Image default
Kütahya

Tavşanlı’da Gezilecek Yerler Listesi

Tavşanlı’da Gezilecek Yerler

Tavşanlı
Tavşanlı

Tavşanlı’da gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi yahut seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılmakta olan konular arasında yer almaya başlıyor. Sizler için bu özel yerleri madde madde sıraladık; fakat öncesinde Kütahya Tavşanlı ilçesi hakkında özet bir bilgi verelim. Tavşanlı ilçesi Kütahya şehrine bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçe vilayet merkezine ortalama 50 km uzaklıktadır.

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler
Tavşanlı’da Gezilecek Yerler

Burada ulaşım süreci hem kara yolu hem de demir yolu ile sağlanıyor. O nedenle ulaşım yönünde rahattır. Tavşanlı ilçesi denince burada meşhur olan üç şey geliyor. Bunlar leblebi, kömür ve aynı zamanda termal turizmdir. İlçenin adı nerede geliyor derseniz onun yanıtı da Yıldırım Beyazıt’tadır. Burada pek çok tavşan bulunduğu için Beyazıt bu ismi layık görmüştür.

Kütahya Tavşanlı Gezilecek Yerler
Kütahya Tavşanlı Gezilecek Yerler

Her sene Eylül ayında burada leblebi ve kömür festivali sürdürülüyor. İlçe, tarihi yönünde de çok zengindir. En son 2006 senesinde burada Roma dönemine ait bir mozaik bulunmuştur. Bu özel mozaik hızlıca Kütahya arkeoloji müzesine götürülmüştür. İlçede gezilip görülecek pek çok yer bulunuyor.

Tavşanlı Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tavşanlı, Kütahya’nın zengin bir tarihe ve aynı zamanda kültürel yapıya sahip olan ilçesidir. Tavşanlı’nın tarihi asırlar öncesine dayanıyor ve pek çok sit alanını ve aynı zamanda eseri barındırmaktadır. Özellikle bu bölgede yer alan eserlerin Neolitik ve Kalkolitik zamanlardaki dönemlere ait olduğunu tespit edilmiştir.

Tavşanlı Gezilecek Yerler
Tavşanlı Gezilecek Yerler

Bölgenin temel geçim kaynağı kömürdür ve buna bağlı şekilde pek çok kömür maden işletmeciliği bulunur. Temelde küçük ama bir o kadar da şirin olan bu özel şehir, tarihi 14. Asırlara dayanmakta olan bir yerdir. O dönemlerde ismi Harguş olan bu ilçe, 14. Asırdan sonra Tavşanlı ismi ile anılır olmuştur.

READ  Simav Gezilecek Yerler Listesi

Tavşanlı’da Kültürel ve Tarihi Yerler

Tavşanlı ilçesi, Kütahya’ya ortalama 50 kilometre uzaklıktadır. Komşu noktaları Bursa, Emet ve aynı zamanda Balıkesir’dir. Mimari yapılardan yola çıkarak özel bölgenin Bizans yönetiminde olduğunu anlamak zor değildir. Ancak daha sonra akabinde Anadolu Selçuklularına ve ardından da Germiyanoğlularına bağlanmıştır.

Tavşanlı Meydanı
Tavşanlı Meydanı

Tavşanlıda gezilecek yerleri;

  • Tavşanlı Ulu Cami
  • Göbel Kaplıcaları
  • Frig Kaya Mezarları
  • Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı
  • Kavaklı Cami
  • Göbel Kaplıcaları
  • Belediye Müzesi
  • Dedebali Türbesi şeklinde sıralamak mümkün oluyor.

İlçe merkezine ortalama 6 kilometre uzaklıkta olan Göbel Kaplıcaları, her sene yerli ve yabancı binlerce kişiyi ve turist çekiyor. Hem erkekler, hem de kadınlar adına 2 adet yarı olimpik yüzme havuzunun bulunduğu bu özel kaplıcalar, 34 adet lojman biçiminde konaklama tesisine de sahiptir.

Kütahya Tavşanlı Tesisleri
Kütahya Tavşanlı Tesisleri

Aynı zamanda terleme odası, sauna ve Türk hamamı da aslında yine bu tesisler de hizmet veriyor. Romatizma ve cilt hastalıkları dahilinde şifalı olduğu bilinen kaplıca, yeşillikler bünyesinde yer alıyor. Bu sayede ise her daim solunum yolu hastalıkları için de birebir şekilde bir ortam yaratıyor. 32 derece olan sıcaklıkta suya sahip şekilde kaplıcalar Tavşanlı Belediyesi tarafından işletiliyor.

Tavşanlı Ulu Cami

İlçenin merkezinde yer alan bu cami yapım tekniği ve mimari olarak Osmanlı mimarisini tümüyle andırmaktadır. İlçede bulunan bu özel caminin kitabesi yoktur. Araları hatılı olan kesme taştan yapılmıştır. Yolunuz düşerse bu tarihi özel camiyi mutlaka ziyaret ediniz.

Tavşanlı Ulu Cami
Tavşanlı Ulu Cami

Belediye Müzesi

İlçenin merkezinde bulunan bu müze 1989 senesinde Kültür Turizm Bakanlığı’nın izni ile beraber açılmıştır. Eski Belediye binasında hizmet sağlayan bu müze özel müze statüsündedir. Binanın temelinde ikinci katında hizmet veren bu müze pek çok etnografik ve arkeolojik eserler de beraberinde sergilenmektedir.

READ  Gediz Gezilecek Yerler
Tavşanlı Belediye Müzesi
Tavşanlı Belediye Müzesi

Frig Kaya Mezarları

Tavşanlı’da gezilip görülecek şekilde bir başka özel nokta da Frig Kaya Mezarlarıdır. İlçe merkezine ortalama 5 kilometre uzaklıkta yer alan bu sit alanında günümüzde Arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Küçük Frigya şeklinde de isimlendirilen bu bölge, tarihe her daim merak duyanları doyuracak yapıtlara sahiptir. Höyüklerin ve aynı zamanda mezarların bulunduğu bu yerleri keyifli biçimde gezebilir, tarihle iç içe beraber bir yürüyüş yapabilir ve 13. ve 14. Yüzyıllarının havasını günümüzde de soluyabilirsiniz.

Frig Kaya Mezarları Tavşanlı
Frig Kaya Mezarları Tavşanlı

Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

Bu vakıf ormanında, dünyanın herhangi bir hiçbir köşesinde bulunmayan Premidal Karaçam bulunuyor. Ayrıca Topçam gibi nadir olan ağaçlara da ev sahipliği yapıyor. Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı’na gitmek adına Kütahya Tavşanlı yolunun ortasındaki 28. Kilometresindeki sapağa girmek gerekiyor. Bu sapaktan hemen sonra 12 kilometre daha gidildikten akabinde ormana ulaşılıyor. Tam olarak 685 hektarlık bir alana yayılan bu doğal parkında ardıç, söğüt ve ıhlamur gibi ağaçlar da bulunuyor.

Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı
Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

Harika bir doğa yürüyüşü adına birebir olan bu tabiat parkı Tavşanlı’nın da ismini dünyaya duyurmuştur. İlçeye bağlı Vakıfköy sınırında bulunuyor. Toplamdaki alanı 685 hektarlık olan bu parkta yani burada bulunan ağaçlar çok özeldir sebebi ise yalnızca burada bulunuyor olmasındadır. Özellikle beraberinde iki ağaç ehrami karaçamın ve Ebe karaçamın ülkemizde sadece burada bulunuyor olması bu ormanı önemli kılıyor. Yine bunun dışında bulunan ardıç, saçlı meşe, titrek kavak ve söğüt ile ıhlamur bulunuyor. Yolunuz düşerse bu özel doğa harikası alana mutlaka gelmelisiniz.

Kavaklı Cami

Tavşanlı’da yapılan ilk cami özelliğini Kavaklı Camii taşıyor. Hayır yapmayı dileyen bir Yörük tarafından inşa ettirilmiştir. M.S 1118 senesinde yaptırılan bu camii, 1798 senesinde, Osmanlı döneminde bir onarım işleminden geçmiştir. Kesme taştan inşa edilmiş olan cami hala kullanımdadır. Kültürel miras durumunda büyük bir yere sahip şekilde Kavaklı Camii de Tavşanlı’da görülesi yerlerdendir.

READ  Kütahya Gezilecek Yerler : Kütahya'da Keşfedilecek Yerler
Tavşanlı Kavaklı Cami
Tavşanlı Kavaklı Cami

Göbel Kaplıcaları

İlçeye ortalama 6 km uzaklıkta belediye mücavir alanı durumunda yer almaktadır. Burada bay ve bayan yeri ayrı şekilde üzere 2 adet olimpik yüzme havuzu,2 Türk hamamı, 2 çocuk havuzu, Kondisyon Merkezi, Dinlenme, 20 özel banyosu ile şifa dağıtmaya her dam devam ediyor. 1950 senesinden beri şifa dağıtan bu kaplıca hala şifa dağıtmaya kaldığı yerden devam etmektedir. Burada konaklama adına yerler bulunuyor. Göbel Sıcak Sularının siyatikli hastalar, çeşitli cilt hastalıları, şişlikler, bağırsak ülselleri, adale ve aynı zamanda kemik ağrılarına, yaraların iyileşmesinde her daim şifa dağıtıyor. Sizin de bu özel bölgeye yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Göbel Kaplıca Tesisleri
Göbel Kaplıca Tesisleri

Dedebali Türbesi

Bu türbe merkezinde bulunan bir tepenin üzerindedir. Dedebali ‘’Mülayim Dede’’ ismiyle biliniyor ve anılıyor. Dedebali Anadolu’da, Anadolu halkına pek çok yararı dokunmuş olan bir halk kahramanıdır. 1394 senesinde vefat edilip buraya gömülmüş bir kişidir. Türbenin etrafı havuz ile beraber çevrilmiştir. Tavşanlı’da gezilecek yerler arasına alınmaya değer yerlerden olduğu çok açıktır.

Dedebali Türbesi
Dedebali Türbesi

Tavşanlı’da Nerede Konaklanır?

Göbel Kaplıcalarının olduğu noktadaki tesisler, lojman statüsünde ve yarım pansiyon biçiminde hizmet veriyor. Ancak aynı çevresinde bulunan termal otellerde konaklamak da mümkündür. Otellerin pek çoğunda Spa ve Türk hamamı hizmeti de oluyor. Daha ekonomik bir konaklama adına pansiyonlar tercih edilebilir. Aynı zamanda et güveci ile meşhur olan Tavşanlı yemek konusunda da oldukça ekonomiktir.

Kütahya Tavşanlı
Kütahya Tavşanlı

Ege Bölgesinde yer alan Kütahya ilimizin bir ilçesi olan Tavşanlı; Domaniç, Emet ve aynı zamanda Simav ilçeleri ile komşu durumundadır, Kütahya merkez ile arası ortalama 50 kilometredir. Özel aracınız ile beraber Tavşanlı’ya ulaşmak için Kütahya şehrinin merkezindeki D230 kara yolunu takip ederek ortalama 40 dakikalık bir yolculuk ile beraber ilçeye ulaşabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Simav Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Kütahya Gezilecek Yerler : Kütahya’da Keşfedilecek Yerler

Gezicini

Gediz Gezilecek Yerler

Gezicini

2 Yorumlar

Serhat YAŞA 13 Nisan 2022 at 12:27

Fotoğrafların orijinallerini verebilirim, videolardan kesmenize gerek yok 🙂

Cevapla
Sinem 14 Nisan 2022 at 22:14

Varsa resimleriniz sitemizde yayınlayabiliriz. Mail atabilirsiniz hocam istiyorsanız

Cevapla

Yorum Yaz