepes’in ise 1476 yılında öldüğü ifade ediliyor. Kalede hala ayakta kalan surlar ve dehlizler vardır. Farklı dönemlere ait vaftiz tekneleri ve su sarnıçları da bulunmuştur. Aynı zamanda sırlı ve sırsız tasarlanan seramik çanak ürünlerde döneme dair bulunan parçalardır. Kaleye her yıl günün her saatinde gelebilirsiniz.

READ  Kütahya Gezilecek Yerler : Kütahya'da Keşfedilecek Yerler

Nadarçam Yaylası

İlçe merkezine ortamla 11 km uzaklıkta olan bu yere ulaşım özel araçlarla yahut taksiler ile sağlanabilir. İçerisinde oteller ve mesire alanlarının bulunduğu yaylayı gezginler kuş bakışı olarak izleyebilir.

Nadarçam Yaylası
Nadarçam Yaylası

Yaz aylarında dahi serindir. Birçok turisti ziyaret ettiği bu yayla uğrak nokta halini almıştır. Aynı zamanda yılın sıcak zamanlarında bile buraya uğrayan gezginler mesire alanlarında piknik yaparlar. Bu yayla ise yılın her günü ve saati açık olduğu gibi yaylaya giriş ücreti bulunmuyor.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavşanlı’da Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Kütahya Gezilecek Yerler : Kütahya’da Keşfedilecek Yerler

Gezicini

Gediz Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz